IΔΨ με θέμα την κοπέλα μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1

    IΔΨ με θέμα την κοπέλα μου

    Γεια σας είμαι νέος στο forum και θέλω να μοιραστώ μαζι σας το πρόβλημα μου.!Είμαι 18 χρονων και είμαι πολυ αγχώδης τύπος!Καταρχας ασ ξεκινήσω απο πέρισυ...Λοιπόν πέρισυ επι δύο μήνες είχα συνεχώς στο μυαλό μου οτι είχα όγκο...Κοιμόμουν και ξυπνούσα με το άγχος γενικά όλη την ημέρα είχα αυτό το άγχος δεν σκεφτόμουν τίποτα άλλο να φανταστείτε δεν κοιμόμουν και καλά....Τέσπα ευτυχ'ως πέρασε απο μόνο του μια μέρα....Να μαστε πάλι φέτος....έχω μια σχέση με μια κοπέλα εδω και 3 μήνες με την οποία είμαι ερωτευμένος!Εδω όμως και 1.5 μήνα μου έχουν εμφανιστεί πάλι τετοιες κακές σκέψεις!όπως οτι δεν μου αρέσει και οτι θέλω να χωρίσω και οτι δεν είμαι ερωτευμένος και τα λοιπά !ο λόγος που ξεκινησαν είναι γελοίος πραγματικά!Ετσι και φέτος λοιπόν έχω όλη την ημέρα άγχος και σκέφτομαι συνέχεια αυτό...η σκέφτομαι οτι μου αρέσει η πρώην μου που τα είχα μόνο για 1 μήνα πριν 3 χρόνια και απο τότε δεν έχουμε ξαναμιλήσει !επιπλέον ψάχνω συχνά στο ιντερνετ για θέματα με σχέσει και γεςνκά επηρεάζομαι παρα πολυ΄απο αυτά που διαβάζω όπως και τότε που νόμιζα οτι είχα όγκο....π.χ διάβασα ενα ποστ που κάποιος έλεγε οτι τα είχε με την κοπέλα του απο υποχρέωση και επειδή φοβόταν να την χωρίσει και σκέφτομαι μετά μήπως και εγω αυτό έχω!?το θέμα είναι οτι ξέρω οτι δεν ισχύουν αυτά αλλα και πάλι δεν μπορώ να τα βγάλω απο το μυαλό μου!επιπλεόν κάθομαι και επανααβμάνω μόνος μου οτι μου αρέσει περνάω καλαά μαζί της (που όντως ισχύουν)---οτι δεν μου αρέσει η πρώην μου κτλ...επίσης οταν είμαι μνε την κοπέλα μου και τελειώνουμε την βόλτα μας σκέφτομαι τώρα εγω χέρομαι που φεύγει?και καλά οτι βαρέθηκα και τέτοια!!!!! !Παρόλο όμως που ξ΄λερω οτι δεν ισχύουν δεν μ,πορώ να τα βγάλω απο το μυαλό μου!και το κακό είναι οτι δεν μπορώ να ευχαριστηθώ μια τόσο όμορφη σχέση...τι να κάνω?βοηθήστε με παρακαλώ

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Αυτό το θέμα δεν το είχες ξαναγράψει;

  3. #3
    ναι αλλά δεν τ έχω βάλει σε σωστή ενότητα θα τ κάνω ρεπορτ να διαγραφθεί απο εκεί...Αλλά σε παρακαλώ θα μπορούσες να μου το πεις απο Pm γτ εδω ζητάω βοήθεια

  4. #4
    Ρε παιδιά καμιά βοήθεια ?μόνο ο ψυχολόγος μπορεί να δώσει λύση?

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    τι ακριβως βοηθεια ζητας?
    εσυ ο ιδιος εχεις αρκετα μπερδεμενα πραγματα στο μυαλο σου.

    Μηπως να τα ξεδιαλυνεις ενα ενα?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Κατ αρχάς, ειλικρινά, σ\'αρέσει η κοπέλα?


    Κατά δεύτερον, γιατί αισθάνεσαι ενοχές όταν σκέφτεσαι έτσι?


    Πρώτον, το ότι είναι σκέψεις δεν πάει να πει ότι είναι και αλήθεια. ΄Δεύτερον, ας πούμε ότι όντως δεν σου αρέσει τόσο πολύ και είσαι μαζί της έτσι πιο \"χαλαρά\" για να \"περνάς\" καλά (έτσι πιο χαλαρά). Θα το έβρισκες πολύ κακό κάτι τέτοιο? Θα σου φαινοταν ότι θα έκανες κάτι σαν \"αμαρτία\" η κάτι που αυστηρά \"δεν θα έπρεπε\" να κάνεις? Τι λες?

  7. #7
    Nαι μου αρέσει ειλικρινά(μέχρι και η ερώτηση σου με τρόμαξξε και μου δημιούργησε άγχος έλεος δε φταις εσυ.....Οχι δεν θα το έβρισκα κακό είχα ετσι σχέση που περνούσα τελείως χαλαρά δηλαδή μόνο για να περάσω καλά αλλα τη συγκεκριμένη τ βλέπω πιο σοβαρά απο όλες...αισθάνομαι ενοχές γιατί θα τη χάσω επειδή θα τη χορίσω...Δεν μπορείς αν φανταστείς τι ιδέες μου περνάνε μόνο οτι δε μπαίνω στο προφιλ της μολις μπω FB και μπαίνω μετα απο κανα 20 λετπο πχ λεώ γιατί το ξέχασα μήπως δεν μου αρέσει είναι ιδεοληψίες που με βασανίζουν

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by Michaelgr
    Nαι μου αρέσει ειλικρινά(μέχρι και η ερώτηση σου με τρόμαξξε και μου δημιούργησε άγχος έλεος δε φταις εσυ.....Οχι δεν θα το έβρισκα κακό είχα ετσι σχέση που περνούσα τελείως χαλαρά δηλαδή μόνο για να περάσω καλά αλλα τη συγκεκριμένη τ βλέπω πιο σοβαρά απο όλες...αισθάνομαι ενοχές γιατί θα τη χάσω επειδή θα τη χορίσω


    Το υποπτευόμουν ότι θα σε άγχωνε η ερώτηση, πράγμα που σημαίνει ότι αισθάνεσαι πολλές ενοχές και άγχος για το συγκεκριμένο θέμα.

    Αλλά, πες μου γιατί αισθάνεσαι τόσο άσχημα όταν σκέφτεσαι το ότι μπορεί να μην την βλέπεις τόσο σοβαρά την σχέση? Αισθάνεσαι άσχμα γιατί θα την χωρίσεις? Η φοβάσαι μην πονέσεις πολύ από τον χωρισμό?


    Κατ αρχάς τό ότι σκέφτεσαι έτσι δεν πάει να πει ότι ΠΡΕΠΕΙ και να την χωρίσεις. Ούτε ότι κάνεις κάποιο ΜΕΓΑΛΟ κακό η ότι την \"κοροιδεύεις\". ΣΚΕΨΕΙΣ είναι ΜΟΝΟ και τίποτα άλλο. ΟΛΟΙ τις κάνουμε που και που. Η διαφορά είναι ότι αυτές οι σκέψεις εσένα σε \"τρομάζουν\" πολύ. Είναι η υπερβολική και αγχώδης αντίδραση σου σε αυτές τις κατα-τα-άλλα \"φυσιολογικές\" σκέψεις που σε κάνει να αισθάνεσαι τόσο άσχημα. Πράγμα που με την σειρά του αυξάνει ακόμα περισσότερο αυτές τις σκέψεις!


    Οι σκέψεις σου ΔΕΝ είναι ΕΣΥ. Να προσπαθήσεις να το βάλεις καλά στο μυαλό σου αυτό! Ακομα και όταν σου περνάνε από το μυαλό δεν πάει να πει ότι πρέπει και εσύ να αποδεχτείς το περιεχόμενο τους! Είναι απλά το άγχος σου!


    Αλλά πες πως θες να εξερευνήσουμε λίγο τις σκέψεις σου.


    Ξέρεις πόσες σχέσεις αρχίζουν \"πιο χαλαρά\"? Αλλά τελικά, όταν γνωρίζονται καλύτερα τα άτομα και ανακαλύπτουν ο ένας τον άλλο τότε είναι που πραγματικά ερωτεύονται? ΄

    Δεν είναι απαραίτητο το ότι, επειδή ξεκινάς μια σχέση, πρέπει να υπογράψεις κάπου ότι \"πρέπει εξ αρχής να νιώθεις full ερωτευμένος και ότι θα είναι τέλεια αλλιώς δεν θα είναι \"σωστή\". Ούτε πρέπει σόνι και κάλά να είσαι απολύτως-φουλ ερωτευμένος εξ αρχής με την κοπέλα και να σου αρέσει στο μαξιμουμ. Και ΠΟΤΕ να μην γίνει κάτι τέτοιο δεν έγινε κάτι άσχημο η καταστροφικό.


    Μπορείς να χωρίσεις. Που είναι το ΤΟΣΟ άσχημο να χωρίσεις? Και αυτό μέσα στο πρόγραμμα δεν είναι? Η πρέπει τώρα που βρήκες την κοπέλα να δωσεις όρκο αφοσίωσης και να την παντρευτείς? Όλα μέσα στο πρόγραμμα είναι και το να πληγωθείς και εσύ η/και η κοπέλα μέσα στην ζωή είναι. Η αβεβαιότητα είναι μέρος της ζωής.

  9. #9
    Μα δεν είναι οτι φοβάμαι να χορίσω η κάτι τέτοιο εξάλλου δεν μπορώ να είμαι με ένα ατομο που δεν νιώθω αισθήματα!Το ξέρω γιατί το έχω ζήσει..Μου έλυσες τουλάχιστον μια ακέψη οτι την κοριδέω να είσαι καλά!Και βέβαια δ είναι απαραίτητο να τα έχω για πάντα,.....καθ βέβαια δεν είσαι αναγκασμένος να έχεις για πάντα μια σχέση σαφώς.....Ερώτηση μπορεί να μου δημιουργήουν προβλήματα στα αισθηματά μου?>δηλαδή να πάψει να μου αρέσει?η να αλλάξει κα΄τι στο χαρακτήρα μου?εννοώ να χειροτερέψη η κατάσταση?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by Michaelgr
    Μα δεν είναι οτι φοβάμαι να χορίσω η κάτι τέτοιο εξάλλου δεν μπορώ να είμαι με ένα ατομο που δεν νιώθω αισθήματα!Το ξέρω γιατί το έχω ζήσει..Μου έλυσες τουλάχιστον μια ακέψη οτι την κοριδέω να είσαι καλά!Και βέβαια δ είναι απαραίτητο να τα έχω για πάντα,.....καθ βέβαια δεν είσαι αναγκασμένος να έχεις για πάντα μια σχέση σαφώς.....Ερώτηση μπορεί να μου δημιουργήουν προβλήματα στα αισθηματά μου?>δηλαδή να πάψει να μου αρέσει?η να αλλάξει κα΄τι στο χαρακτήρα μου?εννοώ να χειροτερέψη η κατάσταση?



    Ωραία, χαίρομαι που βρίσκουμε κάποια άκρη (? :P)


    Μια κοπέλα μπορεί να πάψει να μας αρέσει για 1000 λόγους, από το ότι \"δεν μου ταιριάζει στον χαρακτήρα μου\" μέχρι \"δεν μου αρέσει το σεξ μαζί της\" και αυτοί οι λόγοι να μην είναι μόνο 1-2 αλλά πολλοί-άλλοι περισσότερο και άλλοι λιγότερο.

    Επίσης δεν είναι κάτι το στάσιμο. Με τον καιρό μπορεί να \"δημιουργηθούν\" νέοι λόγοι (έχει χαθεί το πάθος, τελικά δεν ταιριάζουμε τόσο σε αυτόν τον τομέα κλπ.) η γενικότερα να αλλάξουν παλιότεροι (και προς το καλύτερο και προς το χειρότερο).


    Οπότε η απάντηση σου στην ερώτηση σου είναι και ναι και όχι. Μπορεί να \"χαθεί κάπως η φλόγα\" για άπειρους λόγους (που ούτε και εμείς οι ίδιοι ΔΕΝ ξέρουμε τις περισσότερες φορές) οπότε, ΙΣΩΣ και από αυτό. Εσένα τι σε ενοχλεί σε αυτό? Τι σε φοβίζει τόσο πολύ στο να το αποδεχθείς?

  11. #11
    Ναι με φοβίζει στη σκέψη οτι θα πάψω να είμαι ερωτευμένος μαζι της αν μου αρέσει και γενικά οτι θα την χάσω απο την ζωή μου!αυτό ειναι το θέμα!να πω οτι οι σκέψεις κ τ άγχος είναι πολυ έντονο οταν ξυπνάω το πρωί

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by Michaelgr
    Ναι με φοβίζει στη σκέψη οτι θα πάψω να είμαι ερωτευμένος μαζι της αν μου αρέσει και γενικά οτι θα την χάσω απο την ζωή μου!αυτό ειναι το θέμα!να πω οτι οι σκέψεις κ τ άγχος είναι πολυ έντονο οταν ξυπνάω το πρωί


    Σε φοβίζει πιο πολύ η σκέψη ότι δεν θα είσαι ερωτευμένος μαζί της η ότι θα την χάσεις από την ζωή σου? Θα ήταν το ίδιο αν την χώριζες εσύ με το αν σε χώριζε εκείνη? Αν την χώριζες εσύ θα ήταν χειρότερο για κάποιο λόγο? Αν ναι γιατί?



    (το ότι ξυπνάς με άγχος το πρωί είναι φυσιολογικό λόγω της φάσης που περνάς. Μην το φοβάσαι αυτό. Προσπάθησε όταν σε πιάνει άγχος να ελέγχεις την αναπνοή σου-12 αναπνοές ανα λεπτό είναι το φυσιολογικό- και να χαλαρώνεις τους μυες. Όσο μπορείς και εκεί δεν χρειάζεται να το έχεις συνέχεια στο μυαλό σου ότι πρέπει να είσαι χαλαρός! Απλά όσο μπορείς να ανακουφίζεσαι)

  13. #13
    Με φοβίζουν οτι και οτι θα πάψω να είμαι ερωτευμένο και οτι θα την χάσω περισσότερο το δεύτερο...Αν την χώριζα θα ήταν χειρότερο γιατί νιώθω αυτή τη στιγμή πολλά γιαυτή και εξαιτίας των σκέψεων μου δεν θέλω να τη χάσω

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by Michaelgr
    Με φοβίζουν οτι και οτι θα πάψω να είμαι ερωτευμένο και οτι θα την χάσω περισσότερο το δεύτερο...Αν την χώριζα θα ήταν χειρότερο γιατί νιώθω αυτή τη στιγμή πολλά γιαυτή και εξαιτίας των σκέψεων μου δεν θέλω να τη χάσω



    Καταλαβαίνω ότι δεν θες να την χάσεις γιατί την θέλεις. Αλλά λες ότι \"αν την χώριζες θα ήταν χειρότερο\" (λόγω των σκέψεων που έχεις) γιατί θα ήταν χειρότερο? Θα ήταν χειρότερο από το π.χ. αν σου έλεγε ξαφνικά αυτή να χωρίσετε για ένα δικό της λόγο? Εννοώ ότι ο χωρισμός είναι χωρισμός και πάντα πονάει, γιατί θα ήταν χειρότερο αν της το έλεγες εσύ? (για τους χ δικούς σου λόγους όπως θα μπορούσε να στο πει και αυτή για τους ψ δικούς της λόγους)


    Θα μπορούσε δηλαδή όντως η κοπέλα να ΜΗΝ σου άρεσε τόσο και να έκανες σχέση πιο πολύ για την εμπειρία γι αρχή. Τελικά ίσως να μην τα \"έβρισκες\" τόσο μαζί της,δεν θα έπρεπε να την το πεις τότε? Ότι ίσως να ήταν καλύτερα να χωρίζατε?

    Δεν λέω ότι είναι έτσι τώρα, αλλά λέω σε περίπτωση που ήταν. Τι θα έκανες?

  15. #15
    χειρότερα γιατί θα την ήθελα ακόμα και θα υπέκυπτα στις σκέψεις μου....Ναι θα έπρεπε να τις το πω γιατι πρωτον δεν μπορώ να δείχνω οτι μου αρέσει κάποια να προσποιούμαι δηλαδή στην σχέση ,πως να στο πω θα ένιωθα άβολα,και γενικά θα το έλεγα πολύ εύκολα....2ον δεν θέλω να κοροιδεύω καμία κανέναν και όχι μονο στις σχέσεις γενικά(παντως μόνο που μιλάμε γιαυτό αγχώνομαι και μου περνάνε διάφορα απο το μυαλό....πάντως σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •