γνωσιακη-συμπεριφορικη ψυχοθεραπεια για ΙΨΔ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    149

    γνωσιακη-συμπεριφορικη ψυχοθεραπεια για ΙΨΔ

    θα ηθελα να ρωτησω εαν βοηθαει η ψυχοθεραπεια στα ατομα με ΙΨΔ.θελω να ξεκινησω γιατι δεν αντεχω αλλο.ο γιατρος μου ειπε οτι δεν εκανα δουλεια με τον εαυτο μου και εχω πεισμώσει να γινω οσο καλυτερα μπορω.βεβαια σκεφτομαι και το οικονομικο μερος διοτι ειμαι ανεργος.δεν εχω βαλει ποτε προγραμμα στη ζωη μου και ισως αν το εκανα αυτο να ημουν καλυτερα.ο ψυχαναγκαστικος χαρακτηρας μου φτιαχνει ενα υπερεγω και λειτουργει αμυντικα οποτε κατι δεν ειναι σωστο συμφωνα με μενα.τι ακριβως θα μου προσφερει η ψυχοθεραπεια και κατα ποσο θα βοηθησει?παρακαλω βοηθηστε με τις γνωσεις η τις εμπειριες σας.να πω οτι μολις χθες εμαθα οτι τα φαρμακα απλα καλυπτουν την παθηση και δεν την γιατρευουν...γενικα ειμαι λιγο στα χαμενα μεταφορικα και κυριολεκτικα.τι να κανω?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    πηγαίνεις σε ψυχολόγο ή ψυχίατρο? και τι ειδίκευση έχει?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    149
    πηγαινω σε ψυχιατρο.τι εννοεις ειδικευση?υπαρχει ας πουμε ψυχιατρος με ειδικευση?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    νόμιζα ότι πήγαινες σε ψυχολόγο ο οποίος ναι πρέπει να έχει ειδίκευση. Η ψυχοθεραπεία έχουν να πουν ότι βοηθάει πάρα πολύ άτομα με ΙΔΨ, άρχισα κι εγώ πριν λίγο καιρό, όμως πρέπει να κάνεις και εσύ δουλειά με τον εαυτό σου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    149
    φελίσιτι ευχαριστω για τις απαντησεις σου.μπορεις σε παρακαλω να μου πεις τι ειδους "δουλεια" να κανω με τον εαυτο μου.νοιωθω οτι θελω καθοδηγηση.αυτα τα 2 χρονια που περασαν απο τοτε που ανακαλυψα την παθηση εκανα πειραματα με τον εαυτο μου αλλα τελικα δεν εκανα δουλεια και σ'αυτο συμφωνησε και ο γιατρος.τι να κανω? ας πουμε να βγαινω εξω και ας εχω αγχος?να δουλευω και να πιεζομαι?μπορεις να με ρωτησεις οτιδηποτε θελεις.θα περιμενω απαντηση.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    εγώ σε ξαναρώτησα και δεν μου απάντησες ξεκάθαρα. Μου είπες ότι σκέφτεσαι και αγχόνεσαι, συνέχεια είσαι μέσα στο άγχος. Και οι δυο ξέρουμε ότι η ΙΔΨ είναι θέμα ιδεοληψιών και εμμονών που προκαλούν άγχος και δυσφορία στο άτομο. Εσύ τι εμμονές έχεις? Τι σκέφτεσαι και δεν είσαι καλά? Μην φοβάσαι ότι θα σε παρεξηγήσω εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος εδώ, ξέρω ότι οι εμμονές δεν έχουν βάση και είναι παράλογες.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    149
    για παραδειγμα, το πως λεει μια λεξη(που περναει απο κοσκινο|) ο αλλος..μια φραση,ψαχνω να βρω πως το λεει ωστε να το υιοθετησω και εγω,παντα φευγω απο καπου ειτε ειναι στη δουλεια ειτε εξω,παντα θελω να γυρναω σπιτι.εν τω μεταξυ με τις μεταπτωσεις και τις καταπτωσεις-πισωγυρισματα που εχω αναρωτιεμαι το πως ειναι το "κανονικα" στη διαθεση μου και το πως βλεπω.και επισης πολλα αλλα που δεν θυμαμαι τωρα...παντως απο μικρος ειχα αγχος -γεννηθηκα με παραπανω αγχος.σε γενικες γραμμες.τα βλεπω σαν ειμαι παρατηρητης,θελω να εχω τον ελεγχο των παντω και αποσπαται η προσοχη μου και ειμαι αφηρημενος.τις περισσοτερες φορες αισθανομαι οτι μιλαω σαν καποιος τριτος...δε μπορω να διακρινω τη λογικο απο το παραλογο στη σκεψη μου,παρεξηγω τις αντιδρασεις των αλλων,νοιωθω οτι δεν με καταλαβαινουν,θυμαμαι μονο οτι η ζωη μου ειναι σαν αποσπασματα-βιντεο κλιπ.μεχρι πριν 2 χρονια ζουσα "μερα με τη μερα".αισθανομαι "επιπεδος"και οταν νοιωθω ας πουμε λιγο καλυτερα ειναι σαν να ανεβαινω ενα επιπεδο παραπανω,κατι σαν σκαλια ειναι η διαθεση μου.επισης βαζω κουτακια-κατι που δεν μπορω να το αντιληφθω καλα αλλα μου το λεει ο γιατρος..πραγματικα θελω να βρω τα εντοπισω τα αιτια του αγχους και να τα αποβαλλω.νοιωθω καπως σαν μαριονετα-υποχειριο.συναισθηματικα ειμαι παγωμενος-ειτε φοβαμαι να βγαλω τα συναισθηματα μου διοτι παλι το κανονικα ειναι δυσκολο σε μενα μιας και πραττω αμυντικα-υπερεγωιστικα.ολα αυτα μου προκαλουν αγχος και αλλα πολλα.ειναι πραγματα που με χαρακτηριζουν οπως λεει κ ο γιατρος μου.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    149
    να προσθεσω επισης οτι χωρις να εχω καταθλιψη πια,δε μου αρεσει τιποτα-αναφερομαι σε ασχολιες-εξοδους-δουλεια.εχω δουλεψει κατα καιρους μερικες ωρες της ημερας και παλι το εκανα με το ζορι γιατι σκεφτομουν τα λεφτα,για να τα δωσω στον καφε και στα τσιγαρα,σιγα το πραμα δηλαδη...με τη μουσικη με την οποια ασχολουμαι την εχω μισησει και αυτη.δε ξερω...σιγουρα δεν υπαρχει καποιο νοημα,το ξερω οτι δεν ειμαι ο μονος που υποφερει η εχει ερωτηματα αλλα τι να κανω?πρεπει καποιος να μου δωσει λυσεις ωστε να με βοηθησει να τις πραξω...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    δεν ξέρω γιατί αλλά όπως μου μιλάς για τον γιατρό σου δεν μου εμπνέει καμιά εμπιστοσύνη, μου φαίνεται κάπως απαθής, τουλάχιστον έτσι όπως μου τον "περιγράφεις". Είσαι σίγουρος ότι έχει ΙΔΨ? γιατί στην ΙΔΨ πρέπει να έχεις εμμονές και να σε αγχώνουν και να σου προκαλούν δυσφορία, εσύ είσαι κάπως μπερδεμένος . .

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    149
    εχω εμμονες,απλα δε μπορω να τις ξεκαθαρισω...ναι και εχω μπερδεμα στο κεφαλι μου λογω του αγχους.ο γιατρος ειναι καλος,αληθεια.απλα μου ειχε πει οτι δεν χρειαζομαι ψυχοθεραπεια...τοσο χαλια ειμαι ρε γαμωτο?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    κοίτα..για μένα άνθρωπος που μπορεί να επικοινωνήσει με τον άλλο μια χαρά είναι, δεν είσαι χάλια. Για ποιο λόγο σου είπε πως δεν χρειάζεσαι ψυχοθεραπεία?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    149
    δε ξερω,ισως επειδη περιμενε να κανω δουλεια μονος μου,δε ξερω τι να υποθεσω.τωρα την τελευταια φορα που πηγα μου ειπε ενταξει μπορεις να πας ,τουλαχιστον για να μου βαλει ενα προγραμμα να κανω.σιγουρα βοηθαει η ψυχοθεραπεια?τι κανει καποιος ακριβως?παιρνει καιρο?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    έχω διαβάσει ότι σε άτομα με ΙΔΨ η συμπεριφοριστική - γνωσιακή ψυχοθεραπεία έχει τα επιθυμητά αποτελέσματα! μπορεί να αντιμετωπιστεί αποτελεσματικά το πρόβλημα αλλά χρειάζεται πολλή υπομονή από τον άνθρωπο που υποφέρει (από σένα δηλαδή) αλλά και από τον άνθρωπο που θα είναι κοντά σου (από τον ψυχοθεραπευτή, ψυχολόγο..) αλλά και από το περιβάλλον του ατόμου. Νομίζω παίρνει καιρό ναι αλλά αυτό εξαρτάται και από τη δική σου αντιμετώπιση. Πήγες σε ψυχοθεραπευτή ή όχι ακόμη?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    149
    οχι δεν εχω παει ακομη.το σκεφτομαι,γιατι δε βλεπω προκοπη απο μονος μου.επισης το προβλημα ειναι τα λεφτα-οποτε πρεπει να δουλεψω,σε ποια δουλεια ομως?κανω καποια μεροκαματα αλλα ειναι πολυ λιγα και δε φτανουν ουτε για τα τσιγαρα μου.δεν υπαρχει πουθενα δωρεαν?ας πουμε στα κεντρα ψυχικης υγειας?ειχα παει παλιοτερα με τους δικους μου για συμβουλευτικη αλλα δεν ημουν ικανος λογω του αγχους και της καταθλιψης-με αλλα λογια δεν καταλαβαινα τιποτα και σταματησα.το θεμα με μενα ειναι οτι λεω παλι τα ιδια και τα ιδια...εχω πρηξει τους δικους μου και τους φιλους μου καθως και το γιατρο...πρεπει να το αντιμετωπισω καπως γιατι η ζωη μου δεν εχει νοημα και χωρις ποιοτητα.εαν γνωριζετε εαν τα νοσοκομεια παρεχουν τετοια υποστηριξη παρακαλω ενημερωστε με.
    Υ.Γ ειμαι απο επαρχια.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    δεν γνωρίζω. γιατί πόσα μπορεί να είναι η επίσκεψη?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Γνωσιακη-Συμπεριφορικη ψυχοθεραπεια
    By niah in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 4
    Last Post: 05-06-2011, 18:11
  2. γνωσιακη συμπεριφορική
    By konstantina_ena in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 13
    Last Post: 31-05-2010, 23:04
  3. Γνωσιακη-Συμπεριφορικη
    By Παστελι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 15-12-2009, 22:49
  4. Γνωσιακή-Συμπεριφορική Ψυχοθεραπεία μέσω διαδικτύου
    By alex30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 06-08-2006, 15:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •