S.O.S ΒΟΗΘΕΙΑ Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ ΖΗΤΩ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑΣ!!!!!!!!!!!!!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 50
  1. #1
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    45

    S.O.S ΒΟΗΘΕΙΑ Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ ΖΗΤΩ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑΣ!!!!!!!!!!!!!!!

    Ειλικρινά παιδιά βρίσκομαι σε ψυχολογικό αδιέξοδο από τα 24 μου έχω ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή , εδώ και 10 χρόνια δηλαδή. Ακόμη ζω με τους γονείς μου , και τον αδελφό μου που η καταστασή του είναι αρρωστημένη σαν την δική μου.

    Δεν έχω καθόλου παρέες, είχα κάποιες μέχρι τα 24 μου για να βγαίνω. Απομακρύνθηκα από όλες τις παρέες μου , με μερικές λόγο συγκαιριών και με άλλες λόγο του ότι δεν ήθελα να κάνω παρέα εγώ πια. Έτσι έμεινα μόνη μου.

    Αυτή την στιγμή , δεν θέλω να βγαίνω ούτε από το σπίτι , δηλαδή δεν πολυβγαίνω εδώ και πολλά χρόνια καμμιά 15αρια χρόνια. Δεν περιποιούμαι καθόλου, έχω αφήσει εντελώς τον εαυτό μου και δεν βλέπω να υπάρχει καμμία διέξοδος.

    Περιμένω να εκριθούν τα χαρτιά μου για μια δουλειά στην Αγγλία μπας και ξεφύγω κάπως.

    Επίσης, αυτό το διάστημα τα 15 χρόνια βρισκόμουνα σε κατάσταση υστερίας, βρίζω τους πάντες γνωστούς μας- φίλους της οικογένειάς μου με αποτελέσμα να βγάλω κακό όνομα.

    Και μετά άπο όλα αυτά έχω και ενοχές για όλα αυτά τα βρισίδια και ο κύκλος γίνεται φαύλος!

    Πάσχω από ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή και θα ήθελα να ρωτήσω αν γιατρεύεται εντελώς και αν ξέρετε ότι θα σταματήσω να παίρνω χάπια .....κάποτε;

    Πήγα πρόσφατα στον γιατρό και παίρνω τα ladose και 25mg seroquel x 2 την ημέρα. Την διαταραχή αυτή την είχα εδώ και πολλά χρόνια- τουλάχιστον 15- αλλά δεν έπαιρνα χάπια οπότε έχω ταλαιπωρηθεί αρκετά.

    Πρίν αρκετά χρόνια είχα πάει σε ένα ΚΨΥ και μου διαγνώσαν ώς και ψυχωτική διαταραχή, άλλα εγώ δεν νομίζω ότι είχα κάτι τέτοιο. Τρόμαξα και δεν έπαιρνα τα χάπια που μου είχανε συστήσει.

    Ο γιατρός αυτός που πήγα τελευταία έκανε αυτή την διάγνωση και λέγεται πως είναι κορυφή.

    Τελικά ποιόν να πιστέψω; Να πιστέψω το ΚΨΥ που μου διέγνωσε καταθλιπτική και ψυχωτική διαταραχή ή τον γιατρό αυτόν;
    Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν πρόκειται για διαταραχή που οφείλεται στο dna ή προέρχεται από το περιβάλλον;
    'Oσοι διαβάζετε το θέμα μου και γνωρίζεται κάτι ή πάσχετε από αυτήν την διαταραχή αφιερώστε λίγο από το χρόνο σας παρακαλώ! Και σε περίπτωση που δεν γνωρίζεται κάτι από διαταραχή δέχομαι και άλλες συμβουλές!



    Τέλοσπάντων άσχετα από την διαταραχή που έχω κινδυνεύω να μείνω μόνη μου στην ζωή και να μην κάνω ποτέ μου οικογένεια που πάντα ήθελα και ονειρευόμουνα!


    Πιστεύω πως είμαι ένα εντελώς ανίκανο άτομο!
    Last edited by anna75; 17-10-2011 at 22:36.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    114
    άννα μου εγώ δεν ξέρω τι είναι αυτή η ασθένεια για την οποία μιλάς, θα με ενδιέφερε όμως να μου πεις τι ακριβώς σου συμβαίνει, τι αισθάνεσαι, τι σκέφτεσαι και κυρίως από τι θεωρείς ότι προκλήθηκε, ήταν δηλαδή κάτι στο περιβάλλον σου (επειδή αναφέρεις ότι και ο αδερφός σου βρίσκεται στην ίδια κατάσταση...) και τι σου προκαλούσε την υστερία, σκέψεις δικές σου ή κάποια γεγονότα που σε επηρέαζαν?

  3. #3
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by amelie♥ View Post
    άννα μου εγώ δεν ξέρω τι είναι αυτή η ασθένεια για την οποία μιλάς, θα με ενδιέφερε όμως να μου πεις τι ακριβώς σου συμβαίνει, τι αισθάνεσαι, τι σκέφτεσαι και κυρίως από τι θεωρείς ότι προκλήθηκε, ήταν δηλαδή κάτι στο περιβάλλον σου (επειδή αναφέρεις ότι και ο αδερφός σου βρίσκεται στην ίδια κατάσταση...) και τι σου προκαλούσε την υστερία, σκέψεις δικές σου ή κάποια γεγονότα που σε επηρέαζαν?
    Βασικά ήτανε και το περιβάλλον μου μάλλον τέτοιο δεν θα ήθελα να επεκταθώ σε λεπτομέρειες που με αναγκασανε να βρεθώ σε αυτήν την κατάσταση, αλλά εγώ δίνω την ευθύνη όλη στην ανικανότητα την δική μου να υπερπηδήσει όλα αυτά τα προβλήματα και να βγει νικήτρια! Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή είναι κατάθλιψη με εμμονές!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    114
    άννα μου αν έχεις μια διαταραχή διεγνωσμένη και μόνο το γεγονός ότι ζήτησες βοήθεια και το πολεμάς, είναι υπέρ σου. δεν ξέρω σχεδόν τίποτα απ' αυτά αλλά απ' αυτά που γράφεις θεωρώ ότι έχεις αρκετή δύναμη μέσα σου και με την κατάλληλη υποστήριξη θα τα υπερπηδήσεις τα προβλήματα που λες και θα βγεις νικήτρια. ανίκανος δεν είναι κανείς, πόσο μάλλον εσύ που παρά τις δυσκολίες που περνάς, φαίνεται ότι θέλεις να ξαναφτιάξεις τη ζωή σου, κάνεις όνειρα για οικογένεια κτλ. η συμβουλή μου θα ήταν να αρχίσεις να περιποιείσαι λίγο τον εαυτό σου, θα φτιάξει έτσι πιστεύω και η ψυχολογία σου, να πηγαίνεις καμία βόλτα- έστω και μόνη σου-κάνει καλό και σου εύχομαι πραγματικά να πάνε όλα καλά από δω και πέρα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    Άννα ένα άτομο με ΙΔΨ έχει συνέχεια εμμονές και δεν είναι καλά λόγω αυτού, μπαίνει και η αμφισβήτηση της εμμονής μετά (αν ισχύουν αυτά που σκέφτεται το άτομο ή όχι) με αποτέλεσμα η κατάσταση να χειροτερεύει. Εσύ τι είδους εμμονές έχεις?

  6. #6
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by Φελίσιτι View Post
    Άννα ένα άτομο με ΙΔΨ έχει συνέχεια εμμονές και δεν είναι καλά λόγω αυτού, μπαίνει και η αμφισβήτηση της εμμονής μετά (αν ισχύουν αυτά που σκέφτεται το άτομο ή όχι) με αποτέλεσμα η κατάσταση να χειροτερεύει. Εσύ τι είδους εμμονές έχεις?
    Εγώ πιστεύω ότι κάποια άτομα από το περιβάλλον μας μας επιβουλεύονται θέλουν το κάκο μας και μας μισούνε και τους βρίζω! Αυτό όντως συμβαίνει βέβαια αλλά είμαι υπερβολική εγώ και αντιδρώ υπερβολικά, έφυγα από εκείνο το περιβάλλον και συνεχίζω να ασχολούμαι ....το περιβαλλον αυτό ήτανε ένας πολύ στενός κύκλος ο κύκλος του χωριού της μητέρας μου και νομίζω ότι αυτοί θα επηρεάσουνε όλη μου την ζωή και ότι έγινα ρεζίλι για αυτήν μου την συμπεριφορά πιο πολύ ρεζίλι από κάθε άλλο κορίτσι της ηλικίας μου και ότι δεν θα μπορέσω να παντρευτώ και άλλα τέτοια και ότι με έχουνε τώρα για πάραπολυ κακό άτομο

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    Αυτή είναι η εμμονή σου δηλαδή? Μόνο αυτό? Η αλήθεια είναι ότι και εγώ αντιδρώ υπερβολικά και είμαι πολύ καχύποπτη και αυτό είναι μέσα στα συμπτώματα της ΙΨΔ αλλά εσύ μόνο αυτό σε κάνει να μην είσαι καλά? Και ο γιατρός σου, από αυτό και μόνο έκανε τη διάγνωση?

  8. #8
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by Φελίσιτι View Post
    Αυτή είναι η εμμονή σου δηλαδή? Μόνο αυτό? Η αλήθεια είναι ότι και εγώ αντιδρώ υπερβολικά και είμαι πολύ καχύποπτη και αυτό είναι μέσα στα συμπτώματα της ΙΨΔ αλλά εσύ μόνο αυτό σε κάνει να μην είσαι καλά? Και ο γιατρός σου, από αυτό και μόνο έκανε τη διάγνωση?
    Κάνω και μια επαναλαμβανόμενη πράξη τους παίρνω τηλέφωνο και τους βρίζω επι 15 χρόνια!

    ύστερα δεν βγαίνω έξω από το σπίτι καθόλου σχεδόν δεν έχω καθόλου κοινωνική ζωή

    είμαι κολλημένη σε γεγονότα του παρελθόντος και δεν μπορώ να πάω μπροστά

    δεν είμαι λειτουργικός άνθρωπος

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    ok αφού ξέρεις ότι αυτό που κάνεις δεν είναι σωστό γιατί το κάνεις? Στην ΙΨΔ συνήθως δεν πραγματοποιείς αυτά που σκέφτεσαι, για παράδειγμα αν εγώ τώρα σκέφτομαι ότι θα πάρω τηλέφωνο κάποιον συγγενή μου που είτε μου έκανε κακό, είτε με πρόσβαλε είτε ό,τιδηποτε άλλο και μου γίνει εμμονή ότι πρέπει να τον πάρω τηλέφωνο ΔΕΝ θα το πραγματοποιήσω γιατί ακριβώς η ΙΨΔ απλά σκέφτεσαι κάποια πράγματα, έχεις εμμονές που σου φέρνουν δυσφορία και άγχος! εσύ όχι μόνο το σκέφτεσαι αλλά το κάνεις κι αυτό λειτουργεί αρνητικά για σένα γιατί με αυτό τον τρόπο χαλάς την πραγματική σου εικόνα. Βέβαια δεν είμαι γιατρός, δεν γνωρίζω αν αυτό λέγεται ΙΨΔ, ψάξτο όμως γιατί μου φαίνεται λίγο παράξενο. Αν ο γιατρός σου είναι καλός ακολούθησέ τον, σταμάτα να βρίζεις δικούς σου ανθρώπους, χρησιμοποίησε το διάλογο αν μπορείς..

  10. #10
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    45
    Τι εννοείς ότι σου ακούγεται περίεργο;

    ο γιατρός για την ακρίβεια μου είπε ότι έχω εμμονές δεν μου είπε οτι έχω ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή εγώ μόνη μου το υπέθεσα ...εσύ πιστεύεις δηλαδή ότι φέρνει περισσότερο σε ψυχωτική διαταραχή;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    εμενα μ ακουγεται σαν στρες βασικα. σε καποιον νευρολογο πηγες?
    I m a Good Person With Bad Attitude

  12. #12
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by Broken_DoLL View Post
    εμενα μ ακουγεται σαν στρες βασικα. σε καποιον νευρολογο πηγες?
    σε έναν πολύ καλό ψυχιάτρο

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    νιωθεις καποιο μουδιασμα η τρεμουλο στον εγκεφαλο οταν σε πιανουν κρισεις νευρων? εγω το χω μονιμως πριν βρισω. και μαλιστα το ξαναπαθα σημερα ειναι φρεσκο παλι
    I m a Good Person With Bad Attitude

  14. #14
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by Broken_DoLL View Post
    νιωθεις καποιο μουδιασμα η τρεμουλο στον εγκεφαλο οταν σε πιανουν κρισεις νευρων? εγω το χω μονιμως πριν βρισω. και μαλιστα το ξαναπαθα σημερα ειναι φρεσκο παλι
    ναι βέβαια, γιατί εσένα τι σου είπε ο γιατρός ότι έχεις;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    εγω εχω διαφορα ειχα μια μικρη ψυχαναγκαστικη στα 13 μου αλλα διαρκειας 1 χρονου που ειχε να κανει απλα με μετρημα αριθμων και μετα απο κει κ περα εχς διατροφικη και διπολικη σχιζοφρενικομορφη διαταραχη. πως νιωθεις το κεφαλι σου εκεινη τη στιγμη?
    I m a Good Person With Bad Attitude

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΖΗΤΩ ΤΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑΣ
    By G21 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 21-02-2011, 14:57
  2. Ζητώ βοήθεια
    By frei in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 28
    Last Post: 30-06-2010, 10:12
  3. ζητω απεγνωσμενα βοηθεια...
    By irini... in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 07-08-2009, 13:17
  4. Συμβουλή? Βοήθεια?
    By sagitarius in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 06-03-2008, 02:32
  5. Βοήθεια ζητώ, μια λέξη μόνο να μου πεις!
    By BlueNote in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 14-12-2006, 17:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •