Πόσο δύσκολος είναι ο γάμος τελικά; - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 59 of 59
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    χαααχα καλό

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Πάντως νομίζω ότι σήμερα περισσεύει ο εγωισμός. Αυτό είναι τελικά. Κι η ελευθερία η κακώς εννοούμενη. Όλες από τις κοπέλες που έχω κάνει σχέση θα μπορούσε να παντρευτώ και να έμενα μαζί τους κι εκείνες το ίδιο (καλά για κείνες δε συζητώ αυτό ήθελαν) αν υπήρχε λιγότερος εγωισμός. Τι λέγαν οι άγιοι πατέρες περί ταπεινότητας (και συγχώρεσης - άσχετο με το θέμα αλλά σχετικό με μένα). Όλα τα έχουν πει. Τελικά η θρησκεία κρύβει τεράστιες... ψυχολογικές αλήθειες μέσα της. Ο θεός είναι μέσα μας, κατά μία έννοια.

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    376
    Να απαντήσω με μία ερώτηση στην ερώτηση? Επιτρέπεται?

    Εχουν σημασία τα εύκολα πράγματα σε αυτή τη ζωή? Μπορεί μερικά να τα θέλουμε να ήταν πιο εύκολα (βλ χρήμα) αλλά ακόμα και έτσι έχουν σημασία?

  4. #49
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    29
    εγωισμος, μυστικα, ανωριμοτητα, κοντρες για αποδειξη υπεροχης, υπερμετρη ζηλια, εξουσιαστικοτητα, απωθημενα, κομπλεξ, ελλειψη σεβασμου κ επικοινωνιας, αδυναμια διαλλακτικοτητας, απουσια διαλογου κ στιγμων αποφορτισης, ανυπαρκτη σεξουαλικη ζωη, διαφωνια για την ανατροφη των παιδιων, οικονομικα προβληματα, σπαστικοι συγγενεις, γκρινια κ κρεβατομουρμουρα ειναι πιστευω οι κυριες αιτιες διαλυσης ενος γαμου αν κρινω απο φιλικα ζευγαρια.

    κ καλα να διαλυθει ογαμος, αυτο ειναι υγιες...το προβλημα ειναι οταν κ οι δυο συντροφοι βουλιαξουν κ βολευτουν μεσα σε αυτη τη μιζερια οποτε κ το προβλημα διογκωνεται κ συχνα μεταφερεται κ στα παιδια.

    το προβλημα δυστυχως στισ μερες μας ειναι οτι βαζουμε το \"εγω\" πριν απο ολα, εχουμε μαθει στα ευκολα, ειμαστε καλομαθημενοι κ οταν ερθουν τα δυσκολα το βαζουμε στα ποδια...


    εμμ!! δεν χτιζονται σπιτια ετσι!!! πρεπει να κανουμε σωστη κ προσεχτικη επιλογη του συντροφου μας κ να μην επικρατει ο ενθουσιασμος.

    κ φυσικα δεσμευομαστε με κπ που λιγο πολυ εχουμε διαπιστωσει οτι ταιριαζουμε σε βασικα σημεια στον τροπο σκεψης για να μη βρεθουμε προ-δυσαρεστης- εκπληξεως!

    δυσκολοι καιροι για γαμο....!

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Originally posted by jo_82
    το προβλημα δυστυχως στισ μερες μας ειναι οτι βαζουμε το \"εγω\" πριν απο ολα, εχουμε μαθει στα ευκολα, ειμαστε καλομαθημενοι κ οταν ερθουν τα δυσκολα το βαζουμε στα ποδια...
    Κάπως έτσι είναι. Το εγώ είναι πάνω από όλα. Γιατί οι παππούδες μας και οι γιαγιάδες μας έμειναν μια ζωή μαζί και το μόνο εχέγγυο που είχαν ήταν ότι ήταν \"καλό παιδί\" και ήταν \"καλή κοπέλα\". Και πέρασαν και γαμάτα. Απλά τότε ο γάμος ήταν πάνω από όλα. Δεν μιλάω για ακραίες περιπτώσεις αλκοολισμού, απιστίας ή ο,τιδήποτε άλλο. Απλά επιθυμία για οικογένεια, καλή καρδιά, πίστη και υποστήριξη. Και διήρκησε 55 χρόνια, \'till death do us part.
    Σήμερα το όλο πράγμα καταντάει τραγελαφικό. Μερικές φορές πραγματικά γελάω... παρά το όποιο επώδυνο των καταστάσεων. Μου θυμίζει πανικόβλητα ζωάκια το σκηνικό. Μέσα κι εγώ.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    το προβλημα δυστυχως στισ μερες μας ειναι οτι βαζουμε το \"εγω\" πριν απο ολα, εχουμε μαθει στα ευκολα, ειμαστε καλομαθημενοι κ οταν ερθουν τα δυσκολα το βαζουμε στα ποδια...


    Κάπως έτσι είναι. Το εγώ είναι πάνω από όλα. Γιατί οι παππούδες μας και οι γιαγιάδες μας έμειναν μια ζωή μαζί και το μόνο εχέγγυο που είχαν ήταν ότι ήταν \"καλό παιδί\" και ήταν \"καλή κοπέλα\". Και πέρασαν και γαμάτα. Απλά τότε ο γάμος ήταν πάνω από όλα. Δεν μιλάω για ακραίες περιπτώσεις αλκοολισμού, απιστίας ή ο,τιδήποτε άλλο. Απλά επιθυμία για οικογένεια, καλή καρδιά, πίστη και υποστήριξη. Και διήρκησε 55 χρόνια, \'till death do us part.
    Σήμερα το όλο πράγμα καταντάει τραγελαφικό. Μερικές φορές πραγματικά γελάω... παρά το όποιο επώδυνο των καταστάσεων. Μου θυμίζει πανικόβλητα ζωάκια το σκηνικό. Μέσα κι εγώ.


    Συμφωνώ ότι πιθανότατα το βάζουμε πολύ εύκολα στα πόδια,χωρίς την διάθεση να προσπαθήσουμε για το \"εμείς\".

    Διαφωνώ όμως,στο οτι στο παρελθόν περνούσαν τελεια.Έχω δει πολλές σχέσεις που φαινονται super μόνο super να μην είναι.
    Σκεφτείτε και άλλους παράγοντες, όταν σκέφτεστε το παρελθόν και τις σχέσεις...Πόσες γυναίκες (οι γιαγιάδες μας), μπορόυσαν να φύγουν από το γάμο, ακόμα κι αν το ήθελαν? Πόσες από αυτές μπορούσαν να διεκδικήσουν ερωτική ζωή όπως την ήθελαν, πόσες εργαζόνταν, πόσες χώριζαν?

    Και στην τελική, ο χωρισμός είναι πάντα κακός, πάντα \"κατάντια\"?

  7. #52
    Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    96
    Originally posted by alexandros3
    Πάντως νομίζω ότι σήμερα περισσεύει ο εγωισμός. Αυτό είναι τελικά.
    Θα μου επιτρεψεις να συμπληρωσω οτι σημερα δεχομαστε τετοια πλυση εγκεφαλου απ το ολο \"συστημα\" και τον τροπο ζωης που προωθει και σε συνδιασμο με την παντελη ελλειψη αυτογνωσιας καθοδηγουμαστε σε μια ωραιοποιημενη δυστυχια που δεν μας επιτρεπει να χτισουμε υγιεις σχεσεις παρα μονο να φοβομαστε,να ζηλευουμε,να καταναλωνουμε,να ανταγωνιζομαστε και να ψαχνουμε απο που μας ξεφυγε παλι τελικα αυτη η ευτυχια???!!!! Επειτα...Πως θα αναπτυξουμε ειλικρινη επαφη με τον συντροφο μας αμα δεν εχουμε επαφη με εμας τους ιδιους..Πως θα συγχωρεσω τον συντροφο μου οταν μια ζωη τιμωρω τον εαυτο μου για τα λαθη μου?Αυτο που ονομαζουμε τελικα εγωισμο μηπως ειναι η δυστυχια μας?Και η ελευθερία η κακώς εννοούμενη.
    Ποια ειναι η κακως εννοουμενη ελευθερια?
    Όλες από τις κοπέλες που έχω κάνει σχέση θα μπορούσε να παντρευτώ και να έμενα μαζί τους κι εκείνες το ίδιο (καλά για κείνες δε συζητώ αυτό ήθελαν) αν υπήρχε λιγότερος εγωισμός. Τι λέγαν οι άγιοι πατέρες περί ταπεινότητας (και συγχώρεσης - άσχετο με το θέμα αλλά σχετικό με μένα). Όλα τα έχουν πει. Τελικά η θρησκεία κρύβει τεράστιες... ψυχολογικές αλήθειες μέσα της. Ο θεός είναι μέσα μας, κατά μία έννοια.

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    334
    Originally posted by alexandros3
    Originally posted by jo_82
    το προβλημα δυστυχως στισ μερες μας ειναι οτι βαζουμε το \"εγω\" πριν απο ολα, εχουμε μαθει στα ευκολα, ειμαστε καλομαθημενοι κ οταν ερθουν τα δυσκολα το βαζουμε στα ποδια...
    Κάπως έτσι είναι. Το εγώ είναι πάνω από όλα. Γιατί οι παππούδες μας και οι γιαγιάδες μας έμειναν μια ζωή μαζί και το μόνο εχέγγυο που είχαν ήταν ότι ήταν \"καλό παιδί\" και ήταν \"καλή κοπέλα\". Και πέρασαν και γαμάτα. Απλά τότε ο γάμος ήταν πάνω από όλα. Δεν μιλάω για ακραίες περιπτώσεις αλκοολισμού, απιστίας ή ο,τιδήποτε άλλο. Απλά επιθυμία για οικογένεια, καλή καρδιά, πίστη και υποστήριξη. Και διήρκησε 55 χρόνια, \'till death do us part.
    Τζο κι Αλεχανδρε, εν μερει, εχετε δικιο. Υπαρχει ενα εξαιρετικο βιβλιο ενος πολωνου κοινωνιολογου γυρω απο τις \"φαστ-φουντ\", επιφανειακες σχεσις της εποχης μας.

    Μα ειναι εξισου εσφαλμενος ο εξωραιζμος του παρελθοντος. Οι υπεραιωνοβιοι γαμοι του παρελθοντος, ΔΕΝ βασιζονταν στην \"καλη καρδια, την πιστη κ την υποστηριξη\". Θεμελιωθηκαν στην υποδουλωση, σχεδον κυριολεκτικη, του ενος μερους. Το θελουμε ή οχι, οι γυναικες δεν ειχαν στον ηλιο μοιρα, παρα το να μεινουν στο ζυγο του συ-ζυγου (κι οχι μονο).

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    248
    έχω την αίσθηση ότι αν ανήκα σε μια σχεδόν υπεραπλουστευμένη κοινωνία που όλες οι φίλες μου θα ήταν οικοκυρές και όλων οι άντρες μας αγρότες -κατι σαν την ελλαδα του 1920 δηλ.- και η μονη μου εγνοια πώς να ταισουμε τα 12 αδεσποτα παιδακια μας -τρισευτυχισμενα εντουτοις- θα μου αρκουσε και με το παραπανω ενα \"καλό παιδί\" και δε θα υπήρχε τίποτα έξω από το γάμο μου. και γιατί να υπάρξει. ήταν ο θεσμός που μονοπωλουσε τη ζωή. Προσπαθήστε να κάνετε τώρα το ίδιο. Είμαστε άλλο είδος διπόδων τώρα πια και οφείλουμε να το παρουμε χαμπαρι προκειμενου να βρουμε τον τροπο...

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Σε παλιότερες εποχές και μόνο η οικονομική εξάρτηση της γυναίκας από τον άντρα,καθιστούσε αδύνατη την ελευθερία της...Σήμερα υπάρχει τουλάχιστον η επιλογή (για άλλες αναγκαιότητα) και της οικονομικής ανεξαρτησίας....

    Γιατί τείνουμε στο να εξωραίζουμε παλιότερες εποχές και καταστάσεις και δεν βλέπουμε τα όποια, έστω και ΛΙΓΑ, καλά της εποχής που ζούμε?

  11. #56
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    29
    ειναι γεγονος οτι στο παρελθον οι γυναικες δεν ειχαν κ πολλες επιλογες κ οσες \"απεκλιναν\" απο τον στερεοτυπο κανονα κατα κπ τροπο περιθωριοποιουνταν απο την κοινωνια.

    παρολαυτα θα πρεπει να παραδεχτουμε οτι πλεον η κοινωνια παει \"to the dogs\" που λενε κ οι συμμαχοι, κοινως \"κατα διαολου\" εφοσον το βασικο της κυτταρο, δηλαδη ο θεσμος τησ οικογενειας εχει αρχισει κ φθινει επικινδυνα...

    ουτε στα παιδια διδασκονται οι ηθικες αξιες, το μετρο, οι γονεις δεν θετουν τα απαραιτητα ορια απο φοβο μηπως τα παιδια τους βγουν καταπιεσμενα, πετυχαινοντας ομως να τα κανουν αναλγητα, χωρις ηθικους φραγμους κ κυριως δεν εχουν πια το αισθημα της ντροπης, εχουν γινει θρασυτατα τα περισσοτερα απο αυτη την ισοπεδωση των παντων.

    κ ποιος φταιει γι αυτο? μα φυσικα οι γονεις που ουτε κ οι ιδιοι δεν ξερουν τι τους γινεται.

    αυτη ειναι κ η διαφορα με το παρελθον, οι γυναικες ηταν οι θεματοφυλακες των ηθων κ της παραδοσης, ο στυλοβατης της οικογενειας.

    τωρα δυστυχως μας εχει φαει ο υλισμος, τα καλλυντικα κ ο εκκλιτος βιος....!


    \"to the dogs\", φιλοι μου..... \"to the dogs...\" κ οποιος αντεξει!!!

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Δεν πιάσατε το νόημα αυτών που είπα...

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    εγώ νομίζω ότι κάθε εποχή είχε τις δυσκολίες της
    ούτε ασπάζομαι τον εξωραισμό των παλαιότερων εποχών..την ηθικολογία και την υποκρισία του τότε...γιατί μήν μου πείτε ότι δεν υπήρχαν <ευτυχισμένοι σύζυγοι>που έμεναν μαζί μόνο και μόνο γιατί δεν είχαν άλλες εναλλακτικές
    θα επανέλθω επί του θέματος
    Dum spiro spero (?)

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    ε,τότε alex βοήθα:)

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •