σχετικα με την οικονομικη κατασταση που επικρατει - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 91
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    σιγουρα τα ποσοστα αυξηθηκαν αλλα ειναι λυση αυτη;σκεψου τον πατερα να κανει αυτο και πισω να μενει γυναικα με παιδια.εγωϊστικο δεν ειναι;απελπισια θα μου πεις.ε. γι αυτο αυξηθηκαν τα ψυχοφαρμακα.
    χθες ακουγα οτι οι φιρμες Gucci και παρομοιες εχουν αυξηση κερδων 30%.καταλαβαινουμε οτι οι πλουσιοι με ολα αυτα γινονται ακομη πλουσιοτεροι.

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    24
    Όταν σε μια οικογένεια είναι και οι δύο άνεργοι με την ανεργία που επικρατή και να έχεις και παιδιά σου μένει άλλη λύση γιώτα μου?

    Και οι περισσότεροι πιστεύω ότι εκτός από λύση επιβίωσης το κάνουν και για ένα καλύτερο μέλλον για τα παιδια τους......γιατί μετά από τον σύζυγο αφού βρει δουλειά και εγκατασταθεί ακολουθούν και οι υπόλοιποι...

    Δεν ξέρω λυπηρό και ταυτόχρονα βάρβαρο είναι για μένα...έχουν έρθει και στην Κύπρο αρκετοί από Ελλάδα...τώρα το κατά πόσο βρήκαν δουλειά δεν ξέρω γιατί κ'εδώ έχουμε πρόβλημα ανεργίας και όσο πάει και μεγαλώνει...

  3. #18
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    77
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    ελα Idella, πανω δεξια στο φορουμ υπαρχει αναζητηση, δοκιμασε γραφωντας τη λεξη αυτοκτονια εκει, και δες απλα ποσα θεματα σου βγαζει του 2011 μονο. ηδη εγω θυμαμαι της Κύκνου, aleg, ola_maura, death, Konstantinoss τα πιο προσφατα...
    Εννοείς μάλλον ότι συζητήθηκε πολλάκις το θέμα της αυτοκτονίας για διάφορους λόγους. Όμως τι σχέση έχει η ομαδική αυτοκτονία και μάλιστα στο συγκεκριμένο φόρουμ?

    Κάποιος που διαβάζει για πρώτη φορά μπορεί να νομίζει ότι εδώ γίνονται ομαδικές αυτοκτονίες.

    Ουδέποτε το φόρουμ έχει επιτρέψει ανθρώπους να προτρέπουν/συμβουλεύουν κάποιον να/πως να αυτοκτονήσει.
    Το φόρουμ αυτό προτρέπει όποιον κάνει αυτοκτονικές σκέψεις να ζητήσει βοήθεια από έναν ειδικό.

    Και με την ευκαιρία να υπενθυμίσω ότι :Ο μοναδικός σκοπός του www.e-psychology.gr είναι να προσφέρει έναν χώρο όπου όλοι θα μπορούν να ανταλλάξουν ιδέες και εμπειρίες και να συζητήσουν θέματα της Ψυχικής Υγείας. Δεν μπορούμε και δεν πρόκειται να υποκαταστήσουμε τον θεραπευτή σας.

    Συγνώμη από την θεματοθέτρια για το off topic.

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    ω καλα Idella οτι να'ναι πιαστηκες απο μια λεξη μου, και το κανες σοβαρη ιστορια παλι. οταν παραπανω απο 4 ατομα μπαινουν και γραφουν θεματα που λενε οτι θελουν να αυτοκτονησουν, οπως και να το κανουμε, μπορουμε να πουμε οτι αποτελουν ομαδα. δεν ειναι συνενοημενοι μεν, αλλα εχουν κοινο σκοπο.

    στο φορουμ δε νομιζω πως εισαι πολυ καιρο για να ξερεις αν οντως "ουδεποτε επετρεψε κατι". εκτος αν εισαι παλια χρηστρια με νεο nickname...

    οπως και να εχει γραφω αυθορμητα παντα, και ποτε μου δε καθησα να σκεφτω αν αυτα που θα γραψω θα τα παρει καπως ο ενας κι ο αλλος, ειδικα ατομα που δεν ειναι καν μελη εδω! αν καθομουν να κανω κατι τετοιο, και να σκεφτομαι πως μπορει να τα παιρνουν ολοι ολα αυτα που λεω, θα κατεληγα στο τρελαδικο.

  5. #20
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    77
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    ω καλα Idella οτι να'ναι πιαστηκες απο μια λεξη μου, και το κανες σοβαρη ιστορια παλι. οταν παραπανω απο 4 ατομα μπαινουν και γραφουν θεματα που λενε οτι θελουν να αυτοκτονησουν, οπως και να το κανουμε, μπορουμε να πουμε οτι αποτελουν ομαδα. δεν ειναι συνενοημενοι μεν, αλλα εχουν κοινο σκοπο.

    στο φορουμ δε νομιζω πως εισαι πολυ καιρο για να ξερεις αν οντως "ουδεποτε επετρεψε κατι". εκτος αν εισαι παλια χρηστρια με νεο nickname...

    οπως και να εχει γραφω αυθορμητα παντα, και ποτε μου δε καθησα να σκεφτω αν αυτα που θα γραψω θα τα παρει καπως ο ενας κι ο αλλος, ειδικα ατομα που δεν ειναι καν μελη εδω! αν καθομουν να κανω κατι τετοιο, και να σκεφτομαι πως μπορει να τα παιρνουν ολοι ολα αυτα που λεω, θα κατεληγα στο τρελαδικο.
    Δεν μπορούμε να πούμε ότι είναι ομάδα γιατί δεν είναι αυτή η έννοια της ομάδας.
    Το θέμα αν δεν το κατάλαβες είναι σοβαρό και αφορά την προστασία του φόρουμ.
    Δεν χρειάζεται να είμαι παλιός μέλος για να ξέρω ότι ουδέποτε επέτρεψε κάτι τέτοιο γιατί αν επέτρεπε τότε δεν θα εξακολουθούσε να λειτουργεί.
    Αν θέλεις κάτι άλλο στείλε μου πμ γιατί είμαστε εκτός θέματος.

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    αλλη μια απελπισμενη στην παρεα ουφ!!!σημερα ειναι σημαντικη μερα θα μαθουμε (?) τι μελλει γενεσθαι!δυσκολα πολυ και ολα μαυρα!
    ας εχουμε υγεια ρε γαμωτο τουλαχιστον και ας ελπισουμε οτι συντομα θα φτιαξουν τα πραγματα..

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,856
    Quote Originally Posted by dora-agxos View Post
    αλλη μια απελπισμενη στην παρεα ουφ!!!σημερα ειναι σημαντικη μερα θα μαθουμε (?) τι μελλει γενεσθαι!δυσκολα πολυ και ολα μαυρα!
    ας εχουμε υγεια ρε γαμωτο τουλαχιστον και ας ελπισουμε οτι συντομα θα φτιαξουν τα πραγματα..
    @@ θα μαθουμε.

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    @@ θα μαθουμε.
    κι εγω ετσι πιστευω αν και πια τι να κρυψουν??απλα απο σημερα θα αποφασιζουν αλλοι για εμας..αφου μας παρεδωσε ανευ ορων ο ΓΑΠ-ΙΟΛΗΣ ας τσακιστουν να φυγουν δεν θα πληρωνουμε και τους 300 πουλημενους!

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by Idella View Post
    Δεν μπορούμε να πούμε ότι είναι ομάδα γιατί δεν είναι αυτή η έννοια της ομάδας.
    το λεει ξεκαθαρα εδω: http://www.greek-language.gr/greekLa...E%B4%CE%B1&dq= έχουν κοινά γνωρίσματα ή κοινούς σκοπούς.

    Quote Originally Posted by Idella View Post
    Το θέμα αν δεν το κατάλαβες είναι σοβαρό και αφορά την προστασία του φόρουμ.
    τη προστασια του φορουμ που δε προστατευει τα μελη του ? το φορουμ ειμαστε εμεις Idella, δεν ειναι αντικειμενο και κατι το αγιο που το προστατευουμε οπως περσυ οι μπατσοι καναν στο δεντρακι του συνταγματος. φορουμ χωρις μελη = οχι φορουμ.

    Quote Originally Posted by Idella View Post
    Αν θέλεις κάτι άλλο στείλε μου πμ γιατί είμαστε εκτός θέματος.
    ναι θελω, να σταματησεις να ασχολεισαι συνεχεια μαζι μου, και να μη χαλας τα θεματα με offtopic. αυτο, σε παρακαλω.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    παιδια εκφραζουμε αποψεις δεν μαλωνουμε.σκεφτομαι οτι ειμαστε στην 6η δοση και ηδη μας εχουν ξεκοκαλισει.επισης πιστευω οτι οποιος κι αν ηταν στην ηγεσια θα ειχαμε παρομοια αποτελεσματα καθως ολοι σ΄ενα καζανι βραζουν.διαφορετικα θα φροντιζαν να μπουν οι κλεφτες φυλακη και να δωσουν τα χρηματα του ελληνικου λαου πισω.φανταζεστε τι θα γινει με καθε επομενη δοση;λεμε οτι θα γινουμε Αργεντινη.μα κανεις δεν λεει οτι η Αργεντινη ειναι ενα πλουσιο κρατος και καταφερε μονο του να ξεπερασει και μεσα σε λιγα χρονια να παρουσιασει τετοια ανθιση.εμεις τι θα εξαγουμε;πορτοκαλια;

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    Quote Originally Posted by γιώτα2 View Post
    παιδια εκφραζουμε αποψεις δεν μαλωνουμε.σκεφτομαι οτι ειμαστε στην 6η δοση και ηδη μας εχουν ξεκοκαλισει.επισης πιστευω οτι οποιος κι αν ηταν στην ηγεσια θα ειχαμε παρομοια αποτελεσματα καθως ολοι σ΄ενα καζανι βραζουν.διαφορετικα θα φροντιζαν να μπουν οι κλεφτες φυλακη και να δωσουν τα χρηματα του ελληνικου λαου πισω.φανταζεστε τι θα γινει με καθε επομενη δοση;λεμε οτι θα γινουμε Αργεντινη.μα κανεις δεν λεει οτι η Αργεντινη ειναι ενα πλουσιο κρατος και καταφερε μονο του να ξεπερασει και μεσα σε 5 λιγα χρονια να παρουσιασει τετοια ανθιση.εμεις τι θα εξαγουμε;πορτοκαλια;
    παρακολουθησε πολυ προσεκτικα το ντοκιμαντερ για τα γεγονοτα της αργεντινης και θα καταλαβεις ποιος ευθυνεται για την ανθιση της..μια μικρη μεριδα πολιτικων και φυσικα ο ξεσηκωμος του κοσμου και η μεταξυ τους αλληλεγυη!οχι σαν εμας που σκεφτηκαμε την κριση οταν ακουμπησε το δικο μας ποπουδακι ενω ο διπλανος μας ηταν ηδη εξαθλιωμενος.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    το εχω δει Δωρα.

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    2
    Quote Originally Posted by γιώτα2 View Post
    φυσικα ολους μας εχει πληξει η τραγικη κατασταση που επικρατει σχετικα με την οικονομια της χωρας.
    απορω πως μπορουν και ανταπεξερχονται οικονομικα πολλοι που εχουν πολυ μικρα εισοδηματα.
    πριν αρχισει το ¨κουρεμα¨στις τσεπες μας για παραδειγμα εμεις που ειχαμε μια καλη συνταξη και χωρις να κανουμε προσωπικα εξοδα, διασκεδαση ουτε στο ελαχιστο, ρουχα τα απαραιτητα και παλι δεν μας εφταναν τα χρηματα και καθε μηνα συμπληρωναμε απο τα ετοιμα για να καλυψουμε παγιες υποχρεωσεις.
    καθε μηνα οι λογαριασμοι μας ξετιναζουν.καθε μηνα κατι εκτακτο θα συμβει.
    ηδη τον επομενο μηνα θα γινει τριτη φορα περικοπη της συνταξης και το ποσο θα ειναι μεγαλο.το 1/3 της συνταξης εχει πια χαθει.δεν εφταναν ολα τα αγχη αισθανομαι μεγαλη ανασφαλεια.
    καθομαι και σκεφτομαι πως τα καταφερνουν αλλοι και περνουν.μα ποσο να κοψω και απο τι;
    το μυαλο μας εχει γινει κομπιουτερακι.σκεφτομαι τον λογαριασμο της ΔΕΗ και σκεφτομαι οτι θα κοιταζω το ποσον και θα νομιζω οτι βλεπω εφιαλτη για κατι που χτιζαμε μια ζωη με μεγαλη στερηση.
    ειναι οικογενειες οπως και η δικη μου που ανοιχτηκαμε σε καποια πραγματα γιατι κουτσα στραβα τα καταφερναμε.και τωρα τι γινεται;και θα υπαρξουν ακομη χειροτερα.
    εχω παιδια σε ηλικα γαμου και οταν το ακουνε γελανε και καθε μερα τρεμουν οτι θα μεινουν ανεργα.
    τι κανουν τοσες οικογενειες που αντιμετωπιζουν το προβλημα της ανεργιας και πισω δεν υπαρχει βοηθεια απο γονεις;
    Άυτή την στιγμή κανένα από τα παραπάνω προβληματα δεν μπορεί να βρεί λύση εάν δεν αλλάξει
    με δημοκρατικό τρόπο η κυβέρνηση στην χώρα μας. Αν γι αυτό πρέπει οι πολιτες να μην πληρώσουν
    όχι μόνο το χαράτσι αλλά κάθε υποχρέωση προς το κράτος τότε αυτό δεν είναι μόνο δίκαιο αλλά και
    αναγκαίο.Γενικευμένη απεργία.Ενα μπουκοτάζ αγραφο των γερμανικων προιόντων.
    Ας είναι λοιπόν τα λόγια του Αρχιεπισκόπου εκείνα που θα δώσουν το έναυσμα για τόν ξεσηκωμό
    απέναντι σ' αυτην την Γερμανική Χούντα.Φωτιά και τσεκούρι στους προσκυνημένους και στους δοσίλογους.

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    2
    Συμφωνώ και η αλληλεγγυη η καλύτερα η ελλειψη της ήταν αυτή που μας δημιούργησε αυτάπατες ότι πρίν
    την κρίση ζουσαμε καλά.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Αν δεν τόχουμε καταλάβει, είμαστε ήδη πτωχευμένοι και θα χρειαστεί να ενημερωθούμε,
    για το πως θα ξεκινήσουμε πάλι απ' την αρχή κι όπως παλιά από την ανταλλαγή προϊόντων.
    Όσοι μείνουν, για τους άλλους, που μπορούν, καλύτερα να φύγουν, μέχρι να δούμε τι θα γίνει.
    Άντε επί τέλους κάντε το το ψυχοφθόρο σας, δείξτε τί αξίζετε και κάντε χρεωκοπία, γιατί δεν πάει κι άλλο!

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Οικονομική κατάσταση
    By Dimitriou in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 21
    Last Post: 23-09-2011, 15:43
  2. ανεργια - οικονομικη κριση
    By serena in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 16-09-2011, 22:03
  3. Replies: 7
    Last Post: 01-07-2011, 20:43
  4. Αδιέξοξο & οικονομική κρίση
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 17-12-2010, 15:54
  5. Οικονομικη ανεξαρτησια
    By γιώτα2 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 15-12-2010, 12:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •