Έγινα υποχόνδριος λόγω της αρρώστειας του πατέρα μου; ή ανησυχώ διακαιολογημένα;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    2

    Έγινα υποχόνδριος λόγω της αρρώστειας του πατέρα μου; ή ανησυχώ διακαιολογημένα;;

    Kαλησπέρα σε όλους,
    εδώ και 5 μήνες ο πατέρας μου διαγνώστηκε με καρκίνο του πνεύμονα και ακολουθεί θεραπείες. Είμαι 25 ετών και όντας καπνιστής, αν και το είχα κόψει λίγο καιρό πριν απο τη διάγνωση για κάποιο διάστημα, συνέχισα να καπνίζω λες και όλο αυτό στράφηκε εναντίον μου και αντί να το κόψω μαχαίρι έχω μπει σε ένα φαύλο κύκλο προσπαθειών να απεξαρτηθώ τελείως που με κάνει να νοιώθω πολύ άσχημα και ανίκανος να το ελέγξω.

    Απο κείνο τον καιρό περίπου έχω πάρα πολλά ψυχοσωματικά προβλήματα. Πόνους στο στήθος, δύσπνοιες, αίσθημα αρρυθμίας, σφίξιμο στο λαιμό κλπ. το 99% όταν πέφτω για ύπνο. Είχα επισκεφτεί δύο φορές καρδιολόγο στα επείγοντα, αλλα το καρδιογράφημα και ο υπέρηχος έδειξαν ότι η καρδιά μου λειτουργεί άρτια. Ειδικά το τελευταίρο καιρό μόλις πάει να με παρει ο ύπνος νοιώθω σαν να ανεβαίνει ένα κάψιμο στο λαιμό μου και πετάγομαι.. Δεν είναι το κλασσικό που νοιώθεις ότι πέφτεις από ψηλά ούτε νοιώθω ότι κόβεται η αναπνοή μου. Κάτι άλλο με ενοχλέι στην περιοχή του λαιμού που μόλις πετάγομαι δε υπάρχει πια. Πρέπει να σας πω ότι ο μεγαλύτερος φόβος μου είναι μήπως κάνει μεγάλες αρρυθμίες η καρδιά μου και έχω αυτή την αίσθηση και ο γενικότερος φόβος ότι έχω και γώ καρκίνο στον πνεύμονα λόγω του ιστορικού του πατέρα μου.

    Θα ήθελα να μου πείτε πρώτον αν ξέρετε τι είναι αυτό που παθαίνω όταν παει να με πάρει ο ύπνος και αν χρειάζεται εξετάσεις και τι γιατρό πρέπει να δω. Αλλά και γενικότερα να μου δώσετε συμβουλές για να αντιμετωπίσω καλύτερα και πιο ανώδυνα την κατάστασή μου. Παρότι θέλω να πιστεύω ότι όλα αυτά είναι ψυχοσωματικά πάντα έχω αμφιβολία μέσα μου, και μέχρι στιγμής αποφεύγω να πάω σε ψυχολόγο, έχω πάρει μόνο κάποια χαπάκια βαλεριάνα για να κοιμηθώ πιο εύκολα.

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων αν και σας κούρασα...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    386
    Γεια σου, εύχομαι όλα να πάνε καλά με τον πατέρα σου και να γίνει καλά. Απο αυτά που γράφεις, μάλλον όλα αυτά που αισθάνεσαι δεν έχουν σχέση με κάτι παθολογικό, σαν κρίσεις πανικού μου φαίνονται και πολύ άγχος, το πάθαινε και ο άντρας μου όταν πέθανε ο πατέρας μου και τρέχαμε και μεις να δουμε τι συμβαίνει μέχρι που ένας φίλος καρδιολόγος του είπε ότι πρόκειται για κρίσεις πανικού. Σε καταλαβαίνω απόλυτα με το τσιγάρο, και εγω το είχα κόψει τρία χρονια και την πάτησα πριν απο λίγες ημέρες.
    Πήγαινε ρώτησε κάποιον ψυχίατρο. θα στα εξηγήσει και ίσως οταν καταλάβεις τι συμβαίνει, εξαφανιστούν. Αν δεν πρόκειται για κάτι ψυχολογικό τότε ψάξτο και αλλιώς, μην ξεκινάς ανάποδα (αν και όλοι αυτό κάνουν και είναι λογικό, μιας και εκτινάσσεται στα ύψη ο φόβος)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Γεια & απο μενα!Φιλε jonstam,ζεις μια δυσκολη κατασταση γιατι δεν ειναι & λιγο ολο αυτο!Εγω αυτο που εχω να σου πω,οσο αφορα τις αρρυθμιες που νιωθεις,οτι τις εχω εδω & 2 χρονια κα-θη-με-ρι-να!!Τις καταλαβαινεις ακομα περισσοτερο οταν ξαπλωνεις,ετσι γινεται.Ολα αυτα που ειπες,καψιμο στο στηθος,βαρος κτλ,τα εχω & εγω,αλλα δεν ειναι για να το συνδιασεις με τον πνευμονα.Εμενα εξακολουθουν να με φοβιζουν,αν & εχουν γινει η καθημερινοτητα μου,αλλα οσοι γιατροι εχω παει μου λενε οτι δεν παθαινω κακο μ αυτα......τι να πω,Ο Θεος βοηθος μας!!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    2
    Ευχαριστώ για αυτή την πρώτη προσέγγιση. Πρέπει να πω ότι οι αρρυθμίες δεν είναι αποδεδειγμένες. Απλά έχω αυτή την αίσθηση, μπορεί και λανθασμένα. Επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι έχω βρογχοκοίλη στον θυροειδή και ενα μικρό οζίδιο, όμως οι ορμόνες είναι σε καλά επίπεδα. Πιστέυετε ότι υπάρχει κάποια σχέση; Ευχαριστώ και πάλι και ελπίζω να πάρω περισσότερη βοήθεια..

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    3
    Ευχομαι ο πατερας σου να γινει καλα.Το ιδιο προβλημα με το θυροειδη αντιμετωπιζω και εγω, με τις ορμονες να ειναι επισης σε καλα επιπεδα.Τα φαινομενα που αναφερεις τα περασα πολλες φορες πριν χρονια (οταν ημουν 25-26).Τωρα ειμαι 32 και πριν απο κανα χρονο επανεμφανιστηκαν.Εχω παει στο νοσοκομειο, σε καρδιολογο.Δεν εχω τπτ παθολογικο στην καρδια, κι αφου δεν σου βρηκαν τπτ μην ανησυχεις.Ειναι λογω της ψυχολογικης πιεσης που δεχεσαι.Ο καρδιολογος μαλιστα μου ειπε οτι το γεγονος οτι οι ενοχλησεις εμφανιζονται οταν ξαπλωνω οφειλονται στο στομαχι,γαστρικα υγρα και τετοια.Μου το εξηγησε γιατι συμβαινει αλλα μην καθομαι να αναλυω τωρα και αρχισω να λεω μπουρδες.

Similar Threads

  1. ΚΑΡΚΙΝΙΚΟΙ ΔΕΙΚΤΕΣ-ΥΠΟΧΟΝΔΡΙΟΣ??
    By johny in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 18
    Last Post: 24-06-2014, 08:43
  2. Έγινα ρεζίλι
    By dimitrinaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 120
    Last Post: 20-08-2010, 12:07
  3. ΔΕΝ ΕΓΙΝΑ ΑΚΟΜΗ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ
    By Χάιντι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 30
    Last Post: 12-05-2010, 11:52
  4. ΦΟΒΟΣ/ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΓΕΙΑΣ/ΥΠΟΧΟΝΔΡΙΟΣ
    By mixalakis in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 12
    Last Post: 13-02-2010, 00:40
  5. ΥΠΑΡΞΙΑΚΕΣ ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ
    By knoulp in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 78
    Last Post: 01-02-2010, 15:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •