δεν μπορώ να κάνω φίλους - Page 14
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 14 of 14 FirstFirst ... 4121314
Results 196 to 206 of 206
  1. #196
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    12
    μπορώ να πω οτι έχω ένα αντίστοιχο θέμα και δε το έχω λύσει ακόμα. Και φαίνομαι απίστευτα κοινωνικός. είμαι κάπως αλλά: δε μπορώ να κάνω καλή παρέα με αγόρια. Ενώ με κορίτσια είμαι πιο άνετος (είμαι αγόρι) (δεν είμαι θυληπρεπής στο στυλ). απλά έχω φίλες. οκ. αλλά φίλους κοντινούς δύσκολα. ΑΛΛΑ ξέρω και το ζήτημα μου, είναι βαθύ και δε ξέρω αν αξίζει καν να το αλλάξω. είναι πολύ μέσα μου. Μικρός προφώθηκα από φίλους αγόρια και από τότε το φοβάμαι.
    ΧΩΡΙΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ εσύ που άρχισες το θέμα (όπως και εγώ) το αναπαράγεις.
    ΕΚ ΤΟΥ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΟΥ ΤΩΡΑ: μια φορά αρχίσαμε να κάνουμε παρέα με έναν συμφοιτητή, κοινές παρέες κλπ. ωραία γέλιο. μου άρεσε σαν τύπος. με τον καιρό απομακρυνθήκαμε και κατάλαβα οτι αυτός έχει αυτό το ζήτημα 10 φορές πιο πολύ από μένα. ΉΔΗ ενω γνωριστήκαμε πίστευε ασυνείδητα οτι εγώ θα τον απορίψω σαν φίλο, και φυσικά στο τέλος τον απέριψα. δεν εννοώ τίποτα άσχημο, ούτε με άσχημο τρόπο. απλά χαθήκαμε. Σε αυτόν είδα τον εαυτό μου.. είδα οτι και γω έτσι κάνω σε ένα διαφορετικό βαθμό. Θεωρώ από την αρχή οτι δεν αξίζω τη φιλία του άλλου, και κατά συνέπεια οδηγώ προς τα κει τη σχέση. Θεωρώ οτι ο άλλος είναι πιο γαμάτος από μένα (βέβαια οταν γνωρίζεις τον άλλο βλέπεις οτι αυτό δεν είναι αλήθεια). Επίσης ααυτός ο φίλος μου ήτανε πολύ πιεστικός. φιλία με το ζόρι. και ενώ εγώ ήθελα τη φιλία του αυτός συμπεριφέρονταν σα να τον έχω απορίψει. κρίμα και για αυτόν και για μένα. και κρίμα που το κάνω και γω. ΠΟΙΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΘΕΛΟΥΝΕ; ΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΠΟΥΜΕ; ΤΙ ΘΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΜΑΣ;; Ετσι έχουμε μάθει φίλε μου έτσι λειτουργούμε. Εμείς λοιπόν που έχουμε τέτοιο ζήτημα χρειαζόμαστε περισσότερες συνθήκες για να κάνουμε φίλους και να εμπιστευτούμε κλπ. Δηλαδή εργασία με άλλους (το καλύτερο), να βρίσκεσαι σε κοινά χόμπι, γενικά κάτι που θα σε δέσει με κάποιον. Η κοινή εργασία ξαναλέω είναι το καλύτερο. Θέλουμε χρόνο. Η έξοδος σε ταβέρνα και σε κλαμπ δε σε φέρνει κοντά σε καμία περίπτωση. απλά ξεχνάμε τη μοναξιά μας. δεν είναι όμως ουσιαστική όσο μια κουβέντα, ή μια βόλτα στο θέατρο.
    Μη τρελένεσαι. Ανέπτυξε τις δεξιότητες σου. Κάνε παρέα με άτομα που σε γεμίζουν σταλήθεια (ίσως είναι π.χ. ένα μικρότερο κορίτσι, ή ένας 45άρης) μη ντρέπεσαι για αυτό που νιώθεις. Δεν είναι ευχάριστο αλλά δεν είναι ντροπή καθόλου. μπορείς και να το λες σε άλλους. Αυτά προς το παρόν γοητευτικέ μου νεαρέ.

  2. #197
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Salonica
    Posts
    132
    Υπάρχει μία ωραία φράση στην αγγλική. "If you want to have a friend, be a friend."

  3. #198
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Πολυ σωστο ...............

  4. #199
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    υπεριων καλη χρονια :)

  5. #200
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Salonica
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by rea View Post
    υπεριων καλη χρονια :)
    Θα είναι. Σε ευχαριστώ.
    Σου εύχομαι καλή χρονιά.

  6. #201
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Quote Originally Posted by Hyperion View Post
    Υπάρχει μία ωραία φράση στην αγγλική. "If you want to have a friend, be a friend."
    Λοιπον καλοι μου αυτο το θεμα το βρισκω παρα πολυ ενδιαφερον συμφωνω απολυτως με το παιδι που εγραψε οτι υπαρχουν παλιοχαρακτηρες που εχουν ενα σωρο φιλους γιατι εχουν εμπιστοσυνη και πλασαρονται σωστα εγω αν και ειμαι γελαστη και ευχαριστη ποτε δεν ειχα φιλες προφανως δεν ηξερα να πλασαρω τον εαυτο μου η μη αποκτηση φιλων γυναικων ειναι μια απορια που θα την εχω μεχρι το τελος της ζωης μου αν και παρατηρησα οτι οποτε πηγαινα εξω και μικρη και τωρα αμεσως εκανα ενα σωρο φιλες καποτε ειχα παει μ ενα ελληνικο γκρουπ αγγλια για εξασκηση της γλωσσας και κανεις δεν μου εκανε παρεα ευτυχως για μενα ηταν εκει κι ενα γκρουπ γερμανων ξαι αμεσως με δεχτηκαν κοντα τους και εκανα φιλιες που κρατησαν και 5 χρονια αλληλογραφιας στα δικαμας τωρα στην ελλαδα οτι φιλες εκανα μετα τα χαλαγαμε...καημις μεγαλος καμμια σωστη θα σας πω μεχρι που εφτασα απο την απελπισια μου πριν 4 χρονια που ημουν εντελως μονη εβαλα αγγελια στηνεφημεριδα οτι ζηταω φιλες!!! Βγηκα με μερικες αλλα κι εκει δεν εγινε τιποτα! Παιδια μου απογοητευση ευχομαι οταν ξαναγενηθω να ξαναγενηθω στην γερμανια και να εχω τους καλους μου φιλους που με δεχτηκαν με τοση αγαπη και ανιδιοτελειαΚαλη χρονια σε ολους!

  7. #202
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by pavlina View Post
    Λοιπον καλοι μου αυτο το θεμα το βρισκω παρα πολυ ενδιαφερον συμφωνω απολυτως με το παιδι που εγραψε οτι υπαρχουν παλιοχαρακτηρες που εχουν ενα σωρο φιλους γιατι εχουν εμπιστοσυνη και πλασαρονται σωστα εγω αν και ειμαι γελαστη και ευχαριστη ποτε δεν ειχα φιλες προφανως δεν ηξερα να πλασαρω τον εαυτο μου η μη αποκτηση φιλων γυναικων ειναι μια απορια που θα την εχω μεχρι το τελος της ζωης μου αν και παρατηρησα οτι οποτε πηγαινα εξω και μικρη και τωρα αμεσως εκανα ενα σωρο φιλες καποτε ειχα παει μ ενα ελληνικο γκρουπ αγγλια για εξασκηση της γλωσσας και κανεις δεν μου εκανε παρεα ευτυχως για μενα ηταν εκει κι ενα γκρουπ γερμανων ξαι αμεσως με δεχτηκαν κοντα τους και εκανα φιλιες που κρατησαν και 5 χρονια αλληλογραφιας στα δικαμας τωρα στην ελλαδα οτι φιλες εκανα μετα τα χαλαγαμε...καημις μεγαλος καμμια σωστη θα σας πω μεχρι που εφτασα απο την απελπισια μου πριν 4 χρονια που ημουν εντελως μονη εβαλα αγγελια στηνεφημεριδα οτι ζηταω φιλες!!! Βγηκα με μερικες αλλα κι εκει δεν εγινε τιποτα! Παιδια μου απογοητευση ευχομαι οταν ξαναγενηθω να ξαναγενηθω στην γερμανια και να εχω τους καλους μου φιλους που με δεχτηκαν με τοση αγαπη και ανιδιοτελειαΚαλη χρονια σε ολους!
    κάποτε ειχα πολλες φίλες!.. ήμουν πολυ δυνατη στο να φτιαχνω παρεες..οχι όμως καλη στο να φτειαχνω πραγματικες φιλίες...δεν εχω παραπονο, εζησα απίστευτες στιγμες και εχω γελασει οσο λίγοι ανθρωποι σαυτην την ζωη...αλλα δεν ξερω ..εχω και την αισθηση οτι προδωθηκα πολυ απο τις "φιλίες"... βεβαια δεν μπορω να είμαι σιγουρη σε αυτο γιατι μπορει να ειναι απο την καταθλιψη που το αισθανομαι ετσι... εχω προσπαθησει ομως ειλικρινα να το δω αλλιως..και δεν μπορω.
    παβλίνα μου μου εκανε εντυπωση η αγγελία, ειδικα για σενα δεν θα μου πήγαινε ποτε το μυαλο... εισαι πολυ καλο παιδι και μου φαινεται απιστευτο που δεν εχεις φιλους! αλλα τελικα η λογικη δεν εχει καμια σχεση με την πραγματικοτητα!!... μπορεις να διευρυνεις τον κύκλο σου μεσω κοινωνικων δραστηριοτήτων, οπως τον εθελοντισμο, ... δεν χρειαζεται να γεννηθεις στην γερμανια... δεν ειναι λογικο να σε δεχτει καποιος με αγαπη και ανιδιοτέλεια, οι ανθρωποι πλησιασουμε με αμηχανια και προσοχη τον αλλον και σιγα σιγα χτιζετε ολο αυτο

  8. #203
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ειναι λιγο δυσκολο να προσδιορισεις τι ειναι αληθινο κ τι οχι...
    εγω πιστευω οτι οσοι λενε μεγαλες αληθειες μπορουν να γινουν κ οι καλυτεροι ηθοποιοι.
    δυο ενδεχομενα υπαρχουν γιατι καποιος δε μπορει να βρει φιλους η δε το χρειαζεται πραγματικα γιατι του πηγαν ολα ευκολα κ εχει διαθεσιμους ατελειωτα πακετα γνωστων
    η επειδη αργοτερα θα βρει τροπο μια κ καλη.
    συνηθως οσοι δε βρισκουν πραγματι φιλους καπια στιγμη καπου θα αφεθουν κ μετα μπορει να κανουν πισω κ παει λεγοντας....

  9. #204
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Quote Originally Posted by rea View Post
    κάποτε ειχα πολλες φίλες!.. ήμουν πολυ δυνατη στο να φτιαχνω παρεες..οχι όμως καλη στο να φτειαχνω πραγματικες φιλίες...δεν εχω παραπονο, εζησα απίστευτες στιγμες και εχω γελασει οσο λίγοι ανθρωποι σαυτην την ζωη...αλλα δεν ξερω ..εχω και την αισθηση οτι προδωθηκα πολυ απο τις "φιλίες"... βεβαια δεν μπορω να είμαι σιγουρη σε αυτο γιατι μπορει να ειναι απο την καταθλιψη που το αισθανομαι ετσι... εχω προσπαθησει ομως ειλικρινα να το δω αλλιως..και δεν μπορω.
    παβλίνα μου μου εκανε εντυπωση η αγγελία, ειδικα για σενα δεν θα μου πήγαινε ποτε το μυαλο... εισαι πολυ καλο παιδι και μου φαινεται απιστευτο που δεν εχεις φιλους! αλλα τελικα η λογικη δεν εχει καμια σχεση με την πραγματικοτητα!!... μπορεις να διευρυνεις τον κύκλο σου μεσω κοινωνικων δραστηριοτήτων, οπως τον εθελοντισμο, ... δεν χρειαζεται να γεννηθεις στην γερμανια... δεν ειναι λογικο να σε δεχτει καποιος με αγαπη και ανιδιοτέλεια, οι ανθρωποι πλησιασουμε με αμηχανια και προσοχη τον αλλον και σιγα σιγα χτιζετε ολο αυτο
    Ρεα μου σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου τωρα πλεον δεν με ενδιαφερουν οι γυναικειες φιλιες τις απαξιωνω οπως με απαξιωσαν και αυτες μαλλον ετσι ηταν να γινει

  10. #205
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    675
    Πολύ λυπηρό να βάζεις αγγελία για εύρεση φίλων. :( Η φιλία είναι πολύ σπάνιο πράγμα στις μέρες μας!
    Νομίζω ότι έχω φίλες. Ειδικά για τη μια κοπέλα, τι να πω; Έχει ακούσει ΤΑ κουλά από μένα, πραγματικά η υπομονή που έχει δείξει μαζί μου δεν περιγράφεται...! :P

    Αντιθέτως, άτομα που θεωρούσα καλούς φίλους με έγραψαν κανονικά, την πολύ καλή μου φίλη (...) έχω να τη δω πάνω από χρόνο. Είμαστε στην ίδια πόλη, περνάει εδώ χρόνο, αλλά τίποτα. Καμια επαφή. Στην αρχή γκρίνιαζα και έκανα παράπονα, μετά όμως το πήρα απόφαση ότι έτσι είναι και σταμάτησα να ασχολούμαι, από μακριά και αγαπημένες. Δεν είναι η πρώτη φορά που γίνεται αυτό.

    Θεωρώ ότι έκανα και εγώ λάθη, ήμουν -πως να το πω- μίζερη, κάποιες φορές, λυπημένη και φοβισμένη για πράγματα που οι άλλοι περνούσαν στο "ντούκου" και ίσως όλη αυτή η φάση τους κούραζε. Όπως και εμένα με κούραζαν κάποια πράγματα στους άλλους. Μετά από χρόνια απογοητεύσεων κατάλαβα ότι τελικά το πρόβλημα ήταν επικοινωνιακό, δηλαδή είχαμε άλλες προτεραιότητες και δίναμε βαρύτητα σε άλλα θέματα. Εγώ πχ γινόμουν επικριτική όταν η άλλη κοπέλα "κλαιγόταν" για την άτυχη σχέση της ενώ αυτή επέκρινε εμένα που φοβόμουν για την υγεία μου. Τέλος πάντων, στο τέλος εγώ χαλάστηκα από αυτή την ιστορία, γιατί κλείστηκα σπίτι και ψιλό απομονώθηκα, κανείς άλλος. Οι πρώην φίλοι μου ζουν τις ζωές τους και καλά κάνουν και δικαίωμά τους, όμως εγώ δεν μπορώ να υποκρίνομαι ότι είμαι καλά, γιατί απλούστατα δεν είμαι. Δεν έχω ανάγκη ανθρώπους που δεν μπορούν να το καταλάβουν έχοντας ζήσει κοντά μου, το πρόβλημά μου, όπως και αυτοί δεν έχουν ανάγκη κάποια που παραπονιέται για τις κακοτοπιές που της έτυχαν.

  11. #206
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    λυπηρο δε θα το εβρισκα πολυ εκλεκτικο ισως ο μονος ορος πανω σε αυτο ειναι να μαθεις που να απομακρυνεσαι κ που να ερχεσαι πιο κοντα...
    αυτο χρειαζεται πολυ εκπεδευση κ οπιος εχει τα γενια εχει κ τις τσατσαρες :cool:

Page 14 of 14 FirstFirst ... 4121314

Similar Threads

  1. ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΦΙΛΟΥΣ-ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΗΣΩ
    By Flumen in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 45
    Last Post: 05-02-2012, 19:31
  2. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΠΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΕΞ
    By BrokeN_DoLL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 76
    Last Post: 18-09-2011, 13:59
  3. Πίεση για να κάνω πράγματα που δεν μπορώ
    By crazy in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 13-09-2011, 14:36
  4. Δεν μπορω να κανω σχεση
    By Constanse in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 63
    Last Post: 12-07-2011, 17:23
  5. Δεν μπορώ να βρω τι να κάνω στην ζωή μου...
    By Densoulew in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 15-05-2011, 03:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •