Ψυχολογικη καταπιεση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    7

    Ψυχολογικη καταπιεση

    Αισθανομαι τοσο ενοχη,τοσο θυμωμενη,τοσο μονη...Η ηλικια μου ειναι αρκετα μικρη,ειχα μια σχεση κατα την οποια αισθανθηκα πολυ πιεσμενη ψυχολογικα και με οδηγησε στην αποφαση να χωρισω.Ομως αμεσως δεχτηκα την απειλη της αυτοκτονιας την οποια ο εν λογω κυριος πραγματοποιησε με αποτυχια,υστερα απο 2 εβδομαδες ξαναπροσπαθησε και τον σταματησα αναγκαστικα λεγοντας του πως συνφωνω να τα ξαναβρουμε καθως η θεση μου ηταν πολυ δυσκολη.Ο καιρος που ειμασταν παλι μαζι ηταν λιγος καθως αισθανομουν υπερβολικο ψυχολογικο βαρος,ημουν δυστυχισμενη,ενιωθα πως ηθελα να προχωρησω και πως δεν ειχα κατι αλλο να προσφερω στην σχεση αυτη.Ετσι και εγινε λοιπον λιγο καιρο νωριτερα...αυτην την φορα ηξερα πως δεν θα εκανε καμια αποπειρα καθως ηταν συμφωνημενο μεταξυ μας..ομως παρουσιαστηκε ενα σαβοαρο προβλημα υγειας το οποιο θα μπορουσε να αντιμετωπισει.Παρα ταυτα, ισχυριζεται πως θελει να πεθανει ,πως δεν τον νοιαζει η ζωη του,πως ηθελε παντα να πεθανει και πως απλα του δοθηκε η ευκαιρια.Ομως,αφηνε να εννοηθει ξεκαθαρα πως αν ημουν μαζι του θα εκανε την απαραιτητη θεραπεια και ολα θα ηταν καλα.Η θεση μου ειναι πολυ δυσκολη,δεν ξερω πως να συμπεριφερθω πλεον,σκεφτηκα μηπως ξανα δεθω μαζι του για να τον σωσω.Ομως τι θα οφελησει?θα ειμαι ολη μου την ζωη καταπιεσμενη?Πως ειναι δυνατον να αγαπησεις εναν ανθρωπο που δεν αγαπαει τον εαυτο του?Γιατι αφηνει να εννοηθει πως πεθαινει ΚΑΙ εξαιτιας μου?Ποια ειναι η θεση μου σε αυτην την περιπτωση?Τι πρεπει να κανω?Βρισκομαι σε απογνωση..Να σημειωσω πως για τον συγκεκριμενο εχω αισθηματα ομως πλεον σε φιλικο επιπεδο...και πως εχουμε αρκετη διαφορα ηλικιας...σας παρακαλω ας με βοηθησει καποιος...δεν ξερω τι να κανω..(Επιπροσθετως μιλησα μαζι του αρκετες φορες,του ειπα ολα οσα σκεφτομαι,μιλησα με φιλουσ του με γονεις του...ομως ειναι ανενδοτος)
    Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Αθηνα
    Posts
    270
    οι γονεις του τι λενε για αυτο?
    ειμαι ανορθογραφος και συγγνωμη για αυτο!!!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    7
    Δεν γνωριζω ακριβως...ειναι σε αθλια κατασταση και αυτοι

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Αθηνα
    Posts
    270
    μιλα τους και πες τους την κατασταση
    να δουμε τι θα σου πουνε
    ειμαι ανορθογραφος και συγγνωμη για αυτο!!!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    7
    τους εχω μιλησει ,δεν πηρα συγκεκριμενη απαντηση..απλα ξερω πως δνε ειναι καλα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Αθηνα
    Posts
    270
    αξιολογησε ποσο ασχημη ειναι η αρωστεια του και ξεκαθαρισε σε αυτον αλλα και στους δικους του οτι θα εισαι διπλα του μεχρι να γινει καλα αλλα ως φιλη και τιποτα παραπανω
    ειμαι ανορθογραφος και συγγνωμη για αυτο!!!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    7
    Δεν το θελει αυτο...ισχυριζεται πως η θα ειμαι διπλα του σαν κοπελα η σαν τιποτα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Αθηνα
    Posts
    270
    πες του οτι αυτο προσφερεις εσυ εαν αυτος δεν το θελει οκ και φυγε
    ειμαι ανορθογραφος και συγγνωμη για αυτο!!!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    7
    αν φυγω δεν θα κανει καθολου την θεραπεια κ θα πεθανει

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Kanela View Post
    αν φυγω δεν θα κανει καθολου την θεραπεια κ θα πεθανει
    υπαρχουν δυο περιπτωσεις.
    η μια ειναι να σε εκβιαζει και να μην εχει κανεναν σκοπο να πεθανει, απλα το κανει γιατι αξιολογει οτι ανταποκρινεσαι.
    η δευτερη ειναι να εχει καποια διαταραχη και να χρειαζεται αμεση περιθαλψη.

    και στις δυο περιπτωσεις, εσυ δεν εχεις καμια θεση να συρθεις σε ερωτικη σχεση μαζι του για να μην κανει αυτο για το οποιο σε απειλει.
    αν μεν, μπλοφαρει, δεν προκειται να κανει τπτ.
    αν δεν ειναι καλα, πρεπει να επιληφθουν οι δικοι του και αντι να στεναχωριουνται να φωναξουν κανεναν γιατρο.
    οταν καποιος απειλει να αυτοκτονησει, η διαδικασια ειναι συγκεκριμενη.
    ζητα απο τους γονεις του να αναλαβουν την ευθυνη του αρρωστου παιδιου τους και απομακρυνσου.

    τι ηλικια εχεις?
    Last edited by Remedy; 19-10-2011 at 21:20.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    7
    19...Πασχει απο καταθλιψη...η σχεση μας ηταν σχετικη μικρη (καποιους μηνες)..το εμαθα προσφατα οταν αρχισε να εκδηλωνεται σε μενα με τις αποπειρες που ανεφερα παραπνω...το θεμα ειναι πως νιωθω ενοχη..

  12. #12
    Quote Originally Posted by Kanela View Post
    19...Πασχει απο καταθλιψη...η σχεση μας ηταν σχετικη μικρη (καποιους μηνες)..το εμαθα προσφατα οταν αρχισε να εκδηλωνεται σε μενα με τις αποπειρες που ανεφερα παραπνω...το θεμα ειναι πως νιωθω ενοχη..
    Δεν έχεις κανένα λόγο να νιώθεις ένοχη....και το ακόμη χειρότερο είναι πως εκμεταλευεται την ευαισθησια σου και χορευεις στο ρυθμό που σου παίζει...

Similar Threads

  1. τι να κανω???????????καταπιεση!!!!!!!!!!!!! !!!!
    By beenthere in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 18
    Last Post: 15-09-2015, 20:55
  2. Καταπιεση απο χομπι.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 03-08-2011, 00:07
  3. ΟΙΚΟΓ.ΚΑΤΑΠΙΕΣΗ!!ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ
    By ekimi in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 09-06-2010, 00:20
  4. ζηλια-ανασφαλεια-καταπιεση
    By evi_s in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 16
    Last Post: 19-01-2010, 18:40
  5. καταπιεση απο καθηγητη
    By desperate70 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 50
    Last Post: 05-02-2009, 01:50

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •