ζωη-εφιαλτης.. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 20 of 20
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    149
    πως ομως πολεμαται ο μηχανισμος των ιδεοληψιων?

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    477
    Δεν ειμαι ψυχολόγος να σου προτείνω τεχνικές, εδώ μέσα πολλοί μιλάνε για τη συμπεριφοριακή γνωσιακή προσέγγιση, κι έχει αποτελέσματα πολύ καλά

    Για το πως το έκανα εγώ, το περιεγραψα στο μήνυμά μου, σαν παθούσα
    Το πιο επικίνδυνο άτομο είναι αυτό που έχεις αγαπήσει

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    Quote Originally Posted by korman709 View Post
    πως ομως πολεμαται ο μηχανισμος των ιδεοληψιων?
    ψυχοθεραπεια..

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    180
    Quote Originally Posted by nikosss View Post
    καλησπεριζω παλι τα παιδια του forum..
    ειχα ξανααναφερθει και παλια στο προβλημα μου με την ΙΨΔ..
    πηγα σε ψυχολογο και μου ειπε οτι ολα ειναι μονο αγχος..πολυ αγχος..δε με διαγνωσε με ΙΨΔ..
    εγω παντως δεν πειθομαι..οι ιδεοληψιες ειναι μεσα στο κεφαλι μου αρκετες φορες της ημερας..
    τωρα τελευταια και ιδιαιτερα τη τελευταια βδομαδα βλεπω τη ζωη διαφορετικα..και γενικα τον κοσμο γυρω μου..βλεπω περιεργα ονειρα στον υπνο μου και ακομα και στο ονειρο μεσα νιωθω οτι εχω ΙΨΔ..
    νιωθω περιεργα και φοβισμενα με τον μουντο καιρο..νιωθω επισης φοβο με τη νυχτα..εχω συνδεσει ακομα και τραγουδια με την παθηση μου τα οποια δε θελω να τα ακουω..μεχρι και μερη που συχναζω..και νιωθω κι εκει ασχημα οταν βρισκομαι..και γενικοτερα περναω εναν γολγοθα..νιωθω συναισθηματικα κενος, λες και δεν εχω αισθηματα για κανεναν..ουτε καν για τους γονεις μου..με τρομαζει επισης το γεγονος οτι οι γονεις μου ηταν περιεχομενο της ιδεοληψιας μου και αυτο με κανει να απομακρυνομαι ειδικα απ αυτους..
    τρεμω οταν ακουω οτι γινονται δολοφονιες απο ψυχοπαθεις στην τηλεοραση..λεω οτι θα γινω κι εγω ενας απ αυτους και ταρακουνιεμαι..αλλα δεν ξερω παντα τι με κραταει πριν το κανω..τελικα τι ειμαι..?
    εχει καταστραφει η ζωη μου πριν ενηλικιωθω..και ουτε με φαρμακα νομιζω να βγαλω ακρη, ουτε με γνωσιακες θεραπειες, ουτε τιποτα..και που ξερεις που θα φτασει ολο αυτο πια..μονο 2,5 μηνες το εχω και εχει καταντησει αηδια..ποσο παραπανω θα με τρελανει..?
    μια γερη αυτοκτονια μενει πια, και τιποτε αλλο..
    Otan akouw gia autoktonies pernw anapodes.. to pi8anotero ine teties ekfraseis na vgenoun apo atoma pou den exoun parei xampari akomh poso magiki ine h zwh akomh k me tis pikres tis.. exw gnorisei atoma k atoma me psixikes as8enies 20 xronia k vale k den skeftikan na kanoun tetia malakia .. k esi me 2,5 mines anxous paretise ? SINEL8E k kane ipomoni mexri na strosoun ta pramata .
    Και αμα δεν μοιαζεις με αυτους τους *αμημενους αστούς να χεραισε γιατι αυτη ειναι η ομορφια σου....!!!

  5. #20
    Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    spiti mou
    Posts
    63
    παιδια παντως σε οτι αφορα τις θεραπειες ειναι λιγο πολυ ξεκαθαρισμενα τα πραματα στην ΙΨδ εσ σχεση με αλλες ασθενεις..ερχονται συνεχεια ερευνες με θεαματικα απτελεσματα σε οτι αφορα γνωστικοσυμπεριφορικες θεραπειες και με φαρμακοθεραπειες με αναστολεις σεροτονινης,ΜΗΝ το ψαχνετε αλλους τροπους..ειδικα σε οτι αφορα την συμπεριφορικη μια συγκεκριμενη τεχνικη το exposure and response prevention(εκθεση και παρεμποδιση απαντησης) εχει θεαματικα αποτεσματα σε σχεση με οποιαδηποτε αλλη τεχνικη..εχει αποδειχθει οτι επιφερει ακομα και βιοχημικες αλλαγες στον εγγεφαλο απο μονη της η Γ-Σ-Θ σε μερη του εγγεφαλου που σχετιζονται με την ασθενεια και την αιτιογεννεση της.γενικα τολμω να πω οτι οι γνωστικοσυμπεριφορικες εχουν τεκμηριωμενα καλυτερα αποτελεσματα απ'τα φαρμακα ειδικα στην περιπτωση της ΙΨΔ..ειχε παρει το ματι μου οτι τα συγκεντρωτικα στατιστικα απ οσες ερευνες εχουν γινει εως σημερα πανω σε cbt-ocd ειναι τρομακτικα αισιοδοξα..το 60-90% παρουσιαζει μεγαλη βελτιωση στη συμπτωματολογια..οποτε ,πιτευω οτι με βαση τα οσα εχουμε σημερα ειναι μονοδρομος ο δρομος της θεραπειας του καθε πασχοντα απτην εν λογω διαταραχη..

    υ.Γ επισης μην ψαχνεστε και χανετε τον καιρο σας με παπαριες τυπου ψυχοδυναμικων θεραπειων οπως ψυχαναληση..
    μια εντελως ατεκμηριωτη θεραπεια ειναι,που εχει τα ιδια αποτελεσματα που θα ειχε ενα χαπι placebo η μια ασπιρινη ξερω γω..πραγματικα δε θα πρεπε να υφισταται πλεον η εννοια ψυχαναλυση,παρα μονο σα μια τσαρλατανια του παρελθόντος..σορρυ για το οφφ απλα μη δινετε τα λεφτα σας σε μη τεκμηριωμενες θεραπειες..καταρχην ειναι μη διαψευσιμη και μη-επιβεβαιωσιμη κατι που την καθιστα μηεπιστημονικη μεθοδο..

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ Η ΑΠΛΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΦΙΑΛΤΗΣ???
    By Agia in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 3
    Last Post: 31-08-2010, 01:43
  2. Ο εφιάλτης των παιδικών μου χρόνων...
    By Darkness in forum Κακοποίηση
    Replies: 109
    Last Post: 11-03-2009, 01:00
  3. Ψυχοσωματικός εφιάλτης...
    By leone76 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 47
    Last Post: 26-03-2008, 19:19
  4. Ο ΕΦΙΑΛΤΗΣ
    By WOLF in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 06-02-2007, 02:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •