Απο την αγοραφοβία στην αρρωστοφοβία...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    4

    Απο την αγοραφοβία στην αρρωστοφοβία...

    Καλησπέρα σας,
    σαν νέο μέλος κι εγω σας παραθέτω τη δική μου ιστορία έτσι όπως την έζησα μέχρι τώρα.
    Όλα ξεκίνησαν πριν από ένα περίπου χρόνο όταν άρχισα να νιώθω μια μικρή αρχικά αδυναμία και ζάλη. ΄Εκανα τις απαραίτητες αιματολογικές εξετάσεις και όλα έδειξαν φυσιολογικά. Εγω όμως συνέχιζα να μην νιωθω καλά και να μειώνω στο ελάχιστο τις εξόδους μου. ΄Ενιωθα ασφαλής μόνο όταν ήμουν στο σπίτι και κοντά στους δικούς μου. Ακόμα και μέχρι το περίπτερο απέφευγα να παω γιατί ένιωθα τρομερή αστάθεια. Να μην σας πω καλύτερα τι συνέβαινε όταν ήμουν σε ουρά καποιου καταστήματος ή στην κίνηση. Και κάπως έτσι συνεχίστηκαν οι επόμενοι μήνες...όταν αναγκαστηκά έπρεπε να παω σε κάποια εκδήλωση, ίδρωνα απίστευτα, ένιωθα αδυναμία στα πόδια και γενικά ήθελα να παω στο σπίτι μου το συντομότερο. Έλεγα πως δεν είναι δυνατόν να συμβαίνει σε μένα...αλλά μετά προχώρησα στο γιατί όχι σε μένα. Κι ετσι άρχισα να το αποδέχομαι και να προσπαθώ να το ξεπεράσω. Σταδιακή έκθεση στα μέρη που μου προκαλούσαν φόβο όποτε ένιωθα έτοιμη και χωρις να πιέζω τον εαυτό μου. Και δόξα το Θεό το νίκησα σε αρκετά μεγάλο βαθμό. Αυτό που δεν μπορω να καταλάβω τώρα είναι γιατί κάθε φορά που νιώσω ένα μικρό πόνο να νομίζω οτι θα πεθάνω ή οτι έχω κάποια ασθένεια.

    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ που με "ακούσατε" κι ελπίζω να μην σας κούρασα.:)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Αυτο με την σταδιακη εκθεση το εφαρμοσα κι εγω σημερα! Ειναι πολυ δυσκολο γιατι ερχεσαι αντιμετωπος/η με τους φοβους σου αλλα εκει ειναι το ζητουμενο, να καταλαβεις κ να εξοικειωθεις με την ιδεα του οτι δεν πρεπει να φοβασαι !! Βεβαια σε πιανει αρχικα αγχος, αλλα οσο συνεχιζεις συνηθιζεις.. κοιτα μπορει να σου γυρισε το αγχος σε κατι αλλο, δλδ απο την αγοραφοβια που ξεπερασες μετατιθεται σε αρρωστοφοβια..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    και εγω ετσι ημουν και ειμαι εδω και 3 χρονια,γιατι βλεπεις εγω δεν ειχα/ εχω το κουραγιο να τα αντιμετωπισω.....
    και απο φοβιες για αρρωστιεσ αλλο τιποτα!!!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    4
    πιστεύω πως όλοι έχουμε μέσα μας δύναμη που ούτε καν μπορούμε να φανταστούμε...γιατί όμως να αφήνουμε τη ζωή μας να κυλάει με αυτό τον τρόπο. ας προσπαθήσουμε να την αλλάξουμε σήμερα με μικρά και σταθερά βηματάκια.

Similar Threads

  1. Δύσπνοια και αρρωστοφοβία
    By Sehrazat in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 34
    Last Post: 30-11-2018, 10:35
  2. Αρρωστοφοβία, γιατροί και διαγνωστικές
    By vasilianna85 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 8
    Last Post: 06-10-2010, 02:32
  3. αρρωστοφοβια
    By prits in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 0
    Last Post: 29-09-2010, 19:04
  4. αρρωστοφοβια..
    By coyotaki in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 1
    Last Post: 16-09-2010, 00:22
  5. Αρρωστοφοβία... πρησμένοι αδένες...
    By felitsia in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 3
    Last Post: 14-12-2009, 15:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •