στα πρόθυρα της κατάθλιψης ή το σώζουμε?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 65
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    114

    στα πρόθυρα της κατάθλιψης ή το σώζουμε?

    καλησπέρα σε όλους, είμαι καινούριο μέλος, τυχαία έπεσα πάνω στο Forum, αλλά βρίσκω πραγματικά πολύ ενθαρρυντικό το να μπορεί να μοιραστεί κανείς όσα σκέφτεται με άλλους "συμπάσχοντες"
    Η κατάστασή μου δεν κατατάσσεται σίγουρα στην κατηγορία "κατάθλιψη", φοβάμαι όμως μήπως οδεύει προς τα κει και αυτό, γιατί τον τελευταίο χρόνο δεν αισθάνομαι καθόλου καλά. Γενικά είμαι πολύ εύθυμο άτομο, με αρκετούς φίλους, πολύ καλή οικογένεια, έχω δουλειά, η υγεία μου είναι μια χαρά, αυτό όμως που φταίει είναι ότι δεν έχω ένα σύντροφο να μοιραστώ την καθημερινότητά μου και αυτό όσο απλοΪκό και αν ακούγεται, για μένα έχει γίνει πλέον δυσβάστακτο.
    Γενικά είχα σχέσεις μακροχρόνιες στη ζωή μου, μου έχουν και έχω φερθεί πολύ καλά, τα τελευταία 3 χρόνια όμως δυσκολεύομαι να κάνω μια σχέση φυσιολογική. Πέρσι το σεπτέμβριο μία σχέση που ξεκίνησε πολύ καλά, κατέληξε με το να εξαφανιστεί ο άλλος χωρίς καν εξήγηση και αυτό έχει ρίξει αρκετά την αυτοπεποίθησή μου σε σημείο που να φοβάμαι να εμπιστευτώ ξανά και να θεωρώ ότι δε θα βρω κάποιον να ζήσω μαζί του όπως θέλω. Δεν ξέρω αν φταίει η κρίση ηλικίας (είμαι 31), πείτε μου όμως σας παρακαλώ μια γνώμη γιάτί ειλικρινά δε μου αρέσει ο εαυτός μου όπως εξελίσσεται, το βράδυ που πέφτω να κοιμηθώ αισθάνομαι πολύ άσχημα και δεν ξέρω μήπως χειροτερέψει το πράγμα. Αντιλαμβάνομαι ότι το θέμα μου είναι ήσσονος σημασίας σε σχέση με τα περισσότερα εδώ μέσα, αν πήγαινα όμως σε ένα ψυχολόγο, αυτά θα έλεγα! Σας ευχαριστώ πολύ!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    {...και αυτό όσο απλοΪκό και αν ακούγεται, για μένα έχει γίνει πλέον δυσβάστακτο. }< καθολου απλοικο δεν ακουγεται , εδω μεσα αλλα και εξω νομιζω. Κατα ποσο θα το αντεξεις -μολονοτι δυσβαστακτο- η οχι , θα κρινει αν θα το σωσεις η οχι
    -κατα τ αλλα προσπαθησα να απομονωσω κατι απ το κειμενο σου,,, με δυσκολια απομονωσα μια λεξη- φραση που μου 'ακουστηκε' καπως ,ισως να εχω και αδικο , απλα ετσι μου ακουστηκε:
    {θεωρώ ότι δε θα βρω κάποιον να ζήσω μαζί του όπως ΘΕΛΩ.}
    Αυτο σε σχεση με την ηλικια (οχι απαραιτητα κρισιμη ) τιθενται σε 'αντιστροφως αναλογη' θεση , δηλαδη καθως μεγαλωνουμε κ λογικα οι ευκαιριες μας ελατωνονται , οι 'παραχωρησεις' αναγκαια αυξανονται και οσο λιγοτερο ετοιμοι ειμαστε να αντικαταστησουμε το εγω με το εμεις , το θελω με το θελουμε κλπ τοσο τα πραγματα στενευουνε , και τοτε κ η ηλικια γινεται κρισιμη ,, και ενα σωρο πραγματα .....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Αμελί, δεν νομίζω πως πρέπει να σε απασχολεί η ηλικία σου. Σημασία έχει το πως αισθανόμαστε μέσα μας. Έχεις πολλά χρόνια μπροστά σου να ζήσεις και άλλες εμπειρίες. Πρόσεχε γιατί το άγχος και ο αρνητισμός που αισθάνεσαι μπορεί να καθρεφτίζονται στην συμπεριφορά σου. Αν τα πηγαίνεις καλά με φίλους και οικογένεια τότε δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα. Το καλύτερο φάρμακο είναι η αισιοδοξία όσο και αν ακούγεται κλισέ.


    Αν φροντίσεις την διατροφή σου όπως πρέπει, η κατάθλιψη ολοένα και θα ξεμακραίνει
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    114
    @path: ευχαριστώ κατ'αρχήν για την απάντηση, η αλήθεια είναι ότι κι εγώ όταν έγραφα, είχα κολλήσει αρκετή ώρα σε αυτό το "όπως θέλω", αυτό που εννοώ απλά είναι αυτό ακριβώς που ονειρευόμαστε όλοι για τη ζωή μας και για μένα αυτό που μου λείπει για να είναι η ζωή μου "όπως τη θέλω" είναι ένας σύντροφος, ούτε γάμοι, ούτε πανηγύρια, ένας σύντροφος να μοιράζομαι τα απλά και καθημερινά. Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν έχω μπει ακόμα στη λογική των υποχωρήσεων, εννοώ δεν έχω ρίξει τα standards μου σε όσα ζητάω μόνο και μόνο για να κάνω μια σχέση, δυσκολεύομαι απλά να βρώ κάτι που θα με συνεπάρει γιατί διαφορετικά δε μπορώ να μπω σε μια σχέση, προτιμώ να είμαι μόνη μου.
    @gypsy cello: ακριβώς αυτός ο αρνητισμός μου είναι που με απασχολεί γιατί εγώ δεν είμαι τέτοιο άτομο και ούτε θέλω να γίνω, διαπιστώνω όμως ότι γίνομαι μερικές φορές επιθετική προς τους φίλους ή τους γονείς μου, κοινώς άλλοι μου φταίνε, άλλοι την πληρώνουν! όσο για την αισιοδοξία, αρχίζει να μου τελειώνει...:-)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Με λίγα λόγια φοβάσαι πως οδεύεις προς την κατάθλιψη γιατί δεν έχεις σύντροφο?
    Δεν συνεπάγεται αυτόματα κατάθλιψη αυτό όμως. Από πού το έχεις συμπεράνει?
    Είναι μία σου ανάγκη που εφόσον έχεις καλύψει άλλες, έχει έρθει η σειρά της. Τι προυποθέσεις έχεις θέσει για να σε "συνεπάρει" όπως είπες μία σχέση?
    Μήπως είναι πάρα πολύ υψηλές, τόσο που κάνουν και το να βρεις έναν άνθρωπο να τις πιάσει γίνεται δύσκολο?
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    114
    όχι μωρέ, δεν είναι πολύ υψηλές, απλά πράγματα ζητάω, απλά ενώ στο παρελθόν μου ήταν πολύ πιο εύκολο να βρω κάποιον κοντά σε αυτά που θέλω, τώρα ή δε βρίσκω , ή όταν βρίσκω δεν υπάρχει ανταπόκριση! έχεις δίκιο ότι δε συνεπάγεται κατάθλιψη, πιο πολύ δυσθυμία είναι, ανησυχώ όμως γιατί δε θέλω να με πάρει από κάτω η ζωή και αισθάνομαι να χάνω λίγο τον έλεγχο...

  7. #7
    αμελί...καώς ήρθες....
    Πόσο χρονών είσαι? Πως τελείωσε η πρώηνσχέση σου? Θες να μιλήσουμε λίγο γι αυτό?
    Οσο για την "κατάθλιψη" πίστεψε με δεν είναι καθόλου αυτό που περιγράφεις. Είναι απόλυτα φυσιολογικό να μη νιώθεις καλά όταν έχεις ελλείψεις στην προσωπική σου ζωή.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    114
    καλώς σας βρήκα Θεοφανία! είμαι 31. δεν ήταν καν σχέση -κυρίως γιατί δεν πρόλαβε να γίνει- τέλειωσε πριν καλά καλά αρχίσει! αυτό που με προβληματίζει είναι μήπως έχω εγώ κανένα κουσούρι :-) γιατί τα τελευταία 3 χρόνια, ό,τι ξεκινάω δεν προχωράει, ενώ στο παρελθόν δεν αντιμετώπιζα τέτοιο πρόβλημα, όλες οι σχέσεις που είχα κάνει-και ήταν μακροχρόνιες, ήταν φυσιολογικότατες και τελείωναν φυσιολογικότατα, έχοντας κάνει δηλ. τον κύκλο τους.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    ...καλα δεν ειναι και τοσο φυσιολογικοτατο (!?) να τελειωνει μια σχεση,μακροχρονια μαλιστα .
    το φυσιολογικοτατο θα ηταν να κανει τον κυκλο της ζωης , στα 80-100 ...
    (δεν μιλαμε για σχεσεις στα 16-17, αλλα για σχεσεις στα 26-27 ετσι...
    καπου εχουμε χασει την μπαλα με τις ηλικιες ....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    114
    δε συμφωνώ και πολύ, αν ήταν έτσι θα μέναμε όλοι με μία σχέση στη ζωή μας μέχρι τα γεράματα. μία σχέση μπορεί να θεωρείται φυσιολογική ακόμα και όταν τελειώνει γιατί εντωμεταξύ παρεμβάλλονται άλλοι παράγοντες, είτε αυτό λέγεται απόσταση, είτε ρουτίνα, είτε 3ο πρόσωπο, ο,τιδήποτε.

  11. #11
    Quote Originally Posted by amelie♥ View Post
    καλώς σας βρήκα Θεοφανία! είμαι 31. δεν ήταν καν σχέση -κυρίως γιατί δεν πρόλαβε να γίνει- τέλειωσε πριν καλά καλά αρχίσει! αυτό που με προβληματίζει είναι μήπως έχω εγώ κανένα κουσούρι :-) γιατί τα τελευταία 3 χρόνια, ό,τι ξεκινάω δεν προχωράει, ενώ στο παρελθόν δεν αντιμετώπιζα τέτοιο πρόβλημα, όλες οι σχέσεις που είχα κάνει-και ήταν μακροχρόνιες, ήταν φυσιολογικότατες και τελείωναν φυσιολογικότατα, έχοντας κάνει δηλ. τον κύκλο τους.
    το ακριβώς εγινε δηλαδή΄που σε προβλημάτισε?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    114
    εννοείς τι έγινε στη συγκεκριμένη περίπτωση που τελείωσε?

  13. #13
    Quote Originally Posted by amelie♥ View Post
    εννοείς τι έγινε στη συγκεκριμένη περίπτωση που τελείωσε?
    ναι.. ηταν αυτό που έγινε και σκέφτηκες πως κάτι δεν παει καλά μαζί σου.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    114
    γνωριστήκαμε μέσω κοινής φίλης, αρχίσαμε να βγαίνουμε, τα πράγματα πήγαιναν μια χαρά (έδειχνε πολύ ενδιαφέρον και ταιριάζαμε γενικά πολύ), κράτησε το θέμα 2 μήνες περίπου και ξαφνικά μια μέρα δε σήκωνε τηλ, δε με πήρε πίσω, την επόμενη τον ρώτησα τι έγινε, έκανε σα να μη συμβαίνει τίποτα, ξαναμιλήσαμε την επόμενη το πρωί και έκτοτε δε με ξαναπήρε, δεν τον ξαναπήρα (το θεώρησα τσάμπα κόπο πλέον). ανώριμο θα μου πεις, αλλά πραγματικά με κουράζουν τέτοιες συμπεριφορές.

  15. #15
    ..στη διαρκεια που βγαίνατε έγινε κατι μεταξύ σας?
    Εννοώ κάτι που να παραπεμπει σε ερωτκή σχέση.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Πατέρας που βρίσκεται στα πρόθυρα του αλκοολισμού
    By pathousa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 11-09-2011, 00:37
  2. ΕΙΜΑΙ ΣΤΑ ΠΡΟΘΥΡΑ ΝΕΥΡΙΚΗς ΚΡΙΣΗΣ!!ΟΙ Μ@#@#@Σ ΜΗΝ ΓΡΑΨΟΥΝ
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 87
    Last Post: 13-04-2011, 13:33
  3. Στα πρόθυρα κρίσης πανικού ή....
    By Nickbin in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 21-04-2010, 14:24
  4. ΟΙ ΑΙΤΙΕΣ ΤΗΣ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗΣ
    By panos-Kreta in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 73
    Last Post: 01-05-2009, 20:50
  5. συμπτωματα καταθλιψης
    By kostas2214 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 14-07-2008, 11:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •