agorafovia
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26

Thread: agorafovia

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    22

    Unhappy agorafovia

    kalispera se olous!!edw kai 25 xronia exw zalades,stin arxh otan evgena apo to spiti kai twra me to pou 8a sikw8w apo to krevati.eksw vgenw mono me xanax!! einai poli duskoloolo auto pou pernaw giati exw kai ena gio 9 etwn pou aporei giati den paw pote gia pswnia!!den to vazw katw,alla den kserw kai ti na kanw......exw paei se psixologo pente xronia..........exw parei kai farmakeftiki agwgi ,alla tipota, mono ta xanax me voi8ane!exei kaneis na mou proteinei kati allo..........pernaei kaneis ta idia.......gia tin omiopa8itiki ti gnwmi exete...........

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Δεν γνωρίζω κάτι σχέτικο. Έχεις διάγνωση από γιατρό; Τι σου λέει;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  3. #3
    Το πρόβλημα σου είναι κοινωνική φοβία? δλδ φοβασαι να βγεις απ το σπίτι, φοβασαι να μιλήσεις σε άγνωστους, να ζητησεις κατι που θες,......τετοια?
    να ξερεις όμως, προκαταβολικα σου το λεω, πως άμα δε ρθεις εσύ η ιδια πρόσωπο με πρόσωπο με το υποτίθεται πρόβλημα και σιγα σιγα να το επιλύσεις ή να το απαμβλύνεις αυτο δεν προκειται να λυθει ποτε όσες θεραπειες κι αν κανεις κι όσο κι αν σου παρει
    γιάννης

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    thessaloniki
    Posts
    25
    Quote Originally Posted by Venus View Post
    kalispera se olous!!edw kai 25 xronia exw zalades,stin arxh otan evgena apo to spiti kai twra me to pou 8a sikw8w apo to krevati.eksw vgenw mono me xanax!! einai poli duskoloolo auto pou pernaw giati exw kai ena gio 9 etwn pou aporei giati den paw pote gia pswnia!!den to vazw katw,alla den kserw kai ti na kanw......exw paei se psixologo pente xronia..........exw parei kai farmakeftiki agwgi ,alla tipota, mono ta xanax me voi8ane!exei kaneis na mou proteinei kati allo..........pernaei kaneis ta idia.......gia tin omiopa8itiki ti gnwmi exete...........
    γεια σου!εμαφανισα αυτα τα συμπτώματα στην αρχή του καλοκαιριου,είμαι 22 ετών ...Δεν περασα καλα ουτε στισ διακοπές μου .για κανενα μήνα είχα απλα φρικάρει (δεν μπορούσα καν να σηκωθώ απο το κρεβατι απο τη ζάλη τη θολούρα και τη γενικότερη κατασταση μου) καταλαβαινα ομως οτι το προβλημα μου δεν ήταν παθολογικό(παρόλο που για να πειστώ εκανα εξετασεις).Πηγα σε 2 ψυχολογους και σε ενα ψυχιατρο ,οι οποίοι μου είπανε οτι εχω διαταραχη πανικού!
    Είχα απελπιστεί διότι παρά τις επισκέψεις δεν είχα καμια βελτίωση...και πως να έχω άλλωστε αφου δεν αντιμετώπιζα το πρόβλημα που πραγματικά έχω .Έχω αγοραφοφία και ελαφρυα κατάθλιψη (η οποία δεν κρατησε πολύ ευτυχώς)και όχι απο διαταραχή πανικού ,πράγμα που "ξέφυγε" απο τη διάγνωση 3 γιατρών!!:S:S το έμαθα όταν γνώρισα την ψυχολόγο που επισκέπτομαι τώρα.. Να σημειώσω οτι δεν πηγαινα Πουθενα (ουτε μόνη ούτε με παρέα ) για κανένα λόγο ,είχα χάσει τη χαρά μου τα πάντα.Με το που εβγαινα απο το σπίτι είχα ζαλάδα όχι τύπου λυποθυμάω κάτι σαν ζαβλακομάρα εντονη .Τώρα μετα απο 4 συνεδρείες δεν μου έχει φύγει εντελώς αλλα έχει μειωθεί θεαματικά . Αυτό γιατί ίσως δεν με τρομάζει τόσο πλέον.χάπια δεν έχω πάρει .Το μόνο που ΄πήρα ήταν καποια φυτικά συμπληρώματα διατροφής τα οποία μου εδωσε ολιστικός γιατρός και πραγματικά με τόνωσαν .όσω αφορα την ομοιοπαθητική , ο ίδιος γιατρός μου έδωσε ενα μόνο ομοιοπαθητικό σκευασμα για "επούλωση" .δεν μπορώ να πω ότι μου έχουν φύγει εντελώς οι ασχημες-καραστροφικές σκέψεις αλλά εχουν μειωθεί τόσο όσο να μην με φέρνουν σε καταθλιψη και να μη με δεσμευουν απο την καθημερινότητα μου.Είμαι πλέον αισιόδοξη . :)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Η χειρότερη σκέψη σου για το τι μπορεί να σου συμβεί ποια είναι?
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    22
    ekanes kala pou to antimetopises grigora, kai mena stin idia ilikia arxise agorafovia kai den ekana kati kai twra den vgenw oute stis skales!!8a dokimaso pantws kai ta omiopa8itika, se euxaristw pou mou egrapses!!euxome ola kala:D

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    thessaloniki
    Posts
    25
    Quote Originally Posted by Venus View Post
    ekanes kala pou to antimetopises grigora, kai mena stin idia ilikia arxise agorafovia kai den ekana kati kai twra den vgenw oute stis skales!!8a dokimaso pantws kai ta omiopa8itika, se euxaristw pou mou egrapses!!euxome ola kala:D
    πώς και δεν έκανες κάτι γιαυτό? οι φοβίες και οι σκέψεις είναι ανυπόφορες .Μην βασιστείς μόνο στα ομοιοπαθητικά συνδυασε το και με ψυχοθεραπεία.επισης εφ όσων ο ψυχολογος σου εδω και 5 χρόνια δεν σε βοήθησε , μήπως ήρθε η ώρα να τον αλλάξεις?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Volos
    Posts
    219
    Venus 5 χρόνια έχω το ίδιο πρόβλημα.Η γνώμη μου είναι πώς αν δεν βγείς έξω μόνη, κανείς δεν πρόκειται να σε βοηθήσει.Το ξέρω είναι πολύ δύσκολο.Αυτή η πάλη γίνεται και σε μένα.Αλλά ειλικρινά αφού τα δοκίμασα όλα, κατέληξα στο οτι απλά ψάχνουμε κάτι να το πάρει απο πάνω μας εύκολα. Δέν υπάρχει κάτι τέτοιο.

    Δέν ξέρω την καταστασή σου.Γιατί οκ δέν μπορεί 25 χρόνια να είσαι όντως αγοραφοβική,να μην βγαίνεις απο το σπιτι και να το λές με τέτοια άνεση.Τέσπα λόγια έχεις ακούσει πολλά.Η θεωρία λεεί οτι δέν παθαίνεις τπτ όταν βγείς έξω.Οπότε απλά βγές.

    Την λύση την ξέρεις απο την πρώτη μέρα νομίζω.Θα ταν ωραίο να βρείς έναν σωστό άνθρωπο να σε οδηγήσει λίγο στα σωστά βήματα.Αλλά οι περισσότεροι ειδικοί, μαλλον θα σε μπερδέψουν περισσότερο με ιστορικές αναδρομές και άλλες τέτοιες αηδιές.Κακά τα ψέματα αμα γινόμασταν καλά απο ειδικούς, θα είχε γεμίσει το φόρουμ ιστορίες του τύπου πήγα εκει 3 μήνες και μετά περπατάω μόνος.Τα πάντα για μένα κρίνονται απο το αποτέλεσμα.Όλοι είναι οι καλύτεροι.Αμα όμως πηγαίνει ο κόσμος και απλά δέν γίνεται καλα, ε τότε να το βράσω.

    Οπότε πάρε την κατάσταση στα χέρια σου.Ίσως φταίει και αυτό που έφτασες και έφτασα εδω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    125
    καλησπερα σε ολους,πριν 10 χρονια περιπου αρχισα να ζαλιζομαι πολυ εντονα στα καλα καθουμενα οταν ημουν εξω νομιζα οτι εχω κατι πολυ σοβαρο συγκεκριμενα νομιζα οτι εχω κατι στον εγκεφαλο! στον γιατρο δεν ηθελα να παω γιατι ημουν σιγουρη οτι θα το εβρισκε και δεν ηθελα να το ακουσω. Μια φορα εσκυψα να παρω κατι σηκωθηκα και εχασα τον κοσμο μου... αυτο ηταν για ενα μηνα και κατι ημουν μεσα στο σπιτι ξαπλωμενη στον καναπε και να σας πω δεν πηγαινα ουτε στην τουαλετα μονη μου. Οσο ημουν μεσα στο σπιτι ζαλιζομουν σχετικα λιγο.... μολις εβγαινα λιγο στο μπαλκονι εχανα τον κοσμο! Με πηγανε με το ζορι στο γιατρο να κανω εξετασεις... εκανα τα παντα και φυσικα δεν μου βρηκαν τιποτα παθολογικο.Παρ'ολα αυτα ομως δεν μου περασε η ζαλαδα.Ο γιατρος μου εγραψε σεροπραμ και για αρχη ζαναξ.Δεν πηρα ουτε το ενα ουτε το αλλο γιατι δεν πιστευα οτι εχω κατι ψυχολογικο.Αφου πια ομως μετα απο λιγο καιρο που καθομουν ακομη στον καναπε απελπισμενη σκεφτηκα να ξεκινησω τη θεραπεια μιας και δεν ειχα αλλη λυση. Απο το πρωτο ξαναξ ειχα διαφορα και μετα απο 15 μερες θεραπια με τα σεροπραμ εβγαινα εξω και μονη μου!! εκανα θεραπεια συνολικα για 3 μηνες και τα σταματησα.Τα ειπα ολα αυτα για σενα που εισαι στο κρεβατι..Πιστευω οτι αν κανεις ολοκληρωμενη θεραπια θα σου περασουν ολα αυτα. Βεβαια εμενα μου περασε η αγοραφοβια μετα περασα σε αρρωστοφοβια και τωρα εχω συνεχεια αρρυθμιες... Συγκρητικα με ολα λοιπον λεω οτι θα προτημουσα να ειχα ακομη την αγοραφοβια

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    22
    geia sou docktor7!! etsi ginete sini8ws ama kseperaseis to ena erxete to allo!!egw p.x otan mou eixe perasi gia ena diastima h zali eixa sinexws dispnia kai anagoules(pou htan xeirotera) ekei htan pou piga psixwlogo kai otan to kseperasa auto mou vgike pali h agorafovia!!pantws egw pou ekana 8erapia me to Ladoz egina xeirwtera mono ta zanax me anakoufizan!! 8elw na dokimasw kai to seropram .......grapse mou se parakalw an eixes parenergeies me auto kai pws eniw8es........

  11. #11
    Quote Originally Posted by Venus View Post
    geia sou docktor7!! etsi ginete sini8ws ama kseperaseis to ena erxete to allo!!egw p.x otan mou eixe perasi gia ena diastima h zali eixa sinexws dispnia kai anagoules(pou htan xeirotera) ekei htan pou piga psixwlogo kai otan to kseperasa auto mou vgike pali h agorafovia!!pantws egw pou ekana 8erapia me to Ladoz egina xeirwtera mono ta zanax me anakoufizan!! 8elw na dokimasw kai to seropram .......grapse mou se parakalw an eixes parenergeies me auto kai pws eniw8es........
    Πέρα από τα φάρμακα πως το αντιμετωπίζεις? βγαίνεις εξω απ το σπίτι έστω για λίγο? κάνεις καποια βήματα, πράγματα που υποτίθεται σε φοβιζουν ώστε να εξοικειώνεσαι? γιατί η λύση του προβλήματος δεν τελειώνει με τα φαρμακα, αυτα υποβοηθανε, χρειαζονται βηματα και απο σενα
    γιάννης

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    163
    Εγω θα σου πω κατι απλο που μου εχει πει η ψυχολογος και με βοηθησε εξαιρετικα : Δεν προκειται να παθεις ΤΙΠΟΤΑ.Το πολυ πολυ να φοβηθεις...Αυτο θα λες στον εαυτο σου και εσυ και οποιος αλλος εχει διαταραχη η κριση πανικου...''Το πολυ πολυ να φοβηθω''

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Σε αυτό το thread τέσσερα άτομα έχουν -ο καθένας σε διαφορετικό βαθμό- και από τα λεγόμενα διαφορετικές εκδηλώσεις αγοραφοβίας ή πανικού. Είμαι και εγώ στα άτομα που είναι σε ανάλογη κατάσταση. Αυτό όμως που με εκπλήσει, είναι πως κανείς δεν το βλέπει στο σύνολό του. Επειδή όπως είπα είμαι στην ίδια κατάσταση, καταλαβαίνω πολύ περισσότερα απ' ότι ένας μέσος άνθρωπος. Έτσι θα κάνω σχόλια στα λεγόμενα των τεσσάρων ατόμων.
    Αυτά που θα γράψω είναι έξω-έξω από την ουσία. Γιατί δυστυχώς υπάρχουν και άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν και αν ακούσουν την ουσία μάλλον θα χειροτερέψουν την κατάσταση!

    Shifter. Γράφεις "Την λύση την ξέρεις απο την πρώτη μέρα νομίζω". Θα σε ρωτήσω, είσαι 100% σίγουρος ότι αυτό που βλέπεις σαν λύση, είναι 100% η λύση. Δηλαδή αυτό κάποια μέρα θα σε οδηγήσει να ξεμπερδέψεις με τη δυσκολία; Μπορείς να μου το επιβεβαιώσεις 100%; Φοβάμαι πως όχι.
    Σε ένα βαθμό βλέπεις κάποιες αλήθειες, αλλά από την άλλη εγκλωβίζεσαι σε ένα-δυο λάθη.

    docktor7: Γράφεις εξαιρετικά ειλικρινά αυτό: "Πιστευω οτι αν κανεις ολοκληρωμενη θεραπια θα σου περασουν ολα αυτα. Βεβαια εμενα μου περασε η αγοραφοβια μετα περασα σε αρρωστοφοβια και τωρα εχω συνεχεια αρρυθμιες... Συγκρητικα με ολα λοιπον λεω οτι θα προτημουσα να ειχα ακομη την αγοραφοβια".
    Στην ουσία λες ότι αντί αγοραφοβία απέκτησες αρρωστοφοβία. Και μάλιστα λες ότι θα προτιμούσες την αγοραφοβία. Τελικά εσύ η ίδια αναφέρεις ότι δεν άξιζε τον κόπο η "θεραπεία". Πώς το προτείνεις και σε άλλους; Πώς το ακολουθείς εσύ;

    nansyan89: Γράφεις: "Εγω θα σου πω κατι απλο που μου εχει πει η ψυχολογος και με βοηθησε εξαιρετικα : Δεν προκειται να παθεις ΤΙΠΟΤΑ.Το πολυ πολυ να φοβηθεις..."
    Σου επιβεβαιώνω 100% πως αυτό ακριβώς είναι που επιδεινώνει τη δυσκολία. Συγνώμη, δεν μπορώ να το αναλύσω δημόσια.

    ilianna: Γράφεις: "Τώρα μετα απο 4 συνεδρείες δεν μου έχει φύγει εντελώς αλλα έχει μειωθεί θεαματικά".
    Θα σου πω ότι πριν λίγο καιρό είχα ίωση. Πήρα depon και η ίωση μου πέρασε. Εσύ μπορείς να καταλάβεις ότι το depon είναι που έκανε την ίωση να περάσει; Αυτό που θέλω να πω είναι πως μπορεί να υπάρχουν πολλοί παράγοντες που να άλλαξαν και να άλλαξε και η κατάσταση. Πάντως δεν έχεις μεγάλο πρόβλημα. Και σου εύχομαι να μην έχεις ποτέ. Αλλά η άποψή σου ότι το depon έκανε την ίωση να περάσει είναι λανθασμένη. Καταλαβάινεις τι εννοώ.

    Ζούμε σε μια κοινωνία με ένα τρόπο ζωής που δημιουργεί προβλήματα και δυσκολίες. Αν δεν κατανοήσουμε απόλυτα το γιατί η κοινωνία και ο τρόπος ζωής μας κάνουν να έχουμε δυσκολίες, δεν γίνεται να σταματήσουμε να έχουμε δυσκολίες και να δημιουργούμε δυσκολίες στους άλλους.
    Με όλα τα παραπάνω, με κανένα τρόπο δεν θέλω να το παίξω έξυπνος. Απλά, το ότι είμαι σε μια κατάσταση με έκανε να σκεφτώ. Τώρα, καταλαβαίνω ότι αν δεν είμουνα βλάκας δεν θα υπέφερα.

    Οι περισσότερες ψυχολογικές δυσκολίες είναι "αυτόματες", δηλαδή έρχονται αυτόματα. Και καμμιά σκέψη δεν μπορεί να τις κάνει να φύγουν... Αντίθετα κάθε σκέψη του τύπου "να προσπαθήσω", "να σκέφτομαι διαφορετικά από αυτό που σκέφτομαι", "να μην επιτρέψω", κλπ, οδηγούν στο ακριβώς αντίθετο αποτέλεσμα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by shifter View Post
    Θα ταν ωραίο να βρείς έναν σωστό άνθρωπο να σε οδηγήσει λίγο στα σωστά βήματα.Αλλά οι περισσότεροι ειδικοί, μαλλον θα σε μπερδέψουν περισσότερο με ιστορικές αναδρομές και άλλες τέτοιες αηδίες.Κακά τα ψέματα αμα γινόμασταν καλά απο ειδικούς, θα είχε γεμίσει το φόρουμ ιστορίες του τύπου πήγα εκει 3 μήνες και μετά περπατάω μόνος.
    Χαίρομαι που το έγραψες αυτό. Θέλω να σε ρωτήσω αν νιώθεις όμορφα όταν κάποιο θέμα το έχεις καταλάβει;

    Και το έγραψες σωστά, "οι περισσότεροι ειδικοί", ναι όχι όλοι, για να μην παρεξηγηθούμε κι όλας. Αν ήταν μεγάλο το ποσοστό επιτυχίας θα είχε γεμίσει το forum με αναφορές επιτυχίας. Και φαντάζομαι αναρρωτιέσαι γιατί πάρα πολύς κόσμος, μόλις ακούσουν κάποιο πρόβλημα η πρώτη τους σκέψη είναι να παραπέμψουν σε ειδικό.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    22
    john11 Με καλυψες απολυτα!! ακριβως ετσι οπως τα λες ειναι! Και εχει να κανει και με το ποσο καιρο εχεις το προβλημα, αμα ειναι στην αρχη του με 4 συνεδρειες ισως το ξεπερνας, εγω εχω κανει διδακτορικο στην ψυχαναλυση με τοσες συνεδριες ,οπως ελεγε και ο γιατρος μου, αλλα.............

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. koinwnikh fovia k agorafovia
    By misha24 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 4
    Last Post: 10-09-2011, 00:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •