Ψυχωση με το κρεας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    4

    Ψυχωση με το κρεας

    Γεια σας. Ειμαι 18 χρονων και απο μικρη εχω ενα ειδος ψυχωσης με το λιπος. Δηλαδη, μου φαινεται αδιανοητο να φαω μια μπουκια απο κρεας χωρις να βγαλω το γυρω γυρω ακομα κι ας μην εχει λιπος. Ειναι κατι σαν ρουτινα, παιρνω, την μπριζολα ή το φιλετο, το καθαριζω, το περναω με λεμονι και μετα με απαραιτητα καποιο συνοδευτικο το τρωω. Ποτε δεν αμουσε το κρεας αλλα αναγκαστικα τρωω γιατι ειναι αδυνατη και το χρειαζομαι. Το κοτοπουλο μου αρεσει αρκετα αλλα αφου το καθαρισω και αυτο.
    Δεν το ειχα προσεξει αυτο, αλλα το προσεξε ο αδερφος μου και μου ειπε οτι θα γινει ψυχαναγκασμος αν το αφησψω.... Τι να κανω; Χρειαζομαι βοηθεια;
    Επισης εχω τεραστιο προβλημα με τα νευρα μου. Σπαω συνεχως αντικειμενα και ειδικα οτι βρω μπορστα μου(μεσα σε ενα μηνα εχω σπασει 2 κινητα). Αιτια; Η γκρινια της μανας μου. Δεν θελω να απεκταθω πολυ πανω σε αυτο το θεμα μιας και για αλλο προβλημα μου ξεκινησα:p

    Ισως αυτο με το κρεας να μου εχει δημιουργηθει γιατι οταν ημουν μικρο μεχρι τα 10-11 μου ο πατερας μου μου καθαριζε με τον ιδιο τροπο το κρεας ωστε απο το τιποτα, να φαω αυτο τουλαχιστον. Ηταν ενα ειδος φροντιδας που τωρα με βασανιζει. Σκεδφτομαι πως αν δεν ανοιξω ή δεν κοψω κομματι θα ειναι γεματο λιπος και θα το φαω. Η ιδεα με αηδιαζει παρα πολυ! Ειναι ψυχαναγκασμος αυτος;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Όχι ... ειναι ο τρόπος που έχεις μάθει να τρώς το κρέας, ψυχαναγκασμός που χρήζει ειδικού είναι όταν κάτι σε ενοχλεί τόσο πολύ που σου δυσκολεύει την καθημερινότητα, εμμονες σκέψεις, ψυχαναγκαστικές κλπ. Φαε τη μπριζόλα σου όπως σ΄αρέσει και μή το σκέφτεσαι.:cool:
    Last edited by Konstantinoss; 05-10-2011 at 15:54.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    δεν εχει σχεση αυτο με συμπτωματα ψυχωσης ρε συ, κι εγω αηδιαζω με το κρεας κ δεν μου πολυαρεσει, μονο κοτοπουλο στηθος μπορω να φαω, τα υπολοιπα τα σιχαινομαι ειδικα τα χοιρινα κ τα μοσχαρισια που ειναι κ τα πιο βαρια κ δυσπεπτα, νιωθω οτι θα παχυνω κ τρωω μονο φρουτα πλεον........
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    4
    Eυχαριστω παιδια για τις απαντησεις! Συγνωμη που σας κουραζω με τις βλακειες μου κιολας...:)

Similar Threads

  1. Θα τρώγατε ποτέ ανθρώπινο κρέας?
    By carrot in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 41
    Last Post: 21-05-2011, 10:30
  2. Ψύχωση
    By marspy in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 27-01-2011, 21:05
  3. ΙΨΔ ή Ψύχωση?
    By Konstantinoss in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 27-01-2011, 20:23
  4. ψύχωση....
    By neve in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 06-07-2007, 18:41
  5. Ψύχωση;
    By Orion in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 07-01-2007, 01:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •