φοβια με καρδια και ειδηση.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041

    φοβια με καρδια και ειδηση.

    καλησπερα και παλι.διαβασα καπου οτι πεθανε καποιος νεαρος επιχειρηματιας απο καρδια.
    χωρις λογο γυμναζοταν,μπορει και σεις να την εχετε πευχει καπου την ειδηση και ενω ξερω οτι ειναι σπανια περιπτωση καθως ηταν και 30 χρονων,με εχει πιασει παλι μια φοβια για την καρδια,γυμναζομαι και εγω και μου φαινεται απιστευτο και σαν ειδηση και αγχωτικο πολυ για μενα.πραγματικα εχω αγχωθει..

  2. #2
    χαι σαν...
    Μην αγχώνεσαι, γιατί δεν ξέρεις ποιοι παράγοντες συντέλεσαν για να φύγει στα 30 κάποιος από καρδιά.
    Αν δεν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα δεν πεθαίνει κανείς σε αυτη την ηλικία...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Εχω καιρο να γραψω,ευχομαι να ειστε ολοι καλα!Λοιπον sunset,δεν μπορεις να φανταστεις απο εχθες που ακουσα την ειδηση,ποσο μ εχει επηρεασει!!Με ξανα πιασε φοβια για την καρδια,γιατι εκτος οτι αυτος ηταν πολυ μικρος,λενε οτι δεν καπνιζε,δεν επινε,γυμναζοταν πολυ......δηλαδη ρε παιδια,τι θα κανουμε εμεις που δεν τα κανουμε ολα αυτα???

  4. #4
    Quote Originally Posted by ΡΑΝΗ View Post
    Εχω καιρο να γραψω,ευχομαι να ειστε ολοι καλα!Λοιπον sunset,δεν μπορεις να φανταστεις απο εχθες που ακουσα την ειδηση,ποσο μ εχει επηρεασει!!Με ξανα πιασε φοβια για την καρδια,γιατι εκτος οτι αυτος ηταν πολυ μικρος,λενε οτι δεν καπνιζε,δεν επινε,γυμναζοταν πολυ......δηλαδη ρε παιδια,τι θα κανουμε εμεις που δεν τα κανουμε ολα αυτα???
    ...χμ ...συνεχίζω λοιπόν...
    Μπορεί να μην κάπνιζε, να μην έπινε, μπορεί όμως να έπαιρνε ισχυρά αναβολικά, ή άλλες ουσίες, ή ο άνθρωπος να είχε πρόβλημα ΣΟΒΑΡΟ στην καρδιά και να μην το ήξερε.
    Παντα μιλάμε για ίσως, γιατί αναφερόμαστε σε κάποιον που έχει βγει στη δημοσιοτητα το όνομα του και πρέπει να είμαστε προσεκτικοί.
    Ενας υγιής άνθρωπος που έχει εξετάσει την καρδιά του και είναι καλά, δεν υπάρχει περιπτωση να φύγει στα καλά καθούμενα σε αυτή την ηλικία και τόσο ξαφνικά.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    hey σε ολους!εγω να δειτε ξαναδιαβαζω την ειδηση βλεπω ξανα τον τυπο,ο οποιος γυμναζοταν και δεν το πιστευω.δεν θελω να το συζηταω με τον φιλο μου ,γιαιτ περσυ τραβιοταν με παρομοια φοβια και δεν γουσταρω να του χαλαω την ψυχολογια απλα εμεινα λιγο καγκελο χτες,τωρα πχ θελω εδω και ωρα που μαι μονη μου να παω να κανω δουλειες,γυμναστω,βαψω μαλλι,βαφτω και εχψ σκαλωσει στο νετ, αφου μεχρι που σκεφτηκα μπας και ο τυπος επινε τιποτα να ταν απο αυτο αλλα μπα βγηκαν οι γονεις του και ειπαν αλλα τεσπα.ουφ
    επισης παιζει κατι κακο με μενα δεν εχω κοιταχτει στην καρδια ενω φοβαμαι!καλο?
    τα κοιταω ολα γυνακολογικα,δοντια τσεκ απ αλλα καρδια μπα, κοτευω να παω

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    επισης ειπες το αλλο.να ειχε προβλημα σοβαρο και να μην το ηξερε,.εγω γυμναζομα ικαι κακως δεν εχω κοιταχτει γιατι αυτο ειναι το πρωτο βημα που πρεπε να γινεται
    αλλα δεν ξερουμε αν ειχε συμπτωματα κατα τη διαρκεια της αθλησης
    δε δινει συμπτωματα η καρδια εκεινη την ωρα?δεν ηταν και κανενας παχυσαρκος να πω.με αυτην την εννοια δηλ.
    και εγω αγχωθηκα ,μηπως αφου δεν εχω κοιταχτει ειμαι 28 κανω γυμναστικη αυτα σου ρχονται ετσι γινει κατι.τεσπα περιμενω και τα αλλα σχολια σας μην το
    συνεχισω γιαιτ δεν θελω να αγχωνω κοσμο αν και τωρα παει τ ανοιξα τ θεμα μ!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Θεοφανια,εχεις δικιο σ αυτα που γραφεις γιατι τα ιδια εχω ακουσει απ ολους τους γιατρους που χω παει(καρδιολογους),οτι δηλαδη μπορει να ειχε κατι σοβαρο χωρις να το εχει κοιταξει,ΑΛΛΑ ακομα & ετσι να ειναι,οταν η πιο μεγαλη σου φοβια ειναι για την καρδια,τετοιες ειδησεις για νεους ανθρωπους σε επηρεαζουν & σε κανουν να πιστευεις οτι μπορει ετσι ξαφνικα να το παθεις κι εσυ...... Τι να πεις.....παντως για τις ουσιες,μου περασε & εμενα απ το μυαλο(δεν νομιζω να ειμαι η μονη) γιατι γι αυτον τον κυκλο,ακουμε πολλα.....τωρα τι εχει γινει,ποιος ξερει??

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    ετσι ειναι Panh και μαλιστα επειδη τυχαια μου το ανεφερε πριν ο φιλοςμου καπου ετυχε να διαβασει οτι ηταν απο τα αναβολικα και ενα προβλημα καρδιας που δεν ηξερε ανευρυσμα νομιζω αν τα λεω και καλα.και παλι χωρις να ναι εγκυρες
    πηγες γιαιτ τον πρωτο καιρο πολλα θα ειπωθουν γιαυτο.

  9. #9

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    παιδιά αυτό που ζω απο το μεσημέρι που το είδα στις ειδήσεις δεν περιγράφεται...ήμουνα στη δουλειά και με επιασε το στομάχι μου,ταχυκαρδία,πήγα στο φαρμακείο να μου πάρουν τη πίεση και σκεφτόμουν συνέχεια,να εδώ που είμαι μπορεί να μείνω στο τόπο.και καπνίζω και πίνω και πολύ άγχος έχω...έλεος και είχε να με πιάσει τόσο καιρό!ρεζίλι έγινα στη δουλειά...τελικά δεν είμαι η μόνη που το έπαθα...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    παιδια, ασχετως αν ειχε κατι στην καρδια και δεν το ειχε βρει, κι αν τυχον επαιρνε "κατι", δεν εμεινε στον τοπο ξαφνικα, οπως το περιγραφετε.
    ειχε πολυ εντονες ενοχλησεις ολη μερα και δεν ξερω αν ειχε κι αλλες μερες. αν ειχε παει σε ενα νοσοκομειο ισως γλυτωνε..

  12. #12
    καλησπερα σε ολην την παρεα. παιδια ειναι τραγικο αυτο που συνεβη στο παλικαρι και αλι στην οικογενεια που τραβαει το σταυρο της ομως για να σας ησυχασω λιγο η πιο συχνη αιτια θανατου στους χρηστες κοκκας ειναι η ανακοπη καρδιας . Οποτε αν δεν ειστε χρηστες η δεν εχετε καποιο διαγνωσμενο προβλημα η δεν εχετε ασχημες εξετασεισ και τα λοιπα νομιζω πως δεν χρειαζεται να φοβαστε.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    125
    α πα πα πα πα αυτη η καρδια.... Και εγω ολη μερα αυτο σκεφτομαι!!! Μια η εκτακτες, μια ο ξαφνικος θανατος μια που το πρωι σηκωθηκα και ηταν τα 2 δαχτυλα του αριστερου χεριου μου μουδιασμενα.... + οτι καπνιζω και γω πολυ.Το πιο παραδοξο σε αυτη την φοβια ειναι ενω ξερω οτι το χειροτερο πραγμα που μπορω να κανω στην καρδια μου ειναι το τσιαγαρο οχι μονο δεν το κοβω ...καπνιζω παραπανω.Το αγχος μου ειναι αναλογο με τον αριθμο των τσιγαρων που θα κανω. Βριστε με αλλα νιωθω εδω και 2 εβδομαδες οτι ζω μεσα ενα κυκλο και δεν μπορω να βγω...το μυαλο μου δηλαδη και η καρδια μου δεν με αφηνουν

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αλομπαρική Οροσειρά
    Posts
    733
    Με αυτά που διάβασα εδώ, μάλλον δε παίζει ιδιαίτερο ρόλο το θέμα των καταχρήσεων - κάπνισμα, αλκοόλ, όχι ότι δεν επιβαρύνουν βέβαια - ...

    "H έρευνα με τίτλο «Anxiety in relation to inflammation and coagulation markers among healthy adults: The Attica Study» διεξήχθη από ειδικούς της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών (A' Καρδιολογική Κλινική, Τμήμα Ψυχιατρικής) καθώς και του Χαροκοπείου Πανεπιστημίου (Τμήμα Διατροφής - Διαιτολογίας). Σε αυτήν συμμετείχαν 453 άνδρες ηλικίας 19 ως 89 ετών, καθώς και 400 γυναίκες (18-84 ετών) από την Αττική. Οι ειδικοί διερεύνησαν τη σύνδεση μεταξύ του άγχους και ορισμένων δεικτών φλεγμονής ή πήξης (C-αντιδρώσα πρωτεΐνη, αμυλοειδές A, ιντερλευκίνη 6, παράγοντας νέκρωσης των όγκων α, λευκά αιμοσφαίρια, ομοκυστεΐνη, ινωδογόνο), τα υψηλά επίπεδα των οποίων συνδέονται με πρόκληση προβλημάτων στο καρδιαγγειακό σύστημα.

    Από την έρευνα προέκυψε άμεση σύνδεση μεταξύ της βαρύτητας των συμπτωμάτων του άγχους - υψηλή αρτηριακή πίεση, ταχυπαλμίες, ζαλάδες, δύσπνοια, μυϊκή ένταση - και της έκφρασης των σημαντικών για την καρδιαγγειακή υγεία δεικτών φλεγμονής και πήξης τόσο στους άνδρες όσο και στις γυναίκες. Συγκεκριμένα στους άνδρες που δήλωναν το περισσότερο άγχος κατεγράφησαν 22% υψηλότερα επίπεδα C-αντιδρώσας πρωτεΐνης, τέσσερις φορές υψηλότερα επίπεδα του παράγοντα νέκρωσης των όγκων α, 72% υψηλότερα επίπεδα ιντερλευκίνης 6, 46% υψηλότερα επίπεδα ομοκυστεΐνης και 44% υψηλότερα επίπεδα ινωδογόνου σε σύγκριση με εκείνους που ανέφεραν ότι είχαν το λιγότερο άγχος. Αλλά και μεταξύ των γυναικών οι περισσότερο αγχωμένες εμφάνιζαν 91% υψηλότερα επίπεδα C-αντιδρώσας πρωτεΐνης, 16% υψηλότερα επίπεδα λευκών αιμοσφαιρίων, 93% υψηλότερα επίπεδα ιντερλευκίνης 6, 28% υψηλότερα επίπεδα ομοκυστεΐνης και 44% υψηλότερα επίπεδα ινωδογόνου σε σύγκριση με τις γυναίκες που δήλωναν το λιγότερο άγχος.

    H βαρύτητα του θέματος αναδεικνύεται σε όλο το μεγαλείο της αν τα προηγούμενα ευρήματα συνδυαστούν με τις απαντήσεις σε ό,τι αφορούσε το άγχος. Μόλις το 12% των ανδρών και το 6% των γυναικών δήλωσαν ότι αισθάνονται σπάνια άγχος, ενώ την ίδια στιγμή το 46% των ανδρών και το 61% των γυναικών ανέφεραν ότι αισθάνονται άγχος αρκετές φορές, το 30% των ανδρών και 24% των γυναικών συχνά και το 12% των ανδρών και 9% των γυναικών πολύ συχνά. Συγχρόνως το υψηλό «σκορ» άγχους φάνηκε να συνδέεται με κατάθλιψη αλλά και μεγαλύτερη - ως και 20% - κατανάλωση τσιγάρων. Τι σημαίνει πρακτικά αυτό; Αποδεικνύει περίτρανα την αλήθεια της φράσης «ενός κακού μύρια έπονται».

    «H μελέτη μας παρέχει ισχυρές αποδείξεις σχετικά με το ότι τα συμπτώματα άγχους συνδέονται με αυξημένη πηκτική και φλεγμονώδη δραστηριότητα σε υγιείς ενηλίκους [...] Σε σύγκριση με την ομάδα των ατόμων με το λιγότερο άγχος, οι άνδρες και γυναίκες στην ομάδα με το υψηλότερο σκορ άγχους εμφάνιζαν αύξηση από 4% ως 93% στα επίπεδα σχεδόν όλων των δεικτών που μαρτυρούν φλεγμονή, με τη μεγαλύτερη αύξηση να παρατηρείται στα επίπεδα της ιντερλευκίνης 6, της ομοκυστεΐνης, της C- αντιδρώσας πρωτεΐνης και του ινωδογόνου. H σχέση αυτή ήταν σημαντική και στα δύο φύλα και ανεξάρτητη από την ηλικία, τη συμπτωματολογία κατάθλιψης, τα κοινωνικοδημογραφικά χαρακτηριστικά καθώς και την κλινική εικόνα των συμμετασχόντων» σημειώνεται στην έρευνα.

    Οπως ανέφερε μιλώντας στο «Βήμα» ένας εκ των ερευνητών, ο λέκτωρ Βιοστατιστικής και Επιδημιολογίας στο Τμήμα Διαιτολογίας - Διατροφής του Χαροκοπείου Πανεπιστημίου κ. Δ. Παναγιωτάκος, «συνηθίζεται να δίνεται ιδιαίτερο βάρος στους κλασικούς παράγοντες που πιστεύεται ότι συνδέονται με καρδιαγγειακό κίνδυνο, ενώ δεν δίνεται η δέουσα σημασία στον ψυχοκοινωνικό παράγοντα. Με την έρευνα αυτή αποδείξαμε τόσο μέσα από τη μέτρηση του δείκτη άγχους όσο και μέσα από συγκεκριμένες ερωτήσεις σε όσους συμμετείχαν, από τις οποίες προέκυπτε το ψυχοκοινωνικό προφίλ τους, ότι το άγχος συνδέεται με αύξηση των δεικτών φλεγμονής που επηρεάζουν άμεσα το καρδιαγγειακό σύστημα. Είδαμε ότι το άγχος επιφέρει βιοχημικές αλλαγές σε υγιή άτομα, οι οποίες είναι πιθανό στο μέλλον να οδηγήσουν σε προβλήματα στο καρδιαγγειακό σύστημα».

    Ο ερευνητής τόνισε ότι από την έρευνα προέκυψε πως οι κύριες πηγές του άγχους, όπως τις παρέθεσαν οι ίδιοι οι ερωτώμενοι, ήταν η εργασία και η οικογένεια και λιγότερο η οικονομική κατάσταση, και προσέθεσε: «Οι διαφορετικές αυτές μορφές άγχους φάνηκε ότι σχετίζονται με αύξηση δεικτών φλεγμονής ασχέτως άλλων παραγόντων». Ο κ. Παναγιωτάκος πιστεύει πως είναι απαραίτητο να δοθεί ιδιαίτερο βάρος στην κλινική πράξη σε ό,τι αφορά την επίδραση του άγχους στην καρδιά. «Θα πρέπει να εξετάζονται όλα τα άτομα και σε ό,τι αφορά αυτόν τον σημαντικό παράγοντα που ονομάζεται άγχος, καθώς αποδεικνύεται πως μόνο η εξέταση άλλων παραγόντων, όπως η χοληστερόλη ή η αρτηριακή πίεση, δεν αρκεί». Το σημαντικότερο βεβαίως όλων είναι, όπως πάντα, η προληπτική δράση, θα σχολιάσουμε εμείς. Και το βασικό μήνυμα: να προσπαθήσουμε να μη «στρεσάρουμε» την καρδιά μας, διότι και αυτή είναι ένας... κινητήρας που μπορεί να μας εγκαταλείψει νωρίτερα από το αναμενόμενο.".

    www.tovima.gr

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    125
    ωραια... τωρα μας εκανε την καρδια μας περιβολι!!!!! εχει βρει κανεις πως να μην στρεσαρετε??? αν το ξερει να μου το πει και μενα

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. φοβια με καρδια
    By sunset in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 215
    Last Post: 11-05-2019, 16:14
  2. φοβία με καρδια
    By thanasisGR in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 24-04-2017, 18:14
  3. Με την καρδιά μου τι θα κάνω;
    By essie in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 08-10-2012, 08:28
  4. η πιο συγκλονιστικη ειδηση που εχετε ακουσει
    By dora-agxos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 20
    Last Post: 31-01-2011, 09:55
  5. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 10:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •