Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 44
  1. #1
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    45

    Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή!

    Πάσχω από ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή και θα ήθελα να ρωτήσω αν γιατρεύεται εντελώς και αν ξέρετε ότι θα σταματήσω να παίρνω χάπια .....κάποτε;

    Πήγα πρόσφατα στον γιατρό και παίρνω τα ladose και 25mg seroquel. Την διαταραχή αυτή την είχα εδώ και πολλά χρόνια- τουλάχιστον 15- αλλά δεν έπαιρνα χάπια οπότε έχω ταλαιπωρηθεί αρκετά.

    Πρίν αρκετά χρόνια είχα πάει σε ένα ΚΨΥ και μου διαγνώσαν ώς και ψυχωτική διαταραχή, άλλα εγώ δεν νομίζω ότι είχα κάτι τέτοιο. Τρόμαξα και δεν έπαιρνα τα χάπια που μου είχανε συστήσει.

    Ο γιατρός αυτός που πήγα τελευταία έκανε αυτή την διάγνωση και λέγεται πως είναι κορυφή.

    Τελικά ποιόν να πιστέψω; Να πιστέψω το ΚΨΥ που μου διέγνωσε καταθλιπτική και ψυχωτική διαταραχή ή τον γιατρό αυτόν;
    Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν πρόκειται για διαταραχή που οφείλεται στο dna ή προέρχεται από το περιβάλλον;
    'Oσοι διαβάζετε το θέμα μου και γνωρίζεται κάτι ή πάσχετε από αυτήν την διαταραχή αφιερώστε λίγο από το χρόνο σας παρακαλώ!
    Last edited by anna75; 16-10-2011 at 00:49.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    149
    καλως ηρθες στο forum.λοιπον...εξαρταται τι ειδους ιδεοψυχαναγκαστικα εχεις...ας πουμε εμενα δε με πιανουν ουτε τα φαρμακα(παιρνει παρα πολυ καιρο για να με πιασει κατι-μηνες)διαβασε τα θεματα που εχω ανοιξει και δες αν εχεις κατι παρομοιο με μενα.ξεκινησα και γνωστικη συμπεριφορικη θεραπεια και ειναι το κομματι που ελπιζω μαζι με τη βοηθεια απο τον εαυτο μου να ξεκαθαρισω οσο μπορω τα πραγματα και να γινω καλυτερα.απο ποτε εχεις τη διαταραχη?ποτε το ανακαλυψες?τι ηλικια εχεις?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    μπορεις να γραψεις τι δοση παιρνεις, αν εχεις δει οτι σε βοηθα η αγωγη και ποσο διαστημα την κανεις.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by γιώτα2 View Post
    μπορεις να γραψεις τι δοση παιρνεις, αν εχεις δει οτι σε βοηθα η αγωγη και ποσο διαστημα την κανεις.
    Γράφω πάνω ότι παίρνω ladose kai 25 mg seroquel!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    149
    εγω το γιατρο θα εμπιστευόμουν περισσοτερο.για αυτο εχουν ειδικευτει για να αναγνωριζουν την παθηση.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by korman709 View Post
    καλως ηρθες στο forum.λοιπον...εξαρταται τι ειδους ιδεοψυχαναγκαστικα εχεις...ας πουμε εμενα δε με πιανουν ουτε τα φαρμακα(παιρνει παρα πολυ καιρο για να με πιασει κατι-μηνες)διαβασε τα θεματα που εχω ανοιξει και δες αν εχεις κατι παρομοιο με μενα.ξεκινησα και γνωστικη συμπεριφορικη θεραπεια και ειναι το κομματι που ελπιζω μαζι με τη βοηθεια απο τον εαυτο μου να ξεκαθαρισω οσο μπορω τα πραγματα και να γινω καλυτερα.απο ποτε εχεις τη διαταραχη?ποτε το ανακαλυψες?τι ηλικια εχεις?
    Έχω πολλούς ψυχαναγκασμούς νομίζω δεν μπόρω να τους προσδιορήσω κάνω κατα διαστήματα επαναλαμβανόμενες συμπεριφορές. Την διαταραχή αυτή πρέπει να την είχα πριν τα 25 την ανακάλυψα όμως τώρα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    149
    αισθανεσαι καλυτερα με την φαρμακευτικη αγωγη?εγω καποτε ημουν καλυτερα σε πολυ ικανοποιητικο βαθμο για μενα.απλα μου εκοψαν το φαρμακο για να δουν μαλλον αν τα καταφερνω και χωρις αυτο.τωρα παιρνω wellbutrin και cymbalta.αν σου δινει κουραγιο-εγω το εχω τουλαχιστον 20 χρονια και τωρα ειμαι 26-φαντασου.απο που να αρχισω και που να τελειωσω καπως ετσι αισθανομαι...

  8. #8
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by korman709 View Post
    αισθανεσαι καλυτερα με την φαρμακευτικη αγωγη?εγω καποτε ημουν καλυτερα σε πολυ ικανοποιητικο βαθμο για μενα.απλα μου εκοψαν το φαρμακο για να δουν μαλλον αν τα καταφερνω και χωρις αυτο.τωρα παιρνω wellbutrin και cymbalta.αν σου δινει κουραγιο-εγω το εχω τουλαχιστον 20 χρονια και τωρα ειμαι 26-φαντασου.απο που να αρχισω και που να τελειωσω καπως ετσι αισθανομαι...
    Αισθάνομαι καλύτερα με τα χάπια. Πραγματικά αν και είναι νεύρωση είναι πολύ δύσκολη διαταραχή, δεν το περίμενα ότι μια νεύρωση θα μου έκανε την ζωή μου έτσι άνω- κάτω. Να σε ρωτήσω θα το έχουμε αυτό το πράγμα όλη μας την ζωή;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    149
    Quote Originally Posted by anna75 View Post
    Αισθάνομαι καλύτερα με τα χάπια. Πραγματικά αν και είναι νεύρωση είναι πολύ δύσκολη διαταραχή, δεν το περίμενα ότι μια νεύρωση θα μου έκανε την ζωή μου έτσι άνω- κάτω. Να σε ρωτήσω θα το έχουμε αυτό το πράγμα όλη μας την ζωή;
    το πιθανοτερο ειναι να το εχουμε,ΝΑΙ.αλλα το θεμα δεν ειναι αυτο...παλευεται με τα φαρμακα την ψυχοθεραπεια και πιο πολυ με την ατομικη προσπαθεια.το θεμα ειναι να το αποδεχτει κανεις και να προσπαθησει. -περασαν 2 χρονια απο τοτε που το ανακαλυψα ,εχω περασει απο 1000 σταδια και που ειμαι??? απο κει που αρχισα...δλδ δεν καταφερα τιποτα.μην αρκεστεις στα φαρμακα-φιλικη συμβουλη-εγω μολις ξεκινησα ψυχοθεραπεια και σιγα σιγα θα πεισμωσω να κανω δουλεια και μονος μου.διαβασε και τα θεματα μου αν θελεις να δεις εαν εχουμε κοινα στοιχεια.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by korman709 View Post
    το πιθανοτερο ειναι να το εχουμε,ΝΑΙ.

    Ναι βρε συ; :(

  11. #11
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by korman709 View Post
    το πιθανοτερο ειναι να το εχουμε,ΝΑΙ.αλλα το θεμα δεν ειναι αυτο...παλευεται με τα φαρμακα την ψυχοθεραπεια και πιο πολυ με την ατομικη προσπαθεια.το θεμα ειναι να το αποδεχτει κανεις και να προσπαθησει. -περασαν 2 χρονια απο τοτε που το ανακαλυψα ,εχω περασει απο 1000 σταδια και που ειμαι??? απο κει που αρχισα...δλδ δεν καταφερα τιποτα.μην αρκεστεις στα φαρμακα-φιλικη συμβουλη-εγω μολις ξεκινησα ψυχοθεραπεια και σιγα σιγα θα πεισμωσω να κανω δουλεια και μονος μου.διαβασε και τα θεματα μου αν θελεις να δεις εαν εχουμε κοινα στοιχεια.
    Για πες μου τί πέρασες; Εγώ δεν μπορούσα να βγώ έξω ζαλιζόμουνα, έπαιρνα τηλέφωνο επί 15 χρόνια κάποια συγκεκριμένα άτομα και τα έβριζα και άλλα πολλά. Εσύ;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    149
    τι να πω-ξερω και γω? αλλοι εχουν αλλες χρονιες ασθενειες...εμεις εχουμε αυτο,τι να κανουμε?δε θα το παλεψουμε?και αρχιζω να πιστευω σ'αυτο που λεει "δεν εχει σημασια που θα φτασουμε"...αλλα οτι και να σου πω δεν ειμαι ειδικος-εδω δεν ξερω για μενα...πως θα ειμαι αυριο.εχω 3 εβδομαδες που ειμαι στο κρεβατι "στη νοητή φωλιά μου" οπως το αποκαλω...για να κρυφτω...απο τι ομως να κρυφτω?

  13. #13
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by korman709 View Post
    τι να πω-ξερω και γω? αλλοι εχουν αλλες χρονιες ασθενειες...εμεις εχουμε αυτο,τι να κανουμε?δε θα το παλεψουμε?και αρχιζω να πιστευω σ'αυτο που λεει "δεν εχει σημασια που θα φτασουμε"...αλλα οτι και να σου πω δεν ειμαι ειδικος-εδω δεν ξερω για μενα...πως θα ειμαι αυριο.εχω 3 εβδομαδες που ειμαι στο κρεβατι "στη νοητή φωλιά μου" οπως το αποκαλω...για να κρυφτω...απο τι ομως να κρυφτω?
    Υπάρχει κανένας ειδικός εδώ μέσα να μου απαντήσει αν θα απαλαγώ πότέ από αυτήν την διαταραχή κανένας ψυχολόγος;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    149
    αν αρχισω και τα γραφω δε θα τελειωνω ποτε.αν θες ομως σου στελνω προσωπικο μηνυμα που τα αναφερω συνοπτικα.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by korman709 View Post
    αν αρχισω και τα γραφω δε θα τελειωνω ποτε.αν θες ομως σου στελνω προσωπικο μηνυμα που τα αναφερω συνοπτικα.

    Ναι αμέ αν θέλεις στείλε!

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη-υποτροπη
    By korman709 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 19-08-2011, 21:58
  2. ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη
    By mr.blond in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 30-08-2010, 20:45
  3. anafranil Και ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 03-02-2010, 16:20
  4. Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή.
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 64
    Last Post: 07-12-2008, 14:50
  5. ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή
    By ρεβη in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 14-12-2007, 15:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •