Αντιψυχωτικα και περιορισμος σκεψης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807

    Αντιψυχωτικα και περιορισμος σκεψης

    Οπως ξερετε τα αντιψυχωτικα καταστελλουν το κεντρικο νευρικο συστημα.

    Αυτο εχει σαν συνεπεια να εισαι πιο ηρεμος, να μην αγχωνεσαι, να γινεσαι "φυτο".

    Ετσι ομως περιοριζεται και η ικανοτητα σκεψης δραματικα.

    Τα φαρμακα δεν διορθωνουν το προβλημα του αγχους αλλα απλως σε αδρανοποιουν ωστε να μην εχεις αγχος. Χημικη λοβοτομη..

    Τωρα ομως το θεμα ειναι εαν υπαρχει εναλλακτικη λυση. Εγω δεν εχω βρει..
    Προσπαθησα τρεις φορες να τα κοψω και τις τρεις φορες απετυχα..
    Υπεφερα μετα να σταθω στα ποδια μου και να γινω παλι λειτουργικος.

    Τι ειναι τελικα αυτο που μας "τρελαινει" ; Οτι το μυαλο δουλευει ασταματητα και αρα
    δεν ξεκουραζεται ; Το οτι ειναι πολυ ευαισθητο και δεν ειναι "μονωμενο" ;

    Μαλλον εχουν δικιο οτι με τα χρονια περναει η ψυχωση σε ενα βαθμο γιατι οσο γερνας αυτο γινεται. Το μυαλο δουλευει πιο αργα και γινεσαι και λιγοτερο ευαισθητος και περισσοτερο "μονωμενος".

    Μαλλον πρεπει να βρουμε τη χρυση τομη.

    Το κυριοτερο οσον αφορα εμενα ειναι να μην υπερδιεγειρεσαι απο δραστηριοτητες.
    Να κανεις διαλλειματα. Π.χ. μια-δυο μερες τη βδομαδα να μην κανεις απολυτως τιποτα για να ξεκουραστεις σωματικα και εγκεφαλικα.

    Αυτο βεβαια μπορει να βοηθησει την ψυχικη υγιεινη ωστε να μη δημιουργηθει προβλημα δε ξερω ομως τι γινεται εφοσον εχει δημιουργηθει ηδη.

    Παιρνει το μυαλο μας αναποδες στροφες ; Δημιουργηθηκε αυτο απο τα φαρμακα τα οποια ειναι πολυ δραστικα ; Υπαρχει λυση ωστε να απαλλαγουμε απο αυτα τα φαρμακα τα οποια ναι μεν ειναι καλα αλλα μας κανουν χαζους και απλως "κοινους πολιτες" ;

    Μπορει να δημιουργησει ο "ενθουσιασμος" με τη φιλοσοφικη του εννοια παρανοια ;
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Τι να σου πω δεν ξερω.....εντονες συγκινησεις χμμμμμμ. Συμπτωση , σημερα σκεφτομουν πανω-κατω κατι τετοιο. Μετα απο πολυ κλεισουρα λγω ανεργιας,αφραγγιας κλπ. επεσα σε δραστηριοτητες και ενοιωσα ενα κυμα υπερδιεγερσης απο τα πολλα ερεθισματα.

    Ανακατευτηκα με κοσμο μετα απο πολυ κλεισουρα και με επιασε κοινωνικο αγχος και αγοραφοβια καποια στιγμη που ενοιωσα να μην μπορω να ανασανω και αβολα.

    Προπονηση θελει ισως...αλλα βασικα ετσι ειμαι ηρεμος, κλειστος , μοναχικος , και ζωντας οχι σαν να μην υπαρχει αυριο αλλα με ηρεμια. Οχι βεβαια οτι εαν με παρουν και με βουτηξουν στις κρεπαλες θα πω οχι:) , αλλα ειναι κατι που γινεται δυσκολα γιατι συνηθως παιρνεις αυτο που δινεις .

    Ασε που τεινω προς την μελαγχολια με την υπερδιεγερση και την κρεπαλη γιατι ειναι κατι ασυνηθιστο για μενα.

    Χεχε , παντως οταν εχω τετοιες "γεματες" μερες βλεπω τα καλυτερα και πιο πλουσια ονειρα και γεμιζει το κεφαλι με σκεψεις και συναισθηματα για μερες , ειτε προς την μελαγχολια , ειτε προς αλλη κατευθυνση , αλλα να....ξεφευγεις απο την ρουτινα και ειναι ωραια:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Αντιψυχωτικά σε τί δόσεις πρέπει να παίρνεις για να λές οτι όντως παίρνεις ψυχοφάρμακα? Δλδ εγώ παίρνω Solian 100mg ημερησίως, είναι δόση ικανή να μου προκαλεί όλα αυτά και να μου καταστρέφει το μυαλό? Υποτίθεται το παίρνω συμπληρωματικά με τα αντικαταθλιπτικά, σύμφωνα με τον γιατρό μου σε τέτοιες δόσεις δεν λειτουργεί σαν αντιψυχωσικό αλλα σαν αντικαταθλιπτικό. Είναι αλήθεια ή μου λέει μούφες? Δεν θέλω να χωνέψω οτι παίρνω ψυχοφάρμακα ρε γμτο..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Δεν είναι κακό αυτό που κάνουν τα ψυχοφάρμακα... Κι εγώ παίρνω αντιψυχωσικά και αντικαταθλιπτικά και είμαι περήφανη γι αυτό, χαμηλές δόσεις (Abilify+cymbalta), και ναι κάπου ένιωσα πως έφυγαν οι εμμονές μου και δεν σκάλωνα σε πράματα αρνητικά, έγινα πιο λειτουργική και δραστηριοποιήθηκα, κάνω πολλά πράματα μπορώ να μιλήσω με κόσμο και δεν τσακώνομαι με κανέναν. Κακό είναι αυτό? δεν έπαψα να σκέφτομαι. Αν δεν μπορεί κάποιος να λειτουργίσει και να στέκεται στα πόδια του γιατί να μην τα χρησιμοποιήσει? Επειδή λίγοι είναι εκείνοι που είναι ευαισθητοποιημένοι απέναντι στους ψυχικά αρρώστους? Επειδή έρχεται η ταμπέλα του ψυχασθενή? Μα αν εμείς οι ίδιο που πάσχουμε δεν το αποδεχτούμε με αγάπη πως να το αποδεχτεί ο κόσμος? Πρωσοπικά τα φάρμακάκια μου θα τα πάρω μπροστά σε κόσμο ΄μέσα σε καφετέρια σε μάζωξη και αν τύχει και με ρωτήσουν με περηφάνια το λέω αυτό που έχω :). Δεν σε κάνουν φυτό τα φάρμακα, εκτός και αν είναι βέβαια σε εξωφρενικά περιττές δόσεις! :)
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Όπως κ νάχει το να λές σε κάποιον πως παίρνεις ψυχοφάρμακα είναι κάπως

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Quote Originally Posted by Konstantinoss View Post
    Όπως κ νάχει το να λές σε κάποιον πως παίρνεις ψυχοφάρμακα είναι κάπως
    Γιατί είναι κάπως?
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Συμφωνω και εγω οτι δε πρεπει να ντρεπομαστε που παιρνουμε αυτα τα φαρμακα.
    Φαρμακα ειναι οπως ολα τα αλλα. Το προβλημα το εχουν οι αλλοι.

    Το θεμα ειναι αλλο. Μου περιοριζουν τη σκεψη και ενω παλαιοτερα ειχα καποιες
    ωραιες "περιεργες" φιλοσοφικες σκεψεις, τωρα δεν εχω.

    Quote Originally Posted by BloodyKate View Post
    Δεν είναι κακό αυτό που κάνουν τα ψυχοφάρμακα... Κι εγώ παίρνω αντιψυχωσικά και αντικαταθλιπτικά και είμαι περήφανη γι αυτό, χαμηλές δόσεις (Abilify+cymbalta), και ναι κάπου ένιωσα πως έφυγαν οι εμμονές μου και δεν σκάλωνα σε πράματα αρνητικά, έγινα πιο λειτουργική και δραστηριοποιήθηκα, κάνω πολλά πράματα μπορώ να μιλήσω με κόσμο και δεν τσακώνομαι με κανέναν. Κακό είναι αυτό? δεν έπαψα να σκέφτομαι. Αν δεν μπορεί κάποιος να λειτουργίσει και να στέκεται στα πόδια του γιατί να μην τα χρησιμοποιήσει? Επειδή λίγοι είναι εκείνοι που είναι ευαισθητοποιημένοι απέναντι στους ψυχικά αρρώστους? Επειδή έρχεται η ταμπέλα του ψυχασθενή? Μα αν εμείς οι ίδιο που πάσχουμε δεν το αποδεχτούμε με αγάπη πως να το αποδεχτεί ο κόσμος? Πρωσοπικά τα φάρμακάκια μου θα τα πάρω μπροστά σε κόσμο ΄μέσα σε καφετέρια σε μάζωξη και αν τύχει και με ρωτήσουν με περηφάνια το λέω αυτό που έχω :). Δεν σε κάνουν φυτό τα φάρμακα, εκτός και αν είναι βέβαια σε εξωφρενικά περιττές δόσεις! :)
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Οπως και χιλια δυο αλλα πραγματα.. Ειναι κολλημενοι οι ανθρωποι, σε αυτο συμβαλλουν πολυ και τα μμε και οι ταινειες.

    Γραψτους εκει που δε γραφει το μελανι..

    Υπαρχει πολυ αγνοια.. Αλλα σιγα σιγα με το καιρο θα απενεχοποιουνται τα φαρμακα. Καθε μερος του σωματος μπορει να αρρωστησει. Αρα και ο εγκεφαλος.

    Και αυτοι μπορει στο μελλον να παθουν εγκεφαλικο και να παθουν ψυχωση. Ή αλτσχαϊμερ κ.λ.π.


    Quote Originally Posted by Konstantinoss View Post
    Όπως κ νάχει το να λές σε κάποιον πως παίρνεις ψυχοφάρμακα είναι κάπως
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    Πιστευω με την δοση συντηρησης μπορει να εισαι λειτουργικος-ενεργητικος οπως ειναι επι το πλειστον και οι ''κανονικοι''.Και στην τελικη σε αυτη του κοσμου την παρανοια χαιρομαι που παω αντιθετα στο ''ρευμα''.Χαιρομαι γι αυτα τα ιδιαιτερα χαρακτηριστηκα ευαισθησιας και προ παντων κατανοησης-συναισθησης που μας χαρακτηριζουν.

    Οσον αφορα το μυαλο δεν σταματαει να σκεφτεται 24 ωρες καθημερινα ακομη και στον υπνο.Συμφωνω με το σκελος της υπερδιεργεσης οτι προκαλει προβλημα.Εμενα με πιανει υπερενταση και εχω προβλημα στον υπνο(ενα ζεστο χαμομηλακι παντως βοηθαει).Μετα απο καθε ανεβασμα ερχεται και το κατεβασμα,οντως πρεπει να βρεθει η χρυση τομη,παν μετρον αριστον,χρειαζεται ψυχολογικη ισορροπια(λιγο δυσκολο σε αυτους τους χαλεπους καιρους).

    Μπορει να δημιουργησει ο ''ενθουσιασμος'' με την φιλοσοφικη του εννοια παρανοια?

    Ο ακρατος ''ενθουσιασμος'' ναι ξεπερνας το μετρο και συνεπως τα ορια σου,οπως ειπα χρειαζεται ισορροπια για την καλυτερη αντιμετωπιση της ασθενειας.

    Μεχρι τα 25 ζουσα σε πληρη ασυνειδησια μην εχοντας αποδεχτει το προβλημα μου,μετα απο κατι χαστουκαρες συνηλθα και το αντιμετωπιζω πιο ωριμα και συνειδητα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Quote Originally Posted by maus View Post
    Οπως και χιλια δυο αλλα πραγματα.. Ειναι κολλημενοι οι ανθρωποι, σε αυτο συμβαλλουν πολυ και τα μμε και οι ταινειες.

    Γραψτους εκει που δε γραφει το μελανι..

    Υπαρχει πολυ αγνοια.. Αλλα σιγα σιγα με το καιρο θα απενεχοποιουνται τα φαρμακα. Καθε μερος του σωματος μπορει να αρρωστησει. Αρα και ο εγκεφαλος.

    Και αυτοι μπορει στο μελλον να παθουν εγκεφαλικο και να παθουν ψυχωση. Ή αλτσχαϊμερ κ.λ.π.
    απλά τέλειο συμφωνώ σε αυτό που λες 100% και έτσι το σκέφτομαι κι εγώ! :)

    Τώρα για τις φιλοσοφίες... δεν ξέρω εμένα μόνο οι αρνητικές σκέψεις πέταξαν μακριά και η μανία μου να προσκολάμαι στο παρελθόν. Από φιλοσοφία άλλο τίποτα συνεχίζω να αναλύω τα πάντα απλά σε πιο χαλαρούς ρυθμούς. Ελπίζω στο μέλλον να μην αλλάξει αυτό διότι παίρνω ψυχοφάρμακα μόνο ένα χρόνο και 2 μήνες σχεδόν
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    τα φαρμακα τοσο δεν "μπλοκαρουνε" την αφηρημενη σκεψη οση τη κακη μορφη αυτης πιστευω..πιο πολυ κακο κανει η ψυχωση σαν αρρωστια στη φιλοσοφικη σκεψη παρα τα φαρμακα. τωρα οσον αφορα το ποσος ρατσισμος υπαρχει νομιζω δεν θελει κ πολυ μυαλο να καταλαβεις πως αν πεις πως εχεις ψυχωση η καποια ψυχικη ασθενεια ο κοσμος σε κοιταει με μισο ματι κυριως απο φοβο κ αγνοια βεβαια. καποτε ειπα σε μια σχεση μου πως παιρνω φαρμακα και εχω περασει απο ψυχωσικο επισοδειο κ μεσα στα πολλα μου ειπε ειναι χαζομαρα σου αυτο που επαθες..αυτη ειναι αλλη μια γνωμη των κανονικων για μας...πως εχουμε IQ ραδικιου,οι εξυπνοι συμφωνα με τη γκομενα αυτη δεν παθαινουν ψυχωση..αγνοια? τουλαχιστον... αν οχι κακια κ ρατσισμος

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Συμφωνω και εγω με αυτο που λες για την δυνατοτητα ευαισθησιας και συναισθησης.

    Οσον αφορα την υπερενταση εννοω τις πνευματικες δραστηριοτητες.

    Δηλαδη πολλη υπολογιστης, βιβλια κ.λ.π.

    Με βοηθαει 1-2 μερες την εβδομαδα να μη κανω τιποτα και να βγαινω απο την εικονικη πραγματικοτητα του υπολογιστη.

    Οσον αφορα τον ενθουσιασμο εννοουσα τη φιλοσοφικη-πλατωνικη του εννοια.

    Νομιζω οτι μπορει να προκαλεσει παρανοια αμα φιλοσοφεις και αντιλαμβανεσαι την εν-θεο-ουσια.

    Οι Ινδοι το λενε Kundalini μαλλον..

    Quote Originally Posted by σακης View Post
    Πιστευω με την δοση συντηρησης μπορει να εισαι λειτουργικος-ενεργητικος οπως ειναι επι το πλειστον και οι ''κανονικοι''.Και στην τελικη σε αυτη του κοσμου την παρανοια χαιρομαι που παω αντιθετα στο ''ρευμα''.Χαιρομαι γι αυτα τα ιδιαιτερα χαρακτηριστηκα ευαισθησιας και προ παντων κατανοησης-συναισθησης που μας χαρακτηριζουν.

    Οσον αφορα το μυαλο δεν σταματαει να σκεφτεται 24 ωρες καθημερινα ακομη και στον υπνο.Συμφωνω με το σκελος της υπερδιεργεσης οτι προκαλει προβλημα.Εμενα με πιανει υπερενταση και εχω προβλημα στον υπνο(ενα ζεστο χαμομηλακι παντως βοηθαει).Μετα απο καθε ανεβασμα ερχεται και το κατεβασμα,οντως πρεπει να βρεθει η χρυση τομη,παν μετρον αριστον,χρειαζεται ψυχολογικη ισορροπια(λιγο δυσκολο σε αυτους τους χαλεπους καιρους).

    Μπορει να δημιουργησει ο ''ενθουσιασμος'' με την φιλοσοφικη του εννοια παρανοια?

    Ο ακρατος ''ενθουσιασμος'' ναι ξεπερνας το μετρο και συνεπως τα ορια σου,οπως ειπα χρειαζεται ισορροπια για την καλυτερη αντιμετωπιση της ασθενειας.

    Μεχρι τα 25 ζουσα σε πληρη ασυνειδησια μην εχοντας αποδεχτει το προβλημα μου,μετα απο κατι χαστουκαρες συνηλθα και το αντιμετωπιζω πιο ωριμα και συνειδητα.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    Επιτελους συνδεθηκα...χαχα..Για ενα περιεργο λογο μπλοκαριστηκα..και αλλαξα κωδικο χαχα.

    Η κουνταλινι συνηθως αφυπνιζεται στην ηλικια των 40,εχοντας ξεκαθαρισει τις σχεσεις σου πρωτα.Η προσπαθεια αφυπνισης της κουνταλινι σε επιπεδο που δεν εισαι ετοιμος προκαλει νοητικη βλαβη και ας μην ειχες ψυχικο επεισοδιο απο πριν.Υπαρχει ενα βιβλιο μιας αμερικανιδας συγραφεως.. Κουνταλινι η Ψυχωση....ο νοων νοητω..χαχα αν και δεν ειναι μεταφρασμενο στα ελληνικα.

    Η διαδικασια αφυπνισης σε ατομα με ψυχικο επεισοδιο θελει μεγαλη προσοχη,καταρχην πρεπει να ειναι μεθοδευμενα και με την βοηθεια δασκαλου,αλλιως τα πραγματα περιπλεκονται και ευκολα μπορεις να οδηγηθεις σε παρανοια απο μονος σου,οπως σωστα επισημανες.

    Αν και πιστευω ο απωτερος σκοπος του ανθρωπου και το νοημα ζωης,ειναι η πνευματικη του εξελιξη,που αυτο δεν επιτυγχανεται απο τη μια στιγμη στην αλλη,αλλα ειναι οι προσπαθειες μιας ζωης.

    Το καλο με μας ειναι οτι ευκολα μπορει να εχουμε απωλεια αισθησης του ''εγω'' και σε πολλες μουσουλμανικες χωρες θα μας ειχαν σαν ''θεους'' αλλα στην τελικη αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο...χαχαχαχα...

    .

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Lost Again
    Posts
    254
    Ναι ο υπερμετρος ενθουσιασμος μπορει να καταληξει σε ψυχωσικο επεισοδιο , κυριως προς 'μανια' φαση... Βεβαια να αναφερθει εδω οτι μιλαμε με ορους 'ψυχιατρικης' ετσι ? Η οποια ψυχιατρικη θεωρει οποιαδηποτε παρεκλινουσα ψυχοσυναισθηματικη/ψυχονοητικη κατασταση ως 'προβληματικη' ...

    Τωρα για τα αντιψυχωτικα και τον περιορισμο της σκεψης ... εξαρταται τη δοσολογια και το φαρμακα. Εμπειρικα, τα ατυπα αντιψυχωσικα(2ης γενιας) ειναι αρκετα καλα , δεν εχουν σημαντικες παρενεργειες σε αυτον τον τομεα. Τα παλαιου τυπου ομως (Πχ Haldol(Aloperidin)) ειναι θανατος. Ζομπυ κανονικα, καταστροφη της μνημης, της συγκεντρωσης,της σκεψης, γενικα των γνωσιακων λειτουργιων. Αποψη μου ειναι οτι θα πρεπε να απαγορευτουν ...

    Τωρα για εναλλακτικες λυσεις αντιμετωπισης "ψυχωσης" χωρις φαρμακα? Γυμναστικη,μουσικη,διαλογι σμος,βολτες,φιλοι,σεξ ?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Lost Again
    Posts
    254
    sorry, double post, delete it
    Last edited by Haldol_Kills; 03-11-2011 at 01:46. Reason: Double post

Similar Threads

  1. Τα αντιψυχωτικά φάρμακα προκαλούν προβλήματα στην υγεία
    By Oneiroplasmenos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 27-03-2019, 21:30
  2. Tips-Συμβουλές για όσους παίρνουν αντιψυχωτικά
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 16-08-2011, 17:22
  3. Τα αντιψυχωτικά καραπαχαίνουν
    By whitecandle in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 31
    Last Post: 21-01-2011, 15:32
  4. Η πενταετής εμπειρία μου με τα αντιψυχωτικά φάρμακα
    By VinceX in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 26
    Last Post: 25-01-2010, 22:09
  5. Αντιψυχωτικά
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 23-10-2007, 16:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •