κοινωνικες σχεσεις-εμμονες ιδεες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    peiraias
    Posts
    259

    κοινωνικες σχεσεις-εμμονες ιδεες

    καλημερα, δεν ξερω αν ανηκει το προβλημα εδω περα,ταλαιπωρουμε απο οσο θυμαμαι τον εαυτο μου με μια μονιμη μελαγχολια και εντονες σκεψεις(κατι σαν ιψδ),εχψ εμφανισει συμπτωματα αγχους,εντονου αγχους,φοβιες παραλλογες,αλλα παντα κυριαρχει μια φωνη μου,οτι ολοι προσπαθουν να με προσβαλουν,ολοι ξερουν οτι,αυτο που θα κανω το εκανα επειδη ξερω οτι μεπαρακολουθουν,μια φωνη προσπαθει παντα να με μειωσει να με κανει να νιωσω κατωτερος,στιγμες οπου θελω να μιλησω,μια φωνη μου λεει οτι αμα το κανω αυτοματα ολοι θα με μισησουν και θα γινω αντιπαθης,επισης νομιζω οτι ολοι σκεφτονται μονο αρνητικα για μενα,ενω εγω πρεπει παντα να σκεφτομαι θετικα για αυτους.Πολλες φορες για παραδειγμα που προχωραω,αμα δω αστυνομικο πιστευω οτι με κοιτανε και θα με σταματησουν,νιωθω αβολα αν βλεπω καμερες νιωθω οτι με παρακολουθουν,καθε φορα που με κοιταει καποιος νιωθω οτι θελει κατι απο εμενα.
    After the apocalypse they took your mind Abusing science deaf dumb and blind

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    Kαλύτερα θα ήταν να πας σε κάποιον ψυχίατρο και να πάρεις φαρμακευτική αγωγή αν χρειαστεί, να το προλάβεις.
    Κάπως έτσι ένιωθα και εγώ για πολλά χρόνια και ασχολούμενη με τους άλλους και τις βλακείες που μου λέγανε έγινα χειρότερα.
    Υπάρχουν βέβαια αντικειμενικές δυσκολίες στο να αποφύγεις πολλά άτομα αλλά δεν πρέπει να ασχολείσαι μ' αυτά και να μειώνεις τον εαυτό σου.
    Ο εαυτός σου είναι ότι έχεις και πρέπει να τον προσέχεις. Δεν το εννοώ με την έννοια του εγωισμού αλλά πολλές δεν συμπεριφερόμαστε καλά στον εαυτό μας, του κάνουμε κακό.

  3. #3
    kalispera predator
    ixa kai ego kapia apo ta sumptomata sou kai me farmakeutiki agogi invega tora e3afanistikan olla. me farmakeutiki agogi tha xanavris tin autopepithisi sou. Kanenas den theli to kako sou. i gamimeni i psixosi ta kanei ola. einai san alisida. to ena fernei to allo.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    να σου πω φιλε σε αυτη τη κοινωνια που ζουμε παιζει και να ειναι αληθεια αυτα που λες.

    οτι δηλαδη οι αλλοι σκεφονται μονο αρνητικα για εμας, μας κατακρινουν κ.λ.π. ή
    οτι καποιοι μας παρακολουθουν με καποιο τροπο.

    το πιο πιθανο ειναι ομως να ειναι ιδεα σου που προερχεται απο παλιες κακες αναλογες
    εμπειριες και τωρα απλως να επαναλαμβανεις τα ιδια βιωματα επειδη δεν τα εχεις "χωνεψει".

    αμα βλεπεις οτι αρχιζεις και τα χανεις και εχεις υπερβολικο αγχος κ.λ.π. ή ψευδαισθησεις φωνες κ.λ.π. παρε αντιψυχωτικα τα οποια κατα πασα πιθανοτητα
    θα πιασουν και θα φυγουν αυτες οι ιδεες και θα εισαι κουλ.


    Quote Originally Posted by predator View Post
    καλημερα, δεν ξερω αν ανηκει το προβλημα εδω περα,ταλαιπωρουμε απο οσο θυμαμαι τον εαυτο μου με μια μονιμη μελαγχολια και εντονες σκεψεις(κατι σαν ιψδ),εχψ εμφανισει συμπτωματα αγχους,εντονου αγχους,φοβιες παραλλογες,αλλα παντα κυριαρχει μια φωνη μου,οτι ολοι προσπαθουν να με προσβαλουν,ολοι ξερουν οτι,αυτο που θα κανω το εκανα επειδη ξερω οτι μεπαρακολουθουν,μια φωνη προσπαθει παντα να με μειωσει να με κανει να νιωσω κατωτερος,στιγμες οπου θελω να μιλησω,μια φωνη μου λεει οτι αμα το κανω αυτοματα ολοι θα με μισησουν και θα γινω αντιπαθης,επισης νομιζω οτι ολοι σκεφτονται μονο αρνητικα για μενα,ενω εγω πρεπει παντα να σκεφτομαι θετικα για αυτους.Πολλες φορες για παραδειγμα που προχωραω,αμα δω αστυνομικο πιστευω οτι με κοιτανε και θα με σταματησουν,νιωθω αβολα αν βλεπω καμερες νιωθω οτι με παρακολουθουν,καθε φορα που με κοιταει καποιος νιωθω οτι θελει κατι απο εμενα.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Quote Originally Posted by predator View Post
    καλημερα, δεν ξερω αν ανηκει το προβλημα εδω περα,ταλαιπωρουμε απο οσο θυμαμαι τον εαυτο μου με μια μονιμη μελαγχολια και εντονες σκεψεις(κατι σαν ιψδ),εχψ εμφανισει συμπτωματα αγχους,εντονου αγχους,φοβιες παραλλογες,αλλα παντα κυριαρχει μια φωνη μου,οτι ολοι προσπαθουν να με προσβαλουν,ολοι ξερουν οτι,αυτο που θα κανω το εκανα επειδη ξερω οτι μεπαρακολουθουν,μια φωνη προσπαθει παντα να με μειωσει να με κανει να νιωσω κατωτερος,στιγμες οπου θελω να μιλησω,μια φωνη μου λεει οτι αμα το κανω αυτοματα ολοι θα με μισησουν και θα γινω αντιπαθης,επισης νομιζω οτι ολοι σκεφτονται μονο αρνητικα για μενα,ενω εγω πρεπει παντα να σκεφτομαι θετικα για αυτους.Πολλες φορες για παραδειγμα που προχωραω,αμα δω αστυνομικο πιστευω οτι με κοιτανε και θα με σταματησουν,νιωθω αβολα αν βλεπω καμερες νιωθω οτι με παρακολουθουν,καθε φορα που με κοιταει καποιος νιωθω οτι θελει κατι απο εμενα.
    καλυτερα να πας σε καποιον ψυχιατρο κ να το συζητησεις. εδω δεν ειμαστε ειδικοι κ δεν κανουμε διαγνωσεις. οταν λες ακους μια φωνη μεσα σου, τι εννοεις? κανονικη φωνη, ή εννοεις τις σκεψεις που σου ερχονται στο μυαλο?
    οταν λες οτι ολοι σε παρακολουθουν το πιστευεις με βεβαιοτητα? ή νιωθεις οτι σε παρακολουθουν, αλλα καταλαβαινεις οτι αυτο μαλλον δεν ειναι λογικο?
    συνηθως στην ψυχωση ο ασθενης δεν προβληματιζεται μηπως εχει κατι. ειναι σιγουρος οτι φταινε οι αλλοι κ αυτος ειναι νορμαλ.
    μηπως αισθανεσαι εξαιρετικα αβολα με τους ανθρωπους κ γι αυτο νιωθεις οτι σε παρακολουθουν? σα να σε κοιταζουν κ να ασχολουνται μαζι σου? θα μπορουσε να ειναι κ κοινωνικη φοβια αυτο, ισως μεγαλου βαθμου.
    σε καθε περιπτωση αντιμετωπιση υπαρχει για το προβλημα σου, ο,τι κ να ειναι αυτο. αλλα λογικα θα χριεαστει να πας σε καποιον ειδικο.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

Similar Threads

  1. ΙΔΨ και έμμονες ιδέες
    By begonia in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 29
    Last Post: 29-04-2011, 12:04
  2. εμμονες ιδεες !!!Ελεος
    By afrula in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 50
    Last Post: 10-03-2010, 02:05
  3. ΑΓΧΟΣ ΑΠΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ
    By kaktos25 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 15-09-2009, 00:49
  4. Έμμονες ιδέες
    By Georgz in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 11-04-2009, 13:57
  5. ΕΜΜΟΝΕΣ ΙΔΕΕΣ
    By Μαριάννα in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 19-10-2006, 01:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •