Ποια η διαφορα να γνωρισεις καποιον σε ενα μπαρ & σε ενα internet?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 42
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281

    Ποια η διαφορα να γνωρισεις καποιον σε ενα μπαρ & σε ενα internet?

    Πραγματικα θα ηθελα την αποψη σας. Θεωρω οτι ειναι ακριβως το ιδιο να γνωρισεις καποιον στο ιντερνετ και καποιον σε ενα μπαρ. Βλεπω πως πολλες φορες κατακρινετε η γνωριμια μεσω ιντερνετ ενω θεωρω οτι ειναι το ιδιο. Εσεις τι γνωμη εχετε?

  2. #2
    Ούτε τη μια μορφη κατακρινω ούτε την αλλη. Η διαφορά είναι ότι στο μπαρ βλεπεις πως είναι εμφανισιακα ο αλλος ενώ στο ίντερνετ πιθανο να εχει ψευτικη φωτογραφία. Νομίζω οι γυναίκες είναι πιο θετικες μεσο διαδικτυου παρά στο μπαρ, γιατι θεωρούν το μπαρ αναμενόμενο "πεσιμο" και σχεδον πάντα είναι αρνητικες, εξαρταται βεβαια απο τον τροπο προσεγγισης και αν γουσταρουν εμφανισιακα τον τυπο. Στο ίντερνετ μέσα από τη συζήτηση θα ψαρέψουν καλά τον άλλο και άμα είναι βεβαιες θα δεχθουν να τον συναντησουν απο κοντα. Η εμπειρία μου λέει ότι στα σαητ γνωριμιών συνήθως δε συχναζουν εμφανισιμες κοπέλες.
    γιάννης

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,603
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    Πραγματικα θα ηθελα την αποψη σας. Θεωρω οτι ειναι ακριβως το ιδιο να γνωρισεις καποιον στο ιντερνετ και καποιον σε ενα μπαρ. Βλεπω πως πολλες φορες κατακρινετε η γνωριμια μεσω ιντερνετ ενω θεωρω οτι ειναι το ιδιο. Εσεις τι γνωμη εχετε?
    δεν ειναι ακριβως το ιδιο, παρολο που σου ειναι εξισου αγνωστοι.
    στο καφε η στο μπαρ, αν και αγνωστος ο αλλος, σου δινει πολυ περισσοτερες πληροφοριες για το τι ειναι, με την εμφανιση του, την συμπεριφορα του, αυτο που εκπεμπει σαν ανθρωπος, την παρεα του αν δεν ειναι μονος, και αλλα τετοια που μπορει να σε τραβηξουν η να σε απωθησουν απο την πρωτη στιγμη.
    αν μου πεις για φωτογραφιες (στην περιπτωση του ιντερνετ) ακομα και σε περιπτωση που βλεπεις μια αληθινη (και προσφατη) και αρετουσαριστη φωτογραφια, ποτε δεν παιρνεις την αισθηση που εχεις απο εναν ανθρωπο που συναντας απο κοντα.

    αν δοκιμασεις να πας για ενα ποτο (η αναψυκτικο) με εναν αγνωστο που γνωρισες στο ιντερνετ, θα το διαπιστωσεις ...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δεν ειναι ακριβως το ιδιο, παρολο που σου ειναι εξισου αγνωστοι.
    στο καφε η στο μπαρ, αν και αγνωστος ο αλλος, σου δινει πολυ περισσοτερες πληροφοριες για το τι ειναι, με την εμφανιση του, την συμπεριφορα του, αυτο που εκπεμπει σαν ανθρωπος, την παρεα του αν δεν ειναι μονος, και αλλα τετοια που μπορει να σε τραβηξουν η να σε απωθησουν απο την πρωτη στιγμη.
    αν μου πεις για φωτογραφιες (στην περιπτωση του ιντερνετ) ακομα και σε περιπτωση που βλεπεις μια αληθινη (και προσφατη) και αρετουσαριστη φωτογραφια, ποτε δεν παιρνεις την αισθηση που εχεις απο εναν ανθρωπο που συναντας απο κοντα.

    αν δοκιμασεις να πας για ενα ποτο (η αναψυκτικο) με εναν αγνωστο που γνωρισες στο ιντερνετ, θα το διαπιστωσεις ...
    Χαχαχαααα αυτο πολυ μου αρεσε. Να οπως μια κοκα κολα βρε παιδι μου ;)

    Κοιτα απο την μια θα συμφωνησω αλλα απο την αλλη παλι πιστευω οτι σε ενα μπαρ μπορει να δεις την παρεα του που υπαρχει η πιθανοτητα να μην τον αντιπροσωπευει. Για παραδειγμα εχω μια φιλη η οποια δεν εχει καμια σχεση με μενα. Εγω ειμαι πιο σοβαρη ενω εκεινη εχει ενα αλλο στυλ, πιο διαχυτικη και προστυχη. Εμενα ομως δεν με αντιπροσωπευει. Ισως ομως βλεπεις το πως συμπεριφερεται αλλα και παλι δεν θεωρω οτι ειναι αντιπροσωπευτικο. Ειναι και οι φασεις που μπορει να περναει καποιος και να δειχνει αλλα απο αυτο που πραγματικα ειναι. :)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,603
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    Χαχαχαααα αυτο πολυ μου αρεσε. Να οπως μια κοκα κολα βρε παιδι μου ;)

    Κοιτα απο την μια θα συμφωνησω αλλα απο την αλλη παλι πιστευω οτι σε ενα μπαρ μπορει να δεις την παρεα του που υπαρχει η πιθανοτητα να μην τον αντιπροσωπευει. Για παραδειγμα εχω μια φιλη η οποια δεν εχει καμια σχεση με μενα. Εγω ειμαι πιο σοβαρη ενω εκεινη εχει ενα αλλο στυλ, πιο διαχυτικη και προστυχη. Εμενα ομως δεν με αντιπροσωπευει. Ισως ομως βλεπεις το πως συμπεριφερεται αλλα και παλι δεν θεωρω οτι ειναι αντιπροσωπευτικο. Ειναι και οι φασεις που μπορει να περναει καποιος και να δειχνει αλλα απο αυτο που πραγματικα ειναι. :)
    εγω πιστευω οτι κανεις δεν μπορει ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙ κατι που δεν ειναι. μπορει βεβαια να πει ενα βουνο ψεματα.
    φαντασου ομως ποσα περισσοτερα ψεματα μπροει να σου πει, αν δεν σε κοιταει κατα προσωπο...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Athens
    Posts
    407
    Και τα δυο γνωριμια ειναι...απλα η γνωριμια μεσω νετ ειναι νεα ''μοδα'' και ισως ακομα να την συνηθισουμε ως κατι φυσιολογικο...ισως σε μερικα χρονια να ειναι κατι φυσιολογικο. Αν και προτιμω την αμεσοτητα που υπαρχει οταν καποιος ειναι face to face.

    Το θεμα ειναι οτι σε ενα μπαρ οπως ειπωθηκε το να πας να μιλησεις με μια κοπελα ειναι πεσιμο και καμια φορα ο καθενας συμπεριφερεται διαφορετικα απο οτι ειναι στην πραγματικοτητα...δηλαδη γλυκιες και καλες κοπελες μπορει να γινουν αποτομες γιατι πολυ απλα δεν εχουν ορεξη για κουβεντα ή ευγενικοι και καλοσυνατοι μπορει να βγουν λιγο loosers γιατι πολυ απλα δεν τους βγηκε (λογω αγχους πχ). Μεσω ιντερνετ μπορεις να ειναι κανεις τα δυο ακρα...να εισαι ο εαυτος σου γιατι ειναι πιο ευκολο, εισαι πιο χαλαρος γιατι εισαι στο περιβαλλον σου ή να εισαι ο απολυτος ψευτης και να λες ενα καρο υπερβολες και μαγειρεματα....

    Οσον αφορα την εμφανιση οντως παιζει πολυ fake και ρετους στο νετ ή μια κοπελα να δειχνει μονο απο την μεση και πανω :P αλλα οπως και να εχει στην χειροτερη βγαινεις μια βολτα και δεν συνεχιζεις αν δεν σου κανει...

    Απλα προσοχη στις κοπελες γιατι ειτε απο μπαρ ειτε απο ιντερνετ δεν ξερετε τι ανωμαλια η βλακεια μπορει να κουβαλαει ο αλλος..

    Για τα αγορακια εεε ας προσεχουμε μην μας βγει τραβεστι...χαχαχα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Το νετ νομίζω πως είναι απλώς ένα μέσο για να έρθεις σ επαφή, το πρώτο βήμα. Όπως πχ τα προηγούμενα χρόνια σου κανόνιζε έξοδο η φίλη σου με τον φίλο του γκόμενού της που είναι "κα-τα-πλη-κτι-κός!!!" και δεν τον είχες δει ποτέ σου....
    Από κεί κ πέρα, τπτ δεν μπορεί να υποκαταστήσει τη live εντύπωση που παίρνεις από κάποιον.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Χαχαχαααα το τελευταιο μου αρεσε (απο το μνμ του Τζιμμυ) .. Κοιτα οι κοπελες παντου πρεπει να προσεχουμε τελικα. Ειτε τον γνωρισουμε σε ενα μπαρ ειτε στο ιντερνετ. Γιατι και στις δυο περιπτωσεις δεν ξερεις τι θα σου βγει..

  9. #9
    Για γνωριμια σε μπαρ. Μπορεί καποιος να ναι καλός στο πεσιμο, να ξέρει τα κομπλιμεντα, να έχει το ύφος και τις κατάλληλες κουβέντες για να πείσει χωρίς να δείχνει υπερβολικός με τον εαυτό του ή ψεύτης. Θα δημιουργήσει έτσι μια πρώτη καλή εντύπωση στην κοπέλα και να δεχτεί να τον γνωρίσει. Καποιος αλλος όμως μπορεί να ναι πιο συγκρατημένος, να σκεφτεται τι θα πει και να μην του βγαινει, να ειναι αγχώδης και η κίνηση του να ναι αποτυχία, να δημιουργήσει άσχημη εντύπωση στην κοπέλα για τους λογους αυτους και ετσι να τον απορίψει. Η πρώτη κίνηση δηλώνει πάντα το περιεχόμενο του άλλου?
    Στον υπολογιστη δε ξερεις τι ατομο κρυβεται πισω απ την οθόνη κι αν αυτα που γραφει είναι όντως δικα του. Εκει χρειαζεται να ψαρεψεις αρκετα τον αλλο πριν δωσεις τηλέφωνο. Τουλαχιστον για κοπελες το να ψαχνει για σχεση σε σαητ εχει συνδεθει με μετρια εμφανιση.
    γιάννης

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Athens
    Posts
    407
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Για γνωριμια σε μπαρ. Μπορεί καποιος να ναι καλός στο πεσιμο, να ξέρει τα κομπλιμεντα, να έχει το ύφος και τις κατάλληλες κουβέντες για να πείσει χωρίς να δείχνει υπερβολικός με τον εαυτό του ή ψεύτης. Θα δημιουργήσει έτσι μια πρώτη καλή εντύπωση στην κοπέλα και να δεχτεί να τον γνωρίσει. Καποιος αλλος όμως μπορεί να ναι πιο συγκρατημένος, να σκεφτεται τι θα πει και να μην του βγαινει, να ειναι αγχώδης και η κίνηση του να ναι αποτυχία, να δημιουργήσει άσχημη εντύπωση στην κοπέλα για τους λογους αυτους και ετσι να τον απορίψει. Η πρώτη κίνηση δηλώνει πάντα το περιεχόμενο του άλλου?
    Στον υπολογιστη δε ξερεις τι ατομο κρυβεται πισω απ την οθόνη κι αν αυτα που γραφει είναι όντως δικα του. Εκει χρειαζεται να ψαρεψεις αρκετα τον αλλο πριν δωσεις τηλέφωνο. Τουλαχιστον για κοπελες το να ψαχνει για σχεση σε σαητ εχει συνδεθει με μετρια εμφανιση.
    Συμφωνω σε οσα λες...

    Το τελευταιο δεν ειναι απολυτο αλλα ειναι σε γενικες γραμμες ακριβες...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Για γνωριμια σε μπαρ. Μπορεί καποιος να ναι καλός στο πεσιμο, να ξέρει τα κομπλιμεντα, να έχει το ύφος και τις κατάλληλες κουβέντες για να πείσει χωρίς να δείχνει υπερβολικός με τον εαυτό του ή ψεύτης. Θα δημιουργήσει έτσι μια πρώτη καλή εντύπωση στην κοπέλα και να δεχτεί να τον γνωρίσει. Καποιος αλλος όμως μπορεί να ναι πιο συγκρατημένος, να σκεφτεται τι θα πει και να μην του βγαινει, να ειναι αγχώδης και η κίνηση του να ναι αποτυχία, να δημιουργήσει άσχημη εντύπωση στην κοπέλα για τους λογους αυτους και ετσι να τον απορίψει. Η πρώτη κίνηση δηλώνει πάντα το περιεχόμενο του άλλου?
    Στον υπολογιστη δε ξερεις τι ατομο κρυβεται πισω απ την οθόνη κι αν αυτα που γραφει είναι όντως δικα του. Εκει χρειαζεται να ψαρεψεις αρκετα τον αλλο πριν δωσεις τηλέφωνο. Τουλαχιστον για κοπελες το να ψαχνει για σχεση σε σαητ εχει συνδεθει με μετρια εμφανιση.
    Γιαννη ετσι ειναι, ετσι το βλεπω και εγω. Θεωρω οτι ειναι ακριβως το ιδιο λοιπον...

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    614
    Η διαφορά είναι αρκετά μεγάλη. Προσωπικά, λόγω του κλειστού χαρακτήρα μου, έχω κάνει γνωριμίες μέσω ίντερνετ με πολλούς ανθρώπους, για φιλία και μόνο όμως.
    Μιλούσα για αρκετό καιρό με κάποια παιδιά μέσω μσν. Ο ενθουσιασμός μου μεγάλος. Λέω "δε γίνεται να υπάρχουν τόσο γ*ματα άτομα στον κόσμο!". Πλάκες, γέλια.. όλα μέσα σε έναν ψεύτικο κόσμο.
    Μέχρι που κανονίσαμε να βρεθούμε live. Πόσο διαφορετική εικόνα είχα όσο μιλούσα μαζί τους στο μσν. Αυτό που κατάλαβα εγώ, ήταν ότι είχα φτιάξει στο μυαλό μου μια ψεύτικη εικόνα για τον καθένα, αυτό που θα ήθελα εγώ να είναι, περισσότερο εγώ έφταιγα δηλαδή, και μόλις τους γνώρισα απογοητεύτηκα γιατί χάλασε η εικόνα που είχα φτιάξει. Βέβαια, μετά κρατήσαμε επαφές αλλά δε με τραβούσε η παρέα τους και ξέκοψα. Σωστό ή λάθος, δεν ξέρω, αλλά τους έχασα κι αυτούς :/

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by Αλκμήνη View Post
    Η διαφορά είναι αρκετά μεγάλη. Προσωπικά, λόγω του κλειστού χαρακτήρα μου, έχω κάνει γνωριμίες μέσω ίντερνετ με πολλούς ανθρώπους, για φιλία και μόνο όμως.
    Μιλούσα για αρκετό καιρό με κάποια παιδιά μέσω μσν. Ο ενθουσιασμός μου μεγάλος. Λέω "δε γίνεται να υπάρχουν τόσο γ*ματα άτομα στον κόσμο!". Πλάκες, γέλια.. όλα μέσα σε έναν ψεύτικο κόσμο.
    Μέχρι που κανονίσαμε να βρεθούμε live. Πόσο διαφορετική εικόνα είχα όσο μιλούσα μαζί τους στο μσν. Αυτό που κατάλαβα εγώ, ήταν ότι είχα φτιάξει στο μυαλό μου μια ψεύτικη εικόνα για τον καθένα, αυτό που θα ήθελα εγώ να είναι, περισσότερο εγώ έφταιγα δηλαδή, και μόλις τους γνώρισα απογοητεύτηκα γιατί χάλασε η εικόνα που είχα φτιάξει. Βέβαια, μετά κρατήσαμε επαφές αλλά δε με τραβούσε η παρέα τους και ξέκοψα. Σωστό ή λάθος, δεν ξέρω, αλλά τους έχασα κι αυτούς :/
    Χμμμ σε αυτο που λες εχεις δικιο.. σιγουρα δειχνεις αλλιως οταν γραφεις. Αλλα αν συνομιλεις σε καποιο μσν με καμερα δεν ειναι καλυτερα?

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    σε αλλο θεμα (του sheldon) εγραψα αυτο:

    Quote Originally Posted by KENO View Post
    πολλες φορες ειναι καλυτερο κι απ'το μπαρακι γιατι το αλλο ατομο σου λεει κατευθειαν αυτο που σκεφτεται, δεν κομπλαρει επειδη σε εχει απεναντι του και δε σε ξερει καλα ακομα...
    κι εφοσον σου λεει κατευθειαν αυτο που σκεφτεται, μπορεις να δεις αν ταιριαζεται ή οχι πιο ευκολα. ειναι πιο ειλικρινης δλδ απ'το "οτι του φανει" εκει εξω...

    επισης συμφωνω ΠΟΛΥ με αυτο που ειπε η Αλκμήνη στο τελος περι εικονας. ολοι συνηθιζουν να πλαθουν τη δικη τους εικονα για το αλλο ατομο που συνομιλουν και δε ξερουν ακομα, οπως θα θελανε παντα να ειναι και σιγουρα οχι οπως ειναι, με αποτελεσμα οταν το γνωριζουν εξω συχνα να απογοητευονται.

    ομως αμα εισαι ανοιχτομυαλος και δεν ψαχνεις συγκεκριμενο προτυπο, μπορεις να δεχτεις το αλλο ατομο γιατι ξερεις το μυαλο του. το θεμα ειναι αν σου αρκει αυτο ή οχι. αν κοιτας δλδ και παραμεσα ή παραμενεις στην επιφανεια κι αυτο που φαινεται μονο.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    391
    οι περισσοτεροι που μπαινουν στα chat ειναι ειτε παντρεμενοι, είτε ανικανοι κ επειδη στον πραγματικο κοσμο δεν τα καταφερνουν κ τοσο καλα, βγαζουν τα απωθημενα τους στο ιντερνετ παριστανοντας τους σουπερ γκομενους κ οταν ειναι να τους συναντησεις, κωλωνουν..

    στα μπαρ τουλαχιστον ο αλλος σε αντιμετωπιζει στα ισα κ δειχνει οτι ειναι ανθρωπος που δεν κωλωνει, οποτε το θεμα εξελισσεται στο σταδιο που οι αλλοι του ιντερνετ συνηθως σταματανε .. βεβαια αν εχεις τον μαλακομαγνητη, κ στις δυο περιπτωσεις σε μαλακα θα πεσεις

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ποιά διαφορά υπάρχει ανάμεσα στη φράση "κάνω έρωτα " και "κάνω σεξ" ή δεν υπάρχει?
    By liberchild in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 55
    Last Post: 25-12-2011, 13:44
  2. internet
    By carrot in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 0
    Last Post: 03-12-2010, 16:26
  3. ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΗΣ ΓΝΩΣΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΨΥΧΟΔΥΝΑΜΙΚΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ???
    By Asterix in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 6
    Last Post: 05-02-2010, 06:03
  4. Ποια ειναι η ιδανικη διαφορα ηλικιας?
    By Phil_85 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 42
    Last Post: 25-01-2010, 13:06
  5. Μια νυχτα στο μπαρ
    By Phil_85 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 36
    Last Post: 28-03-2008, 14:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •