ενοχες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10

Thread: ενοχες

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5

    ενοχες

    Καλησπέρα σε όλους. Είμαι καινούρια εδώ και θα ήθελα τη βοήθεια σας. Το πρόβλημα μου είναι οι φοβίες και οι ενοχές μου. Αισθάνομαι άσχημα για τον εαυτό μου, ενώ φοβάμαι πως οι άλlοι με κοροιδεύουν πίσω από την πλάτη μου. Επίσης όταν έχω πιει λίγο(ένα δύο ποτά), την επόμενη μέρα έχω ενοχές, πιστεύω πως έκανα κάτι πολύ άσχημο , πως έγινα ρεζίλικτλ. Φυσικά δεν ισχύει κάτι τέτοιο.Εγώ όμως είμαι σίγουρη πως κάτι δεν έκανα καλά, κάτι κακό είπα.Αυτό μου δημιουργει κρίση πανικού. Δεν μπορώ να αναπνεύσω, έχω ταχυκαρδίες. Πολλές φορές μου έρχεται να ουρλιάξω. Πλέον φοβάμαι να βγω με φίλους, ενώ είμαι σίγουρη πως όταν βγω θα μου συμέί το ίδιο. Και φυσικά μου ξανασυμβαίναι. Δεν αντέχω άλλο. Τι να κάνω;

  2. #2
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    95
    καλως ηρθες
    το πρωτο που πρεπει να κανεις ειναι να απευθυνθεις σε εναν ειδικο που σιγουρα θα σε βοηθησει και ολα θα ξεκαθαρισουν.. το δευτερο ειναι διαβαζοντας τις διαφορες περιπτωσεις οτι δεν εισαι μονη, ειναι κατι που συμβαινει αλλα ξεπερνιεται και τριτο και καλυτερο, θα δεις αργοτερα ποσο δυνατη θα σε εχει κανει ολη αυτη η ιστορια που θα θεωρησεις οτι επρεπε να συμβει.. μπορει να σου φαινεται λιγακι τρελο το τι γραφω αλλα θελει απλα πολυ υπομονη αλλα και επιθετικη σταση, μην το αφησεις να σε καταβαλλει οτι και αν αισθανεσαι σωματικα και εγκεφαλικα, δεν μπορει να σε βλαψει....
    \"Nothing is good or bad, but thinking makes it so.\"
    --William Shakespeare

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Φίλη μου PSYCHED, σε πρώτη φάση σε καλώς ορίζω στην παρέα μας!!!

    Ο φίλος/φίλη μας lupus30 σου έδωσε την πιο σωστή συμβουλή περί επισκέψεως κάποιου ειδικού, μιας και ήδη έχεις εντοπίσει με ωριμότητα αυτά που θεωρείς ώς δυσλειτουργίες στον εαυτό σου.

    Ειλικρινά βρε παιδί μή γνωρίζοντας την ηλικία σου- χαίρομαι που το ψάχνεις το όλο θέμα, κάτι που δείχνει περίτρανα ότι αναζητάς την ψυχική σου ισορροπία, εντοπίζοντας και εξωτερικεύοντας άμεσα τί είναι φυσιολογικό και τί περίεργο στη συμπεριφορά σου.

    Πιστεύω ότι με λίγη βοήθεια (και από ειδικό - αλλά και από εσένα) θα καταφέρεις να αισθάνεσαι άνετα και όμορφα , κάνοντας ένα βήμα σιγά-σιγά χωρίς να πρεσάρεις τον εαυτό σου για θεαματικές αλλαγές με τη μία!

    Ξεκίνα από κάπου! Όλοι λίγο πολύ για διάφορα θέματα και για ποικίλους λόγους βρεθήκαμε κάποια στιγμή στη θέση σου....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    φιλη psyched, οπως εχει πει ενας αλλος φίλος καπου σε αυτο το forum, δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι προγραματισμενοι για να ζουν σε μεγαλουπολεις.πιστευεις οτι θα αισθανοσουν και θα λειτουργουσες καλυτερα αμα έμενεσ σε καποια επαρχία;σε ρωταω γιατι και μενα με κουράζει αφανταστα η Αθήνα και βαριέμαι να κανω το οτιδ΄΄ηποτε ενω όταν πηγαίνω στο πατρικό μου στο χωριο πεταω!!προτιμω χιλιες φορες να βοσκω προβατα που λεει ο λογος, παρανα δουλεύω σε ενα γραφειο στην τρελα της μεγαλουπολης..δε θελω να γινω καρριεριστα της πρωτευουσας.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    52
    Καλησπέρα!

    Διαβάζοντας τις σειρές σου μου προκλήθηκαν οι παρακάτω σκέψεις.

    Γιατί σε νοιάζει τόσο πολύ τι θα πουν οι άλλοι ?Είναι γνωστό πως το ποτό μειώνει τις αντιστάσεις οπότε είναι πιο εύκολο και πιθανό να παρουσιάσεις εκείνες τις στιγμές της χαλάρωσης περισσότερα πράγματα από τον αυθόρμητο εαυτό σου.
    Τι ακριβώς νομίζεις πως κατηγορούν οι άλλοι σε σένα?Ότι είσαι άσχημη-ανόητη ή δεν ξέρω τι άλλο..
    Ο λόγος που σε κάνει το ποτό να νιώθεις ενοχές είναι ποιός?Στην έξοδο μας 2-3 ποτά δεν είναι τραγικά..Άρα γιατί το έχεις συνδέσει με κάτι κακό που σου δημιουργεί ενοχές?Μήπως έχεις άσχημη εμπειρία από αλκοόλ σε σένα ή στο περιβάλλον σου?Είσαι πιεσμένη από κάτι άλλο αυτή την περίοδο?Θέλεις να ξεφύγεις από κάτι?

    Τα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα για σενα..Απλά είσαι μέσα στο πρόβλημα τώρα γι αυτό νιώθεις πελαγωμένη.Ηρέμησε...

    Προσωπικές συμβουλές:

    Αγάπησε τον εαυτό σου κ μίλα του..Τι δε σου αρέσει σε αυτον?Αλλάζει??

    Γιατί σε νοιάζει τόσο η γνώμη των άλλων?

    Οι φίλοι σου σε αγαπουν γι αυτό που είσαι!!!
    Αν πάλι αμφιβάλλεις ρωτησέ τους τι είναι αυτό που πιθανόν θα μπορούσες να αλλάξεις για να γίνεις καλύτερη φίλη,καλύτερος άνθρωπος.

    Μη δίνεις σημασία στις κρίσεις πανικού...Η ζωή σου δεν κινδυνεύει από αυτές οπότε ....ΑΓΝΟΗΣΕ ΤΕΣ!!!

    Αν δε βρεις μόνη σου ηρεμία ζήτα βοήθεια από ειδικό.Θα σου ξεμπερδεψει τις σκέψεις εκείνος..


    Σου εύχομαι το καλύτερο!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    178
    Φίλη psyched,
    τα χω ζήσει αυτά που περιγράφεις, και τους πανικούς και τις ενοχές. Σωστό είναι, όπως σου έγραψαν και οι υπόλοιποι, να ζητήσεις βοήθεια απο κάποιον ειδικό... θα συντομέψει το δρόμο προς την ισορροπία σου.

    Εγώ τις ενοχές τις πάλεψα με \"ομοιοπαθητική\" μέθοδο. Δηλαδή: φοβάμαι μη γίνω ρεζίλι? Κάνω ή λέω κάτι που θέλω και που θα κάνει τους άλλους να γυρίσουν να με κοιτάξουν. Τους προκαλώ.
    Δε χρειάζεται να είσαι αποδεκτή ή καλή στα μάτια των άλλων. Λέγε και κάνε ό,τι γουστάρεις και σ\'οποιον αρέσουμε!

    Για τους πανικούς... το χεις διαβάσει σίγουρα πολλές φορές. Μη δίνεις σημασία... φτύσιμο. Αλλά όχι στο στυλ \"το κρύβω γιατί δε θέλω να το μάθει κανένας\".. Στο στυλ \"παιδιά.... παθαίνω κρίσεις πανικού, δες κολλητέ μου πόσους σφυγμούς ανέβασα, απίστευτο! α! Τώρα μου περνάει, τι καλά!!\"

    Ξέρω πως είναι δύσκολο να εκτεθείς μ αυτόν τον τρόπο.Εμένα με βοήθησε.

    Τώρα.. το γιατί σου συμβαίνει.... μάλλον χρειάζεσαι ενδοσκόπηση, να βρείς τι φταίει.... και τόνωση της αυτοπεποίθησης.

    Σου εύχομαι να συνέλθεις γρήγορα

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5
    Κατάρχην σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια. Είναι πολύ ωραίο να μιλάς σε ανθρώπους που σε καταλαβαίνουν. Δυστυχώς, βρίσκομαι στην ίδια κατάσταση σήμερα. Συνήθως οι κρίσεις αυτές μου κρατάνε τρεις ημέρες. Διανύω την τέταρτη και δυστυχώς αισθάνομαι ακόμα χάλια. ΕΠίσης βλέπω πως κάθε φορά που μου ξανασυμβαίνει, χρειάζεται και περισσότερο καιρό για να περάσει. Κάποιες από τις συμβουλές που μου δώσατε, τις έχω εφαρμόσει΄, χωρίς αποτέλεσμα όμως. Όσον αφορά στον ειδικό, τι προτείνετε; Ψυχίατρο ή ψυχολόγο;
    Και πάλι σας ευχαριστώ όλους.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    52
    Κάνε μια επίσκεψη σε ψυχολόγο κ εκείνος θα κρίνει αν χρειάζεσαι ψυχιατρική βοήθεια.

    Αποψή μου είναι αυτή...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Originally posted by PSYCHED
    Όσον αφορά στον ειδικό, τι προτείνετε; Ψυχίατρο ή ψυχολόγο;
    psyched, Εδώ ειναι ένα πολύ λεπτό θέμα και θα σου πω την αποψή μου.

    Είμαι πεποισμένος πως υπάρχουν ψυχολόγοι που ακόμα αν βλέπουν τον ασθενή τους σε άθλια ψυχολογική κατάσταση, δεν θα τον στείλουν στο ψυχίατρο -και θα τους λένε ότι θα βοηθηθούν με τον χρόνο- γιατί θα τον χάσουν απο πελάτη...
    Όταν όμως ο ασθενής μετά από μερικούς μήνες καταλάβει ότι η ψυχοθεραπεία δεν μπορεί να τον βοηθήσει, θα έχει χάσει πολύτιμο χρόνο (και φυσικά αρκετά χρήματα).

    Από την άλλη, για τον ίδιο λόγο υπάρχουν ψυχίατροι που φλομώνουν στα φάρμακα έναν ασθενή που θα μπορούσε να ξεπεράσει εύκολα το πρόβλημά του με μερικές συνεδρίες στο γραφείο ενός ψυχολόγου.

    Συνεπώς χρειάζεσαι τύχη για να πέσεις στο σωστό επαγγελματία που θα σε κατευθύνει σωστά.

    Γνώμη μου: Αν αισθάνεσαι πολύ χάλια και έχεις ανάγκη από άμμεση ανακούφιση να ξεκινήσεις από ψυχίατρο.

    Αν νιώσεις ανακούφιση από την φαρμακευτική αγωγή, να ξέρεις πως όταν την σταματήσεις θα υποτροπιάσεις.
    Αυτό τουλάχιστον, μου λέει η εμπειρία μου από τα εκατοντάδες ποστ που έχω διαβάσει στο site.

    Γι΄ αυτό λοιπόν παράλληλα πρέπει να να απευθυνθείς σε κάποιο ψυχολόγο για να έχεις πιο μόνιμα αποτελέσματα.

    Δεν ξέρω αν σε βοήθησα ή αν σε μπέρδεψα αυτή είναι η γνώμη μου.

    Δηλαδή η Χρυσή Τομή...

  10. #10
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    95
    γεια σας παιδια..

    την τριτη εκανα την πρωτη μου επισκεψη σε ψυχιατρο.. ψυχιατρο γιατι συνειδητοποιησα οτι αυτη η κατασταση οταν εμπλεκει και το σωμα πανω απο ολα χρειαζεται γιατρο και ψυχιατρος ειναι ο πλεον καταλληλος να διαγνωσει αλλα και να θεραπευσει διοτι πολλοι ειναι παραλληλα και ψυχοθεραπευτες.. αν δεν ειναι θα σε παραπεμψει ο ιδιος σε ψυχιατρο και μονο σε ακραιες περιπτωσεις θα σου επιβαλλει φαρμακα, αλλιως θα στα προτεινει και μονο εσυ αν το κρινεις αναγκαιο τα παιρνεις.. θα το δεις στην πορεια.. PSYCHED γλυκεια μου δεν εχεις τιποτα να φοβηθεις, και εσυ περνας κατι αναλογο με εμας που δεν ειναι σοβαρο και με σωστη ψυχοθεραπεια θα περασει.. αλλα και αντικαταθλιπτικα να παρεις, ειναι τελειως ακακα στην περιπτωση σου.. ξεκινα ομως με ψυχιατρο, ειναι βασικο και εχε εμπιστοσυνη.. κανε υπομονη, θα περασει, δεν θα σε πειραξει και το καλυτερο που θα δεις αργοτερα...θα σε κανει πολυ πιο δυνατη!!
    \"Nothing is good or bad, but thinking makes it so.\"
    --William Shakespeare

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •