Πρόταση προς τα... βόρεια μέλη για δημιουργία ομάδας αυτογνωσίας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37
  1. #1
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033

    Πρόταση προς τα... βόρεια μέλη για δημιουργία ομάδας αυτογνωσίας

    Η ιδέα μου ήρθε πρόσφατα και θέλω να την καταθέσω, μήπως και έχει νόημα ή αγγίζει κάποια από τα μέλη.

    Θέλω να προτείνω προς τα μέλη του φόρουμ τη δημιουργία ομάδας στήριξης/αυτογνωσίας.
    Αυτό που σε ένα εμβρυακό/πρώτο επίπεδο συμβαίνει στο φόρουμ, να το προχωρήσουμε πέρα από τα όρια του ιντερνετ.

    Η πρόταση αφορά τα βόρεια μέλη του φόρουμ. Η ομάδα μπορεί να τρέξει στο γραφείο μου, κάποιο απόγευμα καθημερινής και κατά προτίμηση Τρίτη η Πέμπτη, 5.30 - 8.30 ή 6.00 - 9.00 Η σύνηθης διάρκεια, είναι 60 ώρες, χωρισμένες σε 3ωρα με συχνότητα των συναντήσεων, μία φορά την εβδομάδα.

    Προτείνω ένα συμβολικό κόστος, 5 ευρώ το άτομο ανά εβδομάδα (ανά 3ωρη συνεδρία δηλαδή) για τα όποια έξοδα υπάρχουν όπως καφέδες κτλ αλλά και για την ηθική δέσμευση του συμμετέχοντα.

    Η ομάδα θα είνα κλειστή, δεν θα μπορούν δηλαδή να μπαινοβγαίνουν άτομα ανά συνεδρία αλλά αυτοί που θα ξεκινήσουν, θα πορευτούν μαζί, οι ίδιοι, ως το τέλος της διαδικασίας. Οι συμμετέχοντες, δεν θα μπορούν να υπερβαίνουν τους 15.
    Η ομάδα θα είναι βασισμένη στις αρχές της προσωποκεντρικής θεραπείας.
    Εάν υπάρχουν απορίες, άλλες προτάσεις ή οτιδήποτε, περιμένω σχόλια.
    Αν υπάρχει κάποια πρόθεση συμμετοχής ας δηλωθεί είτε εδώ, είτε σε πριβέ μήνυμα.

    ΥΓ. Σε κάθε περίπτωση, η ομάδα, αν τελικά τρέξει, δεν θα μπορέσει να ξεκινήσει σε λιγότερο από ένα μήνα από τώρα. Να υπολογίζετε δηλαδή κατά τα τέλη Νοεμβρίου με αρχές Δεκεμβρίου.
    Η λήξη, υπολογίστε ότι θα είναι κάπου μέσα στην άνοιξη.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    63
    Αγαπητε Νικο μου την επιθυμια μου στην ενταξη μιας ομαδας την γνωριζεις εδω και καιρο καλα!
    Μπορει βεβαια να μην ειναι αυτο που ειχα κατα νου τον πρωτο καιρο αλλα δεν με πειραζει καθολου σε αυτη την φαση.
    Το βρισκω πολυ καλη ιδεα γιατι τα μελη προσπαθουμε να κανουμε καποιες συναντησεις απο μονοι μας αλλο ολο συμβαινουν διαφορα και ποτε δεν το καταφεραμε οργανωμενα.
    Σου εστειλα και ενα υ2υ και δεν μου απαντησες, ριξε μια ματια σε παρακαλω...

  3. #3
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Κική, απάντησα στο u2u σου μόλις τώρα.
    Χαίρομαι και για την πρόθεση συμμετοχής σου στην ομάδα.
    Αν θέλεις, στείλε μου ένα u2u για να μου πεις τι προτιμάς ως προς την ημέρα: Τρίτη ή Πέμπτη.
    Επίσης, το τρίωρο, πότε θα σε βολευε να μπει, ανάμεσα στις 5.00 το απόγευμα και τις 10.00 το βράδυ.

    Η ίδια ερώτηση απευθύνεται και προς τυχόν άλλους ενδιαφερόμενους, έτσι ώστε, αν υπάρχουν συμμετοχές, να καταρτίσω ένα πρόγραμμα που να βολεύει όσο γίνεται περισσότερους.
    Στη συνέχεια θα το αναρτήσω εδώ, ώστε να τσεκάρουν οι ενδιαφερόμενοι, αν όντως τελικά τους βολεύει και μπορούν να συμμετέχουν.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Θεωρώ την πρόταση του Νίκου πολύ σημαντική και επειδή μένω Θεσσαλονίκη είμαι και εγώ ένας από τους ενδιαφερόμενους.

    Προτείνω και σε άλλους Θεσσαλονικείς να κάνουν το ίδιο προκειμένου να δημιουργηθεί αυτή ομάδα.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    12
    ego eimai mesa
    prepei na syndramume oloi mas

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    178
    Θα ήθελα πολύ να συμμετέχω, αλλά ο ελεύθερος χρόνος μου είναι απελπιστικά περιορισμένος.

    Όποιος ξεκινήσει, θα πρέπει να συμμετέχει σε όλα τα 3ωρα?

    Πραγματικά το θέλω πολύ, αλλά με δουλειά, σπίτι σχετικά μακριά, και 3 παιδιά, το βλέπω κομματάκι δύσκολο να είμαι εκεί κάθε βδομάδα

  7. #7
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Originally posted by Τίνα


    Όποιος ξεκινήσει, θα πρέπει να συμμετέχει σε όλα τα 3ωρα?
    Τίνα,
    ναι, είναι σημαντικό όποιος αποφασίσει να συμμετέχει, να παραβρίσκεται αν είναι δυνατόν σε όλες τις συναντήσεις. Η ομάδα είναι κλειστή και δεν θα είναι αποτελεσματική αν μπαινοβγαίνουμε σε αυτήν.

    Σεμπρόνια,
    δεν κατάλαβα που πρέπει να συνδράμουμε.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ..μπου... κι εμεισ οι Αθηναιοι?????....παραπονεμενο� �??? ¨(:(:(
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  9. #9
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Μέχρι στιγμής έχουμε μόνο 2 βέβαιες συμμετοχές και άλλες 2 πιθανές.
    Ανεβάζω το θέμα, μήπως και ενδιαφερθούν κάποιοι ακόμη. Για να τρέξει η ομάδα, χρειαζόμαστε μίνιμουμ 6-7 συμμετοχές. Με λιγότερες συμμετοχές, δυστυχώς, δεν θα μπορεί να έχει νόημα/αποτέλεσμα για προφανείς λόγους.

    Adzik,
    να κανονίσουμε λες μια ομάδα στην Λάρισα, για να μοιράσουμε την διαδρομή?
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Είμαστε τόσοι λίγοι οι Θεσσαλονικείς τελικά? Ούτε μια ομάδα 6-7 ατόμων δεν μπορούμε να δημιουργήσουμε?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Εγώ έχω σχολείο το βράδυ, διαφορετικά θα ήμουν μέσα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    πιστεύω πως θα τα κανονίσω με τη δουλειά μου ωστε να βολεύει. Είμαι μέσα...αν και συμμετέχω σε ομάδα αυτογνωσίας ήδη αλλα δε νομίζω αυτό να είναι πρόβλημα.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    thes
    Posts
    90
    kalhspera...
    sas parakalw eimai nea sto forum 8elw na simetexw 100%- upologiste me sth dunamh atomwn pou 8a prokeipsei..kai peite pereterw leptomereies,..elpizw na ginei amesa :D

  14. #14
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Επαναφέρω το θέμα μήπως και προκύψουν νέες συμμετοχές.

    Θα ήθελα να ξεκινήσουμε αυτή την ομάδα πριν τα Χριστούγεννα, οπότε ας δούμε οριστικά τι γίνεται, ποιοι και πόσοι ενδιαφέρονται, ώστε να καταλήξουμε αν θα προχωρήσει η ιδέα ή όχι.

    Ευχαριστώ.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Για μένα ξέρεις.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •