στα πρόθυρα της κατάθλιψης ή το σώζουμε? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 65
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    114
    έγινε μία φορά (δεν προκάμαμε για περισσότερες!) αλλά δεν έγινε κάτι περίεργο δηλ. δε νομίζω εκεί να ήταν το πρόβλημα, ίσως και να ήταν, δεν ξέρω, έχω σταμαήσει να αναλύω τα πράγματα. απλά όπως καταλαβαίνεις, όταν σου φέρονται με τόσο απαράδεκτο τρόπο, αισθάνεσαι σκουπίδι, εγώ τουλάχιστον ένιωσα μεγάλο υποβιβασμό γιατί δε μου είχε ξανατύχει τέτοια συμπεριφορά. όχι ο χωρισμός αυτός καθεαυτός, με το ζόρι δε γίνεται τίποτα, αλλά το ότι δε μου δόθηκε καμία εξήγηση.

  2. #17
    Οταν λες έγινε μια φορά, εννοείς σεξ?
    Ξερεις γιατί σε ρωτάω τόσα πολλά?
    Γιατι είναι εντελώς αφηρημένα αυτά που γράφεις. Το πιο σύνηθες είναι να γνωρίζουμε κόσμο και να μη μας κάνει. Σε αυτή τηνπερίπτωσ μπορεί να μη του βγήκε, να μη ταιριάζατε.
    Αυτο δεν σημαίνει πως εσύ δεν αξίζεις σα γυναικα ή σαν άτομο. Μπορεί απλά να μη ταίριαζε η χημεία σας.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    114
    Καλά κάνεις και ρωτάς, δεν ξέρω και γω πόσα να γράψω για να γίνω περισσότερο κατανοητή. Ξέρεις τι γίνεται? όντως, δεν ταιριάζουν όλοι οι άνθρωποι, εμείς όμως είχαμε πολλά κοινά και μη νομίζεις ότι είμαι καμιά αλαφροϊσκιωτη :-), έχω επίγνωση των πραγμάτων. Ωστόσο ξαναλέω ότι δε με πείραξε τόσο το γεγονός ότι δεν προχώρησε αυτή η σχέση, οκ δεν είναι ο τελευταίος άντρας στον κόσμο, αλλά ο τρόπος που τελείωσε με έκανε να αισθάνομαι άσχημα για τον εαυτό μου, θεωρώ απλά ότι άξιζα καλύτερη αντιμετώπιση.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    114
    και ναι, εννοώ σεξ, αυτό δεν εννοούσες με την 'ερωτική σχέση'? :-)

  5. #20
    ...σίγουρα φερθηκε γαιδουρινά και οποιαδήποτε στη θέση σου θα ένιωθε άσχημα.
    Ο άνθρωπος είναι απλά άλλος ένας μαλακας. Για το μόνο που πρέπει να αισθάνεσαι άσχημα είναι πως πρέπει να έχεις τα μάτια σου πιο ανοιχτά, σίγουρα κάποια δείγματα στα έδωσε, αλλά μάλλον δεν έδωσες τόση σημασία.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    114
    Ξέρω γω, τι να πω, δεν έχει και νόημα να το πολυαναλύω πλέον, αφενός έχει περάσει ένας χρόνος , αφετέρου δεν αξίζει τον κόπο ο συγκεκριμένος. Αυτό άλλωστε ήταν η αφορμή του πως αισθάνομαι αυτή τη στιγμή, η αιτία είναι ότι εδώ και ένα χρόνο δεν έχω βρει κάτι άλλο που να με κάνει να αισθανθώ λίγο καλύτερα και όσο περνάει ο καιρός, τόσο χειρότερα γίνομαι και νομίζω ότι "απομακρύνομαι από τον εαυτό μου", if u know what i mean...

  7. #22
    Quote Originally Posted by amelie♥ View Post
    Ξέρω γω, τι να πω, δεν έχει και νόημα να το πολυαναλύω πλέον, αφενός έχει περάσει ένας χρόνος , αφετέρου δεν αξίζει τον κόπο ο συγκεκριμένος. Αυτό άλλωστε ήταν η αφορμή του πως αισθάνομαι αυτή τη στιγμή, η αιτία είναι ότι εδώ και ένα χρόνο δεν έχω βρει κάτι άλλο που να με κάνει να αισθανθώ λίγο καλύτερα και όσο περνάει ο καιρός, τόσο χειρότερα γίνομαι και νομίζω ότι "απομακρύνομαι από τον εαυτό μου", if u know what i mean...
    ...κοίτα, το ότι έχει πεάσει ένας χρόνος και το έχεις ακόμη στο μυαλό σου, δεν είναι καλό σημαδι. Προφανώς απογοητευτηκες τόσο πολύ που δεν εμπιστεύεσαι εύκολα πλέον. Αυτός όμως δεν είναι λόγος να κλείνεσαι και να μη δίνεις στονε αυτό σου την ευκαιρία να κάνεις μια ωραία σχέση.
    Εχεις σκεφτεί πως εσυ μπλοκάρεις τον εαυτό σου σε νέες γνωριμίες?

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    114
    Αν είχα γνωρίσει κάποιον άλλο, θα είχε φύγει απ' το μυαλό μου την επόμενη μέρα, ούτως ή άλλως ελάχιστα γνωριζόμασταν, δεν έχω να θυμάμαι και τίποτα τρομερό. Επίσης, γνωρίζω άτομα, απλά δε μου κάνουν το κλικ και για μένα αυτό είναι θέμα δευτερολέπτων, ή μου το κάνει ο άλλος ή δε μου το κάνει, δε λέω "άντε πάμε και βλέπουμε". Υποσυνείδητα βέβαια, πολλά μπορεί να γίνονται, ποιος ξέρει και αυτό με την εμπιστοσύνη που λες, ισχύει 100%, ειλικρινά φοβάμαι ποια θα είναι η συμπεροφορά μου στον επόμενο, θα έχω τέτοια κόμπλεξ που θα με περάσει για τρελλή!

  9. #24
    Quote Originally Posted by amelie♥ View Post
    Αν είχα γνωρίσει κάποιον άλλο, θα είχε φύγει απ' το μυαλό μου την επόμενη μέρα, ούτως ή άλλως ελάχιστα γνωριζόμασταν, δεν έχω να θυμάμαι και τίποτα τρομερό. Επίσης, γνωρίζω άτομα, απλά δε μου κάνουν το κλικ και για μένα αυτό είναι θέμα δευτερολέπτων, ή μου το κάνει ο άλλος ή δε μου το κάνει, δε λέω "άντε πάμε και βλέπουμε". Υποσυνείδητα βέβαια, πολλά μπορεί να γίνονται, ποιος ξέρει και αυτό με την εμπιστοσύνη που λες, ισχύει 100%, ειλικρινά φοβάμαι ποια θα είναι η συμπεροφορά μου στον επόμενο, θα έχω τέτοια κόμπλεξ που θα με περάσει για τρελλή!
    Μερικά πράγματα δουλευουν ασυνειδητα μέσα μας και δεν τα καταλαβαίνουμε. Αυτό που λες με το κλικ, ίσως είναι και ένας μηχανισμός που ανέπτυξες μετά την απογοητευση σου με τον τυπο. Απορρίπτεις στο λεπτό κάποιον, γιατί έτσι νομίζεις πως προστατευεσαι και περιμένεις από το σύμπαν να σου στείλει κάποιον που μόλις τον δεις θα πέσεις ανάσκελα.
    Δεν θα έρθει.
    Δωσε ευκαιρίες στους αλλους και στον εαυτό σου.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    114
    όχι, δεν είναι έτσι, αυτό με το κλικ ισχύει σε όλη μου τη ζωή, όχι τον τελευταίο χρόνο, δηλ. δε μπορώ ούτε για καφέ να βγω με κάποιον αν δε μου αρέσει αρκετά, πόσο μάλλον να κάνω και σχέση. στο μεσοδιάστημα έτυχε να γνωρίσω κάποιον που μου άρεσε αλλά είχε σχέση, οπότε δεν τιθόταν ζήτημα, θέλω να πω δεν είμαι κολλημένη, είμαι ανοιχτή στο να γνωρίσω κάτι καινούριο, απλά όσο δεν έρχεται, τόσο απογοητεύομαι, κυρίως όταν βλέπω τους άλλους γύρω μου -από το στενό μου περιβάλλον εννοώ- να εξελίσσονται στη ζωή τους, να παντρεύονται, να κάνουν παιδιά και εγώ να μένω στάσιμη...

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,702
    Quote Originally Posted by amelie♥ View Post
    έγινε μία φορά (δεν προκάμαμε για περισσότερες!) αλλά δεν έγινε κάτι περίεργο δηλ. δε νομίζω εκεί να ήταν το πρόβλημα, ίσως και να ήταν, δεν ξέρω, έχω σταμαήσει να αναλύω τα πράγματα. απλά όπως καταλαβαίνεις, όταν σου φέρονται με τόσο απαράδεκτο τρόπο, αισθάνεσαι σκουπίδι, εγώ τουλάχιστον ένιωσα μεγάλο υποβιβασμό γιατί δε μου είχε ξανατύχει τέτοια συμπεριφορά. όχι ο χωρισμός αυτός καθεαυτός, με το ζόρι δε γίνεται τίποτα, αλλά το ότι δε μου δόθηκε καμία εξήγηση.
    καλησπερα αμελι
    για να λες οτι δεν προκαματε περισσοτερες φορες, μαλλον εξαφανιστηκε αμεσως μετα το σεξ, ενω βγαινατε για δυο μηνες πριν απο αυτο....
    μπορει να τον γνωρισες μεσω φιλης, αυτο δεν σημαινει ομως οτι θα ηταν ενταξει ο τυπος.
    μπορει μεν να μην του ταιριαζες, αλλα ειναι πιο πιθανον να ψαχνει για σεξ και μετα το δοκιμαστικο να εξαφανιζεται...
    την εντυπωση μου αυτη την εντεινει περισσοτερο η ιστορια της εξαφανισης.
    αν ηταν ενταξει, θα ελεγε δυο κουβεντες, "ξερεις, δεν ταιριαζουμε τελικα.." κατι! δεν θα εφευγε ετσι.
    ειναι σχεδον βεβαιο οτι περιμενε το σεξ για να την κανει και προφανως το κανει κατα συστημα.
    γι αυτο μην το παιρνεις προσωπικα και μην σκεφτεσαι οτι εφταιξες εσυ σε κατι.
    το οτι απο τοτε δεν σου εχιε συμβει τπτ ενδιαφερον, εξηγειται ευκολα απο την απογοητευση σου.
    ο ανθρωπος που δεν εχει αυτοπεποιθηση η που ακομα χειροτερα, εχει πανικοβληθει και ψαχνει απεγνωσμενα μια σχεση, το εκπεμπει απο 100 χιλιομετρα κι αυτο ειναι τρομερα απωθητικο για τους υποψηφιους συντροφους...

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Mέσα σε μερικά λεπτά δεν μπορείς να κρίνεις έναν άνθρωπο, είναι προτιμότερο ν' αφήνεις λίγο χρόνο να περάσει ώστε να δίνεις ευκαιρίες και σε σένα και στους άλλους. Το να παντρευτείς το θεωρείς προτεραιότητα σου?
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Quote Originally Posted by amelie♥ View Post
    δε συμφωνώ και πολύ, αν ήταν έτσι θα μέναμε όλοι με μία σχέση στη ζωή μας μέχρι τα γεράματα. μία σχέση μπορεί να θεωρείται φυσιολογική ακόμα και όταν τελειώνει γιατί εντωμεταξύ παρεμβάλλονται άλλοι παράγοντες, είτε αυτό λέγεται απόσταση, είτε ρουτίνα, είτε 3ο πρόσωπο, ο,τιδήποτε.
    <<<<εκανα την επισημανση περισσοτερο για τον υπερθετικο που χρησιμοποιησες , θα μπορουσες να πεις απλα : φυσιολογικο.
    -και επειδη υποψιαζομαι οτι δεν εχεις κολησει στην τελευταια επιπολαια σχεση του ενος διμηνου , αλλα στην προτελευταια ...

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Quote Originally Posted by amelie♥ View Post
    @, η αλήθεια είναι ότι κι εγώ όταν έγραφα, είχα κολλήσει αρκετή ώρα σε αυτό το "όπως θέλω",_______ αυτό που εννοώ απλά είναι αυτό ακριβώς που ονειρευόμαστε όλοι για τη ζωή μας και για μένα αυτό που μου λείπει για να είναι η ζωή μου "όπως τη θέλω" είναι ένας σύντροφος, ούτε γάμοι, ούτε πανηγύρια, ένας σύντροφος να μοιράζομαι τα απλά και καθημερινά._____ Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν έχω μπει ακόμα στη λογική των υποχωρήσεων, εννοώ δεν έχω ρίξει τα standards μου σε όσα ζητάω μόνο και μόνο για να κάνω μια σχέση, δυσκολεύομαι απλά να βρώ κάτι που θα με συνεπάρει γιατί διαφορετικά δε μπορώ να μπω σε μια σχέση, προτιμώ να είμαι μόνη μου.
    :-)
    <<
    ναι οντως αυτο το 'οπως θελω' μοιαζει να 'προεξεχει' μεσα στο κειμενο σου , μια εκφραση που μοιαζει να ρχεται απ το παρελθον σου , ,,
    και μην νομιζεις οτι οι υπολοιποι ψαχνουμε εναν/μια συντροφο που να κανει τη ζωη μας οπως δεν τη θελουμε ,,,απλα εσυ το τονιζεις αυτο.
    Επισης δεν ειναι το θεμα να κανεις υποχωρησεις η να ριξεις τα στανταρτς ,,, αλλα καποιες φορες κανουμε περισσοτερες παραχωρησεις (απ οτι παλιοτερα στη ζωη μας ) , σαν μια 'συνναλαγη' , κανει και ο αλλος για να μπορεσουμε να βρεθουμε σε εναν κοινο τοπο ,,,και ισως αυτο το συναρπαστικο οπως λες να μην το βλεπεις παντα απ την πρωτη στιγμη αλλα να φανει σταδιακα ...

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    114
    @remedy: πάρα πολύ σωστά αυτά που λες , συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για τα περί σεξ, εννοείται ότι και ‘γω τα έχω σκεφτεί αν και δε θα’θελα να ισχύουν γιατί είναι τόοοοοοοοοοοοοσο υποτιμητικό να σε βλέπει ο άλλος έτσι. Όσο γι’ αυτό που λες στο τέλος, όχι, δεν είμαι ούτε πανικοβλημένη, ούτε απελπισμένη (ακόμα τουλάχιστον ), έχω προτάσεις, απλά δεν είναι καμία έως τώρα, αυτό που ψάχνω.
    @path: μπορεί να έχεις και δίκιο και να έρχεται σταδιακά, μπαίνεις όμως σε μία σχέση όταν είσαι στο demi? Και αν τελικά δε σου βγει και έχεις βάλει άδικα έναν άνθρωπο στη διαδικασία? Όσο για τις παραχωρήσεις, εννοείται ότι είναι απαραίτητες για να ευδοκιμήσει μια σχέση, υποχωρήσεις όμως σε αυτά που ψάχνω, δε θέλω ακόμα να κάνω.
    @gypsy cello: όχι, δεν είναι προτεραιότητα για μένα ο γάμος, ούτε καν, προτεραιότητά μου είναι η συντροφικότητα, αυτό είναι που μου έχει λείψει τα τελευταία χρόνια.

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Πατέρας που βρίσκεται στα πρόθυρα του αλκοολισμού
    By pathousa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 10-09-2011, 23:37
  2. ΕΙΜΑΙ ΣΤΑ ΠΡΟΘΥΡΑ ΝΕΥΡΙΚΗς ΚΡΙΣΗΣ!!ΟΙ Μ@#@#@Σ ΜΗΝ ΓΡΑΨΟΥΝ
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 87
    Last Post: 13-04-2011, 12:33
  3. Στα πρόθυρα κρίσης πανικού ή....
    By Nickbin in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 21-04-2010, 13:24
  4. ΟΙ ΑΙΤΙΕΣ ΤΗΣ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗΣ
    By panos-Kreta in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 73
    Last Post: 01-05-2009, 19:50
  5. συμπτωματα καταθλιψης
    By kostas2214 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 14-07-2008, 10:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •