ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΣΕ ΨΥΧΙΑΤΡΟ??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    52

    ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΣΕ ΨΥΧΙΑΤΡΟ??

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

    ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΕΝΑΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ ΜΟΥ.

    ΕΧΩ ΜΙΑ ΓΝΩΣΤΗ ΚΟΠΕΛΑ 32 ΕΤΩΝ ΠΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΕΝΤΟΝΑ ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ.ΔΕΝ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ,ΕΙΝΑΙ ΑΝΥΠΑΝΤΡΗ,ΧΩΡΙΣ ΣΧΕΣΗ ΚΑΙ ΜΕΝΕΙ ΜΕ ΤΗ ΜΗΤΕΡΑ ΤΗΣ.ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΗΣ ΧΩΡΙΣΑΝ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ 6ΕΤΩΝ.ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΑΔΕΡΦΗ 29 ΕΤΩΝ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΗ ΜΕ 2 ΠΑΙΔΑΚΙΑ.ΣΥΧΝΑ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΖΗΛΙΑ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΗΣ ΑΔΕΡΦΗΣ ΤΗΣ.

    ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΓΚΕΙΤΑΙ ΣΤΟ ΟΤΙ Η ΣΥΜΒΙΩΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΤΗΣ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΑΦΟΡΗΤΗ ΠΙΑ,ΓΙΑ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ!ΜΕΡΙΚΑ ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ:

    ΠΛΕΝΕΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΗΣ ΣΤΟ ΝΙΠΤΗΡΑ ΤΟΥ ΜΠΑΝΙΟΥ Κ Η ΚΟΡΗ ΤΡΕΧΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΣΑΠΟΥΝΙΣΕΙ Κ ΣΤΕΓΝΩΣΕΙ

    ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΜΟΛΙΣ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΡΕΜΑΝ ΕΞΩ ΣΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΓΙΑΤΙ ΜΥΡΙΖΟΥΝ

    ΟΤΑΝ ΚΑΘΕΣΑΙ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΥΝΙΕΣΑΙ ΓΙΑΤΙ ΞΕΣΤΡΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΜΜΑ Κ ΑΜΕΣΩΣ ΣΠΕΥΔΕΙ ΝΑ ΤΟ ΙΣΙΩΣΕΙ

    Η ΜΗΤΕΡΑ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΓΕΙΡΕΨΕΙ ΓΙΑΤΙ ΛΕΡΩΝΕΙ ΠΟΛΥ!

    ΝΙΩΘΕΙ ΑΙΧΜΑΛΩΤΗ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΤΗΣ ΤΟ ΣΠΙΤΙ!!ΟΤΑΝ ΑΝΤΙΔΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΑΒΓΑΣ ΜΕ ΑΣΧΗΜΕΣ ΒΡΙΣΙΕΣ!ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΠΙΑ!

    Η ΚΟΠΕΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΧΡΗΖΕΙ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΑΛΛΑ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΠΕΙΣΜΑΤΙΚΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΕΙΔΙΚΟ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΠΩΣ ΘΑ ΤΗΝ ΧΑΠΑΚΩΣΟΥΝ Κ ΘΑ ΤΗΝ ΤΡΕΛΛΑΝΟΥΝ!

    Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΤΣΑΚΩΜΟΣ ΕΓΙΝΕ ΠΡΟΧΘΕΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ Η ΜΗΤΕΡΑ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ Κ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΕΞΟΧΙΚΟ ΤΗΣ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΜΟΝΗ!

    ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΑΥΤΗ Η ΜΑΝΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΔΕΧΘΕΙ ΒΟΗΘΕΙΑ?

    ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΓΙΝΕΤΑΙ?
    ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΡΑΓΕ ΚΑΠΟΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙ?

    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΙΣ ΣΕΙΡΕΣ ΜΟΥ...

    ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΥΧΟΝ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΕ ΑΓΩΝΙΑ!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Ντέμι, καλησπέρα.Από αυτά που λες εγώ τουλάχιστον δε βρίσκω και τίποτα τρομερό.Ξέρω πολλές κοπέλες που δε θέλουν τις μαμάδες να μαγειρεύουν, γιατί έχουν το δικό τους τρόπο και συνήθως λερώνουν τους πάγκους κλπ.Νομίζω πως η μαμά της κοπέλας μπορεί να κάνει πιο πολλές καιρό διακοπές στο εξοχικό!Ας αφήσει τη κόρη της να αναπνεύσει και λίγο...Το μόνο που είναι ανησυχητικό είναι το γεγονός πως δεν εργάζεται η κοπέλα.
    http://www.mazi.org.gr/

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Ντέμι για χαρά και από εμένα! ;)

    Εγώ αναρωτιέμαι το εξής.......αν η μάνα τελικά μείνει σε απόσταση για ένα σχετικά μεγάλο χρονικό διάστημα στο εξοχικό που αναφέρεις ότι πήγε επειδή καταπιεζόταν βάση παράλλογων αντιδράσεων της κόρης και τελικά η κόρη αυτή ισορροπήσει τότε τί συμπεράσματα θα πρέπει να βγουν???:o:o

    Θα προβληματιστώ αν μου πεις ότι μετά από μία εβδομάδα αποχώρησης της μάνας.......η κόρη θα την ζητάει πίσω για να μπορέσει να βγάλει τους ψυχαναγκασμούς της πάλι σε αυτήν.......
    Ίσως τότε θα μπορούσε να πατήσει η μάνα πάνω στην ανάγκη επιστροφής της με αντάλλαγμα να επισκεφτεί η κόρη ειδικό........με την προοπτική ότι θα ξαναφύγει αν δεν πάει.........

    Τέλος συμφωνώ με την arktos ότι και η έλλειψη εργασίας και η αίσθηση ότι είναι η αποτυχημένη κόρη της οικογένειας μιας και με τις αντιδράσεις της θεωρεί ως μόνη επιτυχημένη την αδερφή της - συμβάλουν στις όλες παράλογες αντιδράσεις της.

    Ίσως με τη βοήθεια κάποιου ψυχολόγου θα μπορέσει να καταλάβει ότι η επιτυχία ενός ατόμου μπορεί να επέλθει από πολλούς παράγοντες, πέραν τους όσους θεωρούμε παραδοσιακούς (π.χ γάμος) , ή κοινωνικά status (π.χ μια ηγετική θέση εργασίας) και να βρει τον δικό της παραγωγικό τρόπο έκφρασης........;)

    Αλήθεια εσύ τί στάση κρατάς στο όλο θέμα..........δεν ανέφερες...........έχεις πει στην κόρη αυτή κάτι?
    Είναι τυχαία γνωστή σου.......πρόσφατη φίλη σου??? Γενικά είναι δεκτική στη γνώμη σου?

  4. #4
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    80
    arktos, θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω: το οτι η κοπελα δεν εργαζεται δεν ειναι το μονο ανησυχητικο στην ολη ιστορια...και τα ψυχαναγκαστικα της συμπτωματα ειναι σιγουρα \'τρομερα\' και για αυτους που συγκατοικουν μαζι της, αλλα και για την ιδια που τα βιωνει, με τους ψυχαναγκασμους νιωθεις οτι \'τρελαινεσαι\' και μετα την επιθεση μπορει να εγκατασταθει η καταθλιψη.

    σιγουρα υπαρχει παθολογια οχι μονο στην ιδια την κοπελα, αλλα και στην αλληλεπίδραση της με τη μητερα της - η σχεση μανας-κορης ειναι πιθανα παθογονα (αν και δεν μπορει να ειναι η μοναδικη αιτια της καταστασης)...και το ερωτημα μου ειναι: αφου αρνειται η κοπελα να παει σε ειδικο, γιατι καταρχην δεν παει η μητερα; και εκεινη χρειαζεται βοηθεια, αν μη τι αλλο για να αντιμετωπισει πιο αποτελεσματικα την κατασταση.

    τωρα ως προς την κορη...δεν εργαζεται και δεν εχει σχεση...να υποθεσω λοιπον οτι καθεται ολη μερα σπιτι; αλλες κοινωνικες σχεσεις εχει; ενδιαφεροντα; οικονομικα ποιος την συντηρει στα 32 της χρονια; εχει τα προσοντα και την επιθυμια να αναζητησει εργασια;

    olga_soul, το θεμα εδω δεν ειναι η \'ηγετικη θεση εργασιας\' και ο \'γαμος\', οι ελλειψεις ειναι πολυ πιο βασικες και γι\'αυτο οι αντιδρασεις της δεν ειναι καθολου \'παραλογες\', αλλα πολυ λογικες τελικα μεσα σε αυτο το πλαισιο.

    συσταση μου λοιπον ειναι πρωτα απ\'ολα να παει η μητερα σε εναν ειδικο και βεβαιως να μην αποχωρει απο το σπιτι της. σκοπευει να μεινει μονιμα στο εξοχικο; η κορη εχει δικα της εισοδηματα; αυτη η κατασταση ειναι σχετικα προσφατη η χρονια;

  5. #5
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Φαίνεται να υπάρχει μια έντονη συμπτωματολογία ψυχαναγκασμών, ίσως και πάνω από τα όρια του \"φυσιολογικού\".
    Λέω φαίνεται γιατί δεν θα μπορούσε να γίνει κλινική εκτίμηση μέσω ίντερνετ. Θα ήταν σκόπιμο να πεισθεί η κοπέλλα να απευθυνθεί σε έναν ειδικό. Η αλήθεια είναι πως οι ψυχαναγκαστικές προσωπικότητες πολύ δύσκολα προσέρχονται για θεραπεία. Μοιάζει να έχουν λογικά και δύσκολα καταριπτέα επιχειρήματα για κάθε ψυχαναγκασμό.

    - τακτοποιώ το γραφείο μου γιατί έτσι είναι πιο λειτουργικό και μπορώ να βρίσκω ανά πάσα στιγμή αυτό που θέλω.
    - απολυμαίνω τα πάντα γιατί τόσα μικρόβια κυκλοφορούν και ένα σωρό αρρώστιες μπορούμε να πάθουμε από αυτά.

    Δεν είναι σκόπιμο να πάει σε ψυχίατρο ή ψυχολόγο \"με το στανιό\". Μια υποστηρικτική συζήτηση, ένα νούμερο τηλεφώνου που μπορούμε να της δώσουμε είναι αρκετά έτσι ώστε, όταν η ίδια αισθανθεί ότι το έχει ανάγκη, να τηλεφωνήσει και να κλείσει ένα ραντεβού.
    Συχνά, οι ήπιες μέθοδοι είναι πιο δυναμικές από τις φαινομενικά δυναμικές.
    Στην κινέζικη φιλοσοφία, υπάρχει ο Τσουν, το ήπιο αεράκι που απαλά χτυπά το βουνό. Σιγά σιγά όμως, με τον καιρό και απαλά, ο Τσουν καταφέρνει και \"τρώει\" το βουνό.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    52
    Γεια σε ολους κ ευχαριστω ειλικρινα για τισ απαντησεις σας!!

    Λοιπον, για να μη χαθω θα απαντησω στον καθενα χωριστα..

    Στην arktos:
    Νομίζω ότι δεν έχει να κάνει καθόλου με επιθυμία της κοπέλας για αυτονομία ή κυριαρχία στο χώρο..Δυστυχώς σε λίγες γραμμές δε μπορούσα να γίνω πιο περιγραφική κ αναλυτική οπότε δεν έδωσα ίσως τις σωστές διαστάσεις στο θέμα.Υπάρχει όντως παθολογια.Κ στο κάτω κάτω αν θέλει κάποιος να μαγειρεύει όπως θελει ή να κάνει ότι θέλει σε ένα χώρο ας βρει μια δουλειά ώστε να φύγει από τη μαμά...
    Σ\'ευχαριστώ πολύ για την άποψη σου. :)

    Στην olga_soul:
    Η αλήθεια είναι ότι λίγες ώρες μετά τους τσακωμούς η κόρη τηλεφωνά στη μητέρα σα να μη συμβαίνει τίποτα..Εάν δεν επιστρέψει η μητέρα πηγαίνει η κόρη κ την βρίσκει!Είναι μια κλασσική σχέση αγάπης μίσους..Σχέση εξάρτησης..Η κοπέλα αυτή θεωρει για ότι κακό της συμβαίνει υπεύθυνη τη μητέρα της..Θεωρεί ότι όλοι αγαπούν περισσοτερο την αδερφή της,κάτι που δεν ισχύει καθόλου..Ακόμα και για το ότι δεν έχει σχέση κατηγορεί τη μητέρα..
    Πραγματικά η έλλειψη εργασίας επιδεινώνει την κατάσταση...Αλλά το μόνο που θα ήθελε να κάνει στη ζωή της με κέφι είναι το επάγγελμα της τραγουδίστριας....Το θέμα είναι ότι έχει ορατή δυσκολία ορθοφωνίας....Ακόμα κ γι αυτό φταίει η μαμά...Στα 20 της δεν πήγε να δουλέψει σε σουπερμαρκετ στην Κηφισίας γιατί φοβόταν να περνά τη λεωφόρο..
    Εγώ την κοπέλα αυτή την έχω δει καμιά 10ριά φορές.Τη μητέρα περισσότερες αλλά ειμαι πολύ φίλη με την πρώτη της ξαδερφη και την αδερφή της μαμάς της που ανησυχούν πολύ και για τις δυό τους...
    Η στάση μου ειναι η εξής..Εφόσον δεν επιθυμει η ιδια βοήθεια, να επισκεφθεί η μητέρα έναν ειδικό να λάβει συμβουλές κ ενημέρωση για το τι συμβαίνει..Θεωρώ ότι η κόρη χρήζει ψυχιατρικής βοήθειας,έχει στοιχεία κατάθλιψης που πολύ φοβάμαι ότι θα εξελιχθεί άσχημα..Υπερβολικό άγχος κ αισθήματα κατωτερότητας..Άλλωστε είναι σε μια ηλικία που γίνεται ένας πρώτος απολογισμός της ζωής του καθένα..Άρα κ αυτό τη στεναχωρεί όταν αντιλαμβάνεται πως δεν έχει κάνει ουσιαστικά βήματα...Σε αντίθεση κιόλας με την αδερφή της..
    Σ\'ευχαριστώ πολύ για την άποψη σου. :)

    Στην pennyva:
    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...Το ανέφερα κ πριν..Ήδη υπάρχουν καταθλιπτικά στοιχεία..Η κατάσταση αυτή είναι χρόνια αλλά όσο περνάει ο καιρός γίνεται χειρότερη..Πριν ένα μήνα φιλοξένησαν για δυο μέρες τη φιλή μου με τη μαμά της στο εξοχικό..Το αποτέλεσμα ήταν να τις διώξει γιατί σε ένα καβγά πήραν το μέρος της μαμάς της..Η μαμά ήθελε να φτιάξει ένα γλυκό για μια υποχρέωση που είχε.Η κόρη δεν την άφηνε γιατί μόλις είχε πλύνει την κουζίνα..Η μητέρα πραγματικά υποφέρει.Ειδικά τώρα που βγήκε στη σύνταξη δε μπορεί να χαλαρώσει σπίτι της.Ξυπνάει 6 το πρωί για να κάνει δουλειές κ δεν κάθεται μέχρι τις 10 το βράδυ!Όλα τα χρήματα-που της δίνει η μητέρα-τα χαλάει σε απορρυπαντικά...
    Σ\'ευχαριστώ πολύ για την άποψη σου. :)


    Στον dodoni:
    Έχεις απόλυτο δίκιο..Κ εγώ είμαι νέα ψυχολόγος οπότε μπορώ να πω ότι υπάρχει παθολογία.Η έλλειψη εμπειρίας όμως δε μου επιτρέπει να πω με σαφήνεια πως να το αντιμετωπίσουν γιάυτό ρωτώ όλους σας..Βέβαια η θέση μου -που την έχω εκφράσει κ στη φίλη μου-ήταν κ είναι ίδια με τη δικιά σου.Επιπλέον όταν χώρισαν οι γονείς της ήταν παιδί.Η θεία της μου περιγράφει πως εκείνη την περίοδο καθόταν μόνο του στην πολυθρόνα έκλεινε τα ματια κ άρχιζε να κουνιέται ρυθμικά όσπου την έπιανε τρέμουλο.Χρειαζόταν να την ταρακουνήσουν για να συνέλθει...Η αδυναμία της στον πατέρα είναι μεγάλη.Οι σχέσεις τους μηδαμινές.Εγώ πρότεινα να δεχθεί βοήθεια κ η μητέρα γιατί πρόσφατα εμφάνισε έντονη δύσπνοια ύστερα από τσακωμό.Μετά από εξετάσεις δεν βρέθηκε κάτι άρα συμπέρανα ότι ήταν ψυχοσωματική αντίδραση.Μάλιστα οι κοινωνικές σχέσεις της μαμάς έχουν περιοριστεί στο ελάχιστο λόγω όλων αυτών κάτι που πολύ φοβάμαι θα την οδηγήσει σε καταθλιπτικές καταστάσεις μάλιστα τωρα που συνταξιοδοτήθηκε κιόλας.
    Σ\'ευχαριστώ πολύ για την άποψη σου. :)


    Ο προβληματισμός μου από την αρχή είναι πως οδηγείς έναν άνθρωπο σε ειδικό όταν δεν το θέλει.Ξέρω πως δε γίνεται κ εάν γίνει δε θα έχει τα επιθυμητά αποτελέσματα καθώς ο ειδικός θα έρθει αντιμέτωπος με δεκάδες αντιστάσεις.Με ενδιαφέρει πολύ η γραμμή που είπες dodoni.
    Θέλω τόσο πολύ να βοηθήσω....Υπάρχουν πολλά πράγματα που πρέπει να αντιμετωπιστούν φοβίες,καθηλώσεις,άγχος,ψυ� �αναγκασμοί,χαμηλή αυτοεικόνα,ίσως λάθος εικόνα...Το ένα φταίει για το άλλο,το ένα συμπληρώνει το άλλο..Χωρίς να είμαι ψυχίατρος νομίζω ότι κάποιο αγχολυτικό θα τη βοηθόυσε να ηρεμήσει λίγο..Να μη ξεσπα στις δουλειές...Τι θέλει να καθαρίσει πια??Τη ψυχή της από όσα έχει ζήσει,τη ζωή της την ίδια που δεν έχει πάει όπως ονειρευόταν...?
    Υποφέρουν κ οι δυο...Ίσως η κόρη περισσότερο...

    Ευχαριστώ...

  7. #7
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    52
    Έχει μήπως κάποιος οποιαδήποτε άποψη?

    Μ ενδιαφέρει...

    Ευχαριστώ πολύ!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    pennyva μου σου απαντώ σχετικά με τα όσα ανέφερες......
    Σίγουρα η εργασία και ο γάμος ή η σχέση , δεν αποτελούν τον πρωταρχικό παράγοντα των αντιδράσεων που έχει αυτή η κόρη , αλλά δεν μπορούν και να αγνοηθούν δεδομένου ότι πρώτον οι μέχρι τώρα αρνητικές αντιδράσεις της στις επιμέρους επαγγελματικές ενασχολήσεις όπως ανέφερε η Ντέμη δείχνουν ανικανοποίητες επιθυμίες που εντίνουν τους ψυχαναγκασμούς της -και δεύτερον η ζήλια που έχει καλλιεργηθεί για την οικογενειακή κατάσταση της αδελφής της αφήνει πολλά παράθυρα με ερωτηματικά......
    Να γιατί στάθηκα στα συγκεκριμένα σημεία.......
    Σίγουρα συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι στο πλαίσιο των αντιδράσεών της δεν μπορούν να θεωρηθούν ώς απόλυτοι παράγοντες, αλλά δεν πρέπει και να αγνοηθούν στη συνολική προσέγγιση της δυσλειτουργικής της εικόνας.


    Demi μου σίγουρα η όλη κατάσταση δεν είναι και από τις πιο εύκολες, μιας και πέρα από τα ορατά σημάδια που αναφέρεις , μπαίνεις σε μία πιο σύνθετη φάση διερεύνησης των βαθύτερων αιτιών που πυροδωτούν την όλη κατάσταση.......:(:(

    Το πόσο εύκολα μπορείς να οδηγήσεις κάποιον σε ψυχίατρο ή ψυχολόγο που τον έχει άμεσα ανάγκη είναι μεγάλο κεφάλαιο.......και για κάποιους πικρό.........όπως άλλωστε φάνηκε και σε εμένα με τον πατέρα μου........
    Γνώριζε ότι είχε σοβαρά ψυχολογικά, ήταν αλκοολικός, έκανε ζημιά στον εαυτό του και στους άλλους , είχε κατανόηση και συμπαράσταση από όλους μας ,αλλά η ιδέα ψυχίατρου τον έκανε ταύρο! Για τα δικά του δεδομένα ο γιατρός ήταν η απόλυτη αποδοχή της αδυναμίας του και είχε ως αυτοσκοπό την αποφυγή του!
    Αυτός ήταν και ο βασικός λόγος που οδηγήθηκε στον σταδιακό του θάνατο!

    Στο ενεργό σενάριο που παραθέτεις , δεδομένου ότι υπάρχει και ιστορικό διαλυμμένης οικογενειακής ζωής από μικρή ηλικία.......καλό είναι οδηγηθούν μάνα και κόρη στην αναζήτηση βοήθειας.......
    Άλλωστε η στάση σύγκρουσης που υπάρχει μεταξύ τους μόνο ψυχοφθόρα μπορεί να χαρακτηριστεί και υπαίτια για πρόσθετα μελλοντικά προβλήματα.......
    :(
    :(
    Καλό κουράγιο!!!!

  9. #9
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    52
    dodoni ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ???

    ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΠΡΟΣΙΤΗ ΛΥΣΗ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΑΣΗ...
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!!

  10. #10
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    demi, στείλε μου ένα e-mail στο [email protected] και πες μου τόπο διαμονής, ώστε να δω αν έχω κάποιον να σε παραπέμψω.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    .......δεν ειναι&ευκολη διαταραχη η o.c.d.Αν αποκτησει ομως εμπιστοσυνη στο θεραπευτη θα προχωρησει αρκετα...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by demi
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

    ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΕΝΑΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ ΜΟΥ.

    ΕΧΩ ΜΙΑ ΓΝΩΣΤΗ ΚΟΠΕΛΑ 32 ΕΤΩΝ ΠΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΕΝΤΟΝΑ ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ.ΔΕΝ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ,ΕΙΝΑΙ ΑΝΥΠΑΝΤΡΗ,ΧΩΡΙΣ ΣΧΕΣΗ ΚΑΙ ΜΕΝΕΙ ΜΕ ΤΗ ΜΗΤΕΡΑ ΤΗΣ.ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΗΣ ΧΩΡΙΣΑΝ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ 6ΕΤΩΝ.ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΑΔΕΡΦΗ 29 ΕΤΩΝ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΗ ΜΕ 2 ΠΑΙΔΑΚΙΑ.ΣΥΧΝΑ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΖΗΛΙΑ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΗΣ ΑΔΕΡΦΗΣ ΤΗΣ.

    ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΓΚΕΙΤΑΙ ΣΤΟ ΟΤΙ Η ΣΥΜΒΙΩΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΤΗΣ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΑΦΟΡΗΤΗ ΠΙΑ,ΓΙΑ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ!ΜΕΡΙΚΑ ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ:

    ΠΛΕΝΕΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΗΣ ΣΤΟ ΝΙΠΤΗΡΑ ΤΟΥ ΜΠΑΝΙΟΥ Κ Η ΚΟΡΗ ΤΡΕΧΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΣΑΠΟΥΝΙΣΕΙ Κ ΣΤΕΓΝΩΣΕΙ

    ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΜΟΛΙΣ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΡΕΜΑΝ ΕΞΩ ΣΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΓΙΑΤΙ ΜΥΡΙΖΟΥΝ

    ΟΤΑΝ ΚΑΘΕΣΑΙ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΥΝΙΕΣΑΙ ΓΙΑΤΙ ΞΕΣΤΡΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΜΜΑ Κ ΑΜΕΣΩΣ ΣΠΕΥΔΕΙ ΝΑ ΤΟ ΙΣΙΩΣΕΙ

    Η ΜΗΤΕΡΑ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΓΕΙΡΕΨΕΙ ΓΙΑΤΙ ΛΕΡΩΝΕΙ ΠΟΛΥ!

    ΝΙΩΘΕΙ ΑΙΧΜΑΛΩΤΗ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΤΗΣ ΤΟ ΣΠΙΤΙ!!ΟΤΑΝ ΑΝΤΙΔΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΑΒΓΑΣ ΜΕ ΑΣΧΗΜΕΣ ΒΡΙΣΙΕΣ!ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΠΙΑ!

    Η ΚΟΠΕΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΧΡΗΖΕΙ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΑΛΛΑ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΠΕΙΣΜΑΤΙΚΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΕΙΔΙΚΟ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΠΩΣ ΘΑ ΤΗΝ ΧΑΠΑΚΩΣΟΥΝ Κ ΘΑ ΤΗΝ ΤΡΕΛΛΑΝΟΥΝ!

    Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΤΣΑΚΩΜΟΣ ΕΓΙΝΕ ΠΡΟΧΘΕΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ Η ΜΗΤΕΡΑ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ Κ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΕΞΟΧΙΚΟ ΤΗΣ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΜΟΝΗ!

    ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΑΥΤΗ Η ΜΑΝΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΔΕΧΘΕΙ ΒΟΗΘΕΙΑ?

    ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΓΙΝΕΤΑΙ?
    ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΡΑΓΕ ΚΑΠΟΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙ?

    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΙΣ ΣΕΙΡΕΣ ΜΟΥ...

    ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΥΧΟΝ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΕ ΑΓΩΝΙΑ!
    Μου αρέσει αυτό το θέμα.Η κατάρτισή μου.Η κοπέλα αυτή σίγουρα μισεί τη μάνα της.Και να μη μου το πει δε χρειάζεται το καταλαβαίνω...Κοίτα είπαμε ήμουν ιδεοψυχαναγκαστική αλλά όχι κι έτσι..Η κοπέλα θα μου την έσπαγε κάργα.Θα την πηγαινα πλακωτή στον ψυχίατρο.Ας επανέλθει η πολιτισμένη Κάσσι μέσα μου να μιλήσει..Γλυκιά μου θα της έλεγα πάμε μια βόλτα στον ψυχίατρο...και θα με άκουγε...Η μάνα της σίγουρα δε θα την πείσει να πάει στον ψυχίατρο καθώς αντιδρά ήδη στην παρουσία της και μόνο...Ένα άλλο,πιο προσφιλές σε αυτή άτομο θα μπορούσε να της κάνει την κατάσταση πιο λιανή όχι για το πόσο ενοχλητική είναι αλλά για το πόσο ζημιώνει τον εαυτό της.Με τρόπο πάντα..Αν δεν γίνει με το καλό υπάρχει και η εισαγγελική παρέμβαση..Την θεία μου,λίαν ιδεοψυχαναγκαστική την παλεύουμε χρόνια αλλά τίποτα..Με την απειλή ότι θα την κλείσουμε μέσα υποχώρησε και παραμύθιασε τον οικειοθελώς αφελή πατέρα μου-Πτου του-ζητώντας του να της φέρει χάπια.Ενώ τόσα χρόνια του αναβάλλει τα ραντεβού της.Σε αυτές τις βαριές λοιπόν περιπτώσεις δεν συζητιέται καν με την ασθενή αλλά τη στέλνουν σούμπιτο στο γιατρό....Εγώ δεν θα πήγαινα ίσως ποτέ αν δεν εκδήλωνα την πίεση 20 με 11 που με ανάγκασε να πάω ως ελπίδα σωτηρίας.Μην ακούς τους ασθενείς και λυπάμαι που το λέω για εμάς αλλά να είσαι και λίγο επιφυλακτική σε όσα λέμε....Φιλιά....

    Α,διαβάζοντας λίγο και τα παραπάνω να μην ξεχάσω να πω πως ο ιδεοψυχαναγκασμός μας είναι το τείχος μας και όσο το πετροβολείς με απειλές τόσο το ενισχύουμε,τόσο αμυνόμαστε και τόσο σε μισούμε...Μην προσπαθήσεις να το σπάσεις γιατί θα με πονέσεις-την πονέσεις....Κουβάλησέ το μαζί της στον ψυχίατρο για μια απλή επίσκεψη....ή στην ανάγκη μην την ενημερώνεις.Για να λιώσεις το τείχος πρέπει να με κάνεις να σε εμπιστευτώ.....Ξέρεις τι ψέματα έφαγα από τους γονείς μου για να πάω στον ψυχίατρο;Χαχα.Τους μίσησα αλλά για λίγο...Μόνο καλό μου έκανε....Διάλεξε.Σου είπα και τις δύο οπτικές....Ο/η Δωδώνη έκανε καλή επεξήγηση του ιδεοψυχαναγκασμού...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    [quote]Originally posted by olga_soul
    Ντέμι για χαρά και από εμένα! ;)

    Εγώ αναρωτιέμαι το εξής.......αν η μάνα τελικά μείνει σε απόσταση για ένα σχετικά μεγάλο χρονικό διάστημα στο εξοχικό που αναφέρεις ότι πήγε επειδή καταπιεζόταν βάση παράλλογων αντιδράσεων της κόρης και τελικά η κόρη αυτή ισορροπήσει τότε τί συμπεράσματα θα πρέπει να βγουν???:o:o

    Θα προβληματιστώ αν μου πεις ότι μετά από μία εβδομάδα αποχώρησης της μάνας.......η κόρη θα την ζητάει πίσω για να μπορέσει να βγάλει τους ψυχαναγκασμούς της πάλι σε αυτήν.......
    Ίσως τότε θα μπορούσε να πατήσει η μάνα πάνω στην ανάγκη επιστροφής της με αντάλλαγμα να επισκεφτεί η κόρη ειδικό........με την προοπτική ότι θα ξαναφύγει αν δεν πάει.........
    ΝΟΜΙΖΕΙΣ>>>
    Ίσως να της καθίσει και μια χαρά που η μάνα-εμπόδιο της λέει τσάο...Και αν όχι σιγά μην πιστέψει στις απειλές της.....Είμαστε πονηροί,άλλωστε..γιατί να το κρύψωμεν βεβαίως βεβαίως...Το ζήτημα είναι να την κάνεις με τρόπο να παραδεχτεί ότι βασανίζεται...και όχι ότι είναι προβληματική.Μια χαρά είμαι θα σου πει....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Νομίζω οτι με κάποιο τρόπο η κοπέλλα πρέπει να πειστεί να επισκευτεί ειδικό.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •