φαση καταθλιψης και διαβασμα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    138

    φαση καταθλιψης και διαβασμα

    Μπορει να ειναι λιγο χαζο το θεμα που ανοιγω αλλά θα ηθελα την αποψη σας.
    Εχει συμβει σε καποιον να περναει περιοδο καταθλιψης και να πρεπει να διαβασει π.χ. καποιο μαθημα για τη σχολη του? Ομως, οπως θα ξερετε, σε τετοια φαση με τη μαυριλα που επικρατει στο μυαλο και τις τρελλες σκεψεις ειναι παρα πολυ δυσκολο εως ακατορθωτο να μπορεσεις να συγκεντρωθεις για να διαβασεις... Κι αυτο σου δημιουργει ακομη περισσοτερο αγχος. Οποτε? Τι κανετε σε αυτη την περιπτωση?
    Εαν εχει περασει καποιος τετοια φαση, θα ηθελα πολυ να μου πει πως το αντιμετωπισε.
    \"καταδίκη μιας κατάστασης σημαίνει την ασυνείδητη επιθυμία της\"-Freud-

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Καταθλιψη γιατι εχεις? Τι σου παει στραβα στη ζωη σου?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    129
    ναι μου χει συμβει άπειρες φορές!!το πάλεψα και τα κατάφερα....απασχοληθηκα μόνο με το διαβασμα και τα βγαλα όλα από το μυαλό μου!!ειναι πολύ δύσκολο αλλα αμα θες το καταφέρνεις να τ κάνεις
    [I][COLOR="#800080"]δεν γυρεύω μήτε το σταμάτημα.....
    μήτε το γύρισμα προς τα πίσω....
    γυρεύω το νου, την ευαισθησία και το κουράγιο
    των ανθρώπων που προχωρούν μπροστά!!!!!![/COLOR][/I]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Εγώ με ψύχωση πέρασα δύο μαθηματα το ένα με εξήμισι το άλλο με σκόνακι κ εφτά οπότε γίνεται μην αγχώνεσαι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    138
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Καταθλιψη γιατι εχεις? Τι σου παει στραβα στη ζωη σου?
    "κραταει χρονια αυτη η κολωνια" κερασι... Βασικα εχω διαγνωσθει ως οριακος, δεν ξερω αν γνωριζεις κατι γι'αυτο και ενα συνεπακολουθο της διαταραχης αυτης ειναι και η καταθλιψη.
    \"καταδίκη μιας κατάστασης σημαίνει την ασυνείδητη επιθυμία της\"-Freud-

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    138
    Quote Originally Posted by πίστη View Post
    ναι μου χει συμβει άπειρες φορές!!το πάλεψα και τα κατάφερα....απασχοληθηκα μόνο με το διαβασμα και τα βγαλα όλα από το μυαλό μου!!ειναι πολύ δύσκολο αλλα αμα θες το καταφέρνεις να τ κάνεις
    Σ'ευχαριστω πιστη! Το μηνυμα σου μου δινει κουραγιο!
    \"καταδίκη μιας κατάστασης σημαίνει την ασυνείδητη επιθυμία της\"-Freud-

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    138
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Εγώ με ψύχωση πέρασα δύο μαθηματα το ένα με εξήμισι το άλλο με σκόνακι κ εφτά οπότε γίνεται μην αγχώνεσαι
    Σ'ευχαριστω κ σενα ελις! Παιρνω δυναμη διαβαζοντας οτι καταφερατε να διαβασετε, αν κ με τα σκονακια δεν τα παω και πολυ καλα... Με πιανει εντονος φοβος. Ομως εστω κι ετσι, ειναι κατι.
    \"καταδίκη μιας κατάστασης σημαίνει την ασυνείδητη επιθυμία της\"-Freud-

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    VanGogh δεν ειναι καθολου χαζο κ εγω π σπουδαζω καταλαβαινω πολυ καλα τι εννοεις!! Εγω ξερεις τι εχω καταλαβει τουλαχιστον κρινοντας με βαση τον εαυτο μ οτι μονο οταν ειμαστε σε νορμοθυμια μπορουμε να διαβασουμε κ να αφομοιωσουμε κ να αποδωσουμε! Οταν εισαι σε καταθλιψη η μαυριλα κ η θλιψη επισκιαζει καθε δυναμη κ διαθεση κ οταν εισαι σε διεγερση το μυαλο ειναι στις βολτες κ στα εξω κ δν μπορεις να κατσεις να στρωθεις!! Αμα ειναι καλος ο επιτηρητης (μτφ μαλακας) κανεις κ καμια αντιγραφουλα αλλα καλο ειναι να μν πηγαινεις τελειως αδιαβαστος!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  9. #9
    VanGogh και γω στην ίδια ακριβώς φάση είμαι και δεν ξέρω τι να κάνω.
    Πρέπει οπωσδηποτε να τελειωσω μια σημαντική εργασία σε σχέση με τις σπουδές μου, και είμαι σε μια κατάθλιψη, και έχω και αυτό από πάνω να μου δημιουργεί άγχος και να μου φαίνεται βουνό!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Παιδια ειμαστε πολλοι τελικα κι εγω δν μπορω να διαβασω οχι λογω καταθλιψης αλλα κ σε καταθλιψη παλι δν μπορω.. Γμτ τα προβληματα μας πανε πισω στις σπουδες μας ...........
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    138
    Εχεις δικιο lacrymosa, μονο οταν ειμαστε σε νορμοθυμια μπορουμε να διαβασουμε και να αφομοιωσουμε.
    Titanic σε καταλαβαινω... βουνο μου φαινεται κι εμενα και δεν ξερω τι να κανω... Βλεπω το βιβλιο και με πιανει φοβος, ξερω οτι δε μπορω να συγκεντρωθω και να διαβασω ουτε μια προταση. Και το θεμα ειναι οτι δε με παιρνει και πολυ για να αναβαλλω και αυτο χειροτερευει τη κατασταση... Και οπως ειπες lacrymosa, πραγματι, τα προβληματα μας πανε πισω στις σπουδες μας. Δηλαδη ολα σκ@τ@... και συγνωμη κιολας για την εκφραση.
    Κατι πρεπει να κανουμε ομως ρε παιδια... δε ξερω τι, ξερω μονο πως κατι πρεπει να γινει. Δεν αντεχω αλλο αυτη την κατασταση.
    \"καταδίκη μιας κατάστασης σημαίνει την ασυνείδητη επιθυμία της\"-Freud-

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Αμα μπει το αυγό στον κώλο τα ξεχνάς όλα ακόμα δεν σας μπήκε είστε μικροί
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    138
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Αμα μπει το αυγό στον κώλο τα ξεχνάς όλα ακόμα δεν σας μπήκε είστε μικροί
    Μακαρι να ηταν ετσι απλα τα πραγματα elis...
    \"καταδίκη μιας κατάστασης σημαίνει την ασυνείδητη επιθυμία της\"-Freud-

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    Το έχω περάσει άπειρες φορές κι αυτό, η συμβουλή μου θα ήταν να διαβάζεις αν γουστάρεις να διαβάσεις. Θα μου πεις "και η σχολή;;" και δίκιο θα έχεις, αλλά ξέρεις κάτι, την υγεία μας κοιτάμε πάνω απ'όλα! είσαι σε κατάθλιψη που είναι ασθένεια, δηλαδή αν είχες γρίππη θα πίεζες τόσο πολύ τον εαυτό σου; επειδή θα ήταν σωματικό το πρόβλημα και όχι ψυχολογικό; δε λέω να τα παρατήσουμε όλα, αλλά κάνε την προσπάθειά σου και από εκεί και πέρα δε θα πεθάνουμε κιόλας. έχει τύχει να περάσω 2 μαθήματα σε εξεταστική γι'αυτόν ακριβώς το λόγο..τότε μου φαινόταν μεγάλη αποτυχία, όμως τώρα σκέφτομαι πώς ήμουν τότε και λέω κι ένα μπράβο στον εαυτό μου! προσωπικά με βοηθούσε να διαβάζω μαθήματα που με ενδιέφεραν και λίγο.. έβρισκα ένα κίνητρο. γιατί δε δοκιμάζεις να διαβάσεις πρώτα αυτά που σου αρέσουν; και βάλε μικρούς στόχους! όταν βλέπεις ότι δε μπορείς μην πιέζεσαι, γιατί περισσότερο άγχος-θλίψη-απογοήτευση θα νιώσεις, παρά καλό θα κάνεις στον εαυτό σου. ξεκίνα με κάτι εύκολο..που να μη χρειάζεται πολύ συγκέντρωση και προσπάθεια. και πήγαινε δίνε τα μαθήματα και ότι γίνει!! εγώ πάντως ποτέ δεν έχασα όταν πήγαινα καμικάζι!
    Will I ever be free?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300
    Την περασα αυτη τη φαση οταν εδινα εξετασεις για τη σχολη τον Ιουνιο, τοτε που ημουν στην αρχη της καταθλιψης. Ηταν παλουκι. Δεν ειχα καμια ορεξη. Με το ζορι διαβαζα. Με βοηθησε πολυ η μανα μου. Εκανα και μερικα σκονακια. Διαβασα μονο αυτα που θεωρουσα sos, πηγα και εγραψα και τελειωσα. Και μετα αντι να χαρω που τελειωσα τη σχολη επεσα σε καταθλιψη. Τι να πεις...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Υπολειμματικη φαση της ψυχωσης
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 22-08-2012, 18:42
  2. ΔΙΑΒΑΣΜΑ + μνημη
    By ME&I in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 26
    Last Post: 22-09-2011, 14:48
  3. ΔΙΑΒΑΣΜΑ
    By LAMIABN in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 17
    Last Post: 19-09-2009, 17:04
  4. Τοξοπλασμωση...ενα must για διαβασμα
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 09-08-2007, 16:29
  5. Replies: 2
    Last Post: 22-10-2006, 10:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •