ΘΑΝΑΤΟΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16

Thread: ΘΑΝΑΤΟΣ

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    10

    ΘΑΝΑΤΟΣ

    Πιστεύω πως οι περισσότεροι από εμάς αν όχι όλοι έχουν φοβίες και ανασφάλειες. Εγώ δεν αποτελώ εξαίρεση. Παρ΄ όλο που είμαι 30 χρονών εδώ και πολλά χρόνια τουλάχιστον δεκαπέντε δεν μπορώ να ξεπεράσω την ιδέα του θανάτου όχι μόνο του δικού μου αλλά των παιδιών μου αλλά και των ανθρώπων που αγαπώ και συναναστρέφομαι. Ίσως επιδεινώνει το γεγονός ότι από πολύ μικρή έχω παραστεί σε πολλούς θανάτους συγγενών, άτομα τα οποία ήμουν πολύ δεμένη μαζί τους με αποκορύφωση της γιαγιά μου. Δεν με συγκλόνισε τόσο ο θάνατος του πατέρα μου όπου είναι και σχετικά πρόσφατος όσο ο θάνατος του ανθρώπου που με μεγάλωσε., δηλαδή της γιαγιά μου. Περνώντας τα χρόνια μεγαλώνοντας και εγώ τα συμπτώματα πανικού για τον θάνατο γενικότερα μεγαλώνουν και αυξάνονται. Όταν συμβαίνει κάτι ευχάριστο στη ζωή μου οι αρνητικές μου σκέψεις αμέσως έρχονται και μαυρίζουν τις ωραίες στιγμές που περνώ. Σκέφτομαι ότι δεν μου αξίζει αυτό που περνάω και ότι σύντομα θα έρθει η καταστροφή θα γίνει κάτι κακό. Το τραγικότερο απ΄ όλα είναι ότι πολλές φορές το μυαλό μου αφαιρείται και πάει στα παιδιά μου που με πιάνει πανικός μην μου πάθουν τίποτα. Πολλές είναι οι φορές που έρχονται εικόνες στο μυαλό μου άσχημες, βίαιες, π.χ. τα παιδιά μου να είναι κάτω από τις ρόδες αυτοκινήτου, να μην αναπνέουν ενώ είναι στη κούνια, να έχουν πνιγεί. Νομίζω πως σταματάει η καρδιά μου, μου κόβεται η αναπνοή και με πιάνει κρύος ιδρώτας. Πιστεύω πως δεν θα μπορέσω να ξεπεράσω μια τέτοια κατάσταση που όλο επιδεινώνεται και έχει συνέπειες σε μένα πρώτα απ΄όλα αλλά και στους γύρω μου…Μήπως η κατάστασή μου είναι εκτός ελέγχου πια;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    larissa
    Posts
    211
    γεια σου nala,
    πιστευω πως ολοι οι ανθρωποι φοβομαστε μην παθουν κατι οι δικοι μας ανθρωποι δηλαδη αυτοι που αγαπαμε.απλα εσενα προφανως σου εχει γινει εμμονη ιδεα και φοβια.Δεν χρειαζεται να ανησυχεις τοσο.οι πιθανοτητες να συμβει κατι κακο στους δικους σου ειναι μικρες και αν τυχον συμβει να ξερεις οτι και αυτο θα μπορεσεις να το αντεξεις.εκεινες τις στιγμες φαινεται ποση δυναμη εχουμε μεσα μας και δεν το ξεραμε.
    Δεν ειμαι γιατρος ομως.αν θεωρεις μεγαλο το προβλημα σου και σου δημιουργει συχνα κρισεις πανικου μπορεις να μιλησεις σε καποιον ειδικο να παρεις μια γνωμη.Γιατι να βασανιζεσε?

  3. #3
    Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    95
    χα χα!! Πολύ καλό!!

    Μάλλον πρέπει να το δούμε πιο ψύχραιμα το θέμα!

    Νικολέτα

  4. #4
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    86
    nala,
    καλημερα,

    κοιτα... το μονο σιγουρο στη ζωη ειναι ο θανατος οπως λεει και η ψυχολογος μου
    και αλιμονο αν περασουμε τη ζωη μας σκεφτομενοι αυτη τη μερα που θα φυγουμε... θα χασουμε και το μεσοδιαστημα
    δεν υπαρχει δηλ η πιθανοτητα και εσυ και τα παιδια σου να ζησετε μεχρι τα βαθεια γεραματα?
    μην ποτιζεις το μυαλο σου με τετοιες σκεψεις. ζησε τη ζωη με την οικογενεια σου!
    θα σε συμβουλευα να βρεις και εναν καλο ψυχολογο για λιγο διαστημα μηπως καταλαβεις απο που προερχεται αυτη η εμμονη σου
    καλο θα σου κανει. εγω στη θεση σου αυτο θα εκανα
    και να ξερεις οτι αν κατι το σκεφτεσαι πολυ, το προκαλεις..
    εχεις διαβασει τον Αλχημιστη που γραφει:οταν θελεις κατι πολυ, το συμπαν συνομωτει για να το αποκτησεις\"?
    να σκεφτεσαι μακροζωια, υγεια, ευτυχια, χαρα και αυτα θα λαβεις
    το μυαλο μας εχει εκπληκτικες δυνατοτητες αλλο που εμεις το χρησιμοποιουμε συνηθως για κακο...

    Αγγελινα

  5. #5
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    86
    Α! και να σταματησεις να πηγαινεις σε κηδειες!
    εγω δεν πηγαινω ποτε μα ποτε
    γιατι επηρεαζομαι πολυ και οι δικοι μου το ξερουν κ το σεβονται
    δεν υπαρχει λογος να επιβαρυνεσαι αφου εισαι τοσο ευαισθητη
    κανεις δεν θα σε παρεξηγησει!
    μην ξαναπας ειλικρινα!
    σου μενουν ασχημες εικονες στο μυαλο το ξερω

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    168
    Δεν έγινε και τίποτα αν πεθάνεις.Μπροστα στην αιωνιότητα τι ειναι η τωρινή ζωή σου;Μάλλον δινεις πολυ αξία στη ζωή σου

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    248
    Και τόσα δισεκατομμύρια άνθρωποι που πέθαναν στην πορεία της ανθρωπότητας, δεν είχαν ψυχή;;

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    10
    Δηλαλδη Orion kai anitak δεν φοβόσαστέ καθόλου τον θάνατο ; ή την ξαφνική \"αποχώρηση\" αγαπημένων σου ατόμων. Αν πράγματι είσαστε τόσο συνειδητοποιημένοι και εξοικειωμένοι μπράβο σας!! Βοηθήστε με και μένα να το ξεπεράσω όσο το δυνατόν περισσότερο! ΑΙΩΝΙΟΤΗΤΑ, ΨΥΧΗ; Ποιος δεν δίνει αξία στη ζωή του;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    248
    Originally posted by nala
    Δηλαλδη Orion kai anitak δεν φοβόσαστέ καθόλου τον θάνατο ; ή την ξαφνική \"αποχώρηση\" αγαπημένων σου ατόμων. Αν πράγματι είσαστε τόσο συνειδητοποιημένοι και εξοικειωμένοι μπράβο σας!! Βοηθήστε με και μένα να το ξεπεράσω όσο το δυνατόν περισσότερο! ΑΙΩΝΙΟΤΗΤΑ, ΨΥΧΗ; Ποιος δεν δίνει αξία στη ζωή του;

    χεχε... σου μοιαζουν τα επιχειρήματά μας με ανθρώπων που δεν τους απασχολεί καθόλου το θέμα;; Για την ακρίβεια, από την υπερβολική μου διατριβή επί του θέματος, μπορώ να υποστηρίξω ολόκληρη ανθολογία ανάλογων παραθεμάτων... Το άλλο με το θάνατο-άλογο πάνω στο τραπέζι το ξέρετε;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    168
    Απλά σκεφτειτε με πόση σοφία ειναι πλασμένα τα πάντα ,την πολυπλοκότητα του ιδιου του ανθρωπινου οργανισμου και θα δειτε οτι και ο θανατος δεν μπορει να ειναι κάτι τοσο \"κακό\".
    Αν φοβάσε το θάνατο τοτε δεν ζεις ουτε αυτη τη ζωή.Πρλεπει να πεις με τη καρδιά σου οτι θέλεις να βρεις τη χαρά της ζωής ,οχι με το μυαλό.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    10
    Anitak μηπως μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένη;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    larissa
    Posts
    211
    εγω δεν φοβαμαι μην πεθανω.μπορω να σου πω οτι δε εχω προβλημα να πεθανω.ισως αυτο πηγαζει απο το οτι πιστευω οτι οταν πεθαινουμε εξαφανιζομαστε για παντα και δεν υπαρχει ουτε η ψυχη μας.απλα δεν νιωθουμε τιποτα.αυτο που φοβαμαι ειναι η ζωη μου τωρα.να μην υποφερω οσο ζω.και εννοειται φοβαμαι μην παθουν κατι οσοι αγαπω,αλλα σε φυσιολογικα πλαισια.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    248
    Originally posted by nala
    Anitak μηπως μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένη;
    πιθανώς...
    βασικά κι εγώ κατά καιρούς εγκλωβίζομαι σε μια πολύ βασανιστική παγίδα θανατοφοβίας. κυρίως για τα παιδιά και κατόπιν για μένα. πέρασα έναν ολόκληρο χειμώνα νομίζοντας ότι πεθαίνω κάθε στιγμή. ό,τι και να μου συνέβαινε, το ερμήνευα ως βαριά αρρώστεια. κάθε τράβηγμα στο κεφάλι ή πονοκέφαλος, ήταν ανέυρυσμα και λιποθυμούσα από το φόβο μου. Επειδή θεωρώ τον εαυτό μου σχετικά έξυπνο, γνώριζα ότι δεν έχω κάτι στην πραγματικότητα, και όλα τα λογικά επιχειρήματα ΄σχετικά με τις πιθανότητες να συμβεί το ότι δήποτε κακό. απλά εμένα το μυαλό μουπήγαινε πάντα στο κακό και δεν έφευγε ό,τι και να του έλεγα! Μόνο στην πράξη κατάφερα να το ξεπεράσω.. ήρθαν στιγμές που περνώντας πραγματικά καλά και ζώντας συνειδητά εγώ τη ζωή μου στα χέρια μου, είπα ακόμη και \"δε με νοιάζει να πεθάνω και τώρα\". Φυσικά δεν περνάω πάντα καλά...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    809
    Einai kalytera na fovomaste thn zwh para ton thanato...h zwh exei perissoteres pithanothtes na skotwthei para na erthei na mas vrei o thanatos.Einai kai aytos meros ths zwhs,eksartate fysika pantote pote erxetai kai emeis ayto fovomaste.Oi anthrwpoi pou fovountai toso poly ton thanato einai aytoi pou dipsoun gia thn zwh,ara kalytera o fovos pou niwtheis gia ton thanato na ton metatrepseis agaph gia thn zwh kai oso thn agapas toso tha phgaineis kontra ston thanato...
    "...και θα πληρώνω σαν αντίτιμο στο χρόνο, την μοναξιά για όλα τα χάδια που ζητούσα."

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3
    Πιστευω πως ο φοβος για το θάνατο ειναι στην ουσία φόβος για την αντιμετώπιση της ιδιας της ζωής

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •