παθητική επιθετικότητα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    15

    παθητική επιθετικότητα

    Καλησπέρα.Μόλις συνειδοτοποίησα ότι έχω μια μορφή ασθένειας.Ήξερα εδώ και καιρό ότι κουράζω τον εαυτό μου με αύτο το πράγμα, αλλά δεν ήξερα οτί έιχε και όνομα.Ένας φίλος μου με βοήθησε να το καταλάβω και μου λέει να αλλάξω.Πώς θα γίνει όμως αυτό? 'Οσοι με ξέρουν θα δουν ένα τελείως διαφορετικό άτομο και ή θα με πουν διχασμένη προσωπικότητα ή δε ξέρω τι.

    Θα ήθελα να προσθέσω οτί η αδερφή μου , 30, έχει ακριβώς το ίδιο πράγμα και πολύ χειρότερα απο μένα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Αποκλείεται να πουν απλά ότι πας από το καλό στο καλύτερο και να χαρούν για εσένα και την θετική σου αλλαγή?
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  3. #3
    Quote Originally Posted by Blackswan View Post
    Καλησπέρα.Μόλις συνειδοτοποίησα ότι έχω μια μορφή ασθένειας.Ήξερα εδώ και καιρό ότι κουράζω τον εαυτό μου με αύτο το πράγμα, αλλά δεν ήξερα οτί έιχε και όνομα.Ένας φίλος μου με βοήθησε να το καταλάβω και μου λέει να αλλάξω.Πώς θα γίνει όμως αυτό? 'Οσοι με ξέρουν θα δουν ένα τελείως διαφορετικό άτομο και ή θα με πουν διχασμένη προσωπικότητα ή δε ξέρω τι.

    Θα ήθελα να προσθέσω οτί η αδερφή μου , 30, έχει ακριβώς το ίδιο πράγμα και πολύ χειρότερα απο μένα

    μήπως μπορείς να γίνεις πιο σαφής?
    Τι σημαίνει παθητική επιθετικότητα την οποία έχει και η αδελφή σου?
    Υπήρξε διάγνωση από κάποιο γιατρό?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    15
    Δε γνωρίζουν οι περισσότεροι οτι υφίσταται τέτοιο πράγμα ή ότι όντως εγώ το έχω. Οπότε απλά θα δούν ένα άτομο που πάντα συμφωνούσε με όλους και τους έκανε όλα τα χατίρια, ξαφνικά να λέει Οχι. Δε θα τους φανεί περίεργο.Δε θα έιναι σαν ξαφνικά να έχω πρόβλημα μαζί τους, μιας και τόσα χρόνια που με γνωρίζουν συμπεριφερόμουν ευγενικά?

    @ Bloodykate

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    15
    Έιναι κάποιος είδος διαταραχής.Μπορείς να το δείς στο google. Είναι πχ όταν μου λέει καποιος κάτι που δε μου αρέσει, δε του το λέω στα ίσα, αλλά πχ κατεβάζω το κεφάλι, ή πετάω σπόντες. Βασικά καλύτερα να δεις στο ίντερνετ. Το εξηγούν καλύτερα


    @ Θεοφανία

  6. #6
    Quote Originally Posted by Blackswan View Post
    Έιναι κάποιος είδος διαταραχής.Μπορείς να το δείς στο google. Είναι πχ όταν μου λέει καποιος κάτι που δε μου αρέσει, δε του το λέω στα ίσα, αλλά πχ κατεβάζω το κεφάλι, ή πετάω σπόντες. Βασικά καλύτερα να δεις στο ίντερνετ. Το εξηγούν καλύτερα


    @ Θεοφανία
    κοίτα...σημασία δεν έχει τι λεει το γκουγκλ, αλλα τι λέει ο γιατρός..:)
    Πως βγήκε λοιπόν αυτή η διάγνωση?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    κοίτα...σημασία δεν έχει τι λεει το γκουγκλ, αλλα τι λέει ο γιατρός..:)
    Πως βγήκε λοιπόν αυτή η διάγνωση?
    Μα είναι γνωστό αυτό το πράγμα ! Πχ αν κάποιος κάνει κάποια πλάκα για εμένα , γελάω αλλά με πληγώνει και το κρατάω μέσα μου χωρις να του πω τιποτα. Γενικα τα κρατάω όλα μέσα μου, κάνω όλα τα χατίρια γιατι φοβάμαι να πω στον άλλον οχι. Και αυτό οδηγεί σε θυμό, μελαγχολία

  8. #8
    Quote Originally Posted by Blackswan View Post
    Μα είναι γνωστό αυτό το πράγμα ! Πχ αν κάποιος κάνει κάποια πλάκα για εμένα , γελάω αλλά με πληγώνει και το κρατάω μέσα μου χωρις να του πω τιποτα. Γενικα τα κρατάω όλα μέσα μου, κάνω όλα τα χατίρια γιατι φοβάμαι να πω στον άλλον οχι. Και αυτό οδηγεί σε θυμό, μελαγχολία
    Μονο που αυτό συμαβαίνει στο 50% των ανθρώπων. Αυτό δε σημαίνει πως είναι διαταραχή, είναι στάση ζωής και αδυναμία.

  9. #9

  10. #10
    χμ....οκ...
    Κοίτα, αν οτιδήποτε που μας συμβαίνει το βάζαμε στο γκουγκλ θα βγάζαμε ένα εκ αρρώστιες.
    Αν δεν στο πει γιατρός, όλα τα αλλα είναι @@...:Ρ

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    15
    Τι μπορώ να κάνω τώρα? Νευριάζω με τους γύρω μου χωρίς να το ξέρουν, και μετα νευριάζουν κι αυτοί επειδή λέω δικαιολογίες και ψέμματα για πράγματα που μου λένε να κάνω και δε θέλω. Συσσωρεύεται ο θυμός και δε σταματάει

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    15
    Παλιότερα το είχα σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό, μέτα το έκανα λιγότερο με αποτελέσμα να αλλάξουν γνώμη για μένα αρκετοί και να μη με συμπαθούν. Τι γίνεται όμως αν το αλλάξω εντελώς? Αυτό φοβάμαι. Θα γνωρίσουν ένα άλλο άτομο όλοι

  13. #13
    Quote Originally Posted by Blackswan View Post
    Τι μπορώ να κάνω τώρα? Νευριάζω με τους γύρω μου χωρίς να το ξέρουν, και μετα νευριάζουν κι αυτοί επειδή λέω δικαιολογίες και ψέμματα για πράγματα που μου λένε να κάνω και δε θέλω. Συσσωρεύεται ο θυμός και δε σταματάει
    Οταν νευριαζεις συνεχεια με τους αλλους σημαίνει δυο πράγματα: ή πως η σχέση σου μαζί τους έχει ελλείψεις, ή είσαι δυστυχισμένος με τον εαυτό σου και το βγάζεις στους άλλους.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    15
    Νευριάζω επειδή μου φέρονται με κάποιο τρόπο που δεν αρέσει σε μένα, αλλα δε το ξέρουν επειδή δε τους δείχνω.Οπότε δε μπορούν να σταματήσουν να μου συμπεριφέρονται έτσι γιατι δε ξέρουν οτι με ενοχλεί.Το φταίξιμο είναι δικό μου το ξέρω. Αλλα φοβάμαι να τους το πω

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    Μονο που αυτό συμαβαίνει στο 50% των ανθρώπων. Αυτό δε σημαίνει πως είναι διαταραχή, είναι στάση ζωής και αδυναμία.
    το ίδιο σκεφτόμουν και εγώ...
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Επιθετικοτητα
    By klairy in forum Κακοποίηση
    Replies: 10
    Last Post: 19-09-2011, 01:40
  2. Επιθετικοτητα.
    By katastrofi in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 8
    Last Post: 13-08-2011, 14:46
  3. Παιδική Επιθετικότητα
    By chrkik in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 13
    Last Post: 25-06-2008, 11:44
  4. ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΤΗΤΑ
    By roz in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 2
    Last Post: 23-11-2005, 16:30
  5. ΠΑΘΗΤΙΚΗ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΤΗΤΑ
    By Mad in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 0
    Last Post: 31-10-2005, 21:11

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •