ποσο κοντα μπορει να ειναι η οριακη με τη διπολικη διαταραχη; - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 33 of 33
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    αθηνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by interappted View Post
    παιδια εγω ποθ ειμαι μεταιχμιακη παντως στην γνωματευση μου λεει οτι συνυπαρχει με μειζονα καταθλιψη κ διπολικη διαταραχη!επι λεξη λεει :"Διπολικη διαταραχη(τωρινη φαση Μειζων καταθλιψη σε εδαφος μεταιχμιακης διαταραχης προσςπικοτητας"


    μαλλον ολα ειναι κοντινα κ σχετικα
    πιστευω οτι ολα ειναι σχετικα και περνα καποιος απο διαφορες φασεις.στη διπολικη και στην οριακη υπαρχουν και ψυχωτικα επεισοδια.

  2. #32
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by PETRAN View Post
    Ναι ατην διπολική τύπου 1 που στην φάση "μανίας" νομίζεις ότι είσαι ο "εκλεκτός", "ο μεσσίας" και ότι οι άλλοι είναι εναντίον σου γιατί είσαι υπερ-σημαντικός κλπ. Στην διπολική τύπου 2 έχεις υπο-μανία, δηλαδή έχεις πολύ ενέργεια, τρέχουν οι σκέψεις, είσαι όλο ιδέες, όρεξη για πολλά πράγματα και δεν ξέρεις τι να πρωτο-αρχίσεις, αλλά δεν ξεπερνάς τόσο τα όρια να φτάσεις να νομίζεις ότι είσαι ο neo από το matrix :P


    Απλά μετά αν αρχίζουν και πολλές φωνές και να μπερδεύεται η σκέψη και όλα αυτά επιμένουν και μετά το μανιακό επεισόδιο, πάει προς σχιζοσυναισθηματική η δουλειά. Βασικά δεν έχει νόημα να βάζεις ταμπέλες, είναι σαν ένα συνεχές σοβαρότητας. Αν πάει πολύ σοβαρά το πράγμα και έχεις και την προδιάθεση μπορεί να πάει μέχρι και σε σχιζοσυναισθηματική.
    αναφερεσαι σε στυλ ειμαι ο σωτηρας , να ταυτιζεις τον ευατο σου με τον ιησου? η γενικα να εχεις μια ιδεα οτι στην πεφτουν απο παντου για χψ λογους? Γιατι εγω νιωθω οτι απο τοτε που εφυγα απο ενα σκατοπρογραμμα του δημοσιου-να μην πω ποιο κωλονοσοκομειο- περασα απο 2 ψυχολογους που στην ουσια πηραν ''ιστορικο'' απο αυτο το σκατοπρογραμμα και στην μια περιπτωση η μια με παρατησε δια τηλεφωνου 2 μερες μετα και με sms λεγοντας μου οτι ειχε προβληματα υγιειας και οτι ουτε καν μπορουσε να κανουμε κλεισιμο και μου εκανε παραπομπη μεσω sms σε αλλη ψυχολογο/γικο κεντρο αυτοι υποτιθεται με δεχτηκαν , η βασικη τους ψυχολογος και οταν της ειπα για το σκατοπρογραμμα αρχισαν να με ξεκοβουν σιγα σιγα....μια μου λεγαν οτι θα γινοταν μια ομαδα για οριακους αλλα δεν ξεραν ποτε , μια οτι δεν γραφανε φαρμακ, μια οτι ενω ειχαν συμφωνησει σε ατομικο και ομαδικη ψυχοθεραπεια οτι δεν μπορω να τα εχω και τα δυο..και οταν τους ζητησα εξηγησεις και μια σαφη ενημερωση για την υγιεια μου η ψυχολογος που ειχε παρε το ιστορικο μου με εστελνε στον ψυχιατρο τους και ο ψυχιατρος σε αυτην.μπαλακι..η δικη μου η ιδεα ειναι οτι επειδη ειμαι βαρια περιπτωση, δυσκολος χαρακτηρας, και χρονια περιπτωση επεσε σημα να με προσπερασουν..δεν μπορω να εξηγησω...... οκ σε αναλαμβανω και μετα απο ιστορικο σε 2 ημερες και 1 μηνα αδειασμα ...αυτο ανηκει μανια 1?

    δεν ξερω πραγματικα περασα μια φαση απολυτου μηδενισμου που ενιωθα το πιο αντιπαθητικο ,μισητο, ζαβο ατομο του κοσμου, λες και ημουνα εγκληματιας σαν παρασιτο παραπεταμενη..αλλα δεν ξερω ειναι οτι η οριακη διαταραχη ειναι σπαζαρχιδικη διαταρχη και πραγματικα τα φτυνουν μαζι μας ή οτι η οριακη διαταραχη τους εκθετει στην αγνοια τους, στην ηθικη τους, στις θεωριες τους και στην ανευθυνοτητα τους? ενα κομματι μου λεει μηπως δεν αντεχουν τα πανω κατω και τα ακρα , μια να εισαι εξαγριωμενος και την αλλη ανυπερασπιστος? Μηπως δεν ξερουν που και πως οι ψυχιατροι να μας καθορισουν μεσα τους και τους διαλυουμε ψυχικως? Απο την αλλη εχει κανενας π--- το δικαιωμα να αναλαμβανει ανθρωπους που τους βλεπει στερεοτυπικα και δεν σεβεται τον αγωνα τους για ζωη? Σε οποιαδηποτε αλλη χωρα η λεγαμενη αν αφηνε ατομο με οριακη διαταρχη σε φαση βαριας καταθλιψης και αυτοτραυματισμων στον αερα αντι να ειναι σιγουρη οτι ειναι ασφαλες μεσω sms θα της επετρεπαν να ξαναεργαστει ως ψυχολογος??

    Εγω βλεπω τους ελληνες ψυχοεπαγγελματιες ως καργα ανευθυνους και κοινωνικως ασχετους ...σπουδαζουν θεωριες φτιαγμενες σε αλλα κρατη και σε αλλες περιοδους και πανε να τις εφαρμοσουν στην ελλαδα αυτουσιες και οταν δεν τους βγαινει η θεωρια τους ακυρωνουν τον ασθενη, δεν αλλαζουν τις θεωριες τους..

  3. #33
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by PETRAN View Post
    Ναι, ξαφνικά όλες οι κοπέλες με έντονες δυσκολίες στο να διαχειριστούν τα συναισθήματα τους απέκτησαν "διπολική". Μάλλον "μπερδεύονται" πλέον και οι γιατροί νομίζοντας ότι το λίθιο και τα αντιψυχωτικά θα το "θεραπεύσουν" αυτό. Ξεχνάνε ότι η αλλαγή των συναισθημάτων στην διπολική κρατάει ΜΗΝΕΣ (η έστω βδομάδες σε γρήγορες εναλλαγές) και δεν είναι θέμα "χαρακτήρα". Όπως και το ότι είναι αρκετά διαφορετικές, άλλο το να έχεις "μανία" και αν νομίζεις ότι είσαι ο σούπερ-ουάου με σκέψεις να τρέχουν με 1000, να μην κοιμάσαι παρά ελάχιστες ώρες κάθε μέρα και μετά από εβδομάδες η μήνες που κρατάει αυτό να πέφτεις στην απόλυτη μιζέρια. Αλλο την μία να "γουστάρεις κάποιον με τα 1000" και την αμέσως επόμενη "να τον μισείς" γιατί είπε κάτι που δεν σου άρεσε και λόγω τέτοιας αστάθειας δεν αντέχεις άλλο και αρχίζεις και αυτο-τραυματίζεσαι. Μπορεί να συνυπάρχουν βέβαια, απλά δεν συνυπάρχουν πάντα!

    Αλλά συμφέρει αυτό από το να δώσεις διάγνωση "οριακή" όπου το άτομο θα πρέπει να μπει σε εντατικό πρόγραμμα διαλεκτικής συμπεριφορικής θεραπείας (first-line θεραπεία που δυστυχώς δεν νομίζω να την κάνουν πολλοί στην Ελλάδα)-κάτι που δεν θα είναι τόσο κερδοφόρο για κανένα ψυχίατρο (45-60λεπτες συνεδρίες την στιγμή που θα μπορούσε την ίδια ώρα να δει 2 η και 3 άτομα) + το ότι αυτά δεν τα δικαιολογούν οι ασφαλιστικές.

    Πλέον η "διπολική" μπαίνει και σε παιδιά με πολύ "άστατη" συμπεριφορά που δεν πληρούν ακριβώς τα χαρακτηριστικά της υπερκινητικότητας. Γι αυτό στην Αμερική η "διπολική" έχει πλέον πάρει διαστάσεις πανδημίας! Τώρα γίνεται και στην Ελλάδα αυτό. Δεν αμφισβητώ ότι κάποια 'ατυπα αντιψυχωτικά μπορούν να "ηρεμήσουν" από άσχημες σκέψεις στην οριακή καθώς και το έντονο άγχος και την αυτοκαταστροφή, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι η "first-line" θεραπεία! (όπως στην διπολική)

    συμφωνω εγω εχω οριακη και περασα σε καταθλιψη αισχρης μορφης -αγιατρευτου πονου- με καποια χαρακτηριστικα διπολικης πχ. αρχισα για 2 μηνες να παιζω σε ιντερνετικο καζινο που δεν το ειχα κανει ποτε στην ζωη μου , ή ξοδευα τα λεφτα μου σε χρονο ρεκορ σε βλακειες ή υποκρινομουν την ανεβασμενη για να ξεφυγω απο την καταθλιψη θελωντας να κανω ουαου πραγματα αλλα πραγματικα πως τα διαχωριζεις απο τα αλλα αιτια κοινωνικου χρακτηρα οπως το οτι ενιωθα εγκλωβισμενη στο προνοιακο επιδομα και σε μια πληρως ελεγχομενη ζωη λογω οικονομικης εξαρτησης, την ανεργια, την αδυναμια να βρεις διεξοδο να χτισεις την ζωη σου οταν εχεις περασει βαριες ψυχικες καταστασεις, τον οπορτουνισμο που σου δημιουργει η οικονομικη εξαθλιωση..??? Στην ελλαδα ειναι πολυ απολιτικ και κοινωνικα συντηρητικοι οι ιατροι και ριχνουν στο ευαλωτο ατομο διαγνωσεις παραγνωριζοντας τις κοινωνικοοικονομμικες του συνθηκες..δικαιωνουν την οικογενεια, το οικονομικο συστημα , το κρατος απο που τα παιρνουν δηλαδη..

    Πιστευω επισης οτι αμα μια οριακη ξεφυγει ισως ζητουνται πολλες περισσοτερες ευθυνες απο εναν ιατρο γιατι σπανιως περναει απο αυτοκαταστροφη σε βια απο τι στην διπολικη που θεωρειται οτι μπορει να ξεφυγει στο ανεβοκατεβασμα ...

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. πόσο άρρωστοι μπορεί να είναι καποιοι???
    By arktos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 88
    Last Post: 06-10-2011, 15:33
  2. Replies: 31
    Last Post: 14-08-2011, 19:39
  3. Replies: 5
    Last Post: 29-03-2011, 12:51
  4. Replies: 3
    Last Post: 05-01-2011, 18:51
  5. ποσο ηλιθια και ασχετη μπορει να ειναι μια ψυχιατρος....
    By amelie74 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 11
    Last Post: 28-01-2010, 13:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •