σαν να βγαινω απο το σωμα μου στον υπνο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1

    σαν να βγαινω απο το σωμα μου στον υπνο

    παιδια καλησπερα...τον τελευταιο καιρο οταν κοιμαμαι ξαφνικα ξυπναω και εχω ταχυπαλμια και αισθημα αγχους-φοβου..εκεινη την ωρα θελω να μιλησω και δεν μπορω ουτε να μιλησω ουτε να κουνηθω μονο τα ματια μου μπορω να ανοιξω..και δευτερον καποιες φορες μου συμβαινει το παρακατω..κοιμαμαι ολα κανονικα και σε καποια στιγμη νιωθω οτι βγαινω απο το σωμα μου παω ψηλα στο ταβανι και με βλεπω που κοιμαμαι...το νιωθω πολυ εντονα σαν να ειναι αληθινο..τι σημαινουν ολα αυτα?? τα εχω ψιλοπαιξει .για πειτε μου γνωμες για το τι μπορει να ειναι αυτα...ευχαριστω εκ τον προτερων

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    477
    Το δευτερο που λεσ οτι κοιτας τον εαυτο σου απο ψηλα το πιο πιθανο ειναι οτι ''ζεις το ονειρο'' και σε μπερδευει...

    Αυτο που παθαινεις οταν ξυπνας μπορει να οφειλεται σε φαρμακευτικη αγωγή, παίρνεις κάτι?

    Το είχε η μητερα μου οταν επαιρνε κατι για την καρδια, δεν ξερω
    Το πιο επικίνδυνο άτομο είναι αυτό που έχεις αγαπήσει

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    ναι συνηθως ειναι επειδη βρισκεσαι μεταξυ φθορας κ αφθαρσιας. δν σ χει τυχει ποτε να κατουριεσαι τοσο πολυ κ να βαριεσαι να πας οσο κοιμασαι κ να βλεπεις τον εαυτο σου πως παει για κατουρημα ενω δεν εχεις παει?
    I m a Good Person With Bad Attitude

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Λέγεται (αυτό το που βγαίνεις από το σώμα σου..) κατά πάσα πιθανότητα εξωσωματική εμπειρία και μερικοί άνθρωποι έχουν αυτή την ικανότητα... (συνήθως αυτοί που έχουν πιο ευαίσθητες "κεραίες" από άλλους) και δεν είναι κάτι ανησυχητικό νομίζω... το έχω ζήσει κι εγώ.. αν και δεν το έχω συζητήσει με κάποιον ειδικό.. στο ίντερνετ πάντως κάποια στιγμή διάβασα ότι έχει και επιστημονική εξήγηση... και ναι είναι πολύ ιδιαίτερη εμπειρία... εμένα πάντως δε με τρομάζει ιδιαίτερα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    Και τα υπολοιπα που λες πως σε πιανουν μου φαινονται σαν υπνικη παραληση....η η μορα τεσπα
    I m a Good Person With Bad Attitude

  6. #6
    Quote Originally Posted by Broken_DoLL View Post
    Και τα υπολοιπα που λες πως σε πιανουν μου φαινονται σαν υπνικη παραληση....η η μορα τεσπα
    ...λολ...αυτό με τη μόρα το σκέφτηκα και γω.

  7. #7
    μου εχει τυχει να κατουριεμαι και να βαριεμαι να σηκωθω αλλα λογικα αυτο δεν ειναι επειδη νυσταζω??και δεν παιρνω χαπια η καμια αγωγη...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Στο Άγνωστο
    Posts
    1,349
    Και δε χαίρεσαι αντί να παραπονιέσαι; Και τι δε θά 'δινα για να βιώσω τέτοια σπάνια εμπειρία προσωπικά; Την επόμενη φορά επωφελήσου το και ταξίδεψε σε μέρη που δεν μπορείς υπό κανονικές συνθήκες να επισκεφθείς με το φυσικό σου σώμα. Πχ, πήγαινε να παρακολουθήσεις καμία συζήτηση ή να μπεις σε κανένα σπίτι μήπως και διαλευκάνεις επ' ευκαιρία ερωτήματα που σε βασανίζουν. Σοβαρολογώ, δεν αστειεύομαι.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Αχ! ναι κι εγώ θα το ήθελα να διαρκέσει περισσότερο και να μπορώ να ταξιδεύω και μακρύτερα και να πηγαίνω σε άλλα μέρη... αλλά δυο φορές που μου έχει συμβεί τη μία πήγα μέχρι το παράθυρο του υπνοδωματίου μου και την άλλη μέχρι το σαλόνι... και πάλι πίσω εγκλωβίστηκε η ψυχή μου στο σώμα μου... γμτ.....

  10. #10
    δεν ειναι δηλαδη καμια παθηση η κατι τετοιο??

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    οχι μωρε δεν ειναι παθηση!

    '' Η Υπνική Παράλυση είναι μια κατάσταση που λαμβάνει χώρα μόλις πριν αποκοιμηθούμε (υπναγωγικό στάδιο) ή ακριβώς πριν ξυπνήσουμε πλήρως από τον ύπνο ( υπνοπομπικό στάδιο). Η κατάσταση αυτή χαρακτηρίζεται από την αδυναμία ομιλίας ή κίνησης. Συχνά ακολουθείται από μια αίσθηση ότι υπάρχει κάποια παρουσία στο δωμάτιο, μια αίσθηση που συχνά προκαλεί φόβο η οποία συνοδεύεται και από την ανικανότητα του να φωνάξει κάποιος. Η παράλυση αυτή μπορεί να διαρκέσει μερικά δευτερόλεπτα. Η περιγραφή των συμπτωμάτων της υπνικής παράλυσης ομοιάζει με την περιγραφή που δίνουν πολλά θύματα απαγωγής από εξωγήινους, όταν ανακαλούν την εμπειρία τους. Η υπνική παράλυση θεωρείται από πολλούς ότι δεν εξηγεί μόνο τις απαγωγές από τους εξωγήινους αλλά και πολλές άλλες παραισθήσεις που σχετίζονται με παραφυσικές ή υπερφυσικές εμπειρίες.

    Η Υπνική Παράλυση είναι κάτι που βιώνουν οι περισσότεροι άνθρωποι μια ή δυο φορές στην ζωή τους, αλλά είναι συχνό φαινόμενο σε αυτούς που πάσχουν από ναρκοληψία.

    Συνειδητό όνειρο (διαυγές όνειρο) είναι κάθε όνειρο κατά το οποίο το άτομο έχει συνείδηση ότι ονειρεύεται ενώ το όνειρο είναι σε πλήρη εξέλιξη. Κατά τη διάρκεια του συνειδητού ονείρου, είναι δυνατό να ασκήσει κανείς έλεγχο πάνω στο ονειρικό περιβάλλον και να κάνει πράγματα που αλλιώς θα ήταν αδύνατο να κάνει στη φυσική πραγματικότητα.''

    εχεις ακουσει για το αστρικο ονειρεμα?
    I m a Good Person With Bad Attitude

  12. #12
    οχι .για πες...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    κανε ενα googlarisma. γραψε ''ονειρεμα'' η αστρικη προβολη. ειναι οταν βιωνεις ενα αισθημα αποκολισης απο το σωμα σου καθως κοιμασαι.
    I m a Good Person With Bad Attitude

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Και να κοιτάς από το ταβάνι το σώμα σου? Kάπου το έχω ξανακούσει, χμμ. Νομίζω πως είναι επειδή έχουμε ακούσει κάποιες ιστορίες τέτοιες αρκετές, έχουμε δηλαδή έρθει σε επαφή με το εξωσωματικό (διανοητική επαφή, που σημαίνει έχω ακούσει, διαβάσει κάπου κάτι, δει σε περιοδικό, μέσο, έχει πέσει στην αντίληψή μου), ο εγκέφαλός μου το έχει αποθηκεύσει, και μετά το "αναπαράγει" όταν έρθει η κατάλληλη ευκαιρία. Για παράδειγμα, σε κάποιο άτομο που ανήκει σε έναν τελείως διαφορετικής κουλτούρας λαό, το "βγαίνω από το σώμα μου" μπορεί να μην σημαίνει τίποτε απολύτως, να μην του λέει κάτι, γιατί ποτέ δεν έχει έρθει σε επαφή με ανάλογη περιγραφή. Σκέψου το, έχεις ακούσει το "βγαίνω από το σώμα μου και με κοιτάω από ψηλά", όπως και το "ήμουν σε ένα σκοτεινό τούνελ και κοίταζα πέρα ένα εκτυφλωτικό φως" και είναι κλισέ μηνύματα που έχουν αποθηκευτεί στον εγκέφαλο και τα συνδέουμε κατόπιν κάπως και νομίζουμε αληθινά. Έτσι το εξηγώ.

    Αν δοκιμάσεις μια άλλη περιγραφή της αίσθησης/ εμπειρίας, που να μην έχει καμία σχέση με ό,τι έχει ο εγκέφαλός σου ήδη αποθηκεύσει, νομίζω πως θα το απομυθοποιήσεις.
    Δηλαδή, αναρωτιέμαι, αν περιγράψω μια τέτοια εμπειρία ως "έφυγα από το σώμα μου, ανέβηκα στο ράφι πάνω από την τηλεόραση, εκεί που η μάνα μου έχει βάλει ένα βάζο με ψεύτικα τριαντάφυλλα που τελευταία φορά τα είχα δει κατά εκατοντάδες ως περιζήτητο αξεσουάρ τάφων στο τρίτο νεκροταφείο και κάτω από το εκθαμβωτικής ομορφιάς μπουκέτο πλαστικού θαύμασα ένα εξαίρετο σεμεδάκι με κεντητό χριστούλη, χρυσές καμπανούλες, και βελονάκι σουά σοβάζ σε σωμόν περίγραμμα"

    Δε θα σου φανεί κάπως αν το κάνεις?
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    οταν το πνευμα βρισκεται σε αφθαρσια (παρε υπνος) τοτε πολλα μπορουν να συμβουν. δεν παει να πει πως ειναι αληθινα, πως θα ξυπνησει πχ η μανα σ κ θα σε δει να κοιμασαι κ απο πανω εναν διαφανο κλωνο σ να επιπλεει στον πολυελαιο.

    τωρα οσο αναφορα τον κοσμο των ονειρων ειναι τεραστια επιστημη που εχω διαβασει διαφορα και τα οποια δεν ειναι ευκολα να τα καταλαβεις γμτ....
    Last edited by Aeon; 13-01-2018 at 16:34.
    I m a Good Person With Bad Attitude

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ξαφνικη ταχυκαρδια στον υπνο
    By makrei in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 05-06-2011, 00:12
  2. τικ στον ύπνο
    By Vivickoula in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 0
    Last Post: 07-07-2010, 11:23
  3. Βγαίνω απ\'το σώμα μου..
    By mstrouf in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 31-08-2008, 00:45
  4. διαταραχή στον ύπνο ;
    By Reef in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 15
    Last Post: 16-09-2007, 21:12
  5. ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΩΝ ΒΡΕΦΩΝ
    By emotions in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 13
    Last Post: 24-10-2006, 22:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •