στα πρόθυρα της κατάθλιψης ή το σώζουμε? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 65
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by amelie♥ View Post
    @remedy: πάρα πολύ σωστά αυτά που λες , συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για τα περί σεξ, εννοείται ότι και ‘γω τα έχω σκεφτεί αν και δε θα’θελα να ισχύουν γιατί είναι τόοοοοοοοοοοοοσο υποτιμητικό να σε βλέπει ο άλλος έτσι. Όσο γι’ αυτό που λες στο τέλος, όχι, δεν είμαι ούτε πανικοβλημένη, ούτε απελπισμένη (ακόμα τουλάχιστον ), έχω προτάσεις, απλά δεν είναι καμία έως τώρα, αυτό που ψάχνω.
    ......
    εγω δεν το βρισκω καθολου υποτιμητικο να σε βλεπει ο αλλος "ετσι". εχω γνωρισει πολλες γυναικες που ειναι σε σχεση η και χωρις σχεση και ψαχνουν σεξ. θα μπορουσε να βρει μια απο αυτες ο τυπος.
    το υποτιμητικο ειναι το ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΖΕΙ οτι θελει κατι αλλο, ενω θελει σεξ..

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    114
    δεν έχεις κι άδικο...όπως και να'χει πάντως, όσο και να το εκλογικεύεις, είναι πλήγμα για την αυτοπεποίθησή σου...

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by amelie♥ View Post
    δεν έχεις κι άδικο...όπως και να'χει πάντως, όσο και να το εκλογικεύεις, είναι πλήγμα για την αυτοπεποίθησή σου...
    για την δικη μου οχι, παντως.
    αν μου συνεβαινε κατι τετοιο, μπορει να ενοιωθα απογοητευση, αλλα η αυτοπεποιθηση μου δεν θα παθαινε τπτ.
    ειμαι απολυτως σιγουρη οτι ειναι θεμα του τυπου και οχι δικο μου..

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    391
    το ενδεχομενο αυτος ο ανθρωπος να ειχε καποιο προβλημα δεν το πιανει κανεις?? ειναι λαθος συνεχεια να τα βαζουμε με τον εαυτο μας οταν στην πραγματικοτητα τα κινητρα του καθενος ειναι εντελως προσωπικα..ειμαι σιγουρη οτι ο τυπος ειχε προβλημα δυσλειτουργικο..

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    114
    όταν λες δυσλειτουργικό? ευχαριστώ βέβαια για το γεγονός ότι προσπαθείτε να μου ανεβάσετε την αυτοεκτίμηση, αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις αυτό που συμβαίνει είναι να μένει ο ένας με χάλια την ψυχολογία σκεφτόμενος όλα αυτά (εγώ δηλ. στην προκειμένη), ενώ ο άλλος συνεχίζει τη ζωή του σα να μη συνέβη τίποτα. οπότε, έχει-δεν έχει οποιοδήποτε πρόβλημα ο ίδιος σαν προσωπικότητα, καθόλου δεν επηρεάζει τον ίδιο, ο άλλος μένει να σκέφτεται σε τι έφταιξε και πόσο ανάξιος είναι για να του αξίζει τέτοια συμπεριφορά.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    391
    amelie..ειμαι σιγουρη οτι ο συγκεκριμενος ανθρωπος εχει φερθει ετσι κ σε αλλους ανθρωπους..δυσλειτουργικο στο σεξ ενδεχομενως που το καταλαβε προφανως μονο ο ιδιος γιατι κ αυτα τις περισσοτερες φορες ειναι στο κεφαλι τους..

    το οτι για ο,τι κακο σου συμβαινει κατηγορεις τον εαυτο σου ειναι ενδειξη ανθρωπου με χαμηλη αυτοεκτιμηση κ δεν αντανακλα παντα την πραγματικοτητα.. λαθη κανουν οι ανθρωποι,αλλα για να φτασεις στο σημειο να ονομασεις κατι λαθος εκ του αποτελεσματος, δεν εβαλες μονο εσυ το χερακι σου γι'αυτο.. δηλαδη..να το πω αλλιως..αν ο ανθρωπος αυτος ειχε φερθει σωστα θα κατηγορουσες τωρα τον εαυτο σου? οχι. εσυ εκανες την προσπαθεια σου να δεις τη συμβαινει? ναι. αρα απο ενα σημειο κ μετα,οσα "λαθη" και να εκανες,απο τη στιγμη που αυτος δεν μπορει να σε αντιμετωπισει κ να σου πει: κοιτα, με χαλασε αυτο κ αυτο,πλεον εχει παψει η κατασταση να σε αφορα και προχωρας..

    το οτι εισαι μονη δεν οφειλεται σε εσενα αποκλειστικα..οι σχεσεις θελουν δυο κ πολλες γυναικες στις μερες μας ειναι μονες επειδη οι αντρες δεν ειναι σε θεση να κανουν λειτουργικες σχεσεις..

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    114
    δεν κατηγορώ τον εαυτό μου ότι έκανα κάτι και τον χάλασε, στο κάτω κάτω και να έκανα -που δε νομίζω- δε με αφορά από τη στιγμή που δε μπήκε στον κόπο να μου το πει και επίσης δεν είναι αυτός ο λόγος που έγραψα σε αυτό το forum, ο συγκεκριμένος έχει πάψει να με απασχολεί από τότε (δε λέω ότι δε στενοχωρήθηκα, απλά κατάλαβα -ευτυχώς νωρίς- ότι δεν αξίζει τον κόπο). αυτό που με απασχολεί είναι ότι είμαι αρκετό καιρό μόνη μου, έχω ανάγκη από ένα σύντροφο και το να βλέπω τη ζωή μου να περνάει χωρίς να τη μοιράζομαι με κάποιον, την ώρα που οι περισσότεροι γύρω μου εξελίσσονται-γιατί αυτό είναι το φυσιολογικό, με αγχώνει και με στενοχωρεί.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    391
    αααα,οκ τοτε..welcome to the club..χαχαχα.. κ εγω μονη ειμαι καιρο..εκανα μια αποτυχημενη σχεση που τελειωσε πριν ενα εξαμηνο,την οποια πλεον δεν υπολογιζω καν σαν σχεση..
    αν θες τη γνωμη μου,πιστευω οτι οι αντρες υπαρχουν, απλα πρεπει πλεον εμεις να τους προσεγγιζουμε, οποτε ντυσου,βαψου εχε τα ματια σου ανοιχτα και βουρ στον πατσα..επισης βρες τις καταλληλες παρεες που θα σε γνωρισουν σε κοσμο..ειναι κ θεμα τυχης οι καλες γνωριμιες,αλλα κ θεμα να εκπεμπεις οτι το θελεις.. πιστευω!!

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    114
    ε όχι και να προσεγγίζουμε εμείς τους άντρες, δηλαδή που έχουμε φτάσει πλέον! για να γυρνάνε μετά και να λένε ότι τους έχουμε ευνουχήσει κιόλας που δε τους αφήνουμε πρωτοβουλία να μας κυνηγήσουν! anyway, προτιμώ με τον παραδοσιακό τρόπο, δεν είναι του στυλ μου το ανίθετο και εν πάση περιπτώσει, αν είναι να γίνει θα γίνει, διαφορετικά θα πάω στο ΙΚΕΑ, θα πάρω ένα ωραιότατο ράφι και θα τοποθετηθώ!

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    391
    δυστυχως οι αντρες εχουν ηδη "ευνουχηθει" κατα καποιο τροπο,ειτε μονοι τους,ειτε απο τη μανα τους,ειτε απο καποια πρωην, ειτε απο τις συνθηκες γενικοτερα..γί'αυτο ειναι καλο να διευκολυνουμε κ εμεις το εργο τους κ να κανουμε κ εμεις το πρωτο βημα.. εφοσον φυσικα διαφαινεται απο πριν καποιο ενδιαφερον κ απο μερους του..

  11. #41
    Banned
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    athens
    Posts
    153
    Quote Originally Posted by kalopisti View Post
    δυστυχως οι αντρες εχουν ηδη "ευνουχηθει" κατα καποιο τροπο,ειτε μονοι τους,ειτε απο τη μανα τους,ειτε απο καποια πρωην, ειτε απο τις συνθηκες γενικοτερα..γί'αυτο ειναι καλο να διευκολυνουμε κ εμεις το εργο τους κ να κανουμε κ εμεις το πρωτο βημα.. εφοσον φυσικα διαφαινεται απο πριν καποιο ενδιαφερον κ απο μερους του..
    Συμφωνώ με τα αρχικά των παραπάνω και θα τόνιζα το 'από τις συνθήκες γενικότερα'.Αυτό εξηγεί και την έξαρση στην αλλαγή των ρόλων,την χρήση διεγερτικών χαπιών κ.α.Οπότε για να διευκολύνετε και εσείς την κατάσταση δεν χρειάζεται να κάνετε το πρώτο βήμα,αλλά να καλλιεργήσετε το έδαφος για να γίνει.Εφόσον φυσικά κάποιος σας ενδιαφέρει.
    Πώς όμως συμβαίνει συνήθως το τελευταίο;Εκείνος που έχει την 'λάμψη' της στιγμής έχει τις περισσότερες πιθανότητες για εκείνο το κλικ και ας μην αξίζει τελικά.Δεν υπάρχουν δηλαδή βαθύτερα κριτήρια για την επιλογή συντρόφου,όταν αυτή βασίζεται στο κλικ της στιγμής.
    Αυτό συμβαίνει ανεξαρτήτως φύλου,γιατί δεν έχουμε προηγουμένως σκεφτεί κάποια βασικά στοιχεία του χαρακτήρα εκείνου του ανθρώπου που μας κάνει για σύντροφος.

  12. #42
    Banned
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    athens
    Posts
    153
    Quote Originally Posted by kalopisti View Post
    αααα,οκ τοτε..welcome to the club..χαχαχα.. κ εγω μονη ειμαι καιρο..εκανα μια αποτυχημενη σχεση που τελειωσε πριν ενα εξαμηνο,την οποια πλεον δεν υπολογιζω καν σαν σχεση..
    αν θες τη γνωμη μου,πιστευω οτι οι αντρες υπαρχουν, απλα πρεπει πλεον εμεις να τους προσεγγιζουμε, οποτε ντυσου,βαψου εχε τα ματια σου ανοιχτα και βουρ στον πατσα..επισης βρες τις καταλληλες παρεες που θα σε γνωρισουν σε κοσμο..ειναι κ θεμα τυχης οι καλες γνωριμιες,αλλα κ θεμα να εκπεμπεις οτι το θελεις.. πιστευω!!
    ...Οπότε θυμήσου τα παλιά ενδιαφέροντά σου,ή βρες καινούργια για να περνάς καλύτερα με τη πάρτη σου,και μετά ντύσου , βάψου (αν και προτιμώ τις άβαφες) και βγες έξω να τα μοιραστείς και τότε βουρ από πατσά και όχι μόνο.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    114
    καλησπέρα zafeiri! το κλικ που λέω εγώ δεν έχει να κάνει με τη "λάμψη της στιγμής" που λες εσύ, δεν έχει σχέση με την εξωτερική εμφάνιση αλλά με αυτό το "κάτι" που σου βγάζει ο άλλος και σε ελκύει με τέτοιο τρόπο ώστε να σκεφτείς ότι θα μπορούσατε να γίνετε ζευγάρι. από κει και πέρα αν ο ένας δεν καλύπτει τις προσδοκίες του άλλου, απλά δεν προχωράει το πράγμα, στην αρχή όμως πώς επιλέγει κανείς έναν πιθανό σύντροφο, δεν είναι όλοι σε αυτή τη ζωή κούκλοι και κούκλες, κάτι πρέπει να του βγάλει ο άλλος, αυτό είναι το λεγόμενο κλικ!

  14. #44
    Banned
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    athens
    Posts
    153
    Καλησπέρα amelie! ;Ήθελα να σου πω επίσης ότι η ηλικία σου είναι πολύ καλή.Τί άγχος και αυτό με την ηλικία;Για το κλικ τώρα ήθελα να σε ρωτήσω,σε πόσο χρονικό διάστημα έχεις δει στο παρελθόν να συμβαίνει;Eπίσης να ρωτήσω αν έχεις διαπιστώσει κάποια στοιχεία του άλλου που το προκαλούν.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    114
    αγαπητέ zafeiri, δεν έχεις ακούσει για την κρίση των 30? ε λοιπόν, δεν είναι μύθος!;-)))
    δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με το "σε πόσο χρονικό διάστημα έχεις δει να συμβαίνει". εννοείς, σε πόσο χρόνο από την πρώτη συνάντηση? μα στο λεπτό! αυτό που λένε για τον έρωτα ότι είναι θέμα χημείας δεν είναι τυχαίο, είχα διαβάσει μία έρευνα που έλεγε ότι όταν γνωρίζεις κάποιον εκκρίνονται από διάφορους αδένες του κάποιες ουσίες τις οποίες προσλαμβάνεις μέσω όσφρησης και γίνεται μία χημική ένωση και έτσι δημιουργείται η έλξη (υ-π-ε-ρ-απλουστευμένη περίληψη αυτού που είχα διαβάσει, μην το δει κανένας χημικός και γελάει!). από κει και πέρα αν ανοίξει ο άλλος το στόμα του και θες ν'αρχίσεις να τρέχεις, οκ είναι άλλη ιστορία και τελειώνει εκεί. στοιχείο απαραίτητο για μένα είναι το humor και να καταλάβω γενικά ότι του κόβει του άλλου. αλλά σίγουρα πρέπει να έχει προηγηθεί το κόλπο με τις χημικές ενώσεις! :-)

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. Πατέρας που βρίσκεται στα πρόθυρα του αλκοολισμού
    By pathousa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 11-09-2011, 00:37
  2. ΕΙΜΑΙ ΣΤΑ ΠΡΟΘΥΡΑ ΝΕΥΡΙΚΗς ΚΡΙΣΗΣ!!ΟΙ Μ@#@#@Σ ΜΗΝ ΓΡΑΨΟΥΝ
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 87
    Last Post: 13-04-2011, 13:33
  3. Στα πρόθυρα κρίσης πανικού ή....
    By Nickbin in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 21-04-2010, 14:24
  4. ΟΙ ΑΙΤΙΕΣ ΤΗΣ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗΣ
    By panos-Kreta in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 73
    Last Post: 01-05-2009, 20:50
  5. συμπτωματα καταθλιψης
    By kostas2214 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 14-07-2008, 11:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •