Δεν καταλαβαίνω.......
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    6

    Δεν καταλαβαίνω.......

    Γεια σας είμαι νέο μέλος και σας παρακολουθώ καιρό,θα ήθελα με την σειρά μου να πω και γω το δικό μου θέμα που με απασχολεί. Με τους γονείς μου δεν μιλάμε,ούτε με τον αδελφό μου αλλά και με κανένα άλλο συγγενή μου οι λόγοι που εγώ δεν θέλω να υπάρχουν επαφές είναι γιατί μεταδίδουν στεναχώρια και άσχημα νέα γενικώς η κουτσομπολιά.ΤΟυς το έχω πει άπειρες φορές ότι με ενοχλεί αλλά δεν καταλαβαίνουν οπότε και πήρα απόφαση να τους κόψω μια και καλή για πάντα για την καλή μου ψυχολογία και υγεία. Προχθές ήταν τα γενέθλια μου και όπως πάντα κάθε φορά αλλά μόνο τις μέρες που γιορτάζω η Χριστούγεννα και Πάσχα με καλεί η γιαγιά μου. Συνήθως επι 3-4χρονια δεν απαντούσα στα τηλεφωνήματα με το που έβλεπα το νούμερο,όλη την χρόνια δεν έχουμε καμία επικοινωνία και με θυμάται στις γιορτές,προχθές λοιπόν είδα το νούμερο και αποφάσισα να απαντήσω. Μετά απο τόσα χρόνια αφού μου είπε χρόνια πολλά τις είπα ευχαριστώ αλλα είμουν ψυχρή...περισσότερο έκανα μμμ μμμ μμμ παρά μιλούσα σε όσα μου έλεγε.....και βρε παιδιά με πήρε τηλέφωνο και μου αραδιασε την μέρα που γιόρταζα όλες τις αρρώστιες και τα προβλήματα τόσων χρόνων που ταλανίζουν το σόι. Ο σύντροφος μου λέει πως έκανα λάθος που σήκωσα το τηλέφωνο,εγώ του είπα πως δεν μου αρεσει να κρυβόμαστε στο ίδιο μου το σπίτι και πως αυτοί θα πρέπει να καταλάβουν τα λάθη τους και να δεχτούν ότι δεν θέλω επαφές μαζί τους. Το πιο κουλο που μου είπε η γιαγιά ότι θέλει να έρθει σπίτι μου να μου φέρει μια εικόνα του Χριστού που θα πρέπει να την πάω σε μια εκκλησία να την διαβάσω,γλυκό βυσσινο που έφτιαξε,και μπουμπουνιερα απο το γάμο της ξαφελφης μου που η ξαφελφη μου χροοοοονια τώρα δεν έχει πάρει ένα τηλέφωνο και δεν με κάλεσε και στο γάμο της. Δηλαδή μου μιλούσε λες και δεν είχε μεσολαβήσει αυτό το χάσμα χρόνων στην επικοινωνία μας. Αναρωτιέμαι γιατί συμπεριφέρεται έτσι,κόντρα παει; Τρελή είναι; Εννοείται πως δεν την θέλω στο σπίτι μου επίσκεψη,σας παρακαλώ πείτε μου μήπως κάνω λάθος κάτι; Δεν μου άρεσε που απο Μονή της είπε να με επισκεπτει. Πόσο πιο αυστηρή πρέπει να γίνω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!!!!!!!!!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Καλησπερα σου!

    Μηπως δεν της το εδωσες να το καταλαβει? Θεωρω οτι ειναι τρομερα λυπηρο να μην θελει καποιος την οικογενεια του αλλα ξερω οτι συμβαινει οπως και με εμενα. Ετσι και εγω οπως και εσυ δεν θελουμε την αρνητικοτητα πραγμα που δεν καταλαβαινουν. Πρεπει να της πεις τι σε ενοχλει ωστε να το καταλαβει εκτος αν της το εχεις πει. Αλλιως πιστευω οτι σαν οικογενεια σου δεν μπορει να το δεχτει και να το διαννοηθει..

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    6
    Σε όλους τους έχω γνωστοποιήσει τι ακριβώς με ενόχλησε στην συμπεριφορά τους για τον καθένα ξεχωριστά,αρρώστησα έκανα επέμβαση 7ωρες και ο πατέρας μου δεν πήρε ούτε τηλέφωνο.....τι θέλω να πω...μιλάω για σοβαρά και χοντρά θέματα που έχουν λανθασμένη και αδιάφορη συμπεριφορά απέναντι μου και η γιαγια είναι η αρχικούτσομπολα απο το σόι , με κράτησε 2ωρες στο ακουστικό να μου λέει για προβλήματα και στενάχωρα πράγματα... Τους είχα πει παλιότερα πως μέχρι και ο γιατρός μου είπε να μην στεναχωριεμαι και αγχωνομαι αλλα αυτοί εκεί ακάθεκτοι. Ναι είναι λυπηρό και πέρασα πολυ άσχημα αλλα δεν φταίω εγώ για αυτή την απόφαση να τους κάνω πέρα....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Συμφωνω απολυτα! Μηπως αν τους το ελεγες με εντονο και σοβαρο υφος εστω για τελευταια φορα οτι αν δεν το αλλαξουν δεν προκειται να τους ξαναδεχτεις?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    6
    Σήμερα το απόγευμα θέλει να με επισκεπτει η γιαγια.... Πήρα τηλέφωνο να τις πω μια δικαιολογία αλλα δεν σήκωσε το τηλέφωνο.....σκέφτομαι να την ξανά πάρω.... Η να την αφήσω να έρθει ως την πόρτα του σπιτιού μου αλλα να μην τις ανοίξω μέχρι να φύγει...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Αμα θες να την αποφυγεις ναι καντο! Το σημαντικο ειναι οτι ξερεις τι θες και διεκδικησε το ιδιως οταν αφορα το δικο σου καλο..

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    6
    Έχω κουραστεί έξι χρόνια να τους λέω τ ίδια και τα ίδια,άλλωστε και η στάση μου που τους αποφεύγω και δεν απαντώ στα τηλέφωνα τους θα έπρεπε να το έχουν δεχτεί... Ο σύντροφος μου που είναι έξω απο όλο αυτο μου λέει δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πράγμα δηλαδή ούτε και εκείνος μπορεί να κατανοήσει την συμπεριφορά τους σε διάφορα γεγονότα.. Τους τα έλεγα με καλό και ευγενικό τροπο δεν έπιασε , έγινα πιο αυστηρή τίποτα , στο τέλος με κατηγόρησαν ότι δεν τους θέλω απο καπριτσιο η παραξενια δική μου που είναι ψέμα... Πιο πολυ σαν κόντρα μου κάνει να μην θέλουν να δεχτούν την λάθος συμπεριφορα τους

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Giapoint View Post
    Σήμερα το απόγευμα θέλει να με επισκεπτει η γιαγια.... Πήρα τηλέφωνο να τις πω μια δικαιολογία αλλα δεν σήκωσε το τηλέφωνο.....σκέφτομαι να την ξανά πάρω.... Η να την αφήσω να έρθει ως την πόρτα του σπιτιού μου αλλα να μην τις ανοίξω μέχρι να φύγει...
    νομιζω οτι ειναι πολυ χοντρο να μην της ανοιξεις, αφου δεν καταφερες να ακυρωσεις.
    προτεινω να ειναι καποιος μαζι σου. ο συντροφος σου η μια φιλη σου.
    μολις ερθει, πες της οτι προεκυψε κατι που πρεπει να κανετε οπωσδηποτε με την παρεα αυτη,επαιρνες μαλιστα τηλ. να ακυρωσετε, αλλα δεν την εβρισκες, γιαυτο δεν εχετε πολυ χρονο στην διαθεση σας.
    κερασε την κατι, μιλα γι αυτα που θελεις κι οταν γινει αφορητη η κατασταση με ολα αυτα που οταν σου λεει σε ενοχλουν, κανε ενα νοημα στον φιλο σου να σηκωθει και να πει οτι δεν υπαρχει αλλος χρονος και πρεπει να φυγετε.

    οσο για το γενικοτερο θεμα με την οικογενεια, εγω προτεινω αντι να τους κλεινεις την πορτα αμεσα, να τους κανεις να φυγουν αυτοι, αν δεν μπορουν να μην σου μεταδιδουν κακη ενεργεια και κουτσομπολια.
    για παραδειγμα. οταν πηρε η γιαγια κι αρχισε την αρρωστολογια (πραγμα που ειναι αθλιο και συμφωνω μαζι σου) επρεπε να της το κοψεις μαχαιρι αμεσα, χωρις περιστροφες "γιαγια δεν συζηταω ποτε για αρρωστιες, κατι αλλο εχουμε να πουμε?" οποτε επανερχεται, λες το ιδιο. οπως επισης κι αν αρχισει τα κουτσομπολια.
    προσωπικα εχω κοψει φιλιες για τον λογο αυτο...
    αν δεν καταλαβαινει κι επανερχεται μονο σε τετοια θεματα, της λες ξεκαθαρα "βλεπω δεν εχουμε κατι αλλο να πουμε εκτος απο συμφορες και κουτσομπολια, πρεπει να κλεισω τωρα"
    τοσο απλα..
    εγω το κανω μονιμως με την μανα μου που εχει την κακη συνηθεια οταν παρει τηλεφωνο να αρχιζει να μου μιλαει για τα αγχη της. της λεω "τπτ καλο εχεις να μου πεις?" η αλλαζω κουβεντα η το κλεινω πλεον. δεν καθομαι να τρωω την μιρλα στα μουτρα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Δεν πειραζει γλυκεια μου. Κοιτα να εισαι καλα εσυ και να κρατας θετικους ανθρωπους κοντα σου και μακρια οι αρνητικοι. Ασε να λενε οτι θελουν και να μην σε νοιαζει. Εκεινοι φθειρονται, κακο δικο τους. Δυστυχως επειδη ειμαστε μελος μιας οικογενεια δεν σημαινει και οτι μας κανει ή μας κανει καλο, το αντιθετο κιολας. Οποτε προχωρα μπροστα και να δημιουργεις θετικα πραγματα στη ζωη σου! Σου το ευχομαι!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    6
    Σε ευχαριστώ που μου απαντησες ! Ξέρεις στεναχωριεμαι χριστίνα γιατί μετά απο τόσο καιρο προσπαθείς να πείσεις τον εαυτό σου ότι πχ η μάνα μου πέθανε και ας ζει.... Και χτυπάει το τηλέφωνο ".............. Βαρέθηκα να το βλέπω να χτυπάει και να μην απαντώ. Αλλα και που απάντησα είδα τα ίδια και χειρότερα..... Καλύτερα να μην είχα απαντησει

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Το ξερω ποσο δυσκολο και λυπηρο ειναι αλλα τελικα δεν μπορεις να κανεις τιποτα αν οι δικοι σου δεν ΘΕΛΟΥΝ να το καταλαβουν. Να μην νιωθεις ενοχες! Δες παντως και της Ρεμεντυ το μνμ γιατι τα λεει πολυ σωστα..

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    6
    Remedy ναι είναι χοντρό να μην ανοίξω την πόρτα και να φύγει αλλα αυτοπροσκαλεσε τον εαυτό της και δεν σου κρύβω πως έκανα αυτή την σκεψη....θα ξανά δοκιμάσω να την πάρω τηλέφωνο να μην έρθει. Στα υπόλοιπα έχεις δίκιο απόλυτο απλά με έπιασε η βλακεία μου και δεν απάντησα όπως λες μαχαίρι να τις κόψω την μαυρίλα.... Ίσως νόμιζα η χαζη πως κάτι θα έχει αλλάξει... Σε ευχαριστω για την απάντηση.

Similar Threads

  1. ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΙ ΘΕΛΕΙ
    By mach in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 28-08-2011, 16:54
  2. ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ
    By ksotiko in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 18-03-2011, 14:59
  3. Δεν καταλαβαίνω τίποτα πια_Βοήθεια
    By eva_22 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 06-06-2007, 18:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •