Πως αντιλαμβανεστε το ενδιαφερον?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 41
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281

    Πως αντιλαμβανεστε το ενδιαφερον?

    Καλημερα σε ολους!

    Θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις σας σχετικα με το πως αντιλαμβανεστε το ενδιαφερον απο τους ανθρωπους που σας ενδιαφερουν.. Επισης θα μπορουσατε να ειστε ησυχοι και ηρεμοι και σιγουροι οτι καποιος ενδιαφερεται οταν σας το λεει με τα λογια και καμια φορα να το δηλωνουν οι πραξεις του(σπανια)? Ή αν καποιος σας πει ψεμματα εστω μικρα παροτι μπορει να λεει οτι ενδιαφερεται θα το πιστευατε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Αθηνα
    Posts
    270
    καλησπερα ,
    εγω εχω μαθει να κρινω τα λεγομενα τον αλλων απο τις πραξεις τους.
    Αν καποιος ενδιαφερεται για εμενα δεν μου φτανουν μονο τα λογια,το ιδιο βεβαια θελω να περιμενει και ο απεναντη μου απο εμενα

    Απο λογια χορτασαμε!
    ειμαι ανορθογραφος και συγγνωμη για αυτο!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Αν σου ελεγε ψεμματακια ενω σε καποια αλλα δειχνει ενδιαφερον θα το προσπερνουσες? Παρολα αυτα θα ελεγες οτι ενδιαφερεται?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Αθηνα
    Posts
    270
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    Αν σου ελεγε ψεμματακια ενω σε καποια αλλα δειχνει ενδιαφερον θα το προσπερνουσες? Παρολα αυτα θα ελεγες οτι ενδιαφερεται?
    Τι ειδους ψεμματακια δηλαδη??
    ειμαι ανορθογραφος και συγγνωμη για αυτο!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Μικρα ψεμματακια καθημερινα και ακομα και σε κουβεντες απλες να κρυψει ή να πει ψεμματα φοβουμενος/η μηπως κατι απο αυτα που θα πει οτι θα διαστρεβλωθει η εικονα του/της ή απο καποια αλλη φοβια...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Αθηνα
    Posts
    270
    κοιτα αυτο νομιζω δεν εχει να κανει με το εαν καποιος ενδιαφερεται ισα ισα που επειδη ενδιαφερεται να λεει τετοια μικρα ψεμματακια
    απο την αλλη εαν απο την αρχη λεει ψεματα γιατι φοβαται να δειξει ποιος ειναι τοτε ειναι ψευτικος οποτε παλυ κακο ειναι και αυτο
    ειμαι ανορθογραφος και συγγνωμη για αυτο!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    In another world.
    Posts
    269
    Εντάξει ας μην είμαστε τόσο αυστηροί...Ολοι λενε ψέμματα. Και παρ ολο που ναι μεν προτιμούμε την αλήθεια οι περισσότεροι αν κάποιος μας πει και κανα ψεμματάκι για να μην μας πληγώσει πχ είναι αποδεκτό για εμένα. Το θέμα ειναι να μην το μάθεις!

    Επίσης για μένα ψεύτικος είναι αυτός που λεει ψέμματα για να φανεί καλύτερος παρά αυτός που το κάνει απο ανασφάλεια ή φόβο.
    One of these things is not like the others, one of these things must die alone.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by PostMortem View Post
    Εντάξει ας μην είμαστε τόσο αυστηροί...Ολοι λενε ψέμματα. Και παρ ολο που ναι μεν προτιμούμε την αλήθεια οι περισσότεροι αν κάποιος μας πει και κανα ψεμματάκι για να μην μας πληγώσει πχ είναι αποδεκτό για εμένα. Το θέμα ειναι να μην το μάθεις!

    Επίσης για μένα ψεύτικος είναι αυτός που λεει ψέμματα για να φανεί καλύτερος παρά αυτός που το κάνει απο ανασφάλεια ή φόβο.
    Στην δικη μου περιπτωση εκεινος ελεγε ψεμματα τα οποια καταλαβαινα με την μια και ενω του ελεγα να μου πει την πραγματικη ιστορια γιατι εχω καταλαβει εκεινος προτιμησε να με πεισει οτι λεει την αληθεια και σαφως ελεγε την αληθεια μονο οταν τσακωνομουν ή του ελεγα οτι χωριζουμε. Να σε κοροιδευουν μεσα στα μουτρα σου ειναι αισχρο, δεν ειναι?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Επισης να πω οτι πανω σε δικες του ιστοριες που μου ελεγε για να μου εξιστορησει κατι μου εκρυβε και μου ελεγε ψεμματα για να δειξει αλλο απο αυτο που ειναι. Αν ειναι να πεις απο την αρχη ψεμματα γιατι τοτε ξεκινας να εξιστορεις? Απορω! Ολοι μας λεμε ψεμματα αλλα οχι και ετσι..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    οταν ο αλλος λεει ψεματα, για μενα δεν εχει σημασια τπτ αλλο πλεον και απομακρυνομαι.
    οταν λεμε ψεματα, δεν εννοουμε να σου λεει 'οχι μωρο μου, δεν παχυνες, εισαι κουκλα" και να εχεις παρει 10 κιλα... αυτο ειναι ευγενεια, δεν ειναι ψεμα...
    αλλα οταν λεει ιστοριες για αρκουδες, η ψεματα για το ποιος ειναι, ψεματα για το που ειναι , τι κανει κλπ, χανεται εντελως η εμπιστοσυνη, δεν εισαι σιγουρη πλεον για τπτ, δεν εχει και νοημα να συζητας τπτ, γιατι αν υπαρχει πιθανοτητα να σου πει παπαριες, οι συζητησεις ειναι ασκοπες...
    οποτε, προς τι να διατηρεις και την σχεση???

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    οταν ο αλλος λεει ψεματα, για μενα δεν εχει σημασια τπτ αλλο πλεον και απομακρυνομαι.
    οταν λεμε ψεματα, δεν εννοουμε να σου λεει 'οχι μωρο μου, δεν παχυνες, εισαι κουκλα" και να εχεις παρει 10 κιλα... αυτο ειναι ευγενεια, δεν ειναι ψεμα...
    αλλα οταν λεει ιστοριες για αρκουδες, η ψεματα για το ποιος ειναι, ψεματα για το που ειναι , τι κανει κλπ, χανεται εντελως η εμπιστοσυνη, δεν εισαι σιγουρη πλεον για τπτ, δεν εχει και νοημα να συζητας τπτ, γιατι αν υπαρχει πιθανοτητα να σου πει παπαριες, οι συζητησεις ειναι ασκοπες...
    οποτε, προς τι να διατηρεις και την σχεση???
    Συμφωνω απολυτα μαζι σου σε οτιδηποτε γραφεις. Με τον ιδιο τροπο το αισθανομαι και εγω... απομακρυνομαι το ιδιο! Αν σου πει ψεμματα απο ευγενεια τρωγεται αλλα και παλι θα πρεπει να σου πει με ευγενικο τροπο οτι θα πρεπει να προσεχεις πχ την διατροφη σου..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    Καλημερα σε ολους!

    Θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις σας σχετικα με το πως αντιλαμβανεστε το ενδιαφερον απο τους ανθρωπους που σας ενδιαφερουν.. Επισης θα μπορουσατε να ειστε ησυχοι και ηρεμοι και σιγουροι οτι καποιος ενδιαφερεται οταν σας το λεει με τα λογια και καμια φορα να το δηλωνουν οι πραξεις του(σπανια)? Ή αν καποιος σας πει ψεμματα εστω μικρα παροτι μπορει να λεει οτι ενδιαφερεται θα το πιστευατε?
    Αντιλαμβανομαι οτι καποιος/α ενδιαφερεται για μενα, οταν ειναι κοντα μου στις δυσαρεστες καθως και στις ευχαριστες στιγμες της ζωης μου.
    Κατανοω οτι η φυση των σχεσεων, ιδιαιτερως σημερα, εχει υποστει φθορα σε σημαντικο βαθμο... Ωστοσο, με καλη θεληση και διαθεση ειναι εφικτο να βρουμε τον κυκλο των ανθρωπων που θα μας αγαπησουν βαθια και τα αισθηματα θα ειναι αμοιβαια!
    Οσο για το αν ενδιαφερεται καποιος που καταφευγει στη χρηση των ψεματων... θα ελεγα οτι η απαντηση δεν ειναι μονοδιαστατη καθως χρειαζεται να παρακολουθηθει η συχνοτητα και η "υφη" αυτων.
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by ALIA View Post
    Αντιλαμβανομαι οτι καποιος/α ενδιαφερεται για μενα, οταν ειναι κοντα μου στις δυσαρεστες καθως και στις ευχαριστες στιγμες της ζωης μου.
    Κατανοω οτι η φυση των σχεσεων, ιδιαιτερως σημερα, εχει υποστει φθορα σε σημαντικο βαθμο... Ωστοσο, με καλη θεληση και διαθεση ειναι εφικτο να βρουμε τον κυκλο των ανθρωπων που θα μας αγαπησουν βαθια και τα αισθηματα θα ειναι αμοιβαια!
    Οσο για το αν ενδιαφερεται καποιος που καταφευγει στη χρηση των ψεματων... θα ελεγα οτι η απαντηση δεν ειναι μονοδιαστατη καθως χρειαζεται να παρακολουθηθει η συχνοτητα και η "υφη" αυτων.
    Αλια γυρισες??? Χαιρομαι! :)

    Κοιτα τα ψεμματα ηταν αρκετα συχνα. Σκεψου οτι μεσα σε 2 μηνες ειπε αρκετα ψεμματα και οχι ενα και δυο.. ηταν συχνο το φαινομενο. Τα ψεμματα αφορουσαν ασχετα πραγματα, ψεμματα καθημερινα χωρις νοημα μεχρι και ψεμματα για καποια γεγονοτα απο την ζωη του και τον ιδιο και πραγματα που ο ιδιος ξεκινουσε απο μονος του να πει δικες του ιστοριες

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    Αλια γυρισες??? Χαιρομαι! :)

    Κοιτα τα ψεμματα ηταν αρκετα συχνα. Σκεψου οτι μεσα σε 2 μηνες ειπε αρκετα ψεμματα και οχι ενα και δυο.. ηταν συχνο το φαινομενο. Τα ψεμματα αφορουσαν ασχετα πραγματα, ψεμματα καθημερινα χωρις νοημα μεχρι και ψεμματα για καποια γεγονοτα απο την ζωη του και τον ιδιο και πραγματα που ο ιδιος ξεκινουσε απο μονος του να πει δικες του ιστοριες
    Βασικα... η τοποθετηση μου ηταν πανω στο πρωτο σου post το οποιο ειχε γενικο χαρακτηρα. Δεν προσεξα οτι στη συνεχεια το εξειδικευσες σε ατομικο-προσωπικο σου επιπεδο!

    @ Σ'ευχαριστω και για την ενθερμη υποδοχη!!
    Last edited by ALIA; 20-10-2011 at 11:24.
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by ALIA View Post
    Βασικα... η τοποθετηση μου ηταν πανω στο πρωτο σου post το οποιο ειχε γενικο χαρακτηρα. Δεν προσεξα οτι στη συνεχεια το εξειδικευσες σε ατομικο-προσωπικο σου επιπεδο!
    Ναι ειναι και γενικο αλλα και ειδικο το θεμα. Θελησα μετα να δωσω περισσοτερες λεπτομεριες για να καταλαβαιτε τι θελω να πω..

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ένα ενδιαφέρον πείραμα
    By Oneiroplasmenos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 09-07-2010, 20:20
  2. ενα ενδιαφερον site
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 27-11-2008, 19:31
  3. Πως αντιλαμβανεστε το υποσυνειδητο.(θεμα απο Marley)
    By Empneustns in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 28-09-2008, 22:56
  4. Ένα site με ενδιαφέρον
    By white_rabbit in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 15-02-2008, 02:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •