μενω Αθήνα αλλά είμαι από νησί νιώθω πως πρέπει να γυρίσω αλλά δεν είμαι σίγουρη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700

    μενω Αθήνα αλλά είμαι από νησί νιώθω πως πρέπει να γυρίσω αλλά δεν είμαι σίγουρη

    Καλημέρα,
    μόλις γύρισα από την άδεια μου από το νησί που κατάγομαι με 6 μερες αδεια από το 2012..η αλήθεια είναι πως δουλεύω στον πατέρα μου πήρα 2 μέρες περισσότερο αδεια γτ δεν ηθελα να γυρισω με μποφορ και γύρισα χτες ειχε και απαγορευτικό πεμπτη κ παρασκευη κ τρεμω τις φουρτουνες και αντι να μ δωσουν ανευ αποδοχών τουλαχιστον μ δωσαν κ αλλες μερες απο το2012..
    το προβλημα ποιο είναι ότι τις τελευταιες φορες που παω στο νησι κλαιω με μαύρο δάκρυ οταν φευγω γτ μ λείπου οι δικοί μου και με την δουλειά δεν εχω χρόνο, εχω αναπτύξει κ φόβο για τα πλοια αλλα σε φουρτουνα κυρίως κ με τις αδειες δεν μπορω να προβλεψω τις καιρικες συνθήκες δλδ τωρα τα χριστούγεννα πως θα πάω αν εχω 3 μερες μονο? κ ενω εχω ολα αυτα τα προβλήματα κ τον πατερα αφεντικο νιωθω εγκλωβισμενη..
    στο νησι υπάρχει η ίδια εταιρεία που δουλευω αλλά ο πατερας λεει ότι ειναι πολυ η πιεση και δενα ντεχω εγω κ μπορει να τους κρεμάσω κ όντως δεν μπορώ την πίεση μαλλον δεν ειμαι για πολλα ουτε αξια να δουλευω..μου πρότεινε να γινω εξωτερικός συνεργάτης σε μια συμβουλευτική κ να κατσω να ψαξω για πελατες στο νησι κ μ φαινεται εντελως ανοητο κ ασυμφορο να δουλεψω με ποσοστα κ με δουλειες π αφορουν κυριως νομικα π παιρνουν χρονια..τι να πω δεν θα χα πρόβλημα να κατσω αθήνα αν δεν πιεζόμουν τόσο με το χρόνο αλλά πότε θα βλεπω τους δικούς μου κ πως θα ταξιδεύω αφου δεν υπάρχει κατανόηση από τον πατέρα..σημειώνω πως δουλευω για 600 ευρω με μισά ένσημα κ μένω μόνη σε ενα διαμέρισμα που ανηκει στον παππου φυσικα τις δοσεις του αυτοκινητου κ το τηλέφωνο τις πληρώνω η μαμα οπως κ τις σπουδες στο ανοικτο πανεπιστήμιο εγω πληρωνω τα υπόλοιπα δεη, νερο, σουπερ μαρκετ κ λοιπαέξοδα..
    επίσης να σημειώσω πως τωρα επρεπε να φυγω οπωςδηποτε με απεργίες γτ βαπτιζόταν η κόρη του πατέρα (αν δεν πηγαινα δεν θα μ ξαναμιλαγε) κ έφυγα με αδεια απτο 2012 κ ειπα να κατσω μεχρι την 28η αλλα μετα με πιασε ο καιρος κ φοβαμαι τα τα3ιιια..ειμαι τόσο μπερδεμένη..δεν ξερω τι είναι σωστο και τι λάθος..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Posts
    156
    Δεν κατάλαβα πάρα πολύ καλά τα όσα λες γι αυτό ζητώ προκαταβολικά συγνώμη αν έγινε παρερμηνεία. Καταρχάς νομίζω ότι ο πατέρας σου ενδιαφέρεται
    περισσότερο για τη δουλειά παρά για σένα. Αβίαστα μου βγαίνει να κοιτάξεις για άλλη δουλειά άσχετη με το μπαμπά σου (δεν χρειάζεται να το ξέρει αυτό)
    και μόλις βρεις κάτι καλύτερο φύγε. νομίζω ότι έχεις πολύ φιλότιμο και μπορείς να κάνεις κάτι και το αξίζεις. κ όταν αισθάνεσαι πίεση βγαίνε για κάνα
    καφεδάκι με κάνα καλό φιλαράκι. Τι λες??

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    ναι σωστά κατάλαβες αλλά για να γίνει αυτό θα πρέπει να πάω στο νησί γτ εδω δεν υπάρχουν δουλειες και σε καθε αλλη δουλεια θα χα πίεση με τις αδειες και δεν θα μπορώ να ταξιδεύω εύκολα..τι θέμα είναι πως οπως ολα τα νησια της Ελλάδας ζουν με τουρισμό κ το πιο πιθανο ηταν να εβρισκα σαν ρεσεπσιον ας πουμε η κάτι αντιστοιχο αλλά ποιος μ λεει οτι μπορω να μεινω ορθια 10 ωρες που δουλευουν τα καλοκαίρια..εχω δουλεψει εκτος πατέρα όταν ημουν 18 στα duty free στο νησι στο αεροδρομιο ε δεν τα χα παίξει απτην ορθοστασία και παραιτηθηκα αν κ παιρναμε πολυ καλά λεφτά..
    αυτή μ η ανάγκη να πάω στους δικούς μ η να του βλέπω πιο συχνά είναι έντονη αλλά δεν μπορώ να είμαι 3εκρέμαστη ή να ζω εις βάρος των δικών μου..
    τα συναισθήματα είναι διχασμένα όμως γτ η μητερα μ ας πουμε μ λεει πως πρεπει να το σκεφτώ πολυ καλά γτ η ζωή στο νησι το χειμώνα είναι νεκρή και θα αφήσω κ μία σχεση 2 χρόνων κ αντε να βρεις γκόμενο εκεί μέσα σε 10.000 κατοικους που οτι μλκια κανεις μαθαίνεται (τελικά δεν χώρισα, δεν ξεκολλάμε με τπτ μ φαινεται)..αλλά κ το να μείνω αθήνα μ φαίνεται προσωρινό γτ θα αγανακτίσω και με την ανεχεια και με το οτι δεν θα βλεπω τους δικούς μου, και δεν ειναι μονο η μαμα θειες, αδερφη , ο πατριος μ, η γιαγια μ λενε ελα κοντα μας κ κλαιω εγω με μαυρο δακρυ χτες εμπαινα στο καραβι κ πολυ κλαμα για να παω με τις απεργιες παλι κλαμα γτ νομιζα οτι δεν θα παω μετα ολη τη βδομαδα εκλαιγα γ το πως θα φύγω με τα 8 μποφορ τελικά λεω δεν φευγω θα φύγω δευτερα που θα πεσουν λιγο κ μ χρεωσαν αδεια αντι ανευ αποδοχων και πως θα πηγαινω κ μετα εκλαιγα που αφηνα τη μανα μ κ δεν μ καταλαβαινει ο μπαμπας τόσο πολυ καποια στιγμη π θα τα τινάξω όλα στον αερα ..ετσι κ αλλιως διακοσμητικο στοιχειο ειμαι απλα καθομαι σενα γραφειο γτ θεωρουμαι αχρηστη..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Posts
    156
    και μόνο απ' αυτά π λες δεν είσαι καθόλου άχρηστη. συνήθως οι πολύ ευαίσθητοι άνθρωποι το έχουν αυτό και πρόσεξέ το. το είχα και εγώ μικρός
    (τώρα είμαι 30) αλλά έφαγα μερικά στραπάτσα και συνήλθα. γενικά τα όσα λες μ αρέσουν πολύ. πλέον έχω γίνει πολύ σκληρός με ελάχιστες ευαισθησίες.
    δεν λυπάμαι τον εαυτό μου αλλά τον σέβομαι υπέρμετρα και σου συνιστώ να κάνεις το ίδιο. στο δια ταύτα. Αθήνα δουλεύεις ή στο νησί? Που μένεις?
    Εξήγησέ μου αν θες γιατί ψιλομπερδεύτηκα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    Αθήνα μένω από το 2006 σπουδαζα ψυχολογια σε κολλεγιο τελειωσα κ μετα απο 15 μερες επιασα δουλεια στο γραφειο..επειδη δεν ειχα καποια εξειδικευση λογιστη 3ερω γω, τουριστικα η εμπειρια με βαλαν στην αρχη σε μια εταιρεια νηπιακου σταδιο χωρις πελατες κλπ κ δεν εκανα τπτ μετα σ μια αλλη εταιρεια επισης σε νηπιακο σταδιο συμβουλευτικη η οποια οι υποθεσεις εχουν να κανουν ειτε με νομικα θεματα που τα αναλμαβανει ο δικηγορος ειτε λογιστικα που τα αναλμαβνουν οι λογιστες με αποτελεσμα εγω απλα να καθομαι κ μονο καθε δευτερη πεμπτη να κανω γραμματεια στη συναντηση του διοικητικου συμβουλιου..στην αρχη δεν την παλευα με τπτ γτ βαριομουν κ τωρα δεν την παλευω γτ βαριεμαι αλλα τουλαχιστον εχω συνηθισει οτι ερχομαι κ φευγω..αλλα εχω κουραστει τοσο με τα ταξιδια γτ εστω κ για λιγο καθε φορα που βρισκω ευκαιρια παω στο νησι σε αεροπλανα με το ζορι μπαινω λογο δουλειας εχει χρειαστει να ταξιδεψω κ με πολλα μποφορ πανω απο 6 δεν μπορω με τπτ , 25η ταξιδεπσα με 8, πασχα με 7, 15γουστο με 7 και τωρα πριν ερθω ειχε απαγορευτικο κ εχω αναπτυξει φοβο να ταξιδευω με φουρτουνα, να ξερναει ολο το καραβι, να βγαζουν αναγγελιες μην βγαινετε εξω κ μην σηκωνεστε κ μ χρεωσαν αδεια 6 μερες απτο 2012 κ αυτο που με χαλαει ακομα πιο πολυ ειναι οτι αυτα τα λεει ο πατερας γτ δεν του ζητησα να μ πληρωσει αφου ελειπα τουλαχιστον ανευ αποδοχων οχι να μην μπορω να φυγω στο νησι το 2012 κ που δεν θα πηγαινα τωρα αν δεν βαπτιζε την κορη του π χεσμενη την εχω την περνας 23 χρονια δλδ σκεφτομαι οταν ερθει το 2012 τι θα κανω νομιζω οτι ειναι μετρημενες οι μερες μ εδω κ γιαυτοσκεφτομαι οτι η λυση ειναι να φυγω να παω να δουλεψω στο νησι στο γραφειο κ μ λεει πως δεν θα μπορεσω κ να γινουμε εξωτερικοι συνεργατες????????????????????

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    και θελω να πω κ κατι αλλο ειμαι ατομο παρα πολυ ευαισθητο γτ ισως εχω περασει κ διαφορα κ με την υγεια εξαιτιας ατυχηματος κ με την ψυχολογια και τα ξερει, εδω ημουν στο νησι κ ελεγαν γονεις πως θα αγησουμε τα παιδια μας να φυγουν μετα την 28η με 8 μποφορ κ εκεινος ελα κ ας πνιγιες..αφου τις προαλλες ειχα παει στο νοσοκομειο γτ ειχα καποιο προβλημα στον ειλεο κ μ κανανε εξετασεις κ ξεχασα να φερω χαρτι γιατρου κ μ χρεωσαν αδεια..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Posts
    156
    βρε κοπελιά προσπαθώ αλλά κ πάλι δν καταλαβαίνω καλά! ο πατέρας σ πατριός τι είναι μένει στο νησί και θέλει δλδ να πηγαίνεις εκεί απλά να
    τον βλέπεις?? βοήθα λίγο δν βγάζω άκρη!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    οχι ο πατερας μενει αθηνα, εγω εχω μεγαλωσει στο νησι η μαμα, ο πατριος, η αδελφη γιαγια θειες ειναι στο νησι κ αυτοι με αγαπουν κ αυτους αγαπω..με τον πατερα ως τα 18 δεν ειχα πολλα πολλα μεχρι π ηρθα αθηνα αλλα μενω μονη γτ δεν θα την παλευα μαζι του..εγω ειμαι αθηνα δουλευω εχω μια σχεση 2 χρονια αλλα θελω να πηγαινω στο νησι οποτε μπορω κ εχω πολλους φοβους με τα τα3ιδια τα καραβια δεν τα φοβουν τωρα με τη δουλεια π ταξειδευω βρεξει χιονισει βγαζω τα αντερα μ στον καβο ντορο κ βλεπω οτι και οι αδειεσ ειναι πολυ αυστηρες κ λιγες οι μερες κ δεν μπορω να ταξιδευω με φουρτουνες κ ο μπαμπας δεν με βοηθα, στη δουλεια θεωρουμε αχρηστη κ στην πιθανοτητα να δουλεψω στο νησι το ιδιο..
    θεωρω το να φυγω μεγαλη αποφαση αλλα το αν αρρωσταινω καθε φορα αν κλαιω καθε φορα τι κανω αφηνω δουλεια κ σχεση κ παω στην οικογενεια?κ ψαχνομαι εκει η καθομαι κ βλεπουμε αλλα κ το βλεπουμε μ φαινεται εντελως προσωρινο γτ εχω κουραστει απιστευτα..
    φοβαμαι ομως οτι παρολο οτι η ζωη εδω ειναι ξερω γω με τα στοιχειωδη δουλεια-αντρα θα παω εκει χωρις αυτο κ σενα πολυ μικρο μερος μην το μετανιωσω οποτε αν γινει θα πρεπει να γινει πολυ ωριμα..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Posts
    156
    αα νομίζω ότι κατάλαβα. η σχέση σου είναι στο νησί και πηγαίνεις να τους δεις? ο φίλος σου είναι εκεί? δεν κατάλαβα ποιος σε πιέζει ο πατριός να
    πηγαίνεις και στα λέει αυτά? ας υποθέσουμε ότι αλλάζεις δουλειά (εκτός πατέρα) τι άλλο πρόκειται να αλλάξει? θες να πηγαίνεις να τους βλέπεις
    και δεν σου δίνουν άδεια συχνά? βοήθα!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    οχι δεν καταλαβες η σχεση ειναι αθηνα κ εγω αθηνα..μενουμε κ μαζι η μανα μ π χω ερωτα μαζι της κ ολοι οι συγγενεια που αγαπω ειναι μυκονο κ δεν μπορω να τους βλεπω συχνα γτ δεν εχω αδεια απτη δουλεια του μπαμπα κ φοβαμαι κ τα ταξιδια με φουρτουνα..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Posts
    156
    ε δεν είναι και τραγικά τα πράματα μωρέ. αν είσαι μαζί του αρχικά είναι πολύ καλά. νομίζω ότι καταρχάς πρέπει να συνηθήσεις στην ιδέα ότι δεν θα τους βλέπεις αρκετά συχνά.
    Μπορείς να κοιτάξεις και άλλη δουλειά εκεί που είσαι. η μόρφωση σου είναι καλή, δεν είσαι άχρηστη κάθε άλλο. ποιος σου είπε έλα στα βαφτίσια ο πατριός? νομίζω ότι είσαι λίγο
    αγχωμένη και δεν βλέπεις τα πράγματα πολύ καθαρά.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    οχι κ ο μπαμπας αποτ νησι ειναι κ βαπτιζε την κορη του 10 μηνων απο την μητρια στο νησι κ επρεπε να παω αλλα ηθελα να παω πιο πολυ γν δω τη μαμα την αλλη αδερφη που ναι 17 χρονων κ τον πατριο μ..με τον πατριο μ εχω πολυ καλυτερη σχεση αποτι με τον πατερα...ασε κουλη οικογενεια,
    δεν ξερω αν θα αντεξω να τους βλεπω τοσο λίγο, νομιζω το καλύτερο ειναι να κατσω ωσπου η ανοχη μου να εξαντληθει οποτε θα μαι σιγορη πως θελω να γυρισω η να συνηθίσω..
    παντως στο νησι δεν μ δινει καμια ελπιδα ο πατερας και φοβαμαι ν παρατησω κ τη δουλεια γτ ο πατριος κ η μαμα ειναι συνταξιούχοι και τα πραγματα ειναι αμφίβολλα οχι οτι θα σωσω κανέναν με τα 600 ευρώ και όχι οτι κατι ψιλά με χρηματοδοτεί η μανα..δεν ξερω ειμαι μπερδεμενη θελω τη μαμα μου..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Posts
    156
    ναι το κατάλαβα αυτό! κοίτα θα σε συμβούλευα να μην το κάνεις. (προσκόληση με τη μαμά) πόσων χρ είσαι? αν ο φίλος σου έχει 1 εισόδημα νομίζω ότι
    μπορείτε να κάνετε 1 προσπάθεια όπως είστε και βλέπετε. επίσης μπορείς παράλληλα να κοιτάς και για άλλη δουλίτσα. και στη τελική δεν είναι ανάγκη να
    αφήσεις τη δουλειά του μπαμπά σου. επίσης αν έχεις φοβία με τα ταξίδια μπορεί να σε επισκέπτεται και η μητέρα σου.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    Ναι ειμαι 23 με επισκεπτεται βρισκομαστε περιπου 1 φορα το 2μηνο η κ το μηνα ειτε ερχεται εκεινη ειτε εγω ας πουμε τον ιουλιο πηγα 2 φορες, τον αυγουστο 1, τον σεπτεμβριο ηρθε εκεινη, τον οκτωβριο πηγα εγω κ το νοεμβριο θα ρθει με την αδερφη μ κ τον δεκεμβριο με τη γιαγια για γιατρους κλπ..αλλα τουλαχιστον χριστουγεννα δεν πρεπει να μαι μαζι τους, πως θα παω? μετα οταν ανοι3ει ο καιρος μπαινουν καλα πλοια κ ειναι καλυτερα..αν κ περσι το πασχα ειχα παρει υπνωτικα 2 στιλνοξ για να κοιμηθω επειδη ειχε πολυ φουρτουνα κ δεν εκλεισα ματι, μονο ξεχναγα τι ελεγα
    αν ειναι ετσι τα πραγματα πρεπει να γινω πιο δυναμική κ δεν ειμαι γμτ μονο στο να πουλαω μαγκιες αν χρειαστει δλδ αντι να ταλαιπωρουμε με πολλα μποφορ στα πλοια να μπαινω σε αεροπλανο π ναι μιση ωρα πως θα τα καταφερω, φοβαμαι μην κανω και σπασμοδικες κινησεις κ το μετανιωσω γτ αν πιεζομαι ριχνω μια βομβα και γινομαστε ιρακ εδω περα..
    και να σου πω και κατι απτο 2007 ναυπηγηθηκαν το νησος μυκονος και το νησος χιος κ απο τοτε χειμωνα δεν διανοουμε να παρω αλλο καραβι δλδ σχεδον ολο το διαστημα που ειμαι αθηνα και τωρα τα κοψανε δεν πανε στο νησι μ γτ οι ναυτιλιακες δεν πανε καλα κ αυτο να μπαινω στα αλλα που δεν ειναι καλοταξιδα μ προκαλει ακομα περισσοτερο αγχος..αχ βρε χαος σε ευχαριστω δεν ξερω αν ειναι μεγαλης βαρυτητας το προβλημα αυτο αλλα θελω να μαι πιο κοντα στην οικογενεια κ βλεπω οτι εχω αδυναμιες κ νιωθω ανικανη να τα καταφερω,
    επισης η μανα μ μ ειπε πως θελει πολυ να παω αλλα θα ξενερωσω με τη ζωη το χειμωνα κ μπορει απτο φοβο μ να αποφευγω τοσο πολυ τα ταξιδια και να εγκλωβιστω..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Posts
    156
    βρε εντάξει! δεν είναι και τόσο σοβαρά τα πράγματα. χωρίς να το καταλαβαίνεις υπερβάλεις λίγάκι. εγώ σαν 3ος μου φαίνονται όλα αντιμετωπίσιμα σε κάποιο βαθμό. ανίκανη με όσα γράφεις στο ξαναλέω δεν είσαι και μόνο π προσπαθείς.

Similar Threads

  1. Οταν ξερεις που πρεπει να πας αλλα δε μπορεις
    By deleted-member30-03 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 34
    Last Post: 09-12-2010, 14:20
  2. πρεπει να ειμαι στειρος
    By seleios in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 02-12-2010, 21:50
  3. Replies: 21
    Last Post: 02-10-2009, 22:15
  4. Μα να μη μπορώ να φύγω και ας είμαι σίγουρη!
    By donald_girl in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 3
    Last Post: 29-07-2009, 22:31
  5. Ειμαι καλά, αλλά........
    By obom in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 28-12-2006, 00:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •