agorafovia - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 26 of 26

Thread: agorafovia

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by Venus View Post
    exei kaneis na mou proteinei kati allo..........pernaei kaneis ta idia.......gia tin omiopa8itiki ti gnwmi exete...........
    Quote Originally Posted by Venus View Post
    εγω εχω κανει διδακτορικο στην ψυχαναλυση με τοσες συνεδριες ,οπως ελεγε και ο γιατρος μου, αλλα.............
    Να τα πάρουμε με τη σειρά; Πάμε πρώτα στα εύκολα. Ομοιοπαθητική. ...και άλλες τέτοιες αηδίες που είπε πολύ εύστοχα για άλλο θέμα ο φίλος μου ο Shifter. Να μην τα γράφω εδώ, στο τέλος.
    Αυτό που θέλω να σε ρωτήσω, (αλλά να πω την αλήθεια, έχω σχεδόν ένα μέρος της απάντησής σου), είναι: Έχεις σκεφτεί που οφείλεται η δημιουργία της κατάστασης που περιληπτικά θα μπορούσαμε να ονομάσουμε αγοραφοβία, ή κοινωνική φοβία ή κρίσεις πανικού; Γνωρίζεις τις αιτίες αν υπάρχουν; Έχεις σκεφτεί από τι δημιουργείται αυτή η κατάσταση (την ονομάζω κατάσταση για να μην μπλέκω με όρους και για να βάλει κάποιος μέσα σ' αυτό ότι νομίζει);


    ------------------------
    Ομοιοπαθητική
    Κυρίως η δεύτερη αρχή: "Δεύτερη βασική και αμφιλεγόμενη αρχή της ομοιοπαθητικής είναι η υπόθεση πως μία ουσία μπορεί να έχει ισχυρά θεραπευτικά αποτελέσματα όταν αραιωθεί σταδιακά σε απειροελάχιστες δόσεις και εφόσον μεταξύ κάθε αραίωσης το διάλυμα αναταράσσεται βίαια, διαδικασία που στην ομοιοπαθητική ορολογία απαντάται ως «δυναμοποίηση» (potentization ή dynamization). Ο Χάνεμαν επιχείρησε να την εξηγήσει, συγκρίνοντάς τη με την παραγωγή θερμότητας ή τη μαγνήτιση υλικών μέσω της τριβής, διαδικασίες που δεν ήταν τότε πλήρως κατανοητές[20]. Οι υποστηρικτές της ομοιοπαθητικής πρεσβεύουν πως όσο μεγαλύτερη είναι η δυναμοποίηση, δηλαδή η αραίωση συνοδευόμενη από τη βίαιη ανατάραξη του διαλύματος, τόσο αυξάνει η θεραπευτική δύναμη της διαλυμένης ουσίας[21]. H επιλογή του ποσοστού αραίωσης δεν ακολουθεί κάποιον αυστηρό κανόνα και η εμπειρία ή η παρατήρηση διαδραματίζει σημαντικό ρόλο".

    Δηλαδή: Ρίχνω μια σταγόνα χλωρίνη σε ένα λίτρο νερό.
    Και μετά, πάλι μια σταγόνα σε λίγο νερό που σταδιακά του προσθέτω όλο περισσότερο νερό και το αναταράσσω βίαια. Μέχρι να το φτάσω και αυτό σε ένα λίτρο.
    Υπάρχει περίπτωση να έχουν διαφορά αυτά τα δύο; Το δεύτερο να είναι πιο δραστικό; Και μάλιστα σε απειροελάχιστες δόσεις (μια σταγόνα σε ένα λίτρο; ). Αν ναι, τότε έχουμε ανακαλύψει την υπέρτατη οικονομία! Αντί χλωρίνης θα χρησιμοποιούμε μόνο μια σταγόνα χλωρίνης. Ωραία ανακάλυψη η δυναμοποίηση...!
    Με την πρώτη αρχή δεν θα είχα μεγάλη διαφωνία. Αρκεί να μην το κάνουμε κανόνα. Ναι, όταν καούμε βάζουμε ζεστό για να περάσει ευκολότερα. Αλλά όταν χτυπήσουμε το κεφάλι μας στον τοίχο δεν το χτυπάμε και δεύτερη φορά για να του περάσει!
    Last edited by John11; 11-10-2011 at 10:44.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    125
    καλησπερα, συγγνωμη δεν απαντησα νωριτερα αλλα δεν ειχα δει την απαντηση! ladoz πηρα δοκιμαστικα και γω και εγινα χειροτερα.
    Για το seropram εχω να πω οτι πηρα βαρος και δεν το εχανα οσο το επαιρνα κατ αλλα ηταν πολυ καλο και με βοηθησε.Μετα πηρα το xeristar για 2 χρονια σερι το εκοψα πριν περιπου 3 μηνες αλλα μου φαινεται οτι θα το ξαναρχισω!!! Ειμαι σε μια φαση που τα εχω ολα και κρισεις πανικου συχνες και αρρυθμιες και ζαλαδες οταν βγω εξω!!!!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    125
    καλησπερα, συγγνωμη δεν απαντησα νωριτερα αλλα δεν ειχα δει την απαντηση! ladoz πηρα δοκιμαστικα και γω και εγινα χειροτερα.
    Για το seropram εχω να πω οτι πηρα βαρος και δεν το εχανα οσο το επαιρνα κατ αλλα ηταν πολυ καλο και με βοηθησε.Μετα πηρα το xeristar για 2 χρονια σερι το εκοψα πριν περιπου 3 μηνες αλλα μου φαινεται οτι θα το ξαναρχισω!!! Ειμαι σε μια φαση που τα εχω ολα και κρισεις πανικου συχνες και αρρυθμιες και ζαλαδες οταν βγω εξω!!!!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    με το xeristar επαιρνες βαρος;αν συγκρινεις και τα τρια αντικαταθλιπτικα που πηρες ποιο νομιζεις οτι σε βοηθησε περισσοτερο;

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    thessaloniki
    Posts
    25
    ilianna: Γράφεις: "Τώρα μετα απο 4 συνεδρείες δεν μου έχει φύγει εντελώς αλλα έχει μειωθεί θεαματικά".
    Θα σου πω ότι πριν λίγο καιρό είχα ίωση. Πήρα depon και η ίωση μου πέρασε. Εσύ μπορείς να καταλάβεις ότι το depon είναι που έκανε την ίωση να περάσει; Αυτό που θέλω να πω είναι πως μπορεί να υπάρχουν πολλοί παράγοντες που να άλλαξαν και να άλλαξε και η κατάσταση. Πάντως δεν έχεις μεγάλο πρόβλημα. Και σου εύχομαι να μην έχεις ποτέ. Αλλά η άποψή σου ότι το depon έκανε την ίωση να περάσει είναι λανθασμένη. Καταλαβάινεις τι εννοώ.



    πω πω πολλες εξελίξεις εχασα!γεια σας παιδιά!Λοιπόν johny ακου να δεις εδω τι γίνεται.. Πρώτον δεν μπορώ να συγκρίνω την ψυχοθεραπεία με το depοn(μακαρι οι ψυχολογικες δυσκολιες να περνουσαν με ενα παυσιπονο) .οπως και να χει , θεωρώ οτι η ψυχολογος μου δίνει να καταλαβω ακριβως τι μου συμβαινει εκεινη τη στιγμη που πανικοβαλομαι και αυτο ειναι που με εκανε να βελτιωθω ¨"θεαματικα" .Εχει τεραστια διαφορα το να σε πιανει αυτο και εσυ να χανεσαι μεσα του χωρις να ξερεις γιατι και πως απο το να το απομυθοποιείς γνωρίζοντας τι λειτουργίες συμβαινουν μέσα σου και σου προκαλώντας αυτα τα συμπτώματα.Πληροφοριακα τώρα ,στη ζωή μου δεν έχει αλλάξει τίποτα (επειδη λες οτι οι καστασεις ειναι που συνεβαλαν στο να βελτιωθω).Τέλος ,το αν έχω μεγαλο πρόβλημα το ξέρει "η καρδουλα" μου και το ποσο το παλευω .Δεν νομιζω οτι ειναι σωστο να βγαζεις αυθαίρετα συμπερασματα απο ένα post :)

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    125
    Quote Originally Posted by γιώτα2 View Post
    με το xeristar επαιρνες βαρος;αν συγκρινεις και τα τρια αντικαταθλιπτικα που πηρες ποιο νομιζεις οτι σε βοηθησε περισσοτερο;
    καλησπερα, απο τα 3 το χειροτερο ιταν το λαβτοζ...απα πα πολλεσ παρενεργειεσ και καθολου αποτελεσμα σε μενα παντα!!! Το σεροπραμ και το ξερισταρ ειχαν αποτελεσμα. Με το σεροπραμ επαιρνα βαρος και εχανα με τιποτα ειχα φτασει απο 80 στα 106 κιλα.Με το ξερισταρ οχι δεν πηρα αλλα εχασα κι ολας.Βεβαια σου ερχονται κατι αναγουλες μολις το παρεις αλλα μετα απο λιγο καιρο τις συνηθιζεις.Οποτε για μενα το καλυτερο ηταν το ξερισταρ.Ο καθε οργανισμος εχει αλλες αντιδρασεις.Για μενα ηταν ετσι για σενα μπορει να ειναι αλλιως.Προτεινε το στο γιατρο σου αν εχεις προβλημα βαρους ειδικα και δες τι θα σου πει

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    163
    Quote Originally Posted by John11 View Post
    Σε αυτό το thread τέσσερα άτομα έχουν -ο καθένας σε διαφορετικό βαθμό- και από τα λεγόμενα διαφορετικές εκδηλώσεις αγοραφοβίας ή πανικού. Είμαι και εγώ στα άτομα που είναι σε ανάλογη κατάσταση. Αυτό όμως που με εκπλήσει, είναι πως κανείς δεν το βλέπει στο σύνολό του. Επειδή όπως είπα είμαι στην ίδια κατάσταση, καταλαβαίνω πολύ περισσότερα απ' ότι ένας μέσος άνθρωπος. Έτσι θα κάνω σχόλια στα λεγόμενα των τεσσάρων ατόμων.
    Αυτά που θα γράψω είναι έξω-έξω από την ουσία. Γιατί δυστυχώς υπάρχουν και άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν και αν ακούσουν την ουσία μάλλον θα χειροτερέψουν την κατάσταση!

    Shifter. Γράφεις "Την λύση την ξέρεις απο την πρώτη μέρα νομίζω". Θα σε ρωτήσω, είσαι 100% σίγουρος ότι αυτό που βλέπεις σαν λύση, είναι 100% η λύση. Δηλαδή αυτό κάποια μέρα θα σε οδηγήσει να ξεμπερδέψεις με τη δυσκολία; Μπορείς να μου το επιβεβαιώσεις 100%; Φοβάμαι πως όχι.
    Σε ένα βαθμό βλέπεις κάποιες αλήθειες, αλλά από την άλλη εγκλωβίζεσαι σε ένα-δυο λάθη.

    docktor7: Γράφεις εξαιρετικά ειλικρινά αυτό: "Πιστευω οτι αν κανεις ολοκληρωμενη θεραπια θα σου περασουν ολα αυτα. Βεβαια εμενα μου περασε η αγοραφοβια μετα περασα σε αρρωστοφοβια και τωρα εχω συνεχεια αρρυθμιες... Συγκρητικα με ολα λοιπον λεω οτι θα προτημουσα να ειχα ακομη την αγοραφοβια".
    Στην ουσία λες ότι αντί αγοραφοβία απέκτησες αρρωστοφοβία. Και μάλιστα λες ότι θα προτιμούσες την αγοραφοβία. Τελικά εσύ η ίδια αναφέρεις ότι δεν άξιζε τον κόπο η "θεραπεία". Πώς το προτείνεις και σε άλλους; Πώς το ακολουθείς εσύ;

    nansyan89: Γράφεις: "Εγω θα σου πω κατι απλο που μου εχει πει η ψυχολογος και με βοηθησε εξαιρετικα : Δεν προκειται να παθεις ΤΙΠΟΤΑ.Το πολυ πολυ να φοβηθεις..."
    Σου επιβεβαιώνω 100% πως αυτό ακριβώς είναι που επιδεινώνει τη δυσκολία. Συγνώμη, δεν μπορώ να το αναλύσω δημόσια.

    ilianna: Γράφεις: "Τώρα μετα απο 4 συνεδρείες δεν μου έχει φύγει εντελώς αλλα έχει μειωθεί θεαματικά".
    Θα σου πω ότι πριν λίγο καιρό είχα ίωση. Πήρα depon και η ίωση μου πέρασε. Εσύ μπορείς να καταλάβεις ότι το depon είναι που έκανε την ίωση να περάσει; Αυτό που θέλω να πω είναι πως μπορεί να υπάρχουν πολλοί παράγοντες που να άλλαξαν και να άλλαξε και η κατάσταση. Πάντως δεν έχεις μεγάλο πρόβλημα. Και σου εύχομαι να μην έχεις ποτέ. Αλλά η άποψή σου ότι το depon έκανε την ίωση να περάσει είναι λανθασμένη. Καταλαβάινεις τι εννοώ.

    Ζούμε σε μια κοινωνία με ένα τρόπο ζωής που δημιουργεί προβλήματα και δυσκολίες. Αν δεν κατανοήσουμε απόλυτα το γιατί η κοινωνία και ο τρόπος ζωής μας κάνουν να έχουμε δυσκολίες, δεν γίνεται να σταματήσουμε να έχουμε δυσκολίες και να δημιουργούμε δυσκολίες στους άλλους.
    Με όλα τα παραπάνω, με κανένα τρόπο δεν θέλω να το παίξω έξυπνος. Απλά, το ότι είμαι σε μια κατάσταση με έκανε να σκεφτώ. Τώρα, καταλαβαίνω ότι αν δεν είμουνα βλάκας δεν θα υπέφερα.

    Οι περισσότερες ψυχολογικές δυσκολίες είναι "αυτόματες", δηλαδή έρχονται αυτόματα. Και καμμιά σκέψη δεν μπορεί να τις κάνει να φύγουν... Αντίθετα κάθε σκέψη του τύπου "να προσπαθήσω", "να σκέφτομαι διαφορετικά από αυτό που σκέφτομαι", "να μην επιτρέψω", κλπ, οδηγούν στο ακριβώς αντίθετο αποτέλεσμα.
    εσυ μιλα για τον εαυτο σου αγαπητε..Δεν μπροεις να τα ξερεις ολα.απορριπτεις οσα εχουν πει τοσα ατομα λες και εσυ εισαι ο ειδικος...Εμενα με βοηθησε παρα πολυ αυτο και γι αυτο το μοιραστηκα..Δεν επιδεινωσε καμια δυσκολια...Τωρα αν θα το εφαρμοσει ο καθενας ειναι δικο του θεμα...!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Απ΄όσο γνωρίζω το χειρότερο που μπορείς να κάνεις αν καείς είναι να βάλεις ζεστό. Το αντίθετο πρέπει να βάλεις, όχι το όμοιο. Δηλαδή όταν υπάρχει φλεγμονή, που ήδη η περιοχή σε "καίει" σε ανακουφίζει το κρύο επίθεμα, το ζεστό κάνει τη φλεγμονή να χτυπάει σαν ταμπούρλο. Όταν κρυώνεις δε ρίχνεις πάνω σου κάτι κρύο, αλλά κάτι ζεστό. Όταν ζεσταίνεσαι δε ρίχνεις άλλη μια κουβερτούλα. Επίσης υπάρχουν ατυχήματα που επιδρούν στη λειτουργία του εγκεφάλου, κακώσεις, προδιαθεσικοί παράγοντες, γενετικοί, δε διορθώνονται τα πάντα με αναγωγές σε παγκόσμιες προβληματικές. Κάθε περίπτωση έχει τις ιδιαιτερότητές της και αυτές είναι σημαντικές να λαμβάνονται υπόψιν. Το πρόβλημα με τα φάρμακα είναι ό,τι είναι ένα για όλο το φάσμα ατόμων που έχουν το σύμπτωμα, όχι ένα για την συγκεκριμένη περίπτωση και τις ιδιαιτερότητές της. Φαντάζομαι πως θα έρθει ο καιρός που η επιστήμη θα εξατομικεύσει το φάρμακο για να είναι προσαρμοσμένο στο άτομο, όχι σε ομαδοποιήσεις ατόμων.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by nansyan89 View Post
    εσυ μιλα για τον εαυτο σου αγαπητε..
    Συνήθως συμβαίνει να μιλάμε σε αυτό το forum για άλλους. Αλλιώς θα μιλάγαμε με τον εαυτό μας. Τώρα, μάλλον δεν συμφωνείς με αυτό που είπα: "... πως αυτό ακριβώς είναι που επιδεινώνει τη δυσκολία". Μπορείς να το αγνοήσεις.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by ilianna View Post
    θεωρώ οτι η ψυχολογος μου δίνει να καταλαβω ακριβως τι μου συμβαινει εκεινη τη στιγμη που πανικοβαλομαι και αυτο ειναι που με εκανε να βελτιωθω ¨"θεαματικα" .Εχει τεραστια διαφορα το να σε πιανει αυτο και εσυ να χανεσαι μεσα του χωρις να ξερεις γιατι και πως απο το να το απομυθοποιείς γνωρίζοντας τι λειτουργίες συμβαινουν μέσα σου και σου προκαλώντας αυτα τα συμπτώματα.
    Δεν διαφωνούμε σε αυτό, συμφωνώ απόλυτα. Αν κάποιος καταλαβαίνει τι αισθάνεται, και γιατί αισθάνεται έτσι, φυσικά και είναι πρωταρχικής σημασίας για να μπορέσει να λύσει τη δυσκολία. Αλλοίμονο δεν είπα κάτι διαφορετικό.
    Αλλά το είπα γιατί ανέφερες κάπως με σιγουριά "Τώρα μετα απο 4 συνεδρείες δεν μου έχει φύγει εντελώς αλλα έχει μειωθεί θεαματικά". Συνήθως ο χρόνος κατανόησης δεν είναι τόσο μικρός π.χ. ένας μήνας. Συνήθως δεν βλέπω άτομα (ούτε και τον εαυτό μου) μέσα σε ένα ή δύο μήνες να έχουν λύσει τις δυσκολίες που τους ταλαιπωρούν. Εύχομαι να είναι μόνο μια μέρα, αλλά δεν έχω συνηθίσει να είναι έτσι.

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    thessaloniki
    Posts
    25
    Quote Originally Posted by John11 View Post
    Δεν διαφωνούμε σε αυτό, συμφωνώ απόλυτα. Αν κάποιος καταλαβαίνει τι αισθάνεται, και γιατί αισθάνεται έτσι, φυσικά και είναι πρωταρχικής σημασίας για να μπορέσει να λύσει τη δυσκολία. Αλλοίμονο δεν είπα κάτι διαφορετικό.
    Αλλά το είπα γιατί ανέφερες κάπως με σιγουριά "Τώρα μετα απο 4 συνεδρείες δεν μου έχει φύγει εντελώς αλλα έχει μειωθεί θεαματικά". Συνήθως ο χρόνος κατανόησης δεν είναι τόσο μικρός π.χ. ένας μήνας. Συνήθως δεν βλέπω άτομα (ούτε και τον εαυτό μου) μέσα σε ένα ή δύο μήνες να έχουν λύσει τις δυσκολίες που τους ταλαιπωρούν. Εύχομαι να είναι μόνο μια μέρα, αλλά δεν έχω συνηθίσει να είναι έτσι.
    ΄Μην αμφισβητείς αυτά που λέω, με ενοχλεί πολύ.Δεν τα γραφω αυτα χάριν εντυπωσιασμού ,τις εμπειρίες μου μοιράζομαι όπως ακριβώς τις ζω.Ωστόσο μη μπερδευεσαι δεν είπα εντελώς, είπα θεαματικά .Ίσως παίζει ρόλο και το είδος της ψυχοθεραπείας .

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. koinwnikh fovia k agorafovia
    By misha24 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 4
    Last Post: 10-09-2011, 00:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •