ΑΝΗΣΥΧΩ!!!!!!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    166

    ΑΝΗΣΥΧΩ!!!!!!!!

    Καταφερα και ξεπερασα την ηπια καταθλιψη που ειχα. Ναι τα καταφερα θελω να το πιστευω γιατι πανε πανω απο 2 βδομαδες που νιωθω καλα σε αυτο το τομεα. Ομως βαζοντας κατω τα πραγματα με ανησυχησε ενα αλλο γεγονος. Απο την αρχη αυτης της χρονιας, ισως και λιγο πιο πριν ακομα, εχω παρατηρησει στον εαυτο μου ελλειψη μνημης. Οχι σοβαρη αλλα ας πουμε ξεχνουσα πολλα που μου λεγαν κυριως. Γενικα ειχα πιασει τον εαυτο μου να ψαχνω να βρω τις λεξεις που θελω να πω σε καποια κουβεντα και να εχω πιο φτωχο λογο απο πριν... Ολα αυτα πριν δε με ανησυχουσαν τοσο οσπου χτες εφαγα ενα γερο σκαλωμα μνημης μεχρι που και το αμαξι το ειχα παρκαρει απο την αριστερη πλευρα και εγω νομιζα, ημουν σιγουρος οτι το ειχα απο δεξια. Γενικα μικροπραγματακια τα ξεχνουσα ολο το καιρο που σας ειπα και απλα χτες τα εβαλα κατω. Πραγματικα ανησυχω πολυ, δεν νιωθω στρεσαρισμενος η αγχωμενος τωρα αλλα και πριν τους 3 μηνες αυτους που ειχα τους πανικους,αγχος,καταθλιψη, ειχα αγχος και ομως και τοτε ειχα τετοια με τη μνημη. Πηγε το μυαλο μου παντου και ακομα δεν μπορω να ηρεμησω αφου βρηκα τα παρακατω:
    ----------------------------------------------------------------------------
    Ποια είναι τα συμπτώματα της άνοιας;
    Ένα άτομο που πάσχει από άνοια παρουσιάζει:

    έλλειψη μνήμης
    προβλήματα προσανατολισμού
    δυσκολία στον προγραμματισμό δραστηριοτήτων και μελλοντικών σχεδίων
    δυσκολία με ορισμένες δραστηριότητες (ντύσιμο, τηλεφωνήματα)
    νοητικές διαταραχές (γλωσσικές διαταραχές, προβλήματα στον υπολογισμό αριθμών)
    μεταβολές στα χαρακτηριστικά της προσωπικότητας και διαταραχές συμπεριφοράς, όπως για παράδειγμα ταραχή και επιθετικότητα

    Οι ασθενείς καταλαβαίνουν ότι αρχίζουν να πάσχουν από άνοια;
    Αρχικά οι ασθενείς συνήθως καταλαβαίνουν ότι τα πράγματα δεν είναι όπως πριν. Φυσικά αυτό περιλαμβάνει μεγάλου βαθμού ανασφάλεια, λύπη και απογοήτευση. Αυτή η επίγνωση φαίνεται να χάνεται κατά την εξέλιξη της νόσου.
    ----------------------------------------------------------------------------
    Ξερω ισως προτρεχω πολυ αλλα πραγματικα βρισκω συμπτωματα στον εαυτο μου και οχι επειδη νομιζω αλλα οντως. Στην ελλειψη μνημης και στη μεταβολη χαρακτηριστικων προσωπικοτητας και συμπεριφορας. Και οσο για τις γλωσσικες διαταραχες που λεει ειναι αυτο που καμια φορα ο λογος μου ειναι φτωχος σαν να ψαχνω τις σωστες λεξεις. Φοβαμαι, αν γνωριζει κανεις κατι πανω σε τετοια θεματα ας μου πει. Εγω παντως θα επισκεφτω ενα γιατρο αλλα δε ξερω τι γιατρο. Συγνωμη αν το θεμα δεν κολλαει πολυ στο Αγχος/Φοβιες..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    166
    Μια διορθωση εκει που γραφω για τους 3 μηνες τωρα που ειχα αγχος,στρες εντονο και καταθλιψη, οτι πριν απο αυτους τους 3 μηνες δεν ειχα αγχος και ομως ειχα τα ιδια με τη μνημη.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    166
    Και κατι τελευταιο και συγχωρηστε με που κανω καταχρηση, απο οταν αρχισαν αυτα τα προβληματα μνημης εγω το εβλεπα οτι ξεχνουσα και ελεγα γιατι ρε γαμωτο, δεν ειχα τετοια προβληματα παλια τι εγινε... Δηλαδη αλλο ενα σημαδι που οπως γραφει, καταλαβαινουν οτι κατι δε παει καλα.... Φοβαμαι παιδια... Φοβαμαι πολυ.

  4. #4
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Σπύρο, θα σου απαντούσα εκ νέου,
    αλλά η απάντηση που σου έδωσα στο παρακάτω θέμα, με καλύπτει απόλυτα και θα σε παρακαλούσα να την κοιτάξεις σοβαρά.

    Η δυσθυμία

    Χρειάζεται να απευθυνθείς σε κάποιον ψυχολόγο και να επεξεργαστείς μαζί του την υπεραπασχόληση σου με τα σωματικά συμπτώματα και όχι να επεξεργαστείς τα ίδια τα σωματικά συμπτώμτα.

    Αλήθεια, ποια ανάγκη σου μπορεί να καλύπτει αυτή η υπεραπασχόληση? Τι είναι αυτό που \"καλύπτει\" αυτή η συμπεριφορά σου?
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    166
    Τι εννοεις ποια αναγκη μπορει να καλυψει αυτη η υπερασχοληση...Και για αυτο που λες οτι καλυπτει αυτη η συμπεριφορα μου τι εννοεις?? Το λες σαν κατι σοβαρο οτι μπορει να καλυπτει τι εννοεις γιατι δεν καταλαβα.

  6. #6
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Καμιά φορά, η υπεραπασχόληση με σωματικά συμπτώματα λειτουργεί σαν μηχανισμός άμυνας του Εγώ.
    Για να αποφύγουμε να αντιμετωπίσουμε ένα πρόβλημα, για να μην στρέψουμε την ματιά μας σε κάτι άλλο που μας απασχολεί μεταθέτουμε την προσοχή μας, την ενέργεια μας σε κάτι άλλο.

    Εάν αυτό μπορούσες να το ανακαλύψεις σε ένα πρώτο επίπεδο σκέψης, θα το είχες κάνει ήδη.
    Συχνά όμως δεν είναι εύκολο να ενοτιπίσουμε τι είναι μηχανισμός άμυνας και το όχι. Η ψυχοθεραπεία βοηθά σημαντικά σε αυτή την κατεύθυνση γιατί σε φέρνει σε επαφή με το \"σκοτεινό κομμάτι\" του εαυτού σου.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    166
    Απο τους επαγγελματιες ψυχοθεραπευτες που εχει στη κεντρικη σελιδα, για νομο Αττικης, ξερεις καποιον να μου προτεινεις? Αλλιως να διαλεξω καποιον εγω. Ποσο θα πηγαινει πανω κατω εξοδα??

  8. #8
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Σαφώς και έχω κάποιους συναδέλφους των οποίων την δουλειά σέβομαι και εκτιμώ πολύ, αλλά ας μη μπούμε σε αυτή τη διαδικασία μέσω φόρουμ, δεν το θεωρώ όμορφο.
    Είτε επέλεξε κάποιον μόνος σου, με δικά σου κριτήρια, είτε στείλε μου e-mail στο [email protected] για να σου προτείνω 2-3 ονόματα.

    Οσο για τις τιμές στην ΑΘήνα, να υπολογίζεις πάνω από 40 ευρώ ανά συνεδρία και από κει και πέρα, έχε υπ\' όψιν ότι μεταπτυχιακά, διδακτορικά, εμπειρία και διάφορες εκπαιδεύσεις τυο εκάστοτε ειδικού, ανεβάζουν το κόστος πολύ παραπάνω.

    Εάν δεν θέλεις ή μπορείς να μπεις σε μια τέτοια διαδικασία, χρονοβόρα και κοστοβόρα, μπορείς να αναζητήσεις κάποιον δημόσιο φορέα, με ότι θετικά και αρνητικά αυτό συνεπάγεται.

    Καλή πορεία να έχεις. Ειλικρινά, χαίρομαι με το γεγονός ότι το σκέφτεσαι, ότι το διαπραγματεύεσαι μέσα σου. Να είσαι βέβαιος ότι θα βοηθηθείς, λίγο, πολύ ή εντελώς.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    168
    Mην ανησυχεις...ολοι τα περνουν αυτά Σπύρο

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    166
    Ηδη το θεμα αυτο το αφησα πισω δεν ασχολουμαι. Απλα πρεπει να λυσω αυτην την ενασχοληση που εγω δε πιστευω να κρυβει πισω οτι δεν αντιμετωπιζω καποια κατασταση και ετσι ξεσπαω αλλα εχει να κανει με τους φοβους μου... Παντως θα ψαξω για καποιον για ψυχοθεραπεια αφου πολυς κοσμος εχει βοηθηθει απο αυτο. Απλα dodoni δε ξερω ο τροπος που τα γραφεις με τρομαζει λιγο τα κανει να φαινοντε καπως σαν σοβαρα τα πραγματα... Που δε νομιζω (και ελπιζω) να μην ειναι ετσι και απλα για να μη ταλεπωρουμαι με τετοιες σκεψεις. Ειναι και η μαλακια οτι εχω διαβασει τα απειρα αρθρα περι ολων των ψυχικων-ψυχολογικων και υπαρχουν στιγμες που θα ζηλεψω αρκετα κατι με τη κοπελα μου και δε θα ναι λογικο και να σκεφτω \"Ωχ πλακα θα χει να ναι τπτ παρανοικο κτλ.\"...Μαλακιες... Ετσι καπως και με τα σωματικα. Ειναι ο φοβος μου του να εχω κατι οτιδηποτε. Που ειτε ειναι ετσι, και καπου οφειλεται αυτος ο φοβος ειτε ειναι οπως λεει ο dodoni μια αμυνα σε καποια κατασταση που δεν αντιμετωπιζω.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •