η κοινωνικοτητα κι εγω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    3

    η κοινωνικοτητα κι εγω

    καλησπερα! θελω να σας μιλησω για αυτο που με απασχολει, μιας και δεν αισθανομαι ανετα να το συζητησω με κανεναν απ το περιβαλλον μου. το προβλημα μου ειναι οτι ειμαι κλειστος χαρακτηρας, δεν ειμαι αρκετα κοινωνικη. το χειροτερο μου ειναι να γνωριζω καινουργιο κοσμο, να μιλαω δηλαδη σε ατομα που δεν τα ξερω. η μηπως το χειροτερο μου ειναι οταν βρισκομαι σε μεγαλες παρεες.. χμ... ζορι και τα δυο.
    σημερα ανοιξα αυτο το θεμα γιατι εγινε κατι που με στεναχωρησε πολυ. βγηκαμε για καφε με την παρεα του αγοριου μου, 4 μαντραχαλοι κι εγω. ε ελεγαν ολο για ποδοσφαιρο, ποδοσφαιρο ποδοσφαιρο, αυτοκινητα, και εγω...δεν ειχα τιποτα να πω! πραγματικα αισθανθηκα τοσο ασχημα... πιο πολυ στεναχωριεμαι για την ασχημη εντυπωση που δημιουργω στο αγορι μου, και τι θα σκεφτεται για μενα...
    εσεις τι σκεφτεστε για μενα?
    :o
    Last edited by koritsaki; 09-10-2011 at 22:41.

  2. #2
    μηπως φθαινε και αυτοι που δεν σου δωσαν σημασια;;

  3. #3
    η επικοινωνία είναι αμφίδρομη...χρειάζεται κι εσύ αλλά και οι άλλοι να μιλάνε... πόσο μάλλον που είναι μια παρέα μεταξύ τους και δεν είναι εύκολο για σένα να χωθείς στη συζήτηση...ειδικά αν μιλάνε συνέχεια για θέματαπου δεν έχεισ ιδέα.... νομίζω ότι κι ένας πολύ κοινωνικός και ομιλιτικός άνθρωπος δεν θα μίλαγε σε μία συζήτηση για θέματα που δεν τον ενδιέφερουν και δεν έχει ασχοληθεί.... βέβαια ίσως θα είναι καλό να προσπαθείς να μπεις στη συζήτηση προσπαθώντας να ανοίξεις άλλο θέμα.... (το ξέρω είναι δύσκολο...εγώ που είμαι εξίσου κοινωνική και ούτε με νέους ανθρώπους μιλάω εύκολα ούτε σε μεγάλες παρέες όπως εσύ δεν θα μπρούσα να το κάνω!!!)
    βέβαια.. για το συγκεκριμένο γεγονός που αναφέρεις λογικό είναι να αισθάνεσαι άσχημα, αλλά θεωρώ ότι φταίει κι ο φίλος σου...αφού βρεθήκατε όλοι μαζί κι αφού -έτσι φαντάζομαι- ξέρει ότι δυσκολεύεσαι να ανοιχτείς πιστεύω ότι όφειλε να βρει θέματα που να ενδιαφέρουν κι εσένα είτε να μιλάγατε μεταξύ σας... τώρα αν δεν μπορούν να βρεθούν και να μην μιλησουν γι αυτά τα θέματα ή αν δεν υπάρχει κάτι να μπορείτε να πείτε όλοι μαζί... ε τότε ας βγει άλλη φορά με τους φίλους του κι άλλη μαζί σου!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    κ εγω συνηθως δεν μιλαω εκτος αν εχω κατι να πω, ηταν και οι 1η φορα που συναναστραφηκες με αυτα τα ατομα αν βγειτε μερικες φορες θα αποκτησεις οικειοτητα δεν λεω να σ πιασει λογοδιαροια αλλα ισως συμμετεχεις περισσοτερο στις συζητησεις..παντως κ αυτοι αν ηταν ευγενικοι κ ωριμοι θα σεβαζαν σε καποια συζητηση η θα σε ρωταγαν πραγματα για σενα για να μην βαριεσαι

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    3
    δεν ξερω ρε παιδια, με απασχολει το θεμα της κοινωνικοτητας, αλλα νομιζα πως το ειχα ξεπερασει. γιατι πχ ειμαι στο πτυχιο και παρακολουθω μαθηματα που χρωσταω απο το 3ο ετος, οπου ολοι γνωριζονταν κι εγω δεν ηξερα κανεναν. παρολα αυτα δεν δυσκολευτηκα να κανω παρεες! παρολο που επρεπε εγω να κανω την πρωτη κινηση αφου ολοι γνωριζονταν ηδη.
    Και πανω που νομιζα πως το ειχα ξεπερασει(εν μερει), γινεται αυτο με το αγορι μου κ τους φιλους του. νιωθω οτι τον εξεθεσα τοσο πολυ στους φιλους του και τον απογοητευσα.. :( γιατι καθομουν σαν την μουγγη και τους ακουγα να λενε για ποδοσφαιρο(ολη την ωρα! ημαρτον!) Απ 'τις λιγες φορες που συμμετειχα ηταν οταν καταλαβα οτι ενα παιδι ειναι συμφοιτητης του φιλου μου, και του επιασα κουβεντα για εναν καθηγητη κ γενικα για την σχολη. μετα επεστρεψε ο πολυλογας της παρεας στο τραπεζι, μας εκοψε την συζητηση και αρχισε να λεει για την ομαδα του.
    Τελοσπαντων, πιστευετε οτι καλυτερα ειναι να το συζητησω με το αγορι μου η να το αφησω να ξεχαστει?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    In another world.
    Posts
    269
    koritsaki δεν είναι κακό να είναι κάποιος κλειστός χαρακτήρας. Και εγω ετσι είμαι. :) Νομίζω πως το υπεραναλύεις πολύ. Αυτό που πρέπει να κάνεις καταρχήν είναι να αποδεκτείς τον εαυτό σου. Οταν αποδεκτείς τον εαυτό σου θα δεις οτι όλα τα υπόλοιπα θα'ρθουν! :D Εσύ βλέπεις το γεγονός οτι είσαι κλειστός χαρακτήρας αρνητικά, ως κάτι που πρέπει να διορθώσεις, κατι που έκανα και εγω στο παρελθόν και βασανίστηκα πολύ...
    One of these things is not like the others, one of these things must die alone.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by PostMortem View Post
    koritsaki δεν είναι κακό να είναι κάποιος κλειστός χαρακτήρας. Και εγω ετσι είμαι. :) Νομίζω πως το υπεραναλύεις πολύ. Αυτό που πρέπει να κάνεις καταρχήν είναι να αποδεκτείς τον εαυτό σου. Οταν αποδεκτείς τον εαυτό σου θα δεις οτι όλα τα υπόλοιπα θα'ρθουν! :D Εσύ βλέπεις το γεγονός οτι είσαι κλειστός χαρακτήρας αρνητικά, ως κάτι που πρέπει να διορθώσεις, κατι που έκανα και εγω στο παρελθόν και βασανίστηκα πολύ...
    κοιτα απλα πιστευω οτι υπαρχουν καποιες συμπεριφορες 'κοινωνικα αποδεκτες', και καποιες οχι. δεν λεω να προσπαθουμε να αλλαζουμε εντελως σε σημειο που να μην ειμαστε ο εαυτος μας, απλα να βελτιωνομαστε σε θεματα που υστερουμε. δηλαδη τι θα πει ειμαι κλειστος χαρακτηρας και ετσι ειμαι, θα σου φαινοταν ωραια εικονα καποιος να γνωριζει στους φιλους του την κοπελα του κι αυτη να μην λεει λεξη?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    In another world.
    Posts
    269
    Quote Originally Posted by koritsaki View Post
    κοιτα απλα πιστευω οτι υπαρχουν καποιες συμπεριφορες 'κοινωνικα αποδεκτες', και καποιες οχι. δεν λεω να προσπαθουμε να αλλαζουμε εντελως σε σημειο που να μην ειμαστε ο εαυτος μας, απλα να βελτιωνομαστε σε θεματα που υστερουμε. δηλαδη τι θα πει ειμαι κλειστος χαρακτηρας και ετσι ειμαι, θα σου φαινοταν ωραια εικονα καποιος να γνωριζει στους φιλους του την κοπελα του κι αυτη να μην λεει λεξη?
    Καλα ναι δεν λέω να μην μιλάς καθόλου αλλα να μιλάς οταν έχεις κατι να πεις και οταν θες να μιλήσεις και οχι επειδη "πρέπει". Γιατί έτσι καταπιέζεις τον εαυτό σου...Ισως να μην κολλάς με τους φίλους του αγοριού σου τι να κάνουμε? Τεσπα εγω απλα εξέφρασα την άποψη μου..αν δεν συμφωνείς απλά πράττεις οπως εσύ νομίζεις! :)
    Last edited by PostMortem; 10-10-2011 at 21:52.
    One of these things is not like the others, one of these things must die alone.

  9. #9
    Εγω νομιζω πως ακομα και αν εισαι κλειστος χαρακτηρας οπως λες, θα ησουν διαφορετικη αν για παραδειγμα οι 4 μαντραχαλοι μιλουσαν για ενα θεμα γενικου ενδιαφεροντος (εκεινοι ηταν αγενεις οχι εσυ κλειστη και μαλλον ο φιλος σου θα επρεπε να νιωσει ασχημα για τους φιλους του και οχι για εσενα). οπως ειπε και καποιοσ παραπανω η επικοινωνια ειναι αμφιδρομη και ειλικρινα εγω εκτιμω περισσοτερο εναν ανθρωπο που μιλαει μονο οταν εχει κατι να πει παρα εναν που λεει μπαρουφες. νομιζω πως πρεπει να αρχισεις να βλεπεις με αλλο ματι τον ευατο σου και οσα αυτος μπορει να δωσει και αυτο θελει πολυ δουλεια.. ευχομαι να την αρχισεις!

Similar Threads

  1. Zyprexa και κοινωνικοτητα
    By nick84 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 26-05-2010, 02:16
  2. Μεταιχμιακή Διαταραχή - Χρόνος, Κοινωνικότητα και απόρριψη
    By psychangel in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 9
    Last Post: 24-02-2010, 23:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •