S.O.S ΒΟΗΘΕΙΑ Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ ΖΗΤΩ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑΣ!!!!!!!!!!!!!!! - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 50
  1. #31
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by korman709 View Post
    φιλική συμβουλή να δεις και ψυχολογο.

    βλέπω και ψυχολόγο!

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Αννα, περα απο την διαγνωση που εχεις και δεν γνωριζω γι αυτο, το θετικο ειναι οτι επισκεπτεσαι καποιον ψυχολογο. Εκεινος θα σε κατευθυνει καλυτερα με την δικη σου βοηθεια ταυτοχρονα. Μεσα σε ολο το απαισιο που περιγραφεις, εγω βλεπω ενα ατομο που θελει να κανει κατι για την κατασταση του. Εγω αυτο που θα προτεινα ειναι να αποφευγεις τα αρνητικα ατομα, σκεψεις και καταστασεις. Οταν καποιος προσπαθει να σε μειωσει προσπαθησε να μην τον ακους καθολου. Κοιτα μονο τον εαυτο σου σε αυτη την φαση ακαι απεφυγε να σχολιαζεις και να βριζεις τους αλλους. Σταματα να ασχολεισαι γιατι ετσι βουτας μεσα στον αρνητισμο. Ελκυεις τα αρνητικα στοιχεια. Σκεψου τι θα ηθελες για τον εαυτο σου και βαζε μικρους στοχους και προσπαθησε να τους πετυχεις. Για παραδειγμα, νομιζεις οτι ασχημηνες? Κανε λιγη γυμναστικη, φτιαξε τα μαλλια σου, περιποιησε το σωμα σου-τον οργανισμο σου-το προσωπο σου κλπ, πηγαινε να παρεις κατι για σενα πχ ενα μπλουζακι.. οτιδηποτε που θα σε κανει να νιωσεις καλα.Ξεκινα απο σενα! Μην αφηνεσαι, αγαπα τον εαυτο σου και αν κανεις εστω αυτα που σου ειπα και τα βαζεις στην καθημερινοτητα σου θα νιωσεις ηδη αυτοπεποιθηση και βλεπωντας θετικα δεν θα κολλας στα αρνητικα. Μαθε λοιπον να αγαπας εσενα και μαθε να βλεπεις θετικα!

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    149
    συναισθηματικα πως εισαι? κατι σαν κενη? "παγωμένα" συναισθηματα?παιρνεις απο καπου χαρα?
    γιατι εγω νοιωθω ακομα και τη χαρα που παιρνω λαθος !-δε μπορω να περιγραψω γιατι γινεται αυτο,μαλλον συμβαλει ο τροπος σκεψης.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by Broken_DoLL View Post
    αληθεια ειναι οι εμμονες ιδψ? δεν το ξερα. δλδ αμα εχω εμμονη με τα μαλλια μου και το βαρος εχω ιδψ? βασικα δεν νμζω πως ειναι το ιδιο.......
    broken doll δεν σημαίνει ότι επειδή έχεις εμμονή να είσαι ωραία ότι έχεις και ΙΨΔ, είναι πολύ διαφορετικό αυτό. ΙΨΔ σου προκαλεί άγχος και δυσφορία αυτό που σκέφτεσαι και δεν νομίζεις πως δεν υπάρχει τρόπος να το διώξεις. επίσης είναι και το θέμα της αμφισβήτησης, για παράδειγμα, είμαι άσχημη ή όχι και εσύ να νομίζεις ότι είσαι και να σου προκαλεί δυσφορία κτλ. είναι πολύ διαφορετικό, μην το ψάχνεις

  5. #35
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by Φελίσιτι View Post
    broken doll δεν σημαίνει ότι επειδή έχεις εμμονή να είσαι ωραία ότι έχεις και ΙΨΔ, είναι πολύ διαφορετικό αυτό. ΙΨΔ σου προκαλεί άγχος και δυσφορία αυτό που σκέφτεσαι και δεν νομίζεις πως δεν υπάρχει τρόπος να το διώξεις. επίσης είναι και το θέμα της αμφισβήτησης, για παράδειγμα, είμαι άσχημη ή όχι και εσύ να νομίζεις ότι είσαι και να σου προκαλεί δυσφορία κτλ. είναι πολύ διαφορετικό, μην το ψάχνεις
    Αυτό ακριβώς που περιγράφεις Φελίσιτι έχω πολύ σωστά!

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    149
    Anna75 θα επιμεινω λιγο στην ερωτηση που εθεσα πιο πριν και δεν απαντησες.συναισθηματικα πως εισαι?νοιωθεις απαθεια?σβησμενη συναισθηματικα?
    και για παραδειγμα οταν "ανεβαινεις" η "πεφτεις"(αναφερομαι στη διαθεση)ειναι σαν σκαλοπατια-επιπεδα?δε ξερω πως αλλιως να το θεσω,ετσι το αντιλαμβανομαι εγω.
    εμενα με χαρακτηριζουν αυτα που λεω και ρωταω για σενα και ψαχνω να βρω λυσεις,μιας ας πουμε οταν χαιρομαι ειναι σαν να χαιρεται το "εσωτερικο" κομματι κατι που αντιλαμβανομαι σαν λαθος,κατι που δεν παει καλα...

  7. #37
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by korman709 View Post
    Anna75 θα επιμεινω λιγο στην ερωτηση που εθεσα πιο πριν και δεν απαντησες.συναισθηματικα πως εισαι?νοιωθεις απαθεια?σβησμενη συναισθηματικα?
    και για παραδειγμα οταν "ανεβαινεις" η "πεφτεις"(αναφερομαι στη διαθεση)ειναι σαν σκαλοπατια-επιπεδα?δε ξερω πως αλλιως να το θεσω,ετσι το αντιλαμβανομαι εγω.
    εμενα με χαρακτηριζουν αυτα που λεω και ρωταω για σενα και ψαχνω να βρω λυσεις,μιας ας πουμε οταν χαιρομαι ειναι σαν να χαιρεται το "εσωτερικο" κομματι κατι που αντιλαμβανομαι σαν λαθος,κατι που δεν παει καλα...
    Τι να σου πω εγώ δεν χαίρομαι και πολύ γιατί η διαταραχή και το ηλίθιο περιβάλλον μου δημιούργησαν πολλά προβλήματα! Έχω τα συναισθήματα που λες!

    Βασικά εγώ αισθάνομαι έντονα ότι αυτοκαταστρέφομαι... γιατί δεν μπορώ να ξεφύγω από την κατάσταση αυτή!

  8. #38
    Banned
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Athens borders
    Posts
    40
    Μια όμορφη μέθοδος θεραπείας συμφορουμήτες είναι η τεχνοθεραπεία. Ζωγραφική, γλυπτική, βάψιμο και τα λοιπά σχετικά. Αν υπάρχει και ηθική και καλαισθησία μέσα σε αυτά νικήσαμε.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    149
    θελεις να πεις οτι ταιριαζουν στην περιγραφη με τα δικα μου οπως τα αντιλαμβανομαι?η εχεις κανονικα συναισθηματα...αγαπη για παραδειγμα.γιατι εγω δε ξερω τι ειναι συναισθηματα...

  10. #40
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by cyborg13 View Post
    Μια όμορφη μέθοδος θεραπείας συμφορουμήτες είναι η τεχνοθεραπεία. Ζωγραφική, γλυπτική, βάψιμο και τα λοιπά σχετικά. Αν υπάρχει και ηθική και καλαισθησία μέσα σε αυτά νικήσαμε.
    Αν ο άλλος όμως δεν μπορεί να σηκωθεί από το κρεβάτι του και δεν έχει διάθεση να ασχοληθεί τί γίνεται;

  11. #41
    Banned
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Athens borders
    Posts
    40
    Quote Originally Posted by anna75 View Post
    Αν ο άλλος όμως δεν μπορεί να σηκωθεί από το κρεβάτι του και δεν έχει διάθεση να ασχοληθεί τί γίνεται;
    Music ΝΤΑΠΑ ΝΤΟΥΠΑ

  12. #42
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by korman709 View Post
    θελεις να πεις οτι ταιριαζουν στην περιγραφη με τα δικα μου οπως τα αντιλαμβανομαι?η εχεις κανονικα συναισθηματα...αγαπη για παραδειγμα.γιατι εγω δε ξερω τι ειναι συναισθηματα...
    δεν έχω συναισθήματα έχεις δίκαιο δεν αισθάνομαι αγάπη

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    149
    Quote Originally Posted by cyborg13 View Post
    Μια όμορφη μέθοδος θεραπείας συμφορουμήτες είναι η τεχνοθεραπεία. Ζωγραφική, γλυπτική, βάψιμο και τα λοιπά σχετικά. Αν υπάρχει και ηθική και καλαισθησία μέσα σε αυτά νικήσαμε.
    αγαπητε επειδη ασχολουμε με καποια τεχνη το μονο που μπορω να πω ειναι εκτος απο οτι δε μου αρεσει τιποτα...εχω μισησει και την τεχνη που την ειχα και σαν επαγγελμα για καποιο διαστημα...δεν ειναι θεραπεια...ειναι καποιο βοηθημα αυτο που προτεινεις για να ξεχνιεσαι ας πουμε και να κανεις κατι δημιουργικο...

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    149
    Quote Originally Posted by anna75 View Post
    Αν ο άλλος όμως δεν μπορεί να σηκωθεί από το κρεβάτι του και δεν έχει διάθεση να ασχοληθεί τί γίνεται;
    Αnna75,ταιριαζουμε πολυ εμεις οι 2...δεν εχω ξανασυναντησει καποιον ομοιο με την ιδια παθηση και να ταιριαζει το πως νοιωθουμε και οι 2...σαν να βλεπω τον εαυτο μου ειναι.
    σκεψου το λιγο,δεν εισαι η μονη που υποφερεις...και γω,3 εβδομαδες στο κρεβατι χωρις διαθεση για τιποτα.συν ολα τα αλλα που νοιωθω που ειναι και πολυ πιο εντονα απο πριν...

  15. #45
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    αννα καλησπέρα.
    Να σε ρωτήσω κάτι? Λες πως επι 15 χρόνια έπαιρνες συγκεκριμένους άνθρωπους και τους έβριζες. Οι γονείς σου τι έκαναν γι αυτό?
    Στον ψυχιατρο σου έχεις μιλήσει για όλα αυτά?
    Επίσης, η ΙΔΨ απέχει πολύ από την ψύχωση. Πως ειναι δυνατόν να σου έκαναν δυο τόσο διαφορετικές διαγνώσεις?
    Και φυσικά μίλησα στον ψυχίατρο για όλα αυτά και για αυτό μου είπε ότι έχω κατάθλιψη με εμμονές, το οποίο συνεπάγεται ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή γιατί μόνο αυτή η διαταραχή έχει μέσα εμμονές. Ξέρω ότι η ΙΔΨ απέχει πολύ από την ψυχωτική διαταραχή αλλά καμία φορά αν είναι σε βαριά μορφή η ΙΔΨ αγγίζει τα όρια της ψύχωσης. Αυτό τους μπέρδεψε ίσως στο ΚΨΥ, άλλωστε δεν εμπιστευόμαστε και όλους τους γιατρούς. Αυτή είναι η άποψή μου!

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. ΖΗΤΩ ΤΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑΣ
    By G21 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 21-02-2011, 14:57
  2. Ζητώ βοήθεια
    By frei in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 28
    Last Post: 30-06-2010, 10:12
  3. ζητω απεγνωσμενα βοηθεια...
    By irini... in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 07-08-2009, 13:17
  4. Συμβουλή? Βοήθεια?
    By sagitarius in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 06-03-2008, 02:32
  5. Βοήθεια ζητώ, μια λέξη μόνο να μου πεις!
    By BlueNote in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 14-12-2006, 17:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •