ξερει κανεις πoια ειναι τα πρωτα σημαδια ψυχωσης?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 61
  1. #1
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    menidi
    Posts
    43

    Exclamation ξερει κανεις πoια ειναι τα πρωτα σημαδια ψυχωσης?

    τα πιο κοινα αν ξερει καπιος να μου πει! plzzzzzzzzzz
    Last edited by Idella; 27-10-2011 at 20:24.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Νομίζω ο παραισθήσεις και οι ψευδεσθήσεις

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Konstantinoss View Post
    Νομίζω ο παραισθήσεις και οι ψευδεσθήσεις
    οι οποιες, εδω που τα λεμε, ταυτιζονται , οι μεν με τις δε...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    οι οποιες, εδω που τα λεμε, ταυτιζονται , οι μεν με τις δε...

    Υπαρχει μια συγχιση σχετικα με αυτο. Οι παραισθησεις ειναι οταν σε ξεγελανε οι αισθησεις σου ενω οι ψευδαισθησεις ειναι οταν εχεις λαθος ιδεες για ορισμενα θεματα ακομα και οταν ολα δειχνουν οτι ειναι αλλιως.

    Αν δεν κανω λαθος...

    Εαν εδωσα σωστους ορισμους για τις δυο λεξεις , παντως δεν εχουν και πολυ σχεση μεταξυ τους και δεν ξερω ποιο ειναι το χειροτερο , νομιζω οι ψευδαισθησεις.

    Να δωσω ενα παραδειγμα , παραισθηση ειναι να ακουμε κατι που δεν υπαρχει να ακουστει , ψευδαισθηση ειναι να πιστευεις οτι η CIA σε κατασκοπευει με δορυφορο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Υπαρχει μια συγχιση σχετικα με αυτο. Οι παραισθησεις ειναι οταν σε ξεγελανε οι αισθησεις σου ενω οι ψευδαισθησεις ειναι οταν εχεις λαθος ιδεες για ορισμενα θεματα ακομα και οταν ολα δειχνουν οτι ειναι αλλιως.

    Αν δεν κανω λαθος...

    Εαν εδωσα σωστους ορισμους για τις δυο λεξεις , παντως δεν εχουν και πολυ σχεση μεταξυ τους και δεν ξερω ποιο ειναι το χειροτερο , νομιζω οι ψευδαισθησεις.

    Να δωσω ενα παραδειγμα , παραισθηση ειναι να ακουμε κατι που δεν υπαρχει να ακουστει , ψευδαισθηση ειναι να πιστευεις οτι η CIA σε κατασκοπευει με δορυφορο.
    oxi, δεν ειναι ετσι ακριβως κιπ..
    ψευδαισθηση ειναι να "αντιλαμβανεσαι" κατι που δεν υπαρχει, οπως πχ, να ακους κατι που δεν ακουει κανεις αλλος, διοτι δεν υπαρχει.
    παραισθηση ειναι να σου συμβαινει κατι και να το μπερδευεις με κατι αλλο, πχ να βλεπεις ενα βαζο και να σου φαινεται σαν πορτοκαλι...
    στην πραγματικοτητα, εχουν ακριβως την ιδια χρηση οι δυο λεξεις...

  6. #6
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    menidi
    Posts
    43
    εγω δεν εχω απο αυτα αλλα εχω αλλα ειχα δει καποτε μια εκπομπει ( ντοκιμαντερ για ψυχωσεις και φοβιθικα μετα ενασ φιλος μ μοθ ειπε με σοβαρο ηφος οτι ειμαι γεια σας και μετα η κοπελα μ επαθε μια κριση και δεν ηξερε ποθ βρισκοτανε και πιος ειμοθν εγω λεει και τετια αθτο ηταν το πιο τρομακτικο για μενα μετα επιδει νομιζα οτι τηα παθω τα ιδια εμπενα στα site και εψαχνα σιμπτοματα σχιζοφρενειασ ειχα απιστεθτο ανχος και τωρα βλεπω πωσ εχω μερικα απο αθτα πχ.διαβαζα τοτε πως νομειζεισ λεει οτι μιλανε για σενα και τετια και οτι στιν tv μιλανε για σενα και ελεγα οτιν δεν νομιζω κατι τετιο αλλα τωρα αρχιζω και τα νιοθω μπορει να γινει κατι τετιο ? η υπαρχει εστο 1 στο 1000000 να ειμαι κατα φαντασια ασθενεις ?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by souzero7 View Post
    εγω δεν εχω απο αυτα αλλα εχω αλλα ειχα δει καποτε μια εκπομπει ( ντοκιμαντερ για ψυχωσεις και φοβιθικα μετα ενασ φιλος μ μοθ ειπε με σοβαρο ηφος οτι ειμαι γεια σας και μετα η κοπελα μ επαθε μια κριση και δεν ηξερε ποθ βρισκοτανε και πιος ειμοθν εγω λεει και τετια αθτο ηταν το πιο τρομακτικο για μενα μετα επιδει νομιζα οτι τηα παθω τα ιδια εμπενα στα site και εψαχνα σιμπτοματα σχιζοφρενειασ ειχα απιστεθτο ανχος και τωρα βλεπω πωσ εχω μερικα απο αθτα πχ.διαβαζα τοτε πως νομειζεισ λεει οτι μιλανε για σενα και τετια και οτι στιν tv μιλανε για σενα και ελεγα οτιν δεν νομιζω κατι τετιο αλλα τωρα αρχιζω και τα νιοθω μπορει να γινει κατι τετιο ? η υπαρχει εστο 1 στο 1000000 να ειμαι κατα φαντασια ασθενεις ?
    με το ποσοστο που δινεις, θα μπορουσες να εισαι οχι μονο κατα φαντασιαν , αλλα και κανονικος ασθενης :)
    οποιον και να ρωτησεις που αγχωθηκε για την ψυχικη του υγεια, ψαχνοντας τα συμπτωματα, κατεληγε οτι πασχει απο ολες τις γνωστες αρρωστιες...
    δεν εχει κανενα νοημα να το κανεις αυτο. αν ανησυχεις τοσο πολυ που να προβληματιζεσαι καθημερινα, πηγαινε σε εναν καλο ψυχολογο και συζηξτησε μαζι του τις ανησυχιες σου κι εκεινος θα σου πει αν υπαρχει καποια περιπτωση να πασχεις απο κατι και τι ειναι αυτο.
    εμεις απο εδω, δεν μπορουμε να βγαλουμε διαγνωση, αλλα πιστεψε με, ουτε μονος σου μπορεις...

  8. #8
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    menidi
    Posts
    43
    nai exw paei se 3 diaforetkous h 1 mou eipes oti einai anxos o 2 mou eipe oti apla mia fobia kai 0 3os psixiatros kai didaktor panepistimou mou eipe oti eimai idioliptikos twra gia pes m esy ti elpida exoume oloi emeis h psixika arostoi an oloi kanoun lathos diagnoseis tell me !

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    477
    Κάτι δεν κάνεις (δεν πάει θα λεγα..) καλά. Γιατί να έχεις πάρει σβάρνα τους γιατρούς? Ένας δε σου έκανε?

    Το μόνο πρόβλημα που έχεις είναι ότι ασχολείσαι υπερβολικά με τον εαυτό σου. Και θες και οι άλλοι να κάνουν το ίδιο.

    Κι όποιος κατάλαβε.............................! ;)
    Το πιο επικίνδυνο άτομο είναι αυτό που έχεις αγαπήσει

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Η πιθανοτητα να ειναι καποιος σχιζοφρενης ειναι 1%.

    Διπολικη διαταραχη 3-4%.

    Οποτε καλα πας..

    Αλλα μην αναστατωνεσαι.. Μην ακους τις ειδησεις που σε φοβιζουν κ.λ.π.
    και keep cool. Γραψτα ολα και μην υπερδιεγειρεσαι αλλα ξεκουρασου και προσπαθησε
    να ηρεμησεις.

    Τα αντιψυχωτικα μπορει να σου κανουν και ζημια μεγαλη οποτε παρτε σαν τελευταια
    λυση.

    Quote Originally Posted by souzero7 View Post
    εγω δεν εχω απο αυτα αλλα εχω αλλα ειχα δει καποτε μια εκπομπει ( ντοκιμαντερ για ψυχωσεις και φοβιθικα μετα ενασ φιλος μ μοθ ειπε με σοβαρο ηφος οτι ειμαι γεια σας και μετα η κοπελα μ επαθε μια κριση και δεν ηξερε ποθ βρισκοτανε και πιος ειμοθν εγω λεει και τετια αθτο ηταν το πιο τρομακτικο για μενα μετα επιδει νομιζα οτι τηα παθω τα ιδια εμπενα στα site και εψαχνα σιμπτοματα σχιζοφρενειασ ειχα απιστεθτο ανχος και τωρα βλεπω πωσ εχω μερικα απο αθτα πχ.διαβαζα τοτε πως νομειζεισ λεει οτι μιλανε για σενα και τετια και οτι στιν tv μιλανε για σενα και ελεγα οτιν δεν νομιζω κατι τετιο αλλα τωρα αρχιζω και τα νιοθω μπορει να γινει κατι τετιο ? η υπαρχει εστο 1 στο 1000000 να ειμαι κατα φαντασια ασθενεις ?
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    vince εσυ εισαι ;
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    oxi, δεν ειναι ετσι ακριβως κιπ..
    ψευδαισθηση ειναι να "αντιλαμβανεσαι" κατι που δεν υπαρχει, οπως πχ, να ακους κατι που δεν ακουει κανεις αλλος, διοτι δεν υπαρχει.
    παραισθηση ειναι να σου συμβαινει κατι και να το μπερδευεις με κατι αλλο, πχ να βλεπεις ενα βαζο και να σου φαινεται σαν πορτοκαλι...
    στην πραγματικοτητα, εχουν ακριβως την ιδια χρηση οι δυο λεξεις...
    Εμένα ψυχολόγος μου έχει πει το αντίθετο...αυτό που λέει ο Κηπ δηλαδή...

  13. #13
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    menidi
    Posts
    43
    Quote Originally Posted by maus View Post
    Η πιθανοτητα να ειναι καποιος σχιζοφρενης ειναι 1%.

    Διπολικη διαταραχη 3-4%.

    Οποτε καλα πας..

    Αλλα μην αναστατωνεσαι.. Μην ακους τις ειδησεις που σε φοβιζουν κ.λ.π.
    και keep cool. Γραψτα ολα και μην υπερδιεγειρεσαι αλλα ξεκουρασου και προσπαθησε
    να ηρεμησεις.

    Τα αντιψυχωτικα μπορει να σου κανουν και ζημια μεγαλη οποτε παρτε σαν τελευταια
    λυση.
    na se rotisw an eixa ontos kapia simadia tha ekane karampam diladi tha me pernane prefa ? basika xeris ti o fobos tou na min trelatho einai xiroteros apo tin idia tin trela an me pianeis!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Εμένα ψυχολόγος μου έχει πει το αντίθετο...αυτό που λέει ο Κηπ δηλαδή...
    εμενα δεν μου το ειπε ψυχολογος, ο μπαμπινιωτης μου το ειπε

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εμενα δεν μου το ειπε ψυχολογος, ο μπαμπινιωτης μου το ειπε

    ψευδαίσθηση η [psevδésθisi] Ο33 : 1.(ψυχ.) το φαινόμενο κατά το οποίο, χωρίς να υπάρχει εξωτερικό ερέθισμα, σχηματίζεται στη συνείδησή μας μια μνημονική ή φανταστική παράσταση με τόση σαφήνεια και ζωηρότη τα, ώστε να την αντιλαμβανόμαστε ως πραγματική· η αντίληψη πράγματος ή γεγονότος το οποίο δεν υπάρχει, η αντίληψη χωρίς εξωτερικό ερεθι σμό: Οπτική / ακουστική / οσφρητική / απτική ~. Οι ψυχασθενείς που δεν ακούν έχουν συχνά ψευδαισθήσεις της ακοής. 2. (γενικότ.) ψευδής και αντίθετη προς την πραγματικότητα αντίληψη, εκτίμηση μιας κατάστασης· αυταπάτη: Zει με ψευδαισθήσεις. Tου καλλιεργούν την ~ ότι αυτός διευθύνει τα πάντα, για να τον χρησιμοποιούν καλύτερα. Είναι πραγματιστής γι΄ αυτό δεν έχει ψευδαισθήσεις.

    και μας ενδιαφερει το 2.

    O μπαμπινιωτης μαλλον δεν ειναι τοσο σωστος ή αναλυτικος ή δεν το μετεφερες σωστα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Σταθεροποιηση ....!!! ξερει κανεις ?
    By Molostroi in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 08-04-2011, 13:58
  2. FANAPT-Το ξερει κανεις?
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 12-01-2011, 18:42
  3. Ξέρει κανείς το Celius;
    By dimm in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 30-09-2009, 17:09
  4. Ξερει κανεις τι ειναι αυτα τα συμπτωματα?
    By astrid in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 15-09-2009, 15:20
  5. φλουοξετινη.Ξερει κανεις την ουσια?
    By afrula in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 7
    Last Post: 19-11-2008, 22:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •