τα νέα μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453

    τα νέα μου

    μολις γυρισα απο τον γιατρο μου και ειμαι πολυ προβληματισμενη.
    οπως σας εχω αναφερει, τελευταια παρουσιαζω πολυ εντονο αγχος.
    και ενω περιμενα να μου αυξησει τα αγχολυτικα (Lyrica, rivotril) εκεινος μου εκανε μειωση του rivotril (γιατι οπως μου ειπε ειναι εξαρτησιογονος ουσια ) και μου αυξησε τα ladose απο ενα που επερνα σε δυο.

    οταν τον παρακαλεσα να μου κανει αυξηση των αγχολυτικων, μου ειπε οτι το ladose φερνει πολυ μεγαλη αγχολυση.
    του εξηγησα οτι εδω και ενα μηνα που τα παιρνω, δεν εχει μειωθει το αγχος μου αλλα εχει φτιαξει καπως η διαθεση μου και μου ειπε οτι με τα δυο ladose θα δω διαφορα και στο αγχος.

    οι προβληματισμοι μου ειναι οι εξης :
    1) μηπως το ladose σε συνδυασμο με το αλλο αντικαταθλιπτικο που παιρνω (remeron) πυροδοτησουν υπομανια και εχουμε τα "καλα" που ειχα περυσι τα χριστουγεννα
    2)μηπως το ladose ειναι αχρηστο οσων αφορα την καταπολεμηση του αγχους.

    το ξερω οτι σε αυτο το φορουμ δεν πρεπει να γινονται γνωματευσεις και υποδειξεις οσων αφορα στην φαρμακευτικη αγωγη, απλα ειμαι τρομερα προβληματισμενη και αγχωμενη και ειχα αναγκη να σας τα επικοινωνησω ολα αυτα.

    ΥΠΟΦΕΡΩ...

  2. #2
    amelie γεια σου!!!!!!δεν υπαρχει λογος να αγχωνεσαι και να υποφερεις!!!!!!!η γνωμη μου ειναι να ξεκινησεις την αγωγη που σου εδωσε ο γιατρος σου(κατι θα ξερει) κι αν δεις καποιο συμπτωμα υπομανιας θα το καταλαβεις και θα τον ενημερωσεις!!!!!!μην σκεφτεσαι αρνητικα!να δεις που ολα θα πανε καλα!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Posts
    156
    Συμφωνώ. Δοκιμάζεις και βλέπεις, για οτιδήποτε κακό ενημερώνεις. Επίσης πολλά πράγματα αρνητικά τα δημιουργούμε κ εμείς.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Αμελί, για φάρμακα δεν θα μιλήσω εννοείται, μήπως σου συμβαίνει κάτι αυτό τον καιρό?
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Aθήνα
    Posts
    143
    Αμελί, είναι κακό να υποφέρεις.
    Η αγωγή σαφώς και πρέπει να είναι εξατομικευμένη για κάθε ασθενή.
    Ο γιατρός πρέπει να ξέρει.
    Αλλά την ώρα που υποφέρεις δεν μπορείς να έχεις πάντα τον γιατρό δίπλα σου.
    Το ζητούμενο είναι λίγο γλυκιά ζωή, εφόσον έχεις την λύση.
    Η γνώμη μου είναι, εάν η λύση λέγεται rivotril ή κάτι άλλο πάρτο (χωρίς υπερβολές) για να μην υποφέρεις.
    Φυσικά και προκαλούν εξάρτηση τα αγχολυτικά.
    Τι να κάνουμε? Σταθμίζεις τα υπέρ και τα κατά και αποφασίζεις και εσύ, πλην του γιατρού.
    Σύμφωνα με επίσημα στοιχεία η πιο δύσκολη και ακριβής διάγνωση στον κόσμο, είναι για ψυχιατρικά θέματα.
    Μετα από 6 χρόνια θεραπεία με συγκεκριμένη κατηγορία φαρμάκων, ο γιατρός μου είπε ότι τελικά πρέπει να τα αλλάξω γιατί πάσχω από άλλη ασθένεια. Τι να πείς?
    Εμένα το lyrica μου προκαλούσε πολύ ένταση.
    Το remeron ύπνο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    @maraki4 σωστο αυτο που λες.
    και ο γιατρος μου, οταν του εξεφρασα τον φοβο μην κανω υπομανια αυτο μου ειπε.

    @chaos αν εννοεις αυτο που καταλαβα (δλδ οτι και μονο η ιδεα οτι τα φαρμακα αυτα δεν ειναι τα καταληλα, επρεπε να παιρνω περισσοτερο αγχολυτικο για να ειμαι καλα κλπ κλπ μου προξενει ενα επιπροσθετο-περα απο το ηδη υπαρχον- αδικαιολογητο ισως αγχος), εχεις δικιο.

    @τζιπσι κατι το τραγικο δεν μου συμβαινει αυτη την περιοδο.
    ισως το οτι προκειται να παω σε ενταχθω σε ενα κεντρο ημερας, παρολο ειναι κατι που το θελω και το επιδιωξα εγω, επειδη ειναι κατι καινουριο στη ζωη μου και εχω το φοβο του αγνωστου με αγχωνει.
    η ψυχολογος μου ειναι της γνωμης, οτι οι κρισεις πανικου ερχονται οταν αλλαζει κατι.

    @rex ποσο μα ποσο δικιο εχεις λεγοντας πως η πιο δυσκολη και ακριβης διαγνωση στον κοσμο, ειναι για ψυχιατρικα θεματα.
    και γω εχω ακουσει 3 διαφορετικες διαγνωσεις για την περιπτωση μου!
    αλλα ακομα και σημερα, οι διαγνωσεις της ψυχολογου με τον ψυχιατρο μου, δεν ταυτιζονται απολυτα και αυτο με μπερδευει καπως.
    προσπαθω παντως να εισπρατω οτι θετικο εχει να μου δωσει ο καθενας τους (ψυχιατρος,ψυχολογος).

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by amelie74 View Post
    @maraki4 σωστο αυτο που λες.
    και ο γιατρος μου, οταν του εξεφρασα τον φοβο μην κανω υπομανια αυτο μου ειπε.

    @chaos αν εννοεις αυτο που καταλαβα (δλδ οτι και μονο η ιδεα οτι τα φαρμακα αυτα δεν ειναι τα καταληλα, επρεπε να παιρνω περισσοτερο αγχολυτικο για να ειμαι καλα κλπ κλπ μου προξενει ενα επιπροσθετο-περα απο το ηδη υπαρχον- αδικαιολογητο ισως αγχος), εχεις δικιο.

    @τζιπσι κατι το τραγικο δεν μου συμβαινει αυτη την περιοδο.
    ισως το οτι προκειται να παω σε ενταχθω σε ενα κεντρο ημερας, παρολο ειναι κατι που το θελω και το επιδιωξα εγω, επειδη ειναι κατι καινουριο στη ζωη μου και εχω το φοβο του αγνωστου με αγχωνει.
    η ψυχολογος μου ειναι της γνωμης, οτι οι κρισεις πανικου ερχονται οταν αλλαζει κατι.

    @rex ποσο μα ποσο δικιο εχεις λεγοντας πως η πιο δυσκολη και ακριβης διαγνωση στον κοσμο, ειναι για ψυχιατρικα θεματα.
    και γω εχω ακουσει 3 διαφορετικες διαγνωσεις για την περιπτωση μου!
    αλλα ακομα και σημερα, οι διαγνωσεις της ψυχολογου με τον ψυχιατρο μου, δεν ταυτιζονται απολυτα και αυτο με μπερδευει καπως.
    προσπαθω παντως να εισπρατω οτι θετικο εχει να μου δωσει ο καθενας τους (ψυχιατρος,ψυχολογος).
    το κέντρο ημέρας τι είναι?
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    τα κεντρα ημερας ειναι φορεις που χρηματοδοτουνται απο υπουργειο υγειας (να δουμε μεχρι ποτε...) και προσφερουν ψυχοθεραπευτικες δραστηριοτητες (πχ δραματοθεραπεια, εργοθεραπεια κ.α.) αλλά και ατομικες συνεδριες με ψυχολογο, σε ατομα που αντιμετωπιζουν ψυχολογικα προβληματα.
    ειναι εντελως δωρεαν.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    386
    amelie μου, κάνε τη θεραπεία γλυκιά μου, και μην αγχώνεσαι...προκαταβολικά.

    Ελπίζω να πάνε όλα καλά!!!!! φιλιά.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    σε ευχαριστω deep purple μου!
    εισαι πολυ γλυκια!
    φιλακια!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Kαλό ακούγεται! Αντε και καλή αρχή!
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    thanks!!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Αμελί να σε ρωτήσω κάτι αν γνωρίζεις?
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    και γω να σε ρωτησω ??
    Η ψχλ αυτη που ηταν η τοπ που ειναι ?? η Βικυ ?? εχασα 5 μηνες απλα ρωταω ??
    Το πρώτο σου χρέος πλαταίνοντας το εγώ σου είναι, στην αστραπόχρονη τούτη στιγμή που περπατάς στη γης, να μπορέσεις να ζήσεις την απέραντη πορεία, την ορατή και την αόρατη του εαυτού σου.
    ΚΑΖΑNΤΖΑΚΗΣ

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Αμελί να σε ρωτήσω κάτι αν γνωρίζεις?
    ναι ρωτα με οτι θες απλα θα σου απαντησω το μεσημερι γιατι εχω κατι δουλιτσες

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •