Δεν μπορώ να διαχειριστώ το άγχος μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    5

    Δεν μπορώ να διαχειριστώ το άγχος μου

    Γεία σε όλους.Είμαι καινούργια στο Forum και ο λόγος που το αποφάσισα είναι γιατι είμαι σε απελπισία.Με λίγα λόγια, στα 31 μου χρόνια έχω πάθει 2 φορές κατάθλιψη , έχω διαλύσει τη ζωή μου και έχω ξεκινήσει απο το μηδέν (επιτυχώς θέλω να πιστεύω) και έχω κάνει ψυχανάλυση για 2 χρόνια (τη σταμάτησα πριν 1,5 χρόνο περίπου).Αυτά τα γράφω γιατί πιστεύω οτι έχω κάνει πολλές προσπάθειες να βελτιώσω τη ζωή και τον εαυτό μου όσο επίπονες κι αν ήταν.Κι εκεί που πίστευα οτι τα έχω βάλει όλα σε τάξη , τους τελευταίους 6 μήνες όλο κάτι έχω.Στην αρχή , πίστευα οτι είχα κάτι στο πνεύμονα (δεν μπορούσα να ανασάνω καλά, είχα δυσφορία κλπ) με αποτέλεσμα να τρέχω στα νοσοκομεία χωρίς να μου βρίσκουν τίποτα.Μετά νόμιζα οτι είχα γυναικολογικό πρόβλημα οπου έκανα διάφορες εξετάσεις οι οποίες και πάλι καθαρές.Τέλος εδω και ένα μήνα τρέχω απο νοσοκομείο σε νοσοκομείο και απο γιατρό σε γιατρό υποβάλοντας τον εαυτό μου σε διάφορες εξετάσεις και το αποτέλεσμα οτι (χωρίς να είναι βέβαιο) φαίνεται οτι πάσχω απο σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου με καθαρα ψυχολογικά αίτια (στρες).Προσπαθώ να ηρεμήσω αλλά δε μπορώ.Ενω σε λογικό επίπεδο καταλαβαίνω οτι δεν έχω κάτι , στο υποσυνείδητο μου πιστεύω οτι κάτι έχω με αποτέλεσμα να μη μπορώ να λειτουργήσω σε κανένα επίπεδο της ζωής μου.Δεν ξέρω τι να κάνω...Αν κάποιος περναει τα ίδια με μένα , θα χρειαζόμουνα τη γνώμη του....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,603
    Quote Originally Posted by noangel View Post
    Γεία σε όλους.Είμαι καινούργια στο Forum και ο λόγος που το αποφάσισα είναι γιατι είμαι σε απελπισία.Με λίγα λόγια, στα 31 μου χρόνια έχω πάθει 2 φορές κατάθλιψη , έχω διαλύσει τη ζωή μου και έχω ξεκινήσει απο το μηδέν (επιτυχώς θέλω να πιστεύω) και έχω κάνει ψυχανάλυση για 2 χρόνια (τη σταμάτησα πριν 1,5 χρόνο περίπου).Αυτά τα γράφω γιατί πιστεύω οτι έχω κάνει πολλές προσπάθειες να βελτιώσω τη ζωή και τον εαυτό μου όσο επίπονες κι αν ήταν.Κι εκεί που πίστευα οτι τα έχω βάλει όλα σε τάξη , τους τελευταίους 6 μήνες όλο κάτι έχω.Στην αρχή , πίστευα οτι είχα κάτι στο πνεύμονα (δεν μπορούσα να ανασάνω καλά, είχα δυσφορία κλπ) με αποτέλεσμα να τρέχω στα νοσοκομεία χωρίς να μου βρίσκουν τίποτα.Μετά νόμιζα οτι είχα γυναικολογικό πρόβλημα οπου έκανα διάφορες εξετάσεις οι οποίες και πάλι καθαρές.Τέλος εδω και ένα μήνα τρέχω απο νοσοκομείο σε νοσοκομείο και απο γιατρό σε γιατρό υποβάλοντας τον εαυτό μου σε διάφορες εξετάσεις και το αποτέλεσμα οτι (χωρίς να είναι βέβαιο) φαίνεται οτι πάσχω απο σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου με καθαρα ψυχολογικά αίτια (στρες).Προσπαθώ να ηρεμήσω αλλά δε μπορώ.Ενω σε λογικό επίπεδο καταλαβαίνω οτι δεν έχω κάτι , στο υποσυνείδητο μου πιστεύω οτι κάτι έχω με αποτέλεσμα να μη μπορώ να λειτουργήσω σε κανένα επίπεδο της ζωής μου.Δεν ξέρω τι να κάνω...Αν κάποιος περναει τα ίδια με μένα , θα χρειαζόμουνα τη γνώμη του....
    δεν μου συμβαινει κατι αντιστοιχο, οποτε δεν μπορω να σου πω αυτο που θαθελες, μια προσωπικη εμπειρια.
    προσεξα ομως οτι μιλησες για ψυχαναλυση.
    σκεφτηκες καθολου μηπως επελεξες λαθος θεραπεια?
    απ οσο ξερω , οι ιδεοληψιες αντιμετωπιζονται με συμπεριφορικη- γνωσιακη ψυχοθεραπεια, οχι με ψυχαναλυση.
    μηπως αξιζει τον κοπο να το ψαξεις κι αλλο , θεραπευτικα?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    5
    Ευχαριστώ! οι λόγοι που έκανα ψυχανάλυση ήταν διαφορετικοί.Αυτο που μου συμβαίνει τους τελευταίους μήνες είναι τελείος καινούργιο.'εχω την αίσθηση οτι κάτι έχω (ενώ ποτέ δεν υπήρξα υποχόνδρια) και στην ουσία αυτό το κάτι έχει επηρεάσει το έντερό μου (με κρισεις κολίτιδας που έρχεται και φεύγει).όλοι οι γιατροί που πήγα δεν μου έδωσαν φαραμακευτική αγωγή γιατί δεν βρίσκουν τίποτα παθολογικό και έτσι το αποδίδουν στο στρέσ.Η ζωή μου όντος είναι αγχωτική και αυτό που βιώνω δεν βοηθάει ιδιαίτερα τη κατάσταση.Κάποια τέτοιου είδους ψυχοθεραπείας θα βοηθούσε?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,603
    Quote Originally Posted by noangel View Post
    Ευχαριστώ! οι λόγοι που έκανα ψυχανάλυση ήταν διαφορετικοί.Αυτο που μου συμβαίνει τους τελευταίους μήνες είναι τελείος καινούργιο.'εχω την αίσθηση οτι κάτι έχω (ενώ ποτέ δεν υπήρξα υποχόνδρια) και στην ουσία αυτό το κάτι έχει επηρεάσει το έντερό μου (με κρισεις κολίτιδας που έρχεται και φεύγει).όλοι οι γιατροί που πήγα δεν μου έδωσαν φαραμακευτική αγωγή γιατί δεν βρίσκουν τίποτα παθολογικό και έτσι το αποδίδουν στο στρέσ.Η ζωή μου όντος είναι αγχωτική και αυτό που βιώνω δεν βοηθάει ιδιαίτερα τη κατάσταση.Κάποια τέτοιου είδους ψυχοθεραπείας θα βοηθούσε?
    ετσι ξερω.
    για ψαξτο λιγο.
    ελπιζω να δουν το θεμα σου η μαρινα η ο πετραν να σου πουν περισσοτερα

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    2

    Unhappy

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΣΟΥ ΕΛΕΓΕ Ο ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΣΟΥ?ΕΝΟΩ ΤΙ ΣΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ,ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΜΟΝΟ? ΕΓΩ ΠΑΣΧΩ ΑΠΟ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ.ΚΑΘΩΣ ΕΧΩ Κ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΣΠΑΣΤΙΚΗ ΚΟΛΙΤΙΔΑ

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    5
    Καλησπέρα!Τη ψυχανάλυση την σταμάτησα 1,5 χρόνο πρίν (τα συμπτωματα αυτα τα έχω το τελευταίο 6μηνο)και ειχα πάει για άλλους λόγους.Και τότε (μαζί με τη κατάθλιψη) πάθαινα κρίσεις πανικού αλλά με διαφορετικά συμπτώματα απο αυτά που έχω τώρα.Ποτέ δεν είχα αντίστοιχα ψυχοσωματικά θέματα.Μπορώ να ρωτήσω πως αντιμετοπίζεις τη κολίτιδα?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    2
    ΒΟΗΘΑΕΙ ΤΟ ΧΑΠΙ ΝΤΟΡΑΛΙΝ.Ο ΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΤΟ ΛΕΕΙ ΝΤΕΠΟΝ ΤΟΥ ΕΝΤΕΡΟΥ.ΕΜΕΝΑ Η ΣΠΑΣΤΙΚΗ ΚΟΛΙΤΙΔΑ ΜΟΥ ΠΡΟΚΑΛΟΥΣΕ ΔΟΙΑΡΙΕΣ ΟΧΙ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ.
    ΕΚΕΙ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΚΑΤΙ ΦΟΙΤΗΚΑ ΧΑΠΑΚΙΑ.ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    5
    ευχαριστώ-θα ρωτήσω και το δικό μου γιατρο και ελπίζω να βοηθήσει....

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    5
    Ευχαριστώ!Θα περιμένω τη γνώμη και των υπολοίπων που είναι πιο "ειδικοί" γιατί πραγματικά θέλω να το ξεπεράσω όλο αυτό.Τρέμω και μόνο στη σκέψη οτι κάθε φορά που θα αγχώνομαι για κάτι αυτομάτος θα έχω αυτα τα δυσάρεστα συμπτώματα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Σχετικα με το ντοραλιν δεν μπορεις να το περνεις συνεχεια καθως προκαλει προβληματα διαροιας η δυσκιλιοτητας αναλογως το ατομο, το ιδιο επισης και το ριφακολ(αντιβιοτικο) που χρησιμοποιουν μερικοι,, μονο περιστασιακα για να ανακουφισει καπως την κατασταση.
    Το συνδρομο ευερεθιστου εντερου ειναι μια σοβαρη κατασταση που δεν 'θεραπευεται' μεχρι στιγμης με τα επισημα επιστημονικα δεδομενα, ελεγχεται μονο ,,
    οι εναλλακτικοι θεραπευετες ειναι λιγο ποιο αισιοδοξοι γενικα , πλην ομως απαιτουν να θυσιασει καποιος αρκετες απ τις συνηθειες του (απ αυτες που λεμε κακιες συνηθειες, ευτυχως).
    Πχ μπορει να σου ζητησουν να κοψεις τελειως την καφεινη , την νικοτινη, να απαλαγεις απο στρεσογονες καταστασεις , να εισαγαγεις στην διατροφη σου προβιοτικα , το γαλα , καποια βοτανα ισως , να κοψεις τηγανιτα η και καποια μπαχαρικα ,,και αλλα αναλογως σε ποιον θα απευθυνθεις , ομοιοπαθητικο , διατροφολογο η αλλον...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Aθήνα
    Posts
    143
    Αγαπητή noangel.
    Το σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου ή σπαστική κολίτιδα είναι κατά κανόνα ψυχοσωματική νόσος.
    Πιστεύω αυτό να σου το είπαν οι γιατροί.
    Εάν διαβάσεις στο διαδίκτυο περί αυτού, θα διαπιστώσεις ότι οι επιστήμονες δεν γνωρίζουν την αιτία που το προκαλεί.
    Το doralin, to ibutin, το buscopan, το librax, κ.λ.π. θα σε βοηθήσουν να αντιμετωπίσεις τα συμπτώματα σε καποιο βαθμό βραχυπρόθεσμα, αλλά όπως έγραψε παραπάνω ο/η path δεν μπορείς να τα παίρνεις συνέχεια, γιατί δεν χτυπάνε την αιτία.
    Εάν είναι αγχώδους αιτίας και όχι κάτι παθολογικό, πρέπει να πάρεις την κατάλληλα αγωγή.
    Οι γιατροί δίνουν αντικαταθλιπτικά και αγχολυτικά.
    Εγώ είχα πολύ ταλαιπωρηθεί με την σπαστική κολίτιδα. Ηταν σκέτο μαρτύριο, σε καταλαβαίνω απόλυτα.
    Βελτιώθηκε έως εξαφανίστηκε από όταν άρχισα τα αντικαταθλιπτικά, τα οποία παίρνω για κρίσεις πανικού, άγχος κ.λ.π.
    Οταν τα σταματούσα ξαναρχιζε να με πιάνει η κολίτιδα.
    Υπάρχει λύση, μην απογοητεύεσαι.

Similar Threads

  1. δυσκολεύομαι να διαχειριστώ τον ΙΔΨ του συντρόφου μου
    By agapimeg in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 05-09-2011, 15:39
  2. Δεν μπορώ να το δεχτώ..
    By carrot in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 55
    Last Post: 04-08-2011, 05:24
  3. Πως να διαχειριστω τον εγωισμο μου?????
    By Kandy in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 04-01-2011, 19:59
  4. ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ
    By SILIA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 19-02-2009, 22:32
  5. Δεν μπορω να φαω
    By danah in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 7
    Last Post: 02-04-2008, 18:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •