ζωη-εφιαλτης..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    21

    ζωη-εφιαλτης..

    καλησπεριζω παλι τα παιδια του forum..
    ειχα ξανααναφερθει και παλια στο προβλημα μου με την ΙΨΔ..
    πηγα σε ψυχολογο και μου ειπε οτι ολα ειναι μονο αγχος..πολυ αγχος..δε με διαγνωσε με ΙΨΔ..
    εγω παντως δεν πειθομαι..οι ιδεοληψιες ειναι μεσα στο κεφαλι μου αρκετες φορες της ημερας..
    τωρα τελευταια και ιδιαιτερα τη τελευταια βδομαδα βλεπω τη ζωη διαφορετικα..και γενικα τον κοσμο γυρω μου..βλεπω περιεργα ονειρα στον υπνο μου και ακομα και στο ονειρο μεσα νιωθω οτι εχω ΙΨΔ..
    νιωθω περιεργα και φοβισμενα με τον μουντο καιρο..νιωθω επισης φοβο με τη νυχτα..εχω συνδεσει ακομα και τραγουδια με την παθηση μου τα οποια δε θελω να τα ακουω..μεχρι και μερη που συχναζω..και νιωθω κι εκει ασχημα οταν βρισκομαι..και γενικοτερα περναω εναν γολγοθα..νιωθω συναισθηματικα κενος, λες και δεν εχω αισθηματα για κανεναν..ουτε καν για τους γονεις μου..με τρομαζει επισης το γεγονος οτι οι γονεις μου ηταν περιεχομενο της ιδεοληψιας μου και αυτο με κανει να απομακρυνομαι ειδικα απ αυτους..
    τρεμω οταν ακουω οτι γινονται δολοφονιες απο ψυχοπαθεις στην τηλεοραση..λεω οτι θα γινω κι εγω ενας απ αυτους και ταρακουνιεμαι..αλλα δεν ξερω παντα τι με κραταει πριν το κανω..τελικα τι ειμαι..?
    εχει καταστραφει η ζωη μου πριν ενηλικιωθω..και ουτε με φαρμακα νομιζω να βγαλω ακρη, ουτε με γνωσιακες θεραπειες, ουτε τιποτα..και που ξερεις που θα φτασει ολο αυτο πια..μονο 2,5 μηνες το εχω και εχει καταντησει αηδια..ποσο παραπανω θα με τρελανει..?
    μια γερη αυτοκτονια μενει πια, και τιποτε αλλο..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    και για το "αγχος" που διεγνωσε, τι σου προτεινε ο ψυχολογος που πηγες?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    21
    να καταλαβω οτι ειναι αγχος και να βρεθουμε μερικες φορες ακομη..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Τί είδους ιδεολήψίες έχεις?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    21
    βιαιες..κυριως με τους γονεις μου..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Σκέφτεσαι να σκοτώσεις κλπ? Φοβάσαι τα μαχαίρια? Εχω ακριβώς το ίδιο, όπως κ πολύς κόσμος, μη φοβάσαι ειναι απλά σκέψεις.., αν επιτρέπεται, πώς σου προκλήθηκε όλο αυτό,πώς άρχισε?

  7. #7
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    45
    Και εγώ πάσχω από ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή και τους πρώτους μήνες η κατάσταση ήτανε φρικτή για αυτοκτονία, αλλά στην πορεία τα πράγματα ηρέμησανε και μάλιστα χωρίς χάπια γιατί δεν ήξερα τι έχω μετά από 10 χρόνια πήγα στον γιατρό και μου διέγνωσε την διαταραχή αυτή και άρχησα την θεραπεία που κάνω τώρα!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    477
    Φίλε Νίκο, έκανες μια βόλτα στην ενότητα να δεις τα δεκάδες περιστατικά ακριβώς σαν το δικό σου? Δε σε έχει βάλει σε σκέψεις που είμαστε τόσοι πολλοί που νομίζουμε ότι είμαστε οι μελλοντικοί serial killers της δεκαετίας? :Ρ Αν δεν έχεις διαβάσει ιστορίες, κάνε μια βόλτα, γιατί τις ίδιες ακριβώς απαντήσεις δίνουν.

    Προς το παρόν θα μάθεις με τον καιρό να ρυθμίζεις το άγχος που σου προκαλούν οι σκέψεις, μόλις ανακτήσεις κάποιο έλεγχο σε αυτό θα δεις πιο καθαρά. Κάνε υπομονή και δούλεψε το άγχος μέσα σου, θα περάσει σύντομα η μπόρα και θα γελάς.
    Το πιο επικίνδυνο άτομο είναι αυτό που έχεις αγαπήσει

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    21
    ναι φιλαρακι μου ακριβως το ιδιο..
    και γενικα οτι αιχμηρο βλεπω τρεμω μην το πιασω και αρχισω και σφαζω..
    ολο αυτο ηρθε εντελως τυχαια μια νυχτα, ισως επειδη ειχα αρκετη ενταση σπιτι μου και γενικοτερα..

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    21
    νατασα κι εσυ μια απ τα ιδια εε?
    μα τι φταιξαμε για να το τραβαμε αυτο..?
    χειροτερη ζωη απ την τωρινη μου δεν εχω κανει ακομα και οταν ημουν κλεισμενος σπιτι επι 3 βδομαδες λογω γριπης πριν 1 χρονο..ειναι ενας εφιαλτης..δεν απολαμβανω τιποτα πια..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Νίκο πώς ξεκίνησε όλο αυτο? Απο τί το έπαθες? Απο άγχος, στρεσογόννες συνθήκες, αλλαγές στη ζωή σου? Πώς?

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    21
    κωνσταντινε σου ειπα φιλε..εντελως τυχαια..πιθανοτατα απ τις πολλες εντασεις σπιτι μου και το στρες που μου προκαλουσαν..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Σε ρωτάω γιατί εγώ μετά απο πολύ έντονο στρές το έπαθα, αλλα μιλάμε για τόσο άγχος που νόμιζα πως τρελλαινόμουν, φοβερα ψυχοπιεστικές καταστασεις πέρασα και εκεί πάνω τό παθα.
    Αγωγή δεν παίρνεις? Εγώ χωρίς τα φάρμακα δεν ξέρω τι θα είχα κάνει

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    21
    τιποτα απολυτως τιποτα..γιατι ο γιατρος δε μου ειχε διαγνωσει καν ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη..
    και δε θελω κιολας απο προσωπικη μερια γιατι ακουω πολλα για τα φαρμακα και φοβαμαι τις παρενεργειες τους..
    τι να πω εχω αποφασισει να το παλεψω μονος μου..:/

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    477
    Έμαθα για τον ιδεοψυχαναγκασμό πρόσφατα που διάβασα για αυτόν, αφού δηλαδή μου συνέβη και αφού το αντιμετώπισα :S
    Και γνωρίζω πως υπάρχουν περιπτώσεις και περιπτώσεις, αλλά πολλά που διαβάζω ήταν αυτό ακριβώς που συνέβη και σε μένα.
    Θυμάμαι ακριβώς τη μέρα και την ώρα και το μέρος όπου βίωσα την πρώτη νεύρωση, ή οτι άλλο ήταν, και ήμουν 5! Τώρα είμαι 23 και απλά κοιτάζω πίσω ένα παρελθόν πολύ μακρινό!
    Ο ιδεοψυχαναγκασμός με έπιασε μάλλον στην αρχή της εφηβείας, τελωσπάντων δεν έχει σημασία. Είχα έμμονες ιδέες, πανικούς (καλά, πανικούς απο τα 5, δεν ετρωγα και δεν κοιμόμουν για μήνες!!). Με κουλά πράγματα πάντα, με το χρόνο κατάλαβα οτι πραγματικά το μυαλό μου έψαχνε ολοένα και νέες, ακόμα πιο παράλογες ιδέες να κολλήσει. Αυτή ήταν η πρώτη μου συνειδητοποίηση και συνέβη στα 13! Ήταν τόσο κουλές οι ιδέες που άρχισα να γελάω με το μυαλό μου, δεν υπάρχει το μέχρι που μπορεί να φτάσει ένα μυαλό. Και όλα εξαιτίας του θολώματος του τρόμου που σε πιάνει στις σκέψεις όλες. Και πραγματικά, θυμάμαι ένα πρωί κατα τις διακοπές όταν ήμουν 14, να ξυπνάω και πάλι η πρώτη μου σκέψη ήταν η τρελή μου ιδέα και το πόσο αγχωμένη με κάνει, και θυμάμαι έκατσα ξαπλωμένη και απλά σκέφτηκα. Άφησα τη σκέψη να περάσει απο το μυαλό, σχεδόν την είδα μπροστά μου να ζει, φοβήθηκα, φοβήθηκα, μα πιο πολύ φοβήθηκα πως δε φύγει ποτέ. Και συνέχισα να ''την'' σκέφτομαι. Και μετά απλά έχασε τη δύναμή της. Κι όσο έχανε τη δύναμή της, όλο και προσπαθούσα να την κάνω όσο το δυνατόν πιο τρομαχτική, σα να δοκίμαζα τη δύναμή της! Δεν είχε δύναμη πια! Ήταν η πρώτη φορά που ένιωσα ανακούφιση απο τα 5 μου! Πραγματική ανακούφιση κι όχι επιφανειακή όπως γινόταν όλα αυτά τα χρόνια. Επειδή είχα στο νου μου ότι μπορεί να είναι επιφανειακή η εξέλιξη, συνέχισα τη μέρα μου απολαμβάνοντας την ηρεμία. Το επόμενο πρωί έκανα το ίδιο. Δοκίμασα τη δύναμη της σκέψης. Και πλέον φάνηκε πως είχα τον έλεγχό της. Οι μέρες πέρασαν, χωρίς πανικό αλλά με ευφορία, και ανά καιρούς δοκίμαζα τσεκάροντας. Και ναι, είχα βρει την άμυνά μου! Δεν περιγράφεται το συναίσθημα να λυνεις ένα πρόβλημα του μυαλού! Απλά υπέροχο!

    Μέσα από αυτή την κατάσταση και διαδικασία, κατάλαβα πως τελικά δεν έχει καθόλου σημασία η σκέψη αυτή καθεαυτή, αλλά ο μηχανισμός όπου δίνει τροφή σε αυτή τη διαταραχή. Τελικά δεν ξεπερνάς τη συγκεκριμένη ιδέα, γιατί αργότερα το μυαλό σου θα βρει μια νέα ιδέα να σου κολλήσει. Πρέπει να καταλάβεις ότι είναι ένας μηχανισμός που παράγει συνεχώς ιδεοληψίες. Τον μηχανισμό πολεμάς κι όχι τα προιόντα του. Γιατί πριν μερικά χρόνια μου κόλλησε και εμένα η ιδέα της δολοφονίας. Και επειδή είχαν περάσει χρόνια, με έπιασε απροετοίμαστη. Αλλά επειδή είχα βρει τρόπο να αντιμετωπίζω την κατάσταση, η ιδέα έσβησε πολύ γρήγορα.

    Εiδικά μόλις διάβασα εδώ μέσα παρόμοιες ιστορίες νομίζω ότι η ιδέα όχι απλά έσβησε, ψόφησε κανονικά!! xD Ακόμα μπορεί να μου κολλήσει μια ιδέα με τα ίδια συναισθήματα και πανικό, αλλά εξασθενεί σε πολύ μικρό χρονικό διαστημα.

    Αυτα...
    Το πιο επικίνδυνο άτομο είναι αυτό που έχεις αγαπήσει

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ Η ΑΠΛΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΦΙΑΛΤΗΣ???
    By Agia in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 3
    Last Post: 31-08-2010, 02:43
  2. Ο εφιάλτης των παιδικών μου χρόνων...
    By Darkness in forum Κακοποίηση
    Replies: 109
    Last Post: 11-03-2009, 02:00
  3. Ψυχοσωματικός εφιάλτης...
    By leone76 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 47
    Last Post: 26-03-2008, 20:19
  4. Ο ΕΦΙΑΛΤΗΣ
    By WOLF in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 06-02-2007, 03:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •