Αυτοκτονία-Για μένα είναι λύση!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Καλαμάτα
    Posts
    4

    Αυτοκτονία-Για μένα είναι λύση!

    Βασικά, να πω λίγα για μένα, είμαι 23 ετών, με μηδενική κοινωνική ζωή, λίγο με ενδιαφέρει αυτό, μηδενική ερωτική ζωή, αυτό με νοιάζει, αλλά τελευταία κάτι παει να γίνει ωστόσο έχω πολλά στο κεφάλι μου.Πάσχω από κατάθλιψη και Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή, από πάντα η ζωή μου είναι ένα ΜΑΥΡΟ χάλι, το γράφω με κεφαλαία για να τονίσω την ένταση της μαυρίλας της ζωής μου, παιδικά χρόνια μέσα στους καβγάδες λόγω γονέων, χώρισαν επιτέλους, και τότε πίστευα ότι η μαύρη περίοδος είχε τελειώσει για μένα, αλλά πόσο αφελής ήμουν τελικά, η ζωή μου συνεχίστηκε με τις ίδιες δυσκολίες, στο σχολείο ήμουν συχνά ο στόχος των "δυνατών" γιατί ήμουν αντικοινωνικός, με την έννοια ότι προτιμούσα είτε λίγα άτομα για να κάνω παρέα, είτε κανέναν, αφού πέρασε και αυτό φτάνουμε στην εφηβεία όπου ο πατέρας μου ξαναέκανε οικογένεια, και ένα ακόμα παιδί, βασικά αυτό δεν θα με πείραζε, αν δεν άφηνε την νέα του σύζυγο να μπει αναμεσά μας, τώρα μου συμπεριφέρεται σαν αν είμαι ξένος, μάλλον να το θέσω καλύτερα, σαν να είμαι εχθρός, και όλο του το σόϊ παίρνει φυσικά το μέρος του, καταρρίπτωντας ευθύνες σε μένα και τον αδερφό μου, τεσπα, θα φτάσω στο ζουμί γιατί το παρατράβηξα, πρόσφατα η μητέρα μου ανέλαβε την μητέρα της (γιαγιά μου) που έχει Αλτσχάϊμερ, έτσι αναγκαστηκά δεν πάει για δουλειά, και ζούμε από τους μισθούς της γιαγιάς αλλά και απο περιστασιακές δουλειές δικές μας (εμένα και του αδερφού μου), ήρθε όμως και ο Θείος μου και αδερφός της, να μείνει με εμάς, ένα καμμένο χαρτί, τζογαδόρος και πολύ παλιάνθρωπος, η διχόνοια προσωποποιημένη κυριολεκτικά, από τότε άρχισαν τα σοβαρά προβλήματα, έκανε καβγάδες ο κύριος με απειλές, και όχι τίποτα άλλο είναι ένα βόϊδι μέχρι εκεί πάνω, όχι ότι τον φοβήθηκα ποτέ μου, από τότε η μάνα μου έχει πάρει την κάτω βόλτα, έχει κάποιες αιμορραγίες σαν περίοδο, που ΔΕΝ είναι περίοδος, πήγαμε γιατρό, τις σταμάτησε, αλλά ξανάρχισαν, και τώρα θα πρέπει να πάει να κάνει καθαρισμό και βιοψία να δούν μήπως είναι κάτι...άλλο, επειδή εγώ όμως δεν αντέχω την πίεση γύρω μου, εγώ τρώω τις κατσάδες, και όμως ανησυχώ περισσότερο από τους γύρω μου, απλώς δεν το δείχνω, το κεφάλι μου, θα σκάσει ανα πάσα στιγμή από τους ατμούς που έχω, στρες,στρες και στρες, και ρωτάω τώρα εγώ, πείτε μου 1 λόγο να συνεχίσω αυτή την "υπέροχη" ζωή; μην μου πείτε "Είσαι νέος, έχεις την ζωή μπροστά σου κτλ κτλ" την ζωή που έχω μπροστά μου την βλέπω, και δεν μ'αρέσει καθόλου, και πριν πείτε κάτι άλλο, λέω ότι λέω σε πλήρη ηρεμία και είμαι και στην αγωγή μου κανονικά, απλώς δεν αντέχω άλλο, δεν αντέχω πως να το πω για να περαστεί χωρίς να με περάσετε για τρελό; Θα στενοχωρηθούν οι δικοί μου θα πείτε; Στην αρχή μετά, θα ανακαλύψουν ότι έχουν έναν λιγότερο να ανησυχούν, η κοπέλα που της αρέσω προφανώς; θα βρει κάποιον άλλον, έτσι και αλλιώς δεν έχει γίνει κάτι, που θα την στιγματίσει, οπότε νομίζω ότι άνετα, θα μπορούσα να το σχεδιάσω και να το κάνω κάποια στιγμή, βασικά θα θεωρείται ότι αποζητάω την προσοχή σας, ΌΧΙ απλώς θέλω να τα πω κάπου, να ακουστώ έστω και λίγο, δεν με νοιάζει αν θα με πουν δειλό, ίσως και να είμαι, η ζωή δεν παλεύεται παίδες, δεν είμαστε όλοι μαχητές εδώ γύρω...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Καλησπέρα! Καταρχήν γιατί λες ότι γίνεσαι βάρος; Γι' αυτό υπάρχει το φόρουμ. Όλα αυτά που λες είναι πολύ γνώριμα και σε μένα και σε πολλά άλλα μέλη. Απ' όλα τα προβλήματα που αντιμετωπίζεις , ποιο ή ποια θεωρείς ότι είναι τα κυριότερα για σενα αυτή τη στιγμή;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    καλως ήρθες!

    αυτος ο θείος σου ειναι ανάγκη να μένει μαζί σας?
    γιατί δν το συζητάς με τη μητερα σου?
    είστε ηδη επιβαρυμένοι με αρκετά προβλήματα για να έχετε ένα επιπλέον.
    http://www.mazi.org.gr/

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Τι σόι θεραπεία είναι αυτή, χαπακώνεσαι για να αντέχεις δηλαδή?
    Ξέρω και άτομα λιγότερο κοινωνικοποιημένα που είναι ευτυχισμένα πάντως. Μη σου πω και πιο ελεύθερα από τις καφρίλες της κοινωνίας μας.
    Ό,τι σου προκαλεί στρες εντόπισε και απομακρύνσου απ' αυτό μέχρι να αναλάβεις τις δυνάμεις σου, να ανασυνταχτείς και να βρεις τις χαμένες ισορροπίες.
    Προσωπική μου άποψη.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  5. #5
    Να ψάξεις μεσα σου να βρεις τις δυνάμεις σου και βγαλε τες στην επιφανεια. Απο εκει θα ξεκινησεις.
    Είσαι 23 χρονών! πολλοί θα ζηλευαν να ναι στην ηλικια σου, με τις τοσες δυνατοτητες που χει κανεις να φτιαξει ή να αλλάξει στη ζωή του σε τετοιες ηλικίες. Να ένα πρωτο μεγαλο θετικό στοιχείο σε σενα!! ξέρω ότι το υποτιμάς άλλοι όμως ζηλεύουν.
    Οι ενέργειες που χεις να κάνεις στο εξής είτε σε επαγγελματικό επίπεδο ειτε σε επίπεδο προσωπικης ζωής κλπ να έχουν ως στόχο το να σε απομακρύνουν απο το χωρο όπου ζεις. Έχεις την κοπέλα που ΕΣΥ όπως λες της αρέσεις, προχώρα μαζί της, μην υποτιμας τον εαυτό σου, για να της αρεσεις σημαίνει σε έχει "ψάξει" και της κανεις όπως είσαι, προχώρα μαζί της και ουτε συζήτηση να την αφησεις, να δεις τοτε που θα νοιωθεις πολύ καλύτερα γιατι θα χεις βρει εναν άνθρωπο διπλα σου. Έτσι συναισθηματικα τουλαχιστο στην αρχη θα απομακρυνθείς απο το σπιτι και η σχεση θα ναι πιο μετα η αιτια να φυγεις απο κει και να ζησεις μαζι της αλλού. Άλλο ένα θετικο δλδ αυτο που παιζει με την κοπελα!
    Βρες δουλεια ή μαθε τεχνη να σαι έστω λιγο ανεξαρτητος οικονομικα και απ την αλλη δε θα σαι συνεχεια μεσα στο σπιτι, θα βλεπεις αλλο κοσμο, αλλο περιβάλλον. Ψάξε βρες άτομα με τα οποια μπορεις να ταυτιστείς και με τα οποια θα νοιωθεις χαλάρωση και ηρεμια να κανεις παρεα, ξανοιχθου όταν συναντας τετοιους ανθρωπους, υπάρχουν άνθρωποι με τους οποιους μπορεις να σχετιστεις, αρκει να το ψάξεις. Κάνε επίσης πράγματα που σε γεμίζουν. Όλα αυτα σε απομακρυνουν απο το χωρο που σου προκαλει την απογνωση και σιγουρα θα νοιωθεις πολύ καλύτερα.
    Για όλους τους λογους που σου πα μην αφηνεις την απογνωση να σε κατατρώει, ξεκινα πρωτα να ελπίζεις και βαλε μετα μπροστα αυτα που σου πα!
    γιάννης

  6. #6
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    40
    σημερα πεθανε ο steve jobs.....ενας παμφτωχος υιοθετημενος αμερικανος,με πολυ δυσκολα παιδικα χρονια...που καταφερε και εγινε ο 42ος πιο πλουσιος ανθρωπος στις ΗΠΑ.για διαβασε τι εχει να σου πει! http://www.doctv.gr/page.aspx?itemID=SPG1313

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Earth
    Posts
    489
    Καλημέρα ola_maura... Μου θυμίζεις λίγο τον εαυτό μου (ΙΨΔ και κατάθλιψη) και με βάζεις σε σκέψεις γιατί δεν αντιμετώπισα καμία οικογενειακή αντιξοότητα (τουτέστιν γιατί ρε γμτο; )... Αυτό για την κοινωνικότητα είναι όπως το λέει η Rain, Βρες εσύ με πόση κοινωνικότητα αισθάνεσαι εντάξει...

    Χωρίς να θέλω να χαλάσω την εικόνα της, όπως τα περιγράφεις, η μητέρα έχει μεγαλύτερη ευθύνη για την κατάσταση αυτή, μεγαλύτερη απ' οτι πιστεύεις. Πρέπει ως άνθρωποι να θέτουμε κάποια όρια αλλιώς θυματοποιούμαστε και δεν φταίει κανείς άλλος για αυτό.

    Αλλά το θέμα είναι τί γίνεται τώρα με εσένα, είσαι 23 αρκετά μικρός και αρκετά μεγάλος. Δεδομένων των συνθηκών δεν ξέρω πόσο ρεαλιστικό είναι να ξεφύγεις μόνος από αυτήν την κατάσταση (αυτό το περιστασιακές...) αλλά μπορείς για αρχή να κάνεις αυτό που προτείνει ο Ιωάννης .

    Μαχητής είσαι! Ανέλαβες ευθύνη όταν άλλοι φυγομαχούν...


    (ΥΓ: Rain! Τί έκπληξη!)
    ""Ο μοναδικός σκοπός του e-psychology είναι να προσφέρει έναν χώρο όπου όλοι θα μπορούν να ανταλλάξουν [B]ιδέες[/B] και [B]εμπειρίες[/B] και να συζητήσουν θέματα της Ψυχικής Υγείας.""

  8. #8
    Quote Originally Posted by red View Post
    σημερα πεθανε ο steve jobs.....ενας παμφτωχος υιοθετημενος αμερικανος,με πολυ δυσκολα παιδικα χρονια...που καταφερε και εγινε ο 42ος πιο πλουσιος ανθρωπος στις ΗΠΑ.για διαβασε τι εχει να σου πει! http://www.doctv.gr/page.aspx?itemID=SPG1313
    ....

    Είναι πραγματικά αξιοθαύμαστοι μερικοί άνθρωποι και η στάση ζωής τους είναι παράδειγμα για όλους μας.
    Δυστυχώς δεν έχουμε όλοι την ίδια δύναμη.

    ολα_μαυρα...σίγουρα είσαι σε δύσκολη θέση.
    Καταρχήν θα σου έλεγα και γω να πείσεις τη μητέρα σου να διώξει αυτό τον άνθρωπο από το σπίτι.
    Σε περίπτωση που αρνηθεί συζήτησε με τον αδελφό σου και φυγετε από κει. Δεν θα πάτε στην Αλάσκα, βρείτε ένα σπίτι εκεί κοντά, ώστε να μη χάσεις και την επαφή με τη μητέρα σου.
    Τα ενοίκια έχουν πέσει δραματικά, μπορείτε να βρείτε κάτι οικονομικό και να ξεκινήσετε από την αρχή.
    Καταλαβαίνω πως κουβαλάς τεράστιο φορτίο, αλλά δεν επέλεξες εσύ τους γονείς και τις αποφάσεις που πήραν για τη ζωή τους.
    Να μαυρίζεις και να στεναζωριέσαι για τις δικές σου επιλογές.
    Βαλτα κάτω, βρες ποια ειναι η συμμετοχή σου στην μαυρίλα και την απόγνωση που σε κυκλώνει και τότε θα ανακαλύψεις πως έχεις ελάχιστο ποσοστό ευθύνης.
    Μόνο αν αλλάξεις κάτι θα αλλάξει και η κατασταση σου.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    ...............................................
    Last edited by γιώτα2; 06-10-2011 at 16:23.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Καλαμάτα
    Posts
    4
    Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές παιδιά, το πρόβλημα είναι ότι ΔΕΝ έχω την ενέργεια να βοηθήσω τον εαυτό μου άλλο, ioannis2 λες να προχωρήσω με την κοπέλα, αλλά αυτή ξέρει μόνο για την κατάθλιψη, δεν της λέω τα προβλήματα μου, αν τα μάθει σίγουρα θα φύγει τρέχωντας, ποιος θέλει κάποιον προβληματικό για σχέση μου λέτε;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    σιγουρα καλο ειναι να τησ ανοιχτεισ σιγα σιγα αλλα να θυμασαι παντα οτι για καθε ανθρωοπ οσα προβλημαυτα κι αν εχει υπαρχει το αλλο του μισο οι τυφλοι κ οι κουφοι κανουν θαυμασιεσ οικογενειεσ που αυτοι αντικειμενικα ειναι πιο δυσκολα απο εμασ απλα πρεπει να δικτυωθεισ με ατομα που εχουν παρομοια προβλημαυα με το δικο σου οπου το προβλημα σου δε θα ειναι προβλημα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by ola_maura View Post
    Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές παιδιά, το πρόβλημα είναι ότι ΔΕΝ έχω την ενέργεια να βοηθήσω τον εαυτό μου άλλο, ioannis2 λες να προχωρήσω με την κοπέλα, αλλά αυτή ξέρει μόνο για την κατάθλιψη, δεν της λέω τα προβλήματα μου, αν τα μάθει σίγουρα θα φύγει τρέχωντας, ποιος θέλει κάποιον προβληματικό για σχέση μου λέτε;
    μα η κατάθλιψη δεν πηγάζει από αυτά τα προβλήματα; Ή μήπως είναι ενδογενές το πρόβλημα;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    84
    το μήνυμα διαγράφτηκε
    Last edited by Anonymous; 07-10-2011 at 12:53.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by Anonymous View Post
    βγάλτο από μέσα σου...
    εσύ δεν βαρέθηκες το τρολινγκ;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    84
    το μήνυμα διαγράφτηκε
    Last edited by Anonymous; 07-10-2011 at 12:52.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. η αυτοκτονια ειναι πραξη θαρρους η δειλιας?
    By giorgos panou in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 38
    Last Post: 11-06-2011, 23:18
  2. αυτοκτονια
    By ocdcure in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 28-03-2011, 19:59
  3. Όλα είναι τέλεια εκτός από μένα και άλλους λίγους.
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 05-12-2010, 19:47
  4. αυτοκτονία..
    By harrys in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 52
    Last Post: 19-12-2008, 10:59
  5. Όλα είναι πολύ έντονα- υπάρχει λύση?
    By Τίνα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 08-05-2007, 12:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •