ομοιοπαθητική
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185

    ομοιοπαθητική

    Γεια σας!
    Γνωρίζει να μου πει κανείς αν τα ομοιοπαθητικά φάρμακα βοηθούν στους ιδεοψυχαναγκαστικούς ανθρώπους? στις εμμονές και στις φοβίες?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    η ομοιοπαθητικη ναι ασχολειται κ με αυτη την γκαμα των ασθενειων αλλα δεν ξερω κατα ποσο βοηθαει..εγω για παραδειγμα καποτε εκανα για τις κρισεις πανικου και δεν ειδα φως!ενω για το ασθμα ειδα τρομερα αποτελεσματα..θελει υπομονη μεχρι να βρεις το σωστο φαρμακο το οποιο εξατομικευεται ανα ατομο.
    και επισης πρεπει να αντεξεις για μεγαλο διαστημα χωρις καφε!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    κι ο καφές είναι η ζωή μου ρε γαμώτο
    διάβασα στο νετ ότι πολλοί άνθρωποι με εμμονές και φοβίες έγιναν καλά

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    ναι εχει αποτελεσματα,εγω δεν ειδα ισως γιατι δεν επεμεινα στην θεραπεια..
    ομοιοπαθητικη=καφες γιοκ!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Η ομοιοπαθητικη ειναι μια θεραπεια που θελει αρκετο χρονο για να δεις τα αποτελεσματα.. δεν ειναι οτι θεραπευει σε μια μερα ή μια βδομαδα.. θελει μηνες. Αλλα προσωπικα ειμαι υπερ γιατι ειναι φαρμακα φυτικα...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    το ξέρω ότι θέλει μήνες αλλά οκ το γεγονός ότι τα φάρμακα είναι φυτικά νομίζω είναι πολύ θετικό. Έμαθα επίσης ότι πες κάνεις τη θεραπεία και βλέπεις βελτίωση δεν είναι ότι θα τα πίνεις καθημερινά ή κάθε βδομάδα, απλά θα επαναλαμβάνεις τη θεραπεία κάθε λίγο

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by Φελίσιτι View Post
    το ξέρω ότι θέλει μήνες αλλά οκ το γεγονός ότι τα φάρμακα είναι φυτικά νομίζω είναι πολύ θετικό. Έμαθα επίσης ότι πες κάνεις τη θεραπεία και βλέπεις βελτίωση δεν είναι ότι θα τα πίνεις καθημερινά ή κάθε βδομάδα, απλά θα επαναλαμβάνεις τη θεραπεία κάθε λίγο
    Εγω την συνιστω παντως...γενικως οτι εχει σχεση με την φυση, τα βοτανα κλπ

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    2

    Ομοιοπαθητική και Καφές

    Καλησπέρα σε όλους
    Επειδή είμαι και Ομοιοπαθητικός και δεν έχω πολύ καιρό που γύρισα στην Ελλάδα, βλέπω ότι με αυτόν τον μύθο πολύς κόσμος χάνει μια τεράστια ευκαιρία να γίνει καλά. Θέλω να τονίσω οτι γίνεται να κάνει κάποιος Ομοιοπαθητική και να πίνει τον καφέ του κανονικά .Κ ούτε η μέντα δεν είναι λόγος αντένδειξης θεραπείας.
    Και υπάρχει λύση και στους ψυχαναγκασμούς και σε πολλά ψυχολογικά θέματα ,αρκεί να βρεθεί το σωστό φάρμακο και αυτό προυποθέτει ναναι καλός και ο γιατρός .Όσο καλύτερος , τόσο μεγαλύτερη η πιθανότητα να έχετε οριστική λύση στο πρόβλημα σας .
    Ευχαριστώ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by DrP View Post
    Καλησπέρα σε όλους
    Επειδή είμαι και Ομοιοπαθητικός και δεν έχω πολύ καιρό που γύρισα στην Ελλάδα, βλέπω ότι με αυτόν τον μύθο πολύς κόσμος χάνει μια τεράστια ευκαιρία να γίνει καλά. Θέλω να τονίσω οτι γίνεται να κάνει κάποιος Ομοιοπαθητική και να πίνει τον καφέ του κανονικά .Κ ούτε η μέντα δεν είναι λόγος αντένδειξης θεραπείας.
    Και υπάρχει λύση και στους ψυχαναγκασμούς και σε πολλά ψυχολογικά θέματα ,αρκεί να βρεθεί το σωστό φάρμακο και αυτό προυποθέτει ναναι καλός και ο γιατρός .Όσο καλύτερος , τόσο μεγαλύτερη η πιθανότητα να έχετε οριστική λύση στο πρόβλημα σας .
    Ευχαριστώ
    Γεια σου
    χαίρομαι που βρήκα ένα ομοιοπαθητικό =)
    να σε ρωτήσω εγώ έχω πάθει κρίση πανικού και από τότε είναι σαν να τάραξε το μυαλό, έχω εμμονές που μου προκαλούν μεγάλη δυσφορία και άγχος και αυτό συμβαίνει τον τελευταίο χρόνο.
    Θα μπορούσα με την ομοιοπαθητική να τις αντιμετωπίσω τελείως? δεν λέω ότι περιμένω να μου φύγουν από τον πρώτο μήνα, αλλά σταδιακά ..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    584
    Quote Originally Posted by DrP View Post
    Καλησπέρα σε όλους
    Επειδή είμαι και Ομοιοπαθητικός και δεν έχω πολύ καιρό που γύρισα στην Ελλάδα, βλέπω ότι με αυτόν τον μύθο πολύς κόσμος χάνει μια τεράστια ευκαιρία να γίνει καλά. Θέλω να τονίσω οτι γίνεται να κάνει κάποιος Ομοιοπαθητική και να πίνει τον καφέ του κανονικά .Κ ούτε η μέντα δεν είναι λόγος αντένδειξης θεραπείας.
    Και υπάρχει λύση και στους ψυχαναγκασμούς και σε πολλά ψυχολογικά θέματα ,αρκεί να βρεθεί το σωστό φάρμακο και αυτό προυποθέτει ναναι καλός και ο γιατρός .Όσο καλύτερος , τόσο μεγαλύτερη η πιθανότητα να έχετε οριστική λύση στο πρόβλημα σας .
    Ευχαριστώ
    Έχω κάνει πολλά χρόνια ομοιοπαθητική και μπορώ να πω ότι βοηθάει σημαντικά σε πολλά πράγματα. Εμένα με βοήθησε πολύ και στο άγχος μου αλλά μου κάνει εντύπωση που μιλάς για οριστικές λύσεις σε προβλήματα ψυχολογικά. Πιστεύω ότι απαλύνει τα συμπτώματα και σε βοηθάει να αντιμετωπίσεις το οποιοδήποτε πρόβλημα έχεις. Και πάλι, έχω ακούσει περιπτώσεις ανθρώπων που δεν έχουν βοηθηθεί.
    Για τον καφέ που λες, δεν το γνωρίζω. Πέρα όμως από την ομοιοπαθητική, ο καφές για τον λόγο ότι διεγείρει το ΚΝΣ πρέπει να αποφεύγεται από ανθρώπους που αντιμετωπίζουν ψυχολογικά προβλήματα (κυρίως προβλήματα που σχετίζονται με άγχος) που ούτως ή άλλως έχουν "ευαίσθητο" νευρικό σύστημα.

Similar Threads

  1. ομοιοπαθητικη
    By ntini in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 147
    Last Post: 03-09-2009, 15:17
  2. ομοιοπαθητική
    By ntini in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 06-05-2009, 15:26
  3. ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ
    By NikosD. in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 10-03-2008, 21:45
  4. ομοιοπαθητικη
    By maria_artemis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 10-11-2005, 16:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •