θα φύγει... δεν θα φύγει? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 20 of 20
  1. #16
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    98
    Originally posted by ines

    nutcase, εμενες παντα σε τετοιο σπιτι ή το επελεξεσ για να σε ξεκουραζει?
    Το επέλεξα. ΄Βασικά δε μπορώ να πάω ούτε βόλτα στην αθήνα, πόσο μάλλον νά μείνω εκεί! Έχει να κάνει με τον καθαρό αέρα μάλλον. Ασε την κίνηση στους δρόμους!

    Κάθε πρωϊ βλέπω την ανατολή του ήλιου! Να βγαίνει μέσα απο το νερό, και αν είναι και πρωϊνό σα το σημερινό που είχε άπνοια.... καταλαβαίνεις! Όλα τα λεφτά!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    195
    Ειναι πραγματι ειδυλιακο αυτο που μας περιγραφεις.

    Θα ελεγα πως εισαι απο τους τυχερους που επελεξαν κατι εχοντας και τη δυνατοτητα να το πραγματοποιησουν.

    Δυστυχως, πολλοι ( ισως οι περισσοτεροι) δεν εχουν τη δυνατοτητα να φυγουν απο την Αθηνα, η απο οποιοδηποτε αλλο μερος που μενουν κι ας τους δυσαρεστει και ας τους πνιγει...

    Υπαρχουν πολλοι λογοι που αυτο ειναι ανεφικτο. Ισως γιατι τα σπιτια τους ειναι στην πολη, η οι δουλειες τους καπου εκει κοντα, η οι γονεις τους που φυλανε τα παιδια οταν το ζευγαρι δουλευει κλπ. Να μην αναφερω τον οικονομικο παραγοντα φυσικα. Θεωρω πως αυτο ειναι μαλλον αυτονοητο για την πλειψηφια των μισθοσυντηρητων...

    Οποτε το μονο που μενει στους μη προνομιουχους ειναι μικρες εξορμησεις στην εξοχη. Εγω τουλαχιστον αυτο προσπαθω να κανω οταν ο ελαχιστος χρονος που μου μενει το επιτρεπει

  3. #18
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    98
    Ναι αυτό προτείνω κι εγώ. Εξορμήσεις!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    larissa
    Posts
    211
    geia kai apo mena..Ines mou thimizeis ligo ton eafto mou.egw to exw 1 xrono omws kai to exw pei stous goneis mou kai stous pio kontinous filous mou kai sigoura aisthanomai kalitera pou to kseroun oi dikoi mou.thelw otan vgainw na kserw oti einai konta mou atoma pou gnwrizoun to provlima mou kai etsi aisthanomai asfaleia mazi tous.se psixologo den exw paei oute k egw.thelw na pistevw oti tha to kseperasw monh mou kai nomizw ps kathe mera eimai kai kalutera.apo thn allh skeftomai oti an paw mia fora na dw ti tha mou pei isws tha htan kalo.esu ti ekanes telika?
    pantws xairomai pou se akouw na les oti vgaineis apo to spiti sou akoma kai an fovasai.to idio kanw kai egw kai to thewrw polu shmantiko pou den afhnoume h zwh mas.elpizw kapoia stigmh na mporesoume na xaroume kai na zhsoume opws hmastan prin apo afto.

  5. #20
    Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    95
    Καλημέρα κι από μένα.

    Κι εγώ όταν κατάλαβα πως είχα πρόβλημα δεν ήθελα να πάω σε ψυχίατρο και δε νομίζω να το ήθελε στην αρχή κανείς άλλος από την παρέα μας εδώ. Όταν το έκανα όμως ένιωσα και νιώθω ότι βοηθάω τον εαυτό μου να ξεπεράσει την κατάσταση αυτή πιο γρήγορα. Πιστεύω πως αν όχι όλοι, οι περισσότεροι στις λέξεις και μόνο \"ψυχίατρος\" και \"φάρμακα\" παθαίνουμε έναν πανικό, αλλά αυτός σε μένα υπήρχε μέχρι να μπω στο γραφείο του γιατρού και να μιλήσουμε. Μετά από την κουβέντα αυτή ένιωσα ότι ούτε τρελή είμαι, αλλά ούτε και μόνη μου. Σ\'αυτό βέβαια το συμπέρασμα με βοηθάτε και όλοι εσείς καθημερινά. Πριν δυο μέρες πήγα πάλι στο γιατρό ο οποίος μου είπε ότι πάμε πάρα πολύ καλά, μου έδωσε εκ νέου ladose βέβαια, τα οποία θα πάρω σίγουρα για 1-2 μήνες τουλάχιστον ακόμη και μετά θα τα μειώσουμε ώσπου να τα σταματήσουμε τελείως. Μου είπε επίσης ότι κανένας γιατρός δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι δεν θα ξαναπεράσει κανείς από μια παρόμοια κατάσταση, καθώς υπάρχουν και εξωγενείς παράγοντες που επηρεάζουν την ψυχολογία μας κατά καιρους, αλλά ο άνθρωπος έχει τόσους μηχανισμούς άμυνας και τόση δύναμη μέσα του, που όταν την επιστρατεύσει μπορεί να καταφέρει πολλά πράγματα και ότι σίγουρα μετά από αυτή την εμπειρία γίνεται ο καθένας μας πιο δυνατός. Δεν έχω λόγο να μην τον πιστέψω γιατί διαβάζοντας τα μηνύματά σας εδώ επιβεβαιώνετε τη δύναμη αυτή που αποκτούμε. Εύχομαι όλα να πάνε καλά για όλους μας
    Νικολέτα

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •