Χωρισμός...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    27

    Χωρισμός...

    Πριν απο 2 μέρες χωρισα απο μια σχεση 4 χρονων. Το θέμα που με απασχολεί περισσότερο είναι ο λόγος και θελω να τον καταλάβω έτσι ωστε να δω αν θα κάνω κάποια προσπάθεια επανασύνδεσης.
    Μέχρι μια μέρα πριν χωρίσουμε, όλα ήταν μια χαρά, όπως πάντα, στη σχέση μας. Κανονίζαμε τις άδειες για να πάμε κάπου τις γιορτές των Χριστουγέννων. Την επόμενη μέρα ενω ειχαμε κανονίσει να βγούμε μου ειπε πως δε θελει γιατι θέλει να σκεφτει, και την αμεσως επόμενη με πήρε τηλ. και μου ανακοινωσε οτι θελει να χωρισουμε, να βρεθούμε να μου τα πει από κοντά.

    Ο λόγος είναι ότι δεν έιναι ικανοποιημενος απο τη ζωη του, σε κανεναν τομέα, πλην της σχεσης μας. Δεν κανει τη ζωη που φανταζοταν οτι θα εκανε στα 31 του χρονια. Μενει ακομα με τους γονεις του, στην παρούσα φάση πηγαινει στη δουλεια και δεν ξερει αν θα απολυθει με ολα αυτα που γινονται... Πάντα εψαχνε για τη δουλεια που ονειρευοταν, και σε αλλη πολη. Το οτι ειναι ομως μαζι μου και περναει καλά, τον κανει να επαναπαυεται και μην προσπαθει όσο πρέπει για να βελτιωσει τη ζωη του. Πχ εγω ειχα δικο μου σπίτι, οπότε δεν αναγκαστηκε να φυγει απο το πατρικο του για να εχουμε το χωρο μας, με το να βγαινουμε και να περναει για λιγο καλα μαζι μου μετα τη δουλεια που ηταν κουρασμενος και του φορτωνε χιλια προβληματα, τον εκανε να μη συνειδητοποιει αμεσα την αναγκη να την αλλαξει. Επίσης θελει να εχει την ελευθερια να μπορεσει αν του δωθει η ευκαιρι να κανει μια νεα αρχη σε αλλο μερος χωρις να ανησυχει που θα με αφησει ή αν με παρει μαζι του και αποτυχει οτι θα πρεπει να γυρισουμε πίσω.

    Μου ειπε ότι θελει να μεινει τελειως μονος, να μην εχει τιποτα ωραιο στη ζωη του, να μιζεριασει, να πιασει πάτο γιατι μονο αυτο θα τον βοηθησει να προχωρησει και να μην αναβαλλει πραγματα. Για τον επομενο χρονο οχι απλα δε θελει σχεση αλλα δε θα βγαινει κι απο το σπιτι του παρα μονο να πιει ενα καφε με φιλους.

    Κι ηταν απολυτος. Του ειπα μηπως ειναι μια φαση που περναει, να μην παρει βιαστικη αποφαση, και ειπε οτι ειναι σιγουρος, το πιο πιθανο ειναι να το μετανοιωσει και να χτυπαει το κεφαλι του στο τοιχο, αλλα ηταν αποφαση του και θα υποστει τις συνεπειες.

    Ειπε οτι μ αγαπαει κι ειναι ερωτευμενος μαζι μου οπως την πρωτη μερα, νοιαζεται για μενα και θα ηθελε να κρατησουμε επαφες. δεν ξερω πόσο το εννοουσε αυτο. Και ειπε οτι σε 10 μερες πχ που εχει γενεθλια θα ηθελε να τον παρω.

    Εγω τι κανω τωρα; Το αποδεχομαι; Πως να ερμηνευσω την αιτια του χωρισμού; Υπαρχει περιπτωση να κανω κατι κι ολα να γινουν οπως πριν;

    Καθε γνωμη δεκτη, εχω απελπιστει εντελώς!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    {Ο λόγος είναι ότι δεν έιναι ικανοποιημενος απο τη ζωη του, σε κανεναν τομέα, πλην της σχεσης μας. }<
    Kαι στο μονο που ειναι ικανοποιημενος θελει κι αυτο να το καταργησει ??
    Θελει να ζησει το απολυτο ανικανοποιητο φενεται ...
    Και συ τι τον θες ?
    αστον να ζησει την εμπειρια του ...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    12
    Ειλικρινα δεν καταλαβαινω με ποια λογικη λειτουργουν οι αντρες κ πως μπορουν να αφησουν κατι που αγαπουν τοσο πολυ!οταν μια τετοια αποφαση ειναι μονομερης το αλλο μελος της σχεσης ειναι δυσκολο να το δεχτει.Δεν ξερω αν πρεπει να προσπαθησεις κ τι θα καταφερεις αν το κανεις,εγω απλα ξερω οτι θα ηθελα να ειχα κανει καθε προσπαθεια για να σωσω αυτο που εχω!τωρα αν θα πετυχει δεν ξερω κ εδω ειναι κ το ρισκο.μπορει να αλλαξει γνωμη κ να γυρισει,ισως αν του δωσεις να καταλαβει πως θα εισαι διπλα του σε καθε αλλαγη που θελει να κανει,ισως ομως κ οχι κ συ να πληγωθεις πιο πολυ αφου θα εχεις ακομα ελπιδες...

  4. #4
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    99
    μαλλον ειναι πολυ πιεσμενος κ του χει γυρισει το μυαλο.οποιος αγαπαει δεν φευγει και ωραιο θα ηταν να κανει ολα αυτα που θελει μαζι σου και να τον στηριξεις.αρα μαλλον αγαπαει πιο πολυ τον εαυτο του.οταν αγαπας καποιον θες να πας μπροστα μ αυτον διπλα σου οχι μονος.αν νιωθει οτι εσυ τον πας πισω κ οτι θελει να πιασει πατο για να ξανασηκωθει τοτε δεν χρειαζεται να κρατησεις επαφες.τοχει δει λιγο εγωιστικα το θεμα.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    27
    Δεν μπορω να καταλαβω πώς σκεφτεται. Ξερω για μενα οτι η ισορροπια στην προσωπικη μου ζωη με πηγαινε μπροστά και δεν ηταν εμποδιο για να βελτιωθω. Τωρα πχ σκέφτομαι πώς θα παω στη δουλειά τη Δευτερα και πώς θα κανω την εργασια για το μεταπτυχιακο σε τοσο συντομο διαστημα που τελειωνει η προθεσμια και σε τετοια φαση και δεν μπορω να αναπνευσω. Μια φορα στο παρελθον παραλιγο απο οτι ειχα ψαξει τοτε να παθω κριση πανικου και νομιζω οτι το βλεπω να ερχεται... Ευτυχως πηγα στο πατρικο μου, βγηκα εξω για ενα καφε με τη μανα μου,τα ειπαμε κι ενιωσα καλυτερα. Μου εκανε και μια βαλεριανα που θα πιω τωρα, ελπιζω να βοηθησει, δεν ειχα ποτε σχεση με τετοια πραγματα. Θελω να τον καταλαβω ομως και να δω αν υπαρχει περιπτωση να ειμαστε ξανα μαζι...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,629
    Quote Originally Posted by anniw View Post
    Πριν απο 2 μέρες χωρισα απο μια σχεση 4 χρονων. Το θέμα που με απασχολεί περισσότερο είναι ο λόγος και θελω να τον καταλάβω έτσι ωστε να δω αν θα κάνω κάποια προσπάθεια επανασύνδεσης.
    .......


    Μου ειπε ότι θελει να μεινει τελειως μονος, να μην εχει τιποτα ωραιο στη ζωη του, να μιζεριασει, να πιασει πάτο γιατι μονο αυτο θα τον βοηθησει να προχωρησει και να μην αναβαλλει πραγματα. Για τον επομενο χρονο οχι απλα δε θελει σχεση αλλα δε θα βγαινει κι απο το σπιτι του παρα μονο να πιει ενα καφε με φιλους.

    Κι ηταν απολυτος. Του ειπα μηπως ειναι μια φαση που περναει, να μην παρει βιαστικη αποφαση, και ειπε οτι ειναι σιγουρος, το πιο πιθανο ειναι να το μετανοιωσει και να χτυπαει το κεφαλι του στο τοιχο, αλλα ηταν αποφαση του και θα υποστει τις συνεπειες.

    Ειπε οτι μ αγαπαει κι ειναι ερωτευμενος μαζι μου οπως την πρωτη μερα, νοιαζεται για μενα και θα ηθελε να κρατησουμε επαφες. δεν ξερω πόσο το εννοουσε αυτο. Και ειπε οτι σε 10 μερες πχ που εχει γενεθλια θα ηθελε να τον παρω.

    Εγω τι κανω τωρα; Το αποδεχομαι; Πως να ερμηνευσω την αιτια του χωρισμού; Υπαρχει περιπτωση να κανω κατι κι ολα να γινουν οπως πριν;

    Καθε γνωμη δεκτη, εχω απελπιστει εντελώς!
    απο αυτα που μας λες, δεν βλεπω να ειναι στο χερι σου να κανεις προσπαθεια επανασυνδεσης, εφοσον η αποφαση ηταν δικη του κι απ οτι λεει, ειναι οριστικη...
    πιστευω οτι το σκεφτοταν καιρο, δεν εγινε κατι για να πω οτι του την βαρεσε και θα μετανοιωσει την επομενη μερα.
    μαλλον θεωρησε οτι μπλεχτηκε σε "σοβαρη" σχεση πολυ νωρις στην ζωη του (νωρις γι αυτα που ειχε στο μυαλο του να κανει) και οτι δεν ηταν ετοιμος για το επομενο βημα (επισημη δεσμευση) και οτι εφοσον ετσι ειχαν ολα αυτα, δεν ειχε λογο να παραμενει δεσμευμενος και να δεσμευει κι εσενα ενω δεν εχει αποφασισει ακομα οτι εισαι η γυναικα της ζωης του, οσο κι αν σε θελει...

    δεν αποκλειεται να αλλαξει γνωμη, το σιγουρο ειναι οτι για να κανει τετοιο βημα, το σκεφτηκε πολυ και δεν εχει νοημα να κανεις εσυ προσπαθειες, θα χασεις τον χρονο σου.
    αν εισαι διατεθιμενη να τον περιμενεις για να δεις μηπως επιστρεψει , καντο. εγω στην θεση σου δεν θα τον περιμενα.
    συμφωνω με το μελος πιο πανω που ειπε οτι ειδε την ολη φαση εγωιστικα. σε εβγαλε απο το καρδο της ζωης του. εχει αλλα σχεδια..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Posts
    156
    Ψιλομπερδεύτηκα. λοιπόν το παλικάρι το καταλαβαίνω εν μέρει. Άν είναι θέμα πίεσης ίσως θέλει λίγο χρόνο γιατί οι άνθρωποι κάτω από στρες δεν σκέφτονται πολύ λογικά.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    114
    den kserw vre anniw mou, pragmatika exw pesei ap'ta sinnefa me auta pou diavazw edw mesa, makari kai sto euxomai na perasei -efoson auto thes- olo auto pou pernas, egw pantws an meta apo 4 xronia sxesis gyrize o allos kai mou elege tetoies p@p@ries, ti na sou pw, tha ton estelna ston agyristo kai akoma parapera. oxi tipota allo, alla meta apo tosa xronia, thewrw toulaxiston elleipsi sevasmou to na feretai kaneis ston antrwpo tou me tetoio tropo kai na ton afinei ksekremasto epeidi ksafnika efage friki me ti zwi tou! ti na pw, eilikrina thimwnw para poli me kati tetoia atoma pou pairnoun mia apofasi kai kanoun ton allon rakos sta kala kathoumena.
    den kserw an eimai apoliti, katalabainw ta sinaisthimata sou kai oti theleis na ksanaeiste mazi kai ontws den ksegrafontai 4 xronia se 1 mera, skepsou omws kata poso tha mporouses na ksanaempisteuteis auton ton anthrwpo -an estw ta ksanavriskate twra- kai na stirixteis epanw tou sto mellon. egw toulaxiston, tha enoiwtha monimws anasfaleia pou gia mena isodinamei me to telos tis sxesis...
    euxomai na sou pane ola opws ta thes...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Aθήνα
    Posts
    143
    Στείλτον....

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    27
    Εγώ θα τον "στείλω" κάποια στιγμή, πιστεύετε όμως απο τη συμπεριφορά του κι αυτά που είπε να υπάρχει πιθανότητα να ξαναείμαστε μαζί αν το χειριστώ σωστά; αν δεν τον πιέσω για παράδειγμα, ουτε του τηλεφωνώ κλπ ή θα με ξεχάσει εντελώς;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,629
    Quote Originally Posted by anniw View Post
    Εγώ θα τον "στείλω" κάποια στιγμή, πιστεύετε όμως απο τη συμπεριφορά του κι αυτά που είπε να υπάρχει πιθανότητα να ξαναείμαστε μαζί αν το χειριστώ σωστά; αν δεν τον πιέσω για παράδειγμα, ουτε του τηλεφωνώ κλπ ή θα με ξεχάσει εντελώς;
    κανεις δεν ξερει...
    οπως δεν ξερουμε αν ηταν τελειως ειλικρινης.
    αν ηταν ειλικρινης, το πιο πιθανο ειναι να κανει πισωγυρισματα, ακομα κι αν δεν σου ζητησει να ειστε παλι μαζι.
    αν ομως υπαρχει καποιο φλερτ και δεν το ξερεις, μπορει να εξαφανιστει εντελως.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    27
    oλα αυτα αν υποθεσουμε οτι ειπε την αλήθεια και δεν τριγυρναει τωρα εξω με τη νεα του αγαπη...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,629
    Quote Originally Posted by anniw View Post
    oλα αυτα αν υποθεσουμε οτι ειπε την αλήθεια και δεν τριγυρναει τωρα εξω με τη νεα του αγαπη...
    ναι, αυτο ειπα. οτι αν υπαρχει αλλη, θα εξαφανιστει τελειως..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Παιδιά εμένα πάντως, εάν δεν παραλείπει να μας πει κάτι σημαντικό η anniw, μου φαίνονται περίεργα όλα αυτά...
    Δε θέλω να είμαι απόλυτη, αλλά δεν μπορώ να πιστέψω ότι κάποιος ενώ είναι ερωτευμένος ξαφνικά του τη βαράει και θέλει να χωρίσει με το μοναδικό καλό πράγμα στη ζωή του...εκτός κι αν έχει κάλο στον εγκέφαλο. Αλλά αν είχε κάλο στον εγκέφαλο δε θα το είχες καταλάβει τόσα χρόνια?
    Δεν ξέρω ρε anniw..εγώ δε θα τον πίστευα..νομίζω ότι μάλλον του τέλειωσε ο έρωτας και δεν έχει προφανώς τα αρχ..ια να το πει οπότε καταφεύγει στα γνωστά τροπάρια που λένε όλοι/ες όταν τους τελειώνει.
    Μπορεί να μην παίζει κάποια άλλη...αλλά η ιδέα κάποιας άλλης είναι ακόμα πιο ισχυρό κίνητρο για να τελειώσει κανείς μια σχέση.
    Εγώ θα ήθελα να ήταν κάποια φάση στη σχέση σας και να γυρίσει μετανιωμένος.
    Στη θέση σου δε θα έκανα πάντως τίποτα. Όχι από εγωϊσμό, αλλά για να προφυλάξω τον εαυτό μου από τα ζόρια που περνάει ο άλλος.
    Εσύ τον αγαπάς? σου λείπει?
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    27
    Quote Originally Posted by void View Post
    Παιδιά εμένα πάντως, εάν δεν παραλείπει να μας πει κάτι σημαντικό η anniw, μου φαίνονται περίεργα όλα αυτά...
    Δε θέλω να είμαι απόλυτη, αλλά δεν μπορώ να πιστέψω ότι κάποιος ενώ είναι ερωτευμένος ξαφνικά του τη βαράει και θέλει να χωρίσει με το μοναδικό καλό πράγμα στη ζωή του...εκτός κι αν έχει κάλο στον εγκέφαλο. Αλλά αν είχε κάλο στον εγκέφαλο δε θα το είχες καταλάβει τόσα χρόνια?
    Δεν ξέρω ρε anniw..εγώ δε θα τον πίστευα..νομίζω ότι μάλλον του τέλειωσε ο έρωτας και δεν έχει προφανώς τα αρχ..ια να το πει οπότε καταφεύγει στα γνωστά τροπάρια που λένε όλοι/ες όταν τους τελειώνει.
    Μπορεί να μην παίζει κάποια άλλη...αλλά η ιδέα κάποιας άλλης είναι ακόμα πιο ισχυρό κίνητρο για να τελειώσει κανείς μια σχέση.
    Εγώ θα ήθελα να ήταν κάποια φάση στη σχέση σας και να γυρίσει μετανιωμένος.
    Στη θέση σου δε θα έκανα πάντως τίποτα. Όχι από εγωϊσμό, αλλά για να προφυλάξω τον εαυτό μου από τα ζόρια που περνάει ο άλλος.
    Εσύ τον αγαπάς? σου λείπει?
    Αυτα μου ειπε, αυτα εγραψα, δεν παρελειψα κατι. Τον αγαπαω, ναι, και μου λειπει κι αν εχει αρχισει να αμφιβαλει γι αυτο που εκανε, θελω να να γινει κατι και να ξαναειμαστε μαζι. Τοσα χρονια δε μου ειχε δείξει ότι μπορει να ειναι 'ανισορροπος' ή κατι τετοιο. Μου ειπε μονο οτι το κανει αυτο γιατι θελει να κανει κατι αυτοκαταστροφικό, να τον στειλει στον πάτο, στο μηδεν και να ξεκινησει απο την αρχη. Δε τον ενδιαφερει να βρει αλλη εννοειται τον επομενο χρονο τουλαχιστον, ετσι ειπε.
    Γι αυτο ρωτησα τι πιστευετε ΑΝ υποθεσουμε οτι ειπε την αληθεια. Τον τελευταιο καιρο αρχισε ξανα το καπνισμα κι επινε, οχι υπερβολικα, αλλα γενικα δεν επινε ποτε. Μιλουσε για τα προβληματα που ανεφερε και μου ελεγε ευτυχως που εχει κι εμενα μεσα σε ολα αυτα. Και ξαφνικα, δεν το ηθελε ουτε αυτο...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. χωρισμός
    By zouzounitsaaa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 21-07-2010, 00:31
  2. ΧΩΡΙΣΜΟΣ
    By La_ViTa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 20
    Last Post: 09-07-2008, 12:24
  3. Χωρισμός
    By igeorgak in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 02-01-2008, 21:39
  4. Χωρισμός
    By Kleiw in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 12-12-2007, 03:16
  5. Χωρισμός
    By Candle in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 62
    Last Post: 22-09-2007, 14:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •