Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή! - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 44 of 44
  1. #31
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by korman709 View Post
    εαν αναφερεσαι σε ψυχολογο η ψυχιατρο,λιγο δυσκολο εδω στο forum να σου απαντησουν.
    γιατί δεν υπάρχουν άτομα εδώ που να ασχολούνται λίγο παραπάνω;

    πάντως κορμαν, με απογοητευσες λιγάκι μετά από τόσα χρόνια φαρμακοθεραπεία δεν είδες κανένα όφελος;

  2. #32
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by korman709 View Post
    απο αγχος πως πας?εχεις και μπερδεμα στο κεφαλι σου?
    και από αυτό έχω

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    149
    κοιτα,2 χρονια που παιρνω φαρμακα οπως σου ειπα ξανα περασα χιλια σταδια...υπηρξαν φορες που ημουν "καλα".τωρα μου εκοψαν ενα φαρμακο για να δουν μαλλον αν τα καταφερνω χωρις αυτο αλλα τιποτα.ξανα στα ιδια ειμαι οπως ημουν πριν αλλα χωρις την καταθλιψη,με λιγοτερο μπερδεμα-λιγοτερο αγχος,δεν φανταζεσαι πως ημουν...δε ξερω τι να πω...το θεμα ειναι πως η αγωγη δεν ειναι πανακεια,καλυπτει την παθηση μας οσο μπορει...ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ! δεν ειναι τραγικο?εμενα με τρομαζει αν θα μπορεσω να διορθωσω οσα μπορω.πριν αναφερθηκα στα σταδια,εκανα πειραματα με τον εαυτο μου και καποια πραγματα τα διορθωσα ας πουμε να μην ειμαι τοσο ενοχικος.ειναι ομως πολλα ακομα κ το θεμα ειναι πως τα φτιαχνουμε αυτα?για αυτο πηγα σε ψυχολογο να βοηθηθω.εσυ αραγε εχεις ξεκινησει να πηγαινεις?

  4. #34
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by korman709 View Post
    κοιτα,2 χρονια που παιρνω φαρμακα οπως σου ειπα ξανα περασα χιλια σταδια...υπηρξαν φορες που ημουν "καλα".τωρα μου εκοψαν ενα φαρμακο για να δουν μαλλον αν τα καταφερνω χωρις αυτο αλλα τιποτα.ξανα στα ιδια ειμαι οπως ημουν πριν αλλα χωρις την καταθλιψη,με λιγοτερο μπερδεμα-λιγοτερο αγχος,δεν φανταζεσαι πως ημουν...δε ξερω τι να πω...το θεμα ειναι πως η αγωγη δεν ειναι πανακεια,καλυπτει την παθηση μας οσο μπορει...ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ! δεν ειναι τραγικο?εμενα με τρομαζει αν θα μπορεσω να διορθωσω οσα μπορω.πριν αναφερθηκα στα σταδια,εκανα πειραματα με τον εαυτο μου και καποια πραγματα τα διορθωσα ας πουμε να μην ειμαι τοσο ενοχικος.ειναι ομως πολλα ακομα κ το θεμα ειναι πως τα φτιαχνουμε αυτα?για αυτο πηγα σε ψυχολογο να βοηθηθω.εσυ αραγε εχεις ξεκινησει να πηγαινεις?
    Ο γιατρός τι σου είπε θα την έχεις αυτή την διαταραχή για όλη σου την ζωή; Δεν θα γιατρευτείς ποτέ δεν το πιστεύω!!!!

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    149
    Quote Originally Posted by anna75 View Post
    Ο γιατρός τι σου είπε θα την έχεις αυτή την διαταραχή για όλη σου την ζωή; Δεν θα γιατρευτείς ποτέ δεν το πιστεύω!!!!
    κοιτα,τι εννοεις να γιατρευτει?τα φαρμακα απλα την κανουν ετσι ωστε να μην σε απασχολουν και πολυ οι σκεψεις...με ρωτας για να μαθεις ή για να δεις αν γιατρευεται και να παρεις θαρρος?εμενα μου ειπαν οτι ο τροπος σκεψης δυσκολα αλλαζει.το ξαναλεω-θελει παρα πολυ δουλεια με τον εαυτο μας.αν θελεις προσωπικη εκτιμηση δε θα ειμαι κ τοσο αισιοδοξος στην απαντηση μου,οποτε καταλαβαινεις.

  6. #36
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by korman709 View Post
    κοιτα,τι εννοεις να γιατρευτει?τα φαρμακα απλα την κανουν ετσι ωστε να μην σε απασχολουν και πολυ οι σκεψεις...με ρωτας για να μαθεις ή για να δεις αν γιατρευεται και να παρεις θαρρος?εμενα μου ειπαν οτι ο τροπος σκεψης δυσκολα αλλαζει.το ξαναλεω-θελει παρα πολυ δουλεια με τον εαυτο μας.αν θελεις προσωπικη εκτιμηση δε θα ειμαι κ τοσο αισιοδοξος στην απαντηση μου,οποτε καταλαβαινεις.
    ναι αλλά υπάρχει περίπτωση να γιατρευτεί ετσι δεν είναι;

  7. #37
    Banned
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Athens borders
    Posts
    40
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.

  8. #38
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by cyborg13 View Post
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Συγνώμη αλλά αυτό που κάνεις έχω την εντύπωση ότι δεν είναι σωστό και θα σε παρακαλούσα να απαντήσεις στο θέμα αν ξέρεις κάτι!

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    149
    Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν πρόκειται για διαταραχή που οφείλεται στο dna ή προέρχεται από το περιβάλλον;

    επειδη και εγω ημουν περιεργος και τα φορτωνα ολα στο οικογενειακο μου περιβαλλον,δεν ειναι ετσι.ειναι μαλλον μια γενετικη δυσλειτουργια του εγκεφαλου.υποστηριζεται ομως και καλλιεργειται απο το πως εχει μεγαλωσει κανεις...

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    για παραδειγμα τι εχω ακουσει απο τον γιατρο.ο εγκεφαλος ειναι ενα κυκλωμα και ορισμενοι ανθρωποι αντεχουν την πιεση μεχρι ενος οριου.αν ξεπεραστουν αυτα τα ορια το κυκλωμα επηρεαζεται.
    βλεπουμε ατομα που εχουν περασει τα μυρια οσα και δεν εχουν κανεναν ψυχαναγκασμο και αλλοι με την παραμικρη πιεση να εχουν προβλημα.ομως παιζει σπουδαιο ρολο και το περιβαλλον που ζεις ή μεγαλωσες.ομως μπορει να ζεις παντα σε μια κατασταση ευφοριας;παντα δεν θα προκυπτουν προβληματα;εδω ειναι το προβλημα για μενα.
    δηλαδη αν μεγαλωνεις σε μια οικογενεια ηρεμη αυτη η διαταραχη δεν θα παρουσιαστει ποτε;
    αν εχεις αυτη την ευαισθησια π.χ το πιο απλο,στις παννελαδικες που ειναι μια περιοδος αγχωτικη δεν θα εμφανιστει αυτο το προβλημα;σε εναν χωρισμο που ο αλλος το αποφασισε δεν θα εμφανιστει ο ιδψ;

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    149
    Quote Originally Posted by γιώτα2 View Post
    για παραδειγμα τι εχω ακουσει απο τον γιατρο.ο εγκεφαλος ειναι ενα κυκλωμα και ορισμενοι ανθρωποι αντεχουν την πιεση μεχρι ενος οριου.αν ξεπεραστουν αυτα τα ορια το κυκλωμα επηρεαζεται.
    βλεπουμε ατομα που εχουν περασει τα μυρια οσα και δεν εχουν κανεναν ψυχαναγκασμο και αλλοι με την παραμικρη πιεση να εχουν προβλημα.ομως παιζει σπουδαιο ρολο και το περιβαλλον που ζεις ή μεγαλωσες.ομως μπορει να ζεις παντα σε μια κατασταση ευφοριας;παντα δεν θα προκυπτουν προβληματα;εδω ειναι το προβλημα για μενα.
    δηλαδη αν μεγαλωνεις σε μια οικογενεια ηρεμη αυτη η διαταραχη δεν θα παρουσιαστει ποτε;
    αν εχεις αυτη την ευαισθησια π.χ το πιο απλο,στις παννελαδικες που ειναι μια περιοδος αγχωτικη δεν θα εμφανιστει αυτο το προβλημα;σε εναν χωρισμο που ο αλλος το αποφασισε δεν θα εμφανιστει ο ιδψ;

    εγω τι να πω δηλαδη που εχω αγχος απο μικρος?σιγουρα απο τα 5 μου !τωρα ειμαι 26,και αναρωτιεμαι το πως ειναι το κανονικα???παραξενη ερωτηση ε?

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    μα πιστευω οτι δειγματα του ιδψ υπαρχουν απο πολυ μικρη ηλικια και σιγουρα δινεται η αφορμη με διαφορα γεγονοτα απο το περιβαλλον που αναποφευκτα οσο και καλο να ειναι θα υπαρξουν.αν ειναι και ασχημο ενας λογος παραπανω.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    149
    γιωτα2 εχεις και συ ΙΨΔ?εχεις συμπτωματα ιδια με τα δικα μου και της ΑΝΝΑ75?πως ειναι η ζωη σου?

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    οχι δεν εχω ιδψ, ομως καταθλιψη ναι, με τα τυπικα συμπτωματα και κυριοτερο την αϋπνια που ειναι πια κατι χρονιο.γι αυτο απορω και πιστευω οτι χρειαζεται να υπαρχει και κατι περα απο το περιβαλλον οταν υπαρχει ιχψ.επισης νομιζω οτι λιγο ολοι εχουμε καποια κολληματα τα οποια δεν μας δυσκολευουν την καθημερινοτητα.
    το προβλημα αρχιζει εκει οπου επηρεαζεται η ποιοτητα της ζωης σου λογω ιδψ.πως ειναι η ζωη μου;μια μονιμη πιεση....

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη-υποτροπη
    By korman709 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 19-08-2011, 20:58
  2. ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη
    By mr.blond in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 30-08-2010, 19:45
  3. anafranil Και ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 03-02-2010, 15:20
  4. Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή.
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 64
    Last Post: 07-12-2008, 13:50
  5. ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή
    By ρεβη in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 14-12-2007, 14:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •