Οργή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13

Thread: Οργή

  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    43

    Οργή

    Αυτή τη στιγμή νιώθω ανεξέλεγκτη οργή. Χωρίς όρια. Θέλω να βλάψω κάποιον ή ακόμα και εμένα. Τρέμω δεν μπορώ να αναπνεύσω και έχω ζορίσει τόσο τον εαυτό μου θα σκάσω. Θέλω να σπάσω να καταστρέψω. Θέλω να χτυπήσω άνθρωπο. Εάν οδηγούσα τώρα ή θα είχα πέσει κάπου με φόρα ή θα είχα χτυπήσω άλλον. Δεν μπορώ να αναπνεύσω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    γιατι; καποιος λογος θα υπαρχει μπορεις να πεις μερικα πραγματα;ισως σε ανακουφισει

  3. #3
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    43
    Δεν μπορώ να σκεφτώ καθαρά τώρα. Νιώθω σαν τις κακοποιημένες γυναίκες μόνο που η δική μου κακοποίηση γίνεται μέσα στο χώρο εργασίας. Χρόνια ανέχομαι προσβολές, βρισιές, τη συμπεριφορά του χειρότερου είδους στο όνομα του επαγγελματισμού και χρόνια τρέχω να προλάβω να τα καταφέρω. Μετά από 16 χρόνια σήμερα μόλις κατηγορήθηκα ότι επίτηδες παραβλέπω πράγματα για να πάθει ζημιά το γραφείο στο οποίο εγώ έδωσα τη ζωή μου . και πάλι βρισιές και προσβολές. Γύρισε και είπε σε όλους να μην με ακούνε γιατί θέλω το κακό τους και βάζω τρικλοποδιές. Πως το ανέχομαι αυτό πως άφησα να γίνω αυτό

  4. #4
    ...χμ...μάλλον θέλει να σε διώξει και αν σε απολύσει θα πληρώσει αποζημίωση, οπότε πάει να σου σπάσει τα νευρα για να φυγεις μονη σου.
    Απ ότι φαίνεται τα καταφερνει....:(

  5. #5
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    43
    ξέρεις ποιο είναι το αστείο? δήλωσα παραίτηση και σηκώθηκε και χοροπηδούσε και φώναζε ότι δεν πάω καλά και ότι θέλω να τον καταστρέψω και ότι το κάνει είναι για το καλό μου. καταλαβαίνεις τίποτα εσύ εγώ όχι

  6. #6
    Quote Originally Posted by dafiduck View Post
    ξέρεις ποιο είναι το αστείο? δήλωσα παραίτηση και σηκώθηκε και χοροπηδούσε και φώναζε ότι δεν πάω καλά και ότι θέλω να τον καταστρέψω και ότι το κάνει είναι για το καλό μου. καταλαβαίνεις τίποτα εσύ εγώ όχι
    πλακα κανεις?
    Τότε πολύ απλά εισαι ο σακος του μποξ στο γραφείο. Το έχω περάσει σε δουλειά και κόντεψα να παω τρελλοκομειο, (αργοτερα γιναμε κολλητοι βεβαια και πρόσφατα τον παντρεψα), αλλά ξέρω πραγματικά τι εννοείς.
    Δεν εχεις πολλές επιλογές δυστυχώς, εκτός του να του μιλήσεις αν και δεν βλέπω να κερδιζεις πολλά πράγματα.
    Εσύ είσαι απόλυτα σίγουρη πως είσαι 100% αποδοτική στη δουλειά?

  7. #7
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    43
    ξέρεις δεν ζήτησα να με κρατήσει με το ζόρι. αν δεν κάνω να φύγω είπα. όταν κάποιος σου λέει΄ότι ο μπλε φάκελο μ΄παίνει στην μαύρη ντουλαπα και εσύ τον βάζεις εκεί και έρχεται την επόμενη και σου λέει ηλίθια ποιος σου είπε να βάλεις το μπλε φάκελο στην μαύρη ντουλάπα δεν μιλάω για θέμα απόδοσης. ναι είμαι πολύ καλή στην δουλιά μου όμως έτσι δεν μπορώ να δουλέψω. τώρα ΄γύρισε και άρχισε να λέει ότι θα κεράσει γύρους και να κάνει αστεία και με φώναξε μέσα να μου μιλήσει για εμπιστευτικά θέματα της δουλιάς. σε ποια σε μένα που τον καταστρέφω. πες μου έχει σχέσει με την απόδοση αυτό

  8. #8
    Quote Originally Posted by dafiduck View Post
    ξέρεις δεν ζήτησα να με κρατήσει με το ζόρι. αν δεν κάνω να φύγω είπα. όταν κάποιος σου λέει΄ότι ο μπλε φάκελο μ΄παίνει στην μαύρη ντουλαπα και εσύ τον βάζεις εκεί και έρχεται την επόμενη και σου λέει ηλίθια ποιος σου είπε να βάλεις το μπλε φάκελο στην μαύρη ντουλάπα δεν μιλάω για θέμα απόδοσης. ναι είμαι πολύ καλή στην δουλιά μου όμως έτσι δεν μπορώ να δουλέψω. τώρα ΄γύρισε και άρχισε να λέει ότι θα κεράσει γύρους και να κάνει αστεία και με φώναξε μέσα να μου μιλήσει για εμπιστευτικά θέματα της δουλιάς. σε ποια σε μένα που τον καταστρέφω. πες μου έχει σχέσει με την απόδοση αυτό
    όχι...:(
    Καταλήγουμε λοιπόν πως είσαι ο σακος του, δυστυχώς.
    Όμως, αν δεν κάνεις κάτι γι αυτό, τα πράγματα θα γίνονται όλο και χειρότερα. Αυτός ξεσπάει τα νεύρα του, νιώθει καλύτερα και μετά σε φωνάζει για να σου δείξει πως σε έχει σε υπόληψη. Σου πετάει δηλαδή ένα ξεροκοματο και αδιαφορεί για το πως θα διαπραγματευτείς εσύ το θέμα με το μέσα σου.
    Πρεπει να του μιλήσεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ. Πες του πως αυτή η συμπεριφορά σε προσβάλει, σε υποβιβαζει και δεν την αξίζεις.
    Πες του πως τα νευρα σου δε είναι στην καλύτερη κατάσταση και σκέφτεσαι να πας σε ειδικό.
    Καντα αλλα τοσα, αλλά βρες ενα τροπο να σταματησει αυτη η αθλια συμπεριφορα.
    Εγω είχα πάρει δεκα κιλά τότε από τη στεναχωρια μου Δεν μπορούσα να τον βρισω και έτρωγα όλη μερα. Εμένα βέβαια δεν ήταν ακριβώς εργοδότης και υπήρχαν θέματα ανταγωνισμου μεταξύ μας. Εσύ είσαι σε καλύτερη κατάσταση.
    Μη το κανεις αυτό στον εαυτό σου.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    27
    Οι εποχές είναι δύσκολες. Οι δουλειές όλων δεν πάνε καλα. Και το παραμικρό λάθος ή παράλειψη μπορεί να του φαίνεται βουνό ή απλά να βρήκε και να ξεσπάει το άγχος του για τις δυσκολίες που έχει. Χαλάρωσε. Προσπάθησε να ηρεμήσεις. Ολες οι σχέσεις είναι δύσκολες. Το ότι δεν θέλει να φύγεις εμένα μου λέει ότι του είσαι πολύ χρήσιμη. Μήπως σε θεωρεί 'δεξί του χέρι' και περιμένει απο σένα να μπεις στη θέση του? Όχι οτι αυτό του συγχωρεί ότι λέει και ότι κάνει, αλλά ...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Και γενικά τα εργασιακά περιβάλλοντα σε τούτο το καθεστώς που βιώνουμε γίνονται όλο και πιο βάρβαρα, πιο εκμεταλλευτικά και πιο ανάλγητα προς τον εργαζόμενο.
    Και καταλήγεις να καταπίνεις οργή φυσικά αν έχεις ανάγκη να δουλέψεις, έτσι δεν πάει?
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  11. #11
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    43
    δεν ξέρω, δεν μπορώ. πήρα δύο lexotanil και μπόρεσα και ηρέμησα . το έχω παράπονο ρε συ. εντάξη πες ότι δεν είμαι καλή. τόσα χρόνια δουλεύω πολύ. έχω αφιερόσει 48ώρα σε αυτό το γραφείο. θα ήθελα μια φορά να κάνει ένας ένα λάθος και να το πληρώσει εκείνοσ. σήμερα όλα ξεκίνησαν γιατί είπα ότι ένα παιδί θέλει προσοχή γιατί κάνει λάθη και δεν ξ'ερω εάν θα τα καταφέρει. τι να έκανα πείτε μου. η απάντηση ήταν ότι αυτό είναι δικό μου λάθος, εγώ φταίω παρόλο που τη συμφωνία την έκανε αυτός μαζί του, ότι δεν έχω το δικαίωμα να κρίνω άλλους και μετά φώναξε το παιδί και του είπε ότι εγώ θα φταίω εάν αυτός θα φύγει. έχω σαλέψει. ειλικρινά. δηλαδή εγώ έχω να παλέψω και το αφεντικό μου όχι μόνο τους αντιπάλους. πως δουλεύεις. Τι δεξί χέρι να είμαι. εδώ ο σκύλος του έχει καλύτερη αντιμετώπιση από ότι εγώ και αξία. με τη συμερινή κατάσταση δεν μπορώ να φύγω εύκολα για΄τι και η ηλικία μου είναι δύσκολη γι απειράματα. που έμπλεξα Θεέ μου. δεν θέλω το κακό του ειλικρινά.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    αυτο που περιγραφεις μαλλον ειναι συσσωρευμενη οργη. εκτος απ'την συσσωρευμενη θλιψη που οδηγει σε καταθλιψη, υπαρχει κι αυτο ξερεις και συνηθως δεν οδηγει σε καλο...

    γενικα ολα τα συναισθηματα οταν καταπιεζονται μπορει να προκαλεσουν εκρηξεις. γιαυτο σωστο ειναι να εκφραζομαστε ελευθερα και να βγαινουν τη στιγμη που τα νιωθουμε. ακομα κι αν δε μπορουμε λογο της εργασιας μας ή για οποιον αλλο λογο, καπου αλλου τουλαχιστον (πχ γραψου σε kickboxing ή με οτι αλλο νιωθεις να ξεσπας).

  13. #13
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    43
    Μετά την οργή έρχεται η θλίψη, μετά τη θλίψη ελπίζω η απάθεια. Αυτός είναι ο στόχος μου.

Similar Threads

  1. υπερβολικη οργη ή συγχωρεση?
    By Ακροβατης in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 14-05-2011, 19:13
  2. Replies: 1
    Last Post: 24-12-2010, 22:34
  3. Νιωθω οργη!
    By salonikia1 in forum Κακοποίηση
    Replies: 21
    Last Post: 27-09-2010, 13:35
  4. Καιω μισος και οργη.
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 64
    Last Post: 22-08-2009, 08:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •