ΦΟΒΑΜΑΙ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11

Thread: ΦΟΒΑΜΑΙ

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    5

    ΦΟΒΑΜΑΙ

    Καλησπέρα σε όλους! Είμαι νέο μέλος στο forum και ελπίζω να μπορέσω να σας δώσω να καταλάβετε πως νιώθω... Είμαι 24 ετών και τον προηγούμενο χρόνο διέγνωσαν ότι πάσχω από διπολική διαταραχή και χρειάστηκε να νοσηλευτώ σε μια κλινική για 2 εβδομάδες. Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή δεν μπορούσα να δεχτώ ότι μου συμβαίνει κάτι τέτοιο και ακόμα και τώρα μου είναι δύσκολο.. Μακάρι να μην μου είχε συμβεί. Νιώθω πως πέρα απ' τον εαυτό μου, ταλαιπωρώ και τους γύρω μου. Φοβάμαι ότι θα χάσω δικούς μου ανθρώπους εξαιτίας αυτού. Φοβάμαι ότι όλα τα όνειρα που είχα δεν θα τα κάνω ποτέ πράξη. Ντρέπομαι για όσα έγιναν τότε που περνούσα τη φάση υπομανίας. Φοβάμαι ότι δεν θα μπορέσω να κάνω περήφανους τους δικούς μου. Φοβάμαι ότι οι φάσεις - μανιακές ή καταθλιπτικές - που μπορεί να περάσω ξανά θα με καθηλώσουν. Φοβάμαι ότι δεν θα μπορέσω να κάνω μια σωστή οικογένεια με το πρόβλημα αυτό. Φοβάμαι, φοβάμαι, φοβάμαι...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Aθήνα
    Posts
    143
    Τι τύπου διπολική διαταραχή σου διέγνωσαν?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    5
    Διπολική διαταραχή τύπου 2

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    αμελια καλως ορισες!
    καταρχας δεν χρειαζεται να νιωθεις ενοχες για αυτα που εκανες στη φαση της υπομανιας.
    και γω περυσι ημουν σε υπομανια και εκανα πραγματα για τα οποια μετανιωσα.
    δεν εχει νοημα ομως να κλαιμε πανω απο το χυμενο γαλα.
    εμενα αυτη η υπομανια μου δειδαξε κατι: μολις καταλαβαινω οτι παω να μπω σε υπομανιακο επεισοδιο, να ενημερωνω τον γιατρο μου και να μειωνουμε το αντικαταθλιπτικο.
    αυτη την περιοδο δεν σου κρυβω πως νιωθω λιγο πιο ανεβασμενη απο το φυσιολογικο οποτε απο αυριο μετα απο συνενοηση με τον γιατρο μου θα κοψω το ενα αντικαταθλιπτικο.

    τους δικους σου δεν θα τους χασεις γιατι σε αγαπανε επομενως σε αποδεχονται οπως εισαι (μαζι με την ψυχολογικη σου διαταραχη δλδ).
    οσο για αυτο που λες οτι δεν θα τους κανεις περιφανους ουτε καν να το σκεφτεσαι .
    αυτο που πρεπει να σε απασχολει ειναι να κανεις πραξη τα δικα σου ονειρα (οσο σου επιτρεπει καθε φορα η κατασταση σου ).
    οταν εισαι πεσμενη βαζε μικρους και υλοποιησιμους στοχους ετσι ωστε να μπορεις να τους φερεις σε περας.

    οι μανιακες και καταθλιπτικες φασεις οντως μας καθηλωνουν αλλα για αυτο λεγονται φασεις.
    γιατι περνανε.και μας καθηλωνουν προσωρινα.
    να εκμεταλευεσαι τις στιγμες που εισαι καλα.
    μην φοβασαι καλη μου.
    και κυριως απενοχοποιησου,γιατι απο το μηνυμα σου περα απο τον φοβο που εκφραζεις παρατηρω οτι εχεις πολλες ενοχες μεσα σου!
    δεν επελεξες ομως εσυ να εχεις διπολικη διαταραχη.
    ουτε εγω
    ολα θα πανε καλα.
    φιλια

    υ.γ. παρα πολλοι διπολικοι στον πλανητη εχουν κανει υγιη οικογενεια.
    και αυτο δεν στο λεω για να σε ανακουφισω.
    ειναι αληθεια!!!!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    5
    amelie74 Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.. Είμαι όντως ενοχική είναι η αλήθεια. Αλλά προσπαθώ να το ξεπεράσω. Όπως και να σταθώ στα πόδια μου.. Μακάρι όλο αυτό το ταξίδι να μας κάνει πιο δυνατούς.. Μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Aθήνα
    Posts
    143
    Παρα πολύ σωστή η τοποθέτηση της amelie 74.
    Να προσθέσω ότι πρέπει να αγαπήσεις την μοίρα σου. Να την ακολουθείς δηλαδή, γιατί εάν αντιστέκεσαι θα σε σέρνει.
    Οι φάσεις, φάσεις είναι περνάνε. Ναι, ξανάρχονται αλλά ξαναφεύγουν.
    Υπομονή, δέξου την κατάσταση και ζήσε.
    Αγάπησε τον εαυτό σου και απεμπόλισε, όσο μπορείς, τις ενοχές.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    Quote Originally Posted by amelia View Post
    Καλησπέρα σε όλους! Είμαι νέο μέλος στο forum και ελπίζω να μπορέσω να σας δώσω να καταλάβετε πως νιώθω... Είμαι 24 ετών και τον προηγούμενο χρόνο διέγνωσαν ότι πάσχω από διπολική διαταραχή και χρειάστηκε να νοσηλευτώ σε μια κλινική για 2 εβδομάδες. Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή δεν μπορούσα να δεχτώ ότι μου συμβαίνει κάτι τέτοιο και ακόμα και τώρα μου είναι δύσκολο.. Μακάρι να μην μου είχε συμβεί. Νιώθω πως πέρα απ' τον εαυτό μου, ταλαιπωρώ και τους γύρω μου. Φοβάμαι ότι θα χάσω δικούς μου ανθρώπους εξαιτίας αυτού. Φοβάμαι ότι όλα τα όνειρα που είχα δεν θα τα κάνω ποτέ πράξη. Ντρέπομαι για όσα έγιναν τότε που περνούσα τη φάση υπομανίας. Φοβάμαι ότι δεν θα μπορέσω να κάνω περήφανους τους δικούς μου. Φοβάμαι ότι οι φάσεις - μανιακές ή καταθλιπτικές - που μπορεί να περάσω ξανά θα με καθηλώσουν. Φοβάμαι ότι δεν θα μπορέσω να κάνω μια σωστή οικογένεια με το πρόβλημα αυτό. Φοβάμαι, φοβάμαι, φοβάμαι...
    καλώς ήρθες κατ' αρχήν.
    όλα αυτά που νοιώθεις είναι φυσιολογικά και τα έχουν νοιώσει πάρα πολλοί άνθρωποι στην αρχή της δοκιμασίας της διπολικής. δεν είσαι μόνη σου λοιπόν σε αυτό, είμαστε ΜΑΖΙ! και θα ήθελα να το νοιώσεις αυτό! είναι σημαντικό να ξέρεις ότι δεν το περνάς μόνη σου ότι περνάς και ότι υπάρχουν άνθρωποι που σε καταλαβαίνουν και μπορούν να σε υποστηρίξουν!
    φυσικά και είναι πολύ δύσκολο να δεχτεί κάποιος ότι έχει διπολική καθώς ανατρέπονται πάρα πολλά πράγματα με τη διάγνωση αυτή. όμως όσο πιο γρήγορα το αποδεχτεί κανείς τόσο πιο γρήγορα οδηγείται στη σταθεροποίηση.
    γιατί ναι! αν ακολουθείς τη θεραπεία σου, αν συνεργάζεσαι με τον γιατρό σου, αν κάνεις ψυχοθεραπεία, αν μάθεις να αναγνωρίζεις τα συμπτώματα και να προλαβαίνεις τις μεθεπόμενες υποτροπές, αν μάθεις να κάνεις όσο το δυνατό πιο υγιείς επιλογές και σχέσεις για να έχεις ένα όσο το δυνατό πιο υποστηρικτικό περιβάλλον τότε όλα θα πάνε καλά!
    κ τους δικούς σου ανθρώπους θα κρατήσεις κοντά σου, κ οικογένεια θα μπορέσεις να κάνεις κ ίσως να μη ξαναρρωστήσεις ποτέ!
    ξέρω πως όλα αυτά μάλλον σου φαίνονται βουνό αλλά σου λέω και πάλι πως δεν είσαι μόνη σου σε όλο αυτό!
    έχουμε ιδρύσει ένα σωματείο ειδικά για ανθρώπους με διαταραχές διάθεσης με το όνομα ΜΑΖΙ! που ουσιαστικά είναι ένα δίκτυο υποστήριξης και αλληλοενημέρωσης.
    έχουμε ομάδα στο facebook όπου κάνουμε ομαδικό τσατ και θα σου στείλω τα στοιχεία μου με προσωπικό μήνυμα αν θέλεις να με προσθέσεις στους φίλους σου για να σε προσθέσω στην ομάδα!
    σε αθήνα και θεσσαλονίκη κάνουμε συναντήσεις δικτύωσης και οσονούπω θα δημιουργήσουμε τις πρώτες ομάδες αυτοβοήθειας στην ελλάδα. για περισσότερα στο www.mazi.org.gr.
    αυτά προς το παρόν και ό,τι άλλο θέλεις μη ξεχνάς, είμαστε ΜΑΖΙ σε αυτό!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    5
    rex Αυτό που λες ότι αν αντιστέκεσαι θα σε σέρνει έχεις δίκιο. Και αυτό προσπαθώ να σκέφτομαι..

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    5
    pelariry Το μήνυμα σου με κάνει να νιώθω καλύτερα.. Πραγματικά... Σ' ευχαριστώ...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Aθήνα
    Posts
    143
    Εύχομαι να νιώθεις λίγο καλύτερα τώρα.
    Μην φοβάσαι. Ανησυχείς με τον φόβο τυχόν μη εκπλήρωσης επιθυμιών σου στο μέλλον.
    Για χρόνο δηλαδή που δεν υπάρχει ακόμα και εμπεριέχει το άγνωστο και κατά συνέπεια την άγνοια, η οποία, το πιο συχνό της σύμπτωμα είναι ο φόβος.
    Εστίασε στο σήμερα και γίνε διεκδιτική.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    Quote Originally Posted by amelia View Post
    pelariry Το μήνυμα σου με κάνει να νιώθω καλύτερα.. Πραγματικά... Σ' ευχαριστώ...
    χαίρομαι...

Similar Threads

  1. φοβαμαι
    By d_o in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 31-10-2011, 04:18
  2. Φοβάμαι.
    By Αγάπη in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 18-12-2010, 09:59
  3. φοβαμαι
    By bell in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 4
    Last Post: 10-02-2010, 22:33
  4. φοβαμαι.......
    By eftixoula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 20-08-2008, 01:23
  5. Φοβάμαι..
    By Στέλλα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 36
    Last Post: 27-09-2007, 13:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •