Δεν ξέρω τί να κάνω στη ζωή μου.. τελικά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    1

    Δεν ξέρω τί να κάνω στη ζωή μου.. τελικά

    Πριν τέσσερα χρόνια πήγαινα τρίτη λυκείο και προετοιμαζόμουν να δώσω πανελλήνιες. Στο λύκειο γενικά τα πέρναγα καλά και γενικά ήμουν συνέχεια σε ευφορία, διάφοροι παράγοντες συνέβαλαν σε αυτό, κτ οι καλόι φίλοι, κτ η΄ανυπαρξία άγχους΄, κτ η σιγουριά ΄τοι μπορώ να πετύχω τα πάντα, με έκνεν να δείχνω πάντα το καλό μου πρόσωπο και να είμαι πάντα δυνατός. Και έτσι αυτό εκλαμβάνεται θετικά πο τους γύρω σου και τα πας κλά σε όλους τους τομείς. Στην τρίτη λυκείο επιπλέον (στις παλιότερες τάξεις δεν τα πήγαινα και τόσο καλά, ώρες ώρες θεωρούσα τον εαυτό μου τούβλο στο συγκεκριμένο μάθημα, ειδικά στο γυμνάσιο) ανακάλυψα την αγάπη μου για τα μαθηματικά, κάθε φορά που έλυνα μία άσκηση αισθανόμουν ωραία μέσα μου, και όποτε βαριόμουν να διαβάσω άλλα μαθήματα, όπως έκθεση και βιολογία, το'ριχνα στις ασκήσεις.
    Από μικρός βέβαια όταν με ρώταγαν τί ήθελα να γίνω πάντα έλεγα γιατρός. Τώρα τί με έκανε να το λέω, μάλλον επειδή (η μητέρα μου είναι νοσηλεύτρια) στο άκουσμα του γιατρού θεωρείσαι με πολύ κύρος και κοινωνικά σην κορυφή και η αναγνώριση που λαμβάνεις, και εντάξει βοηθάς κόσμο και ο κόσμος στο αναγνωρίζει. Και επειδή τα πήγαινα καλά με τη βιολογία και τη χημεία, θεώρησα ότι μπορώ να τα καταφέρω και δήλωσα την ιατρική (πέρασα στην επαρχία, δλδ έξοδα ενοικίου και λοιπά κάθε μήνα)
    ¨οταν ξεκίνησα τη σχολή, όλα αυτά που άκουγα περί φοιτητικής ζωής και όλα τέλεια και όχι πολύ διάβασμα, με συνεπήρανε και το μόνο που κοίταζα ήταν να περνάω καλά, κοινώσ να τεμπελιάζω. Έπιτα έπεσα σε κατάθλιψη λόγω ενός ποροσωπικού μου προβλήματος και 'ξύπνησα ' από αυτήν στα τέλη του έκτου εξαμήνου.
    Φυσικά η όλη αυτή πορεία έιχε τις εξής συνέπειες 1) να έχω απίστευτα κενά γνώσεων και επομένως χωρίς γνώση δεν πας πουθενά (χρωστάω 10 σημαντικά μαθήματα, όπως ανατομίες, φαρμακολογία και κλινική εξέταση, από τα 42), 2) συνειδητοποιώ ότι πια βαριέμαι εύκολα τους ανθρώπους (όχι δεν είμαι κλεισμένος στον εαυτό μου, κανονικά βγαίνω έξω) και έτσι υστερώ σε communication skills πια κτ που χρειάζεται για να προσεγγίσεις τον άρρωστο, 3) ασχολούμαι με τον αθλητισμό πια και σχεδόν κάθε μέρα περιμένω πως και πως να τελειώνει η σχολή για να πάω μία ω΄ρα να ξεσκάσω.
    Το θλεμα είναι ότι εμένα πάντα μου άρεσε η λεπτομέρεια, μαθαίνω κάτι μόνο αν μπορ΄ω να το εξηγήσω και συνειδητοπιώ ότι στην ιατρική δεν μαρε΄σει συτή η κατάσταση ότι π.χ. μια τάδε πάθηση έχει τα τόσα συμπτώματα, εμένα με νοι΄ζει να ξέρω πώς ακριβώς προκαλο΄ύνται όλα αυτά, και για να το μάθω, π΄ρεπει να αφιερώσω πάρα πολύ ώρα, και αν θα το μάθω, αφού πολλά πράγματα είναι αντικείμενα έρευνας, συνεπώς μαρέσει η απόλυτη αλήθεια, και σε ποια επιστήμη την βρίσκεις?!
    Έχω έναν μεγαλύτερο αδερφό από μενα που πήγε πρώτα σε μια σχολή για ένα χρόνο, δεν του άρεσε και ξανάδωσε πάνελλήινες και πέρασε πολυτεχνείο και του αρέσει η νέα του σχολή. πριν από λίγο έβλεπα μια διάλεξη απο τη σχολή του και πραγματικά μου αρέσε και δεν την βαριόμουνα καθόλου.
    Αυτές τις μέρες το σκέφτομαι συνέχεια τι να κάνω, γτ συνειδητοποιώ οτι δεν με τρελαίνει η όλη διαδικασία να παώ σε έναν άρρωστο να τον ψηλαφώ να τον ακροάζομαι κοκ, βέβαια με βάση τα ευρήματα μαρέσει η διαδικασία να βρω τί έχει αυτός γτ εκεί σκέφτεσαι, αλλά για να το΄κάνεις αυτό είναι πολλά δεδομένα που πρέπει να τα δέχεσαι έτσι, άκριτα, και αυτό το σιχαίνομαι. (πχ δεν π΄ρεπει να δώσεις μορφίνη στην παγκρετίτιδα γτ προκαλεί σύσπαση ένός σφικτήρα που ελέγχει τη δίοδο των παγκρεατικών ενζύμω στο έντερο, γτ όμως προκαλέι σύσπαση, γτ έτσι?!!)
    Συνειδητοποιώ ότι δεν μου αρέσει που έχω βγάλει τα μαθηματικά πό τη ζωή μου και ότι απο μικρός μου άρεσε να φτιάχνω πράγματα (μηχανικά, ηλεκτολογιικά κ τέτοια), πριν μήνες είχα πάρει ένα ποδήλατο και κοίταζα με τις ώρες στο ιντερντετ πως φτιάχνεται, απο τι αποτελείται και άλλα τέτοια, γι αυτό αυτές τις μέρεσ σκέφτομαι έντονα να ξανάδινα πανελλ΄ηνιες και να πήγαινα πολυτεχνειο.
    Αλλά άυτό που δεν μαρ΄σει είναι ότι η οικογένιεα μου μέχρι σττιγμής έχει επενδύσει σε μένα στα χρόναι του πανεπιστημίου γύρω στις τριαντα πεντε χιλιαδες, δεν μπορω να τους πω ξερτα τα παραταω, δωστε μου κι αλλα λεφτα για φρονιστηριο και σε ενα χρονο παο τωρα μπορει και να εχω περασει στη σχολη που θελω, δευτερον αισθανομ,αι τυψεις γιατι με ολα αυτα τα λεφτα θα μπορουσαμε σαν οικογενιεα να εχουμε κανει κατι αλλο, η επιπλεον αισθανομαι τυψεις γτ ευνοηθηκα στο οικονοιμικο κομματι σε σχεση με τον αδερφο μου, τριτον αν την παρατησω μπορει να το μετανιωσω αργοτερα, τεταρτον εχω συνηθισει πια την πιο υγιεινη ζωη της επαρχιας και μου ειναι δυσκολο να γυρισω στην πρωτευουσα παλι (βεβαι ολα μια συνηθεια ειναι). Αλλα αυτο που με εμποδιζει εινια τα λεφτα που θα πανε τσαμπα, το γεγονος ότι θα εχω χασει 3 χρονια συν τον χρονο για την προετοιμασια και το γεγονος οτι η επιτυχια στις πανελληινες δεν ελιναι σιγουρη..
    ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΕΛΩ....

  2. #2
    θυμησε μου να το διαβασω αυριο γιατι με κατι τσιπουρα που εχω πιει δυσκολευομαι να διαβασε τοσο μεγαλο ποστ

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    391
    Λοιπον,θα σου προτεινα να σκεφτεις πως θα ηθελες να δεις τον εαυτο σου σε δεκα χρονια απο τωρα.. κ να το σκεφτεις χωρις να βαζεις στον εαυτο σου περιορισμους... απλα η πρωτη σκεψη που σου ερχεται οταν σου ζητανε να φανταστεις τον εαυτο σου σε δεκα χρονια απο τωρα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    391
    και γραψε κ σε μας..τι σκεφτηκες! :-)

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    3
    Τελικά τί αποφάσισες ;

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    11
    Λοιπόν φίλε μου.
    Δεν θα δώσω έμφαση στις ενέργειες του παρελθόντος σου(υπερβολική χαλαρότητα στην σχολή).Έκανες την γκάφα σου,και οτι έγινε-έγινε.
    Δεν μπορείς να το αλλάξεις αυτό τώρα.
    Αρχικά δεν πρέπει να σε παίρνει από κάτω,γιατί αυτό θα περιπλέξει ακόμη περισσότερο τις σκέψεις σου.
    Σε καταλαβαίνω οτι δεν θέλεις να γυρίσεις να πεις στους δικούς σου: ok παιδιά,βαρέθηκα την σχολή,σκάστε κι άλλα.Αυτό δηλώνει μια ευαισθησία,και καθόλου αναισθησία αφού ζούμε και σε μια γενικότερα δύσκολη περίοδο σαν χώρα και οι οικονομικές ανέσεις καθενός είναι περιορισμένες.
    Αναφέρθηκες σε μια διάλεξη από την σχολή του αδερφού σου την οποία παρακολούθησες και απέκτησες πολύ θετικές εντυπώσεις σε σύγκριση με την σχολή σου.
    Μην επικεντρώνεσαι όμως σε αυτό το συγκεκριμένο τμήμα που σου άρεσε.Εφόσων,σου άρεσε αυτό το τμήμα και το ανακάλυψες τυχαία,ενδεχομένως να σε ελκύσουν ακόμη περισσότερο κι άλλες σχολές.
    Οι κλίσεις σου σε μαθηματικά και ασχολίες που έχουν να κάνουν με την τεχνολογία αποδεικνύει περίτρανα οτι σου αρέσει να ασχοληθείς με κάτι τελείως διαφορετικό.
    Οι πολυτεχνικές σχολές συνδυάζουν και μαθηματικά,και τεχνολογία.
    Βέβαια,δεν είμαι ο καταλληλότερος γνώστης για να σου πω,προς τα που πρέπει να καταλήξεις.
    Πρέπει να δεις το τώρα!Έχει να κάνει με την ζωή σου φίλε μου!Αν δεν αγαπάς αυτό που σκοπεύεις να ασχοληθείς τότε δεν θα σαι και αποδοτικός και συνεπώς θα επηρεάζονται και άλλοι παραπλήσιοι τομείς όπως τα οικονομικά σου,και έτσι δεν θα μπορείς καν να ζήσεις!
    Η ζωή μας δεν είναι παίξε γέλασε,παλεύουμε για να διαμορφώσουμε τις όσο το δυνατόν καλύτερες συνθήκες.
    Εγώ με την σειρά μου,λόγω του οτι καταλαβαίνω πόσο άσχημα νιώθεις,θα σου πρότεινα αρχικά αν ήθελες να πήγαινες να έκανες ένα test επαγγελματικού προσανατολισμού,από εκεί θα έβλεπες ποια είναι τα ενδιαφέροντα σου,και ποιές σχολές θα ικανοποιούσαν τα θέλω σου.
    Μίλα με τους δικούς σου,και εξήγησε τους μέσα σε ένα σοβαρό πλαίσιο συζήτησης και διαλόγου,οτι δεν σου αρέσει εκεί που είσαι,αναλαμβάνοντας ΠΑΝΤΑ τις ευθύνες σου(αδιαφορία,υπερβολική χαλαρότητα κτλ.).
    Ανάλογα με τις οικονομικές σου δυνατότητες μπορείς να επιχειρήσεις να ξαναδώσεις πανελλήνιες,ή αν την θεωρείς επίπονη διαδικασία ανάλογα με τα οικονομικά σου και τις ξενογλωσσικές σου ικανότητες να σπουδάσεις στο εξωτερικό πάνω στο αντικείμενο που ενδιαφέρεσαι.
    Αν δεν μπορεί να υλοποιηθεί τίποτα από τα παραπάνω τότε προσπάθησε να καταβάλλεις κάθε δυνατή προσπάθεια προκειμένου να καλύψεις τα κενά που σου έχουν δημιουργηθεί,και να περάσεις τα μαθήματα.
    Εξάλλου,σκέψου οτι είναι πολύ πιθανόν να μην σου αρέσει η σχολή σου λόγω του οτι αδυνατείς να ανταποκριθείς στις απαιτήσεις της,αλλά κατα βάθος να σου αρέσει η ιατρική.
    Ελπίζω να σε βοήθησα,και εύχομαι να προκύψει το προτιμότερο που μπορεί να υπάρξει.
    Περιμένουμε,νέα σου.
    Last edited by Walk.on; 20-11-2012 at 17:19.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300
    Γεια σου φιλε
    ποσο χρονων εισαι;
    σε καταλαβαινω παντως. ειναι δυσκολη φαση.
    αλλα μη νομιζεις οτι εισαι ο μονος. δυστυχως οταν κανεις τελειωνει το λυκειο τα πραγματα μπορει να γινουν πολυ περιπλοκα. ειδικα στην ελλαδα που ειναι ετσι το εκπαιδευτικο συστημα, ας μην το χαρακτηρισω και με κανουν μπαν.
    εγω που λες περασα σε δυο πανεπιστημιακες σχολες και τις παρατησα και τις δυο και στα 22 πηγα σε ιεκ και σπουδασα κατι που μ αρεσει.
    ειναι δυσκολη αποφαση να παρατησεις την ιατρικη αλλα ακομα πιο δυσκολο θα ειναι να τη συνεχισεις χωρις να τη γουσταρεις και μετα χειροτερα να την εξασκεις χωρις να τη γουσταρεις. παρατα την και θα σε συμβουλευα να ψαξεις για καμια ιδιωτικη σχολη στην ελλαδα (υπαρχουν πολλες και καλες) ή αλλιως εξωτερικο.
    ξερω πολλες περιπτωσεις ανθρωπων που παρατησαν σπουδες. μην ανησυχεις.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    3
    Τι να σου πω ρε φιλε εγω ειμαι πρωτο εξαμηνο και θεωρω την σχολη μου τελειως ανιαρη αλλα απο την αλλη δεν εχω ανακαλυψει κατι που να μου αρεσει .Τουλαχιστον εσυ ξερεις τι σου αρεσει .Το οικονομικο θεμα βεβαια ειναι τεραστιο αλλα αν δεν κανεις κατι θα το μετανιωνεις ολη σου την ζωη

Similar Threads

  1. Ξέρω τί έχω, δεν ξέρω τι να κάνω!
    By lamda in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 15-06-2016, 00:21
  2. δεν ξέρω τι να κάνω
    By αν? in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 17-02-2011, 01:28
  3. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ!
    By loopoftime in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 29-08-2010, 20:28
  4. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ...
    By Loui in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 11-01-2010, 17:44
  5. Δεν ξέρω τι να κάνω...
    By ntakman in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 31
    Last Post: 21-08-2007, 21:25

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •