S.O.S ΒΟΗΘΕΙΑ Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ ΖΗΤΩ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑΣ!!!!!!!!!!!!!!! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 50
  1. #16
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by Broken_DoLL View Post
    εγω εχω διαφορα ειχα μια μικρη ψυχαναγκαστικη στα 13 μου αλλα διαρκειας 1 χρονου που ειχε να κανει απλα με μετρημα αριθμων και μετα απο κει κ περα εχς διατροφικη και διπολικη σχιζοφρενικομορφη διαταραχη. πως νιωθεις το κεφαλι σου εκεινη τη στιγμη?
    τον νοίωθω κάπως παράξενο σαν να μου πετάγονται τα μάτια έξω

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    κοίταξε..σε κανένα δεν αρέσει να βάζουμε ταμπέλες! εγώ έχω ΙΨΔ είναι διαγνωσμένο, έχω και τα συμπτώματα που αναφέρει και το διαδίκτυο περί ΙΨΔ γι' αυτό σου λέω μου φαίνεται περίεργο. αν διαβάσεις άλλα ποστ ανθρώπων με ΙΨΔ θα καταλάβεις περί τίνος πρόκειται. Σκέφτονται κάτι αλλά δεν το πραγματοποιούν ΠΟΤΕ ! ! ! Εσύ όπως είδα το σκέφτεσαι, το κάνεις και μετά νιώθεις άσχημα. Και το πιο σημαντικό εσύ σκέφτεσαι μόνο ένα πράγμα, έχεις εμμονή μόνο με ένα πράγμα (να βρίζεις τους συγγενείς σου) . Οι άνθρωποι με ΙΨΔ έχουν πολλές εμμονές και είναι μπερδεμένοι για το εάν ισχύουν ή όχι, για πάραδειγμα μπορεί να έχουν επιθετικές/παρορμητικές σκέψεις/εμμονές/ιδεοληψίες ότι θέλουν να σκοτώσουν κάποιον (κυρίως αγαπημένα πρόσωπα). Το σκέφτονται τόσο πολύ, το αναλύουν και το ξαναναλύουν αν είναι ικανοί για κάτι τέτοιο αλλά ποτέ δεν φτάνουν στο σημείο να το κάνουν. Αυτό είναι ΙΨΔ. Από τη στιγμή που ο γιατρός σου δεν σου είπε κάτι τέτοιο μην ταμπελώνεσαι από μόνη σου. Σκέψου το καλό σου μονάχα. Ακολούθησε τις συμβουλές του γιατρού σου! Αν θες να μάθεις περισσότερα για ΙΨΔ ψάξε στο διαδίκτυο αλλά με αγγλικά άρθα, τα ελληνικά έχουν παρανοήσεις..

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    δεν ξερω, υπαρχουν οσοι το αναλυουν και οσοι οχι, ο στεφανος δεν ανελυε να μαζευει χαρτακια το κανε! αμα δεν το κανεις δεν σε καταβαλει αγχος?
    I m a Good Person With Bad Attitude

  4. #19
    αννα καλησπέρα.
    Να σε ρωτήσω κάτι? Λες πως επι 15 χρόνια έπαιρνες συγκεκριμένους άνθρωπους και τους έβριζες. Οι γονείς σου τι έκαναν γι αυτό?
    Στον ψυχιατρο σου έχεις μιλήσει για όλα αυτά?
    Επίσης, η ΙΔΨ απέχει πολύ από την ψύχωση. Πως ειναι δυνατόν να σου έκαναν δυο τόσο διαφορετικές διαγνώσεις?

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    [QUOTE=Broken_DoLL;299376]δεν ξερω, υπαρχουν οσοι το αναλυουν και οσοι οχι, ο στεφανος δεν ανελυε να μαζευει χαρτακια το κανε! αμα δεν το κανεις δεν σε καταβαλει αγχος?[/

    ο στέφανος ΙΨΔ είχε αλλά πώς να σου το εξηγήσω. . ούτε εγώ όταν ανεβαίνω τα σκαλιά δεν το αναλύω, απλά τα μετρώ. όμως κάποιος που έχει εμμονή ότι θα σκοτώσει κάποιον δεν το κάνει, το αναλύει συνέχεια στο κεφάλι του, αν είναι ικανός κτλ με αποτέλεσμα να χειροτερεύει την κατάσταση του.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    αννα καλησπέρα.
    Να σε ρωτήσω κάτι? Λες πως επι 15 χρόνια έπαιρνες συγκεκριμένους άνθρωπους και τους έβριζες. Οι γονείς σου τι έκαναν γι αυτό?
    Στον ψυχιατρο σου έχεις μιλήσει για όλα αυτά?
    Επίσης, η ΙΔΨ απέχει πολύ από την ψύχωση. Πως ειναι δυνατόν να σου έκαναν δυο τόσο διαφορετικές διαγνώσεις?

    Θεοφανία δεν έκανε διάγνωση ο γιατρός για ΙΨΔ, από μόνη της νομίζει ότι έχει..

  7. #22
    Quote Originally Posted by Φελίσιτι View Post
    Θεοφανία δεν έκανε διάγνωση ο γιατρός για ΙΨΔ, από μόνη της νομίζει ότι έχει..
    ...γι αυτό τη ρωτω.
    Σε άλλο θέμα είδα πως ψάχνει διαγνώσεις από εδώ μέσα και αυτό είναι λίγο επικίνδυνο.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    ναι γι αυτό κι εγώ της είπα ότι δεν είμαι γιατρός και να ακολουθήσει το γιατρό της που είναι και συστημένος ως καλός.

  9. #24
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by Φελίσιτι View Post
    Θεοφανία δεν έκανε διάγνωση ο γιατρός για ΙΨΔ, από μόνη της νομίζει ότι έχει..
    O γιατρός μου είπε ότι έχω εμμονές .... οι εμμονές ανήκουν στην ΙΔψ διαταραχή έτσι δεν είναι;

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    ναι οι εμμονές ανήκουν εκεί αλλά εσύ μόνο μια εμμονή έχεις..ή έχεις κιάλλες?

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Athens borders
    Posts
    40
    Quote Originally Posted by anna75 View Post
    Ειλικρινά παιδιά βρίσκομαι σε ψυχολογικό αδιέξοδο από τα 24 μου έχω ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή , εδώ και 10 χρόνια δηλαδή. Ακόμη ζω με τους γονείς μου , και τον αδελφό μου που η καταστασή του είναι αρρωστημένη σαν την δική μου.

    Δεν έχω καθόλου παρέες, είχα κάποιες μέχρι τα 24 μου για να βγαίνω. Απομακρύνθηκα από όλες τις παρέες μου , με μερικές λόγο συγκαιριών και με άλλες λόγο του ότι δεν ήθελα να κάνω παρέα εγώ πια. Έτσι έμεινα μόνη μου.

    Αυτή την στιγμή , δεν θέλω να βγαίνω ούτε από το σπίτι , δηλαδή δεν πολυβγαίνω εδώ και πολλά χρόνια καμμιά 15αρια χρόνια. Δεν περιποιούμαι καθόλου, έχω αφήσει εντελώς τον εαυτό μου και δεν βλέπω να υπάρχει καμμία διέξοδος.

    Περιμένω να εκριθούν τα χαρτιά μου για μια δουλειά στην Αγγλία μπας και ξεφύγω κάπως.

    Επίσης, αυτό το διάστημα τα 15 χρόνια βρισκόμουνα σε κατάσταση υστερίας, βρίζω τους πάντες γνωστούς μας- φίλους της οικογένειάς μου με αποτελέσμα να βγάλω κακό όνομα.

    Και μετά άπο όλα αυτά έχω και ενοχές για όλα αυτά τα βρισίδια και ο κύκλος γίνεται φαύλος!

    Πάσχω από ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή και θα ήθελα να ρωτήσω αν γιατρεύεται εντελώς και αν ξέρετε ότι θα σταματήσω να παίρνω χάπια .....κάποτε;

    Πήγα πρόσφατα στον γιατρό και παίρνω τα ladose και 25mg seroquel. Την διαταραχή αυτή την είχα εδώ και πολλά χρόνια- τουλάχιστον 15- αλλά δεν έπαιρνα χάπια οπότε έχω ταλαιπωρηθεί αρκετά.

    Πρίν αρκετά χρόνια είχα πάει σε ένα ΚΨΥ και μου διαγνώσαν ώς και ψυχωτική διαταραχή, άλλα εγώ δεν νομίζω ότι είχα κάτι τέτοιο. Τρόμαξα και δεν έπαιρνα τα χάπια που μου είχανε συστήσει.

    Ο γιατρός αυτός που πήγα τελευταία έκανε αυτή την διάγνωση και λέγεται πως είναι κορυφή.

    Τελικά ποιόν να πιστέψω; Να πιστέψω το ΚΨΥ που μου διέγνωσε καταθλιπτική και ψυχωτική διαταραχή ή τον γιατρό αυτόν;
    Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν πρόκειται για διαταραχή που οφείλεται στο dna ή προέρχεται από το περιβάλλον;
    'Oσοι διαβάζετε το θέμα μου και γνωρίζεται κάτι ή πάσχετε από αυτήν την διαταραχή αφιερώστε λίγο από το χρόνο σας παρακαλώ! Και σε περίπτωση που δεν γνωρίζεται κάτι από διαταραχή δέχομαι και άλλες συμβουλές!



    Τέλοσπάντων άσχετα από την διαταραχή που έχω κινδυνεύω να μείνω μόνη μου στην ζωή και να μην κάνω ποτέ μου οικογένεια που πάντα ήθελα και ονειρευόμουνα!


    Πιστεύω πως είμαι ένα εντελώς ανίκανο άτομο!
    Καλημέρα, κανένας δεν είναι εντελώς ανίκανος. Μήπως τελικά τα φάρμακα απο μόνα τους δεν βοηθάνε; Μήπως χρειάζεται να βρεις και άλλους τρόπους; Να φτιάξεις τη διατροφή σου; Να κάνεις γυμναστική όποτε έχεις όρεξη; Κάτι πολύ απλό. Όταν έχεις κάπως όρεξη να σηκωθείς όρθια και να αρχίσεις να γυμνάζεις την κοιλιά σου. Διατάσεις, εκτάσεις, όχι να γίνουμε όλοι αθλητές αλλά για να ενεργοποιηθεί το σώμα μας.

    Το σώμα μας μπορεί να χτυπίσει καμπανάκι αν δεν το προσέξουμε. Να βγάζει πόνους, να σκουριάζει όπως σκουριάζουν και οι μηχανές. Και οι μηχανές θέλουν λάδι, και νερό όπως το αυτοκίνητο. Αν δεν προσέξουμε κάτι μπορεί να κινδυνέψει.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    αληθεια ειναι οι εμμονες ιδψ? δεν το ξερα. δλδ αμα εχω εμμονη με τα μαλλια μου και το βαρος εχω ιδψ? βασικα δεν νμζω πως ειναι το ιδιο.......
    I m a Good Person With Bad Attitude

  13. #28
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by Φελίσιτι View Post
    ναι οι εμμονές ανήκουν εκεί αλλά εσύ μόνο μια εμμονή έχεις..ή έχεις κιάλλες?
    ¨Εχω και άλλες άλλα αυτή είναι η πιο σοβαρή!


    έχω την εντύπωση ότι καταστράφηκα ότι είμαι άσχημη , και άλλα πολλά
    Last edited by anna75; 17-10-2011 at 11:09.

  14. #29
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    45
    Ένα διάστημα είχα πάθει απέχθεια με την οικογένειά μου και με το περιβάλλον μου δεν ήθελα ούτε να τους βλέπω όλους και ήθελα να φύγω μακρυά από το σπίτι μου εκείνο το διάστημα ήτανε αδύνατο να φύγω γιατί δεν είχα δουλειά ούτε χρήματα. Δεν μου άρεσε καθόλου ο τρόπος που μου συμπεροφέρονταν πολύ μειωτικά , βασικά υπήρχε ζήλια από τους ξένους - γνωστούς μας , ζήλια αρρωστημένη και δεν άντεχω εγώ καθόλου σε τέτοιες καταστάσεις. Υπήρχε και ανταγωνισμός από άτομα κατωτέρου χαρακτήρα και αυτός συνεχιζόταν επι 15 και βάλε χρόνια. Πράγμα που με στενοχωρούσε εμένα και ήθελα να φύγω. Δεν έχω συναντήσει στην ζωή μου άτομο σαν εμένα. Όλοι τα καταφέρνουν μόνο εγώ δεν μπορώ!

    Βασικά τα άτομα αυτά ήθελαν να με κάνουν να είμαι κατώτερή τους για να αισθάνονται ότι με ξεπερνούν! Αυτό είναι σπάνια περίπτωση και δεν συμβαίνει συχνά!

    Παιδιά ειλικρινά είμαι ένα βήμα για να πεθάνω.Έχω ταλαιπωρηθεί πάρα μα πάρα πολύ! Αν συνδεχιστεί αυτή η κατάσταση θα πεθάνω ειλικρινά! Είναι πολύ δύσκολη η κατάστασή μου. Δεν ξέρω αν είμαι χαζή πάντως σίγουρα έχω γίνει χαζή! ένα ούφο είμαι από το ψυχολογικό μου πρόβλημα

    Ρε συ πώς τα καταφέρνουν οι άλλοι να φτιάξουν την ζωή τους και εγώ δεν μπορώ ....από το κακό στο χειρότερο πάω ήμουνα ένα καλούτσικο κορίτσι εμφανισιακά και τώρα έγινα ένα χάλι ουτε να παντρευτώ δεν θα μπορέσω δηλαδή τίποτα δεν μπορέσω να κάνω....

    Και αισθάνομαι πολύ απαίσια γιατί δεν μπόρεσα να διαχειριστώ κάποιες καταστάσεις στην ζωή μου όπως να μου κάνουνε μουρφασμούς και να μπορώ να συγκρατηθώ!
    Last edited by anna75; 17-10-2011 at 12:19.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    149
    φιλική συμβουλή να δεις και ψυχολογο.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. ΖΗΤΩ ΤΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑΣ
    By G21 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 21-02-2011, 13:57
  2. Ζητώ βοήθεια
    By frei in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 28
    Last Post: 30-06-2010, 09:12
  3. ζητω απεγνωσμενα βοηθεια...
    By irini... in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 07-08-2009, 12:17
  4. Συμβουλή? Βοήθεια?
    By sagitarius in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 06-03-2008, 01:32
  5. Βοήθεια ζητώ, μια λέξη μόνο να μου πεις!
    By BlueNote in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 14-12-2006, 16:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •