από φιλία σε ερωτική σχέση - Page 11
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 11 of 12 FirstFirst ... 9101112 LastLast
Results 151 to 165 of 175
  1. #151
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Στο Άγνωστο
    Posts
    1,349
    Quote Originally Posted by Αλκμήνη View Post
    Εγώ όμως γιατί βλέπω πολλούς να κρατάνε τις φιλίες τους για χρόοοονια? Μήπως επειδή βρήκαν τους κατάλληλους ανθρώπους?
    Μήπως μερικοί είμαστε απλά άτυχοι, που δεν έχουμε βρει τους κατάλληλους φίλους? Αναρωτιέμαι...
    Γιατί απλούστατα δεν ήγγικεν ακόμα η ώρα που θα τους πουλήσουν. Ζήτημα χρόνου είναι. ;)

  2. #152
    Quote Originally Posted by sheldon View Post
    Γιατί απλούστατα δεν ήγγικεν ακόμα η ώρα που θα τους πουλήσουν. Ζήτημα χρόνου είναι. ;)
    σέλντον είσαι πάρα πολύ μικρός για να κάνεις τέτοιες δηλώσεις για σχέσεις που δεν έχεις ζήσει ώστε να ξέρεις αν πραγματικά υφίστανται.
    Η φιλία είναι η πιο σημαντική σχέση που κάνει ενας άνθρωπος στη ζωή του. Για μένα είναι η αμέσως σημαντικότερη μετά από αυτή της μάνας-παιδιού.
    δυστυχώς αν ξεκινάς με τέτοιες σκέψεις, ίσως να μη καταφέρεις να το ζήσεις ποτέ και είναι κρίμα..;)

  3. #153
    Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Athens
    Posts
    77
    Κοιτα δε μπορεις να τα παρατησεις ολα και να μεινεις μονος σου.Στην τελικη ο ανθρωπος παντα προσπαθει για το καλυτερο ακομα και αν ξερει οτι οι πιθανοτητες ειναι λιγες.
    Παντα θα προσπαθουμε να αναπτυξουμε φιλιες,δε γινεται να μην εχεις ανθρωπους διπλα σου να μοιραστεις καποια πραγματα.Απλα αν δεν ανταποκρινονται οσο θα ηθελες δεν πρεπει να σε παιρνει απο κατω υποθετω(γιατι ειναι συνηθες φαινομενο).

  4. #154
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    614
    Quote Originally Posted by babel View Post
    Κοιτα δε μπορεις να τα παρατησεις ολα και να μεινεις μονος σου.Στην τελικη ο ανθρωπος παντα προσπαθει για το καλυτερο ακομα και αν ξερει οτι οι πιθανοτητες ειναι λιγες.
    Παντα θα προσπαθουμε να αναπτυξουμε φιλιες,δε γινεται να μην εχεις ανθρωπους διπλα σου να μοιραστεις καποια πραγματα.Απλα αν δεν ανταποκρινονται οσο θα ηθελες δεν πρεπει να σε παιρνει απο κατω υποθετω(γιατι ειναι συνηθες φαινομενο).
    Συμφωνώ απόλυτα!

  5. #155
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Στο Άγνωστο
    Posts
    1,349
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    σέλντον είσαι πάρα πολύ μικρός για να κάνεις τέτοιες δηλώσεις για σχέσεις που δεν έχεις ζήσει ώστε να ξέρεις αν πραγματικά υφίστανται.
    Η φιλία είναι η πιο σημαντική σχέση που κάνει ενας άνθρωπος στη ζωή του. Για μένα είναι η αμέσως σημαντικότερη μετά από αυτή της μάνας-παιδιού.
    δυστυχώς αν ξεκινάς με τέτοιες σκέψεις, ίσως να μη καταφέρεις να το ζήσεις ποτέ και είναι κρίμα..;)
    Επειδή έχω ζήσει αρκετά, γι' αυτό και κάνω τέτοιες δηλώσεις. Πολύ εξιδανικεύεις το όλο θέμα, μου φαίνεται, ενώ πρόκειται για τελείως ιδεατές καταστάσεις. Τέτοιες κορώνες ακούγονται πολύ εύηχα στη θεωρία, αλλά απέχουν έτη φωτός από την πραγματικότητα γύρω μας.

  6. #156
    Quote Originally Posted by sheldon View Post
    Επειδή έχω ζήσει αρκετά, γι' αυτό και κάνω τέτοιες δηλώσεις. Πολύ εξιδανικεύεις το όλο θέμα, μου φαίνεται, ενώ πρόκειται για τελείως ιδεατές καταστάσεις. Τέτοιες κορώνες ακούγονται πολύ εύηχα στη θεωρία, αλλά απέχουν έτη φωτός από την πραγματικότητα γύρω μας.
    ...επειδή απεχουν ομως από τη δική σου πραγματικότητα, δεν σημαίνει πως απέχουν και από των άλλων.
    Οπότε είναι καλύτερα να μιλάς για τον εαυτό σου...:)

  7. #157
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Στο Άγνωστο
    Posts
    1,349
    Quote Originally Posted by babel View Post
    Κοιτα δε μπορεις να τα παρατησεις ολα και να μεινεις μονος σου.Στην τελικη ο ανθρωπος παντα προσπαθει για το καλυτερο ακομα και αν ξερει οτι οι πιθανοτητες ειναι λιγες.
    Παντα θα προσπαθουμε να αναπτυξουμε φιλιες,δε γινεται να μην εχεις ανθρωπους διπλα σου να μοιραστεις καποια πραγματα.Απλα αν δεν ανταποκρινονται οσο θα ηθελες δεν πρεπει να σε παιρνει απο κατω υποθετω(γιατι ειναι συνηθες φαινομενο).
    Το ξέρω, οι άνθρωποι υποτίθεται ότι είμαστε κοινωνικά όντα, προορισμένα να συγχρωτιζόμαστε με ομοίους μας, αλλά όπως έχουμε γίνει πια σαν κοινωνία καταδικαζόμαστε σε ισόβια μοναξιά. Και εμένα οι άνθρωποι δεν παύουν διαρκώς με απογοητεύουν. Περιστοιχιζόμαστε από μεγάλη σαβούρα και μετριότητα και οι περισσότερο, για να μη πω όλοι και φανώ απόλυτος, είναι ανίκανοι να καλύψουν την ανάγκη μου για ανθρώπινη επαφή. Αρχίζω να νομίζω ότι μου είναι άχρηστοι και ότι αδίκως σκάω για το θέμα της κοινωνικής μου υστέρησης. Και αυτό, εάν και εφόσον καταφέρω να αναπτύξω μια οικειότητα με κάποιον, γιατί πολύ δύσκολα δένονται οι άλλοι μαζί μου. Δε λέω ότι σκοπεύω να τα παρατήσω τελείως, απλά θα "πετάω σπίθα" και θα σταματήσω να έχω προσδοκίες.

  8. #158
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Στο Άγνωστο
    Posts
    1,349
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ...επειδή απεχουν ομως από τη δική σου πραγματικότητα, δεν σημαίνει πως απέχουν και από των άλλων.
    Οπότε είναι καλύτερα να μιλάς για τον εαυτό σου...:)
    Προτείνω να μιλάς εσύ για τον εαυτό σου. Από τότε που γράφτηκα στο φόρουμ, διαβάζω για όλο και περισσότερες περιπτώσεις παραπλήσιες με τη δική μου και αρχίζω να καταλαβαίνω ότι η μοναξιά πρόκειται για σημάδι των καιρών μας που προσλαμβάνει διαστάσεις με ραγδαίους και καλπάζοντες ρυθμους. Εσένα εικάζω ότι σε πλησιάζουν ευκολότερα για δύο κυρίως λόγους: οι άντρες για το σεξ και οι γυναίκες γιατί έχουν ισχυρότερο δέσιμο αναμεταξύ τους.

  9. #159
    Quote Originally Posted by sheldon View Post
    Προτείνω να μιλάς εσύ για τον εαυτό σου. Από τότε που γράφτηκα στο φόρουμ, διαβάζω για όλο και περισσότερες περιπτώσεις παραπλήσιες με τη δική μου και αρχίζω να καταλαβαίνω ότι η μοναξιά πρόκειται για σημάδι των καιρών μας που προσλαμβάνει διαστάσεις με ραγδαίους και καλπάζοντες ρυθμους. Εσένα εικάζω ότι σε πλησιάζουν ευκολότερα για δύο κυρίως λόγους: οι άντρες για το σεξ και οι γυναίκες γιατί έχουν ισχυρότερο δέσιμο αναμεταξύ τους.
    ..θα σου πω κάτι που μπορεί να σου φανεί χρήσιμο στη ζωή σου.
    Για να κάνει κάποιος φίλους πρέπει πρωτα απ όλα να είναι ενδιαφερον άτομο, να έχει κάτι να πει, να μην είναι μίζερος και κλψμνιαζει συνέχεια, να μη ζηλεύει τη χαρά του φίλου του, να είναι εκεί όταν πρέπει και να απέχει οταν δεν πρέπει, να στηριζει αλλά να μη κρίνει, να αγαπάει και να υπάρχουν λόγοι να αγαπηθεί.
    Αν αποκτήσεις όλα τα παραάνω, να είσαι σίγουρος πως θα κάνεις φίλους. Όσο υποβαθμίζεις και κάνεις πως δεν υπάρχει αυτή η σχέση επειδή δεν την έχεις, δε θα τη βρεις ποτέ...

  10. #160
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Στο Άγνωστο
    Posts
    1,349
    Καλά, μετά Χριστόν προφήτης γίνομαι κι εγώ. Θέλεις να μου πεις δηλαδή ότι όλα αυτά φταίνε που δεν έχω φίλους και δεν είναι το αποτέλεσμα ούτως ειπείν. Πάντως, επειδή απαιτούν πολλή ενέργεια και πολλές ανεκπλήρωτες προϋποθέσεις, είναι βέβαιο ότι θα μείνω για πάντα μόνος. Και δε κατάλαβα, οι μη ενδιαφέροντες που δεν έχουν κάτι να πουν και είναι κατήφεις εξαιτίας κάποιου σταυρού που σηκώνουν είναι λιγότερο άνθρωποι από τους ενδιαφέροντες, ομιλητικούς και χαρούμενους; Δεν έχουν αυτοί ψυχή; Στο πηγάδι κατούρησαν; Το αντίθετο οφείλω να σε πληροφορήσω, καθότι μέσα στην απομόνωση έχουν ωριμάσει και φιλοσοφήσει περισσότερο από τους άλλους που πλέουν σε πελάγη ευτυχίας. Το φαρμάκι και το σαράκι της ερημιάς τους έχει σφυρηλατήσει.

  11. #161
    Quote Originally Posted by sheldon View Post
    Καλά, μετά Χριστόν προφήτης γίνομαι κι εγώ. Θέλεις να μου πεις δηλαδή ότι όλα αυτά φταίνε που δεν έχω φίλους και δεν είναι το αποτέλεσμα ούτως ειπείν. Πάντως, επειδή απαιτούν πολλή ενέργεια και πολλές ανεκπλήρωτες προϋποθέσεις, είναι βέβαιο ότι θα μείνω για πάντα μόνος. Και δε κατάλαβα, οι μη ενδιαφέροντες που δεν έχουν κάτι να πουν και είναι κατήφεις εξαιτίας κάποιου σταυρού που σηκώνουν είναι λιγότερο άνθρωποι από τους ενδιαφέροντες, ομιλητικούς και χαρούμενους; Δεν έχουν αυτοί ψυχή; Το αντίθετο οφείλω να σε πληροφορήσω, καθότι μέσα στην απομόνωση έχουν ωριμάσει και φιλοσοφήσει περισσότερο από τους άλλους που πλέουν σε πελάγη ευτυχίας. Το φαρμάκι και το σαράκι της ερημιάς τους έχει σφυρηλατήσει.
    ...ούτως ειπειν σέλντον....οι κατηφείς που σηκώνουν σταυρο ματυρίου, (τύπου δεν έχω γκόμενα και φίλους), εμένα προσωπικά δεν μου κάνουν για φιλοσοφημένοι, απλά για άνθρωποι που περιμένουν πως με τη γκρίνια τους θα βαρεθεί κάποτε το σύμπαν και ο Θεός και θα τους στειλει αυτό που ζητούν, μη κάνοντας το παραμικρό για να το αποκτήσουν.
    Και για να μη γίνει προσωπικό,δεν μιλώ για σένα. Όπως είπες, εδώ έχουν γραφτεί δεκάδες ίδιες ιστορίες....

  12. #162
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,850
    Quote Originally Posted by sheldon View Post
    ...... Και δε κατάλαβα, οι μη ενδιαφέροντες που δεν έχουν κάτι να πουν και είναι κατήφεις εξαιτίας κάποιου σταυρού που σηκώνουν είναι λιγότερο άνθρωποι από τους ενδιαφέροντες, ομιλητικούς και χαρούμενους; Δεν έχουν αυτοί ψυχή; Στο πηγάδι κατούρησαν; Το αντίθετο οφείλω να σε πληροφορήσω, καθότι μέσα στην απομόνωση έχουν ωριμάσει και φιλοσοφήσει περισσότερο από τους άλλους που πλέουν σε πελάγη ευτυχίας. Το φαρμάκι και το σαράκι της ερημιάς τους έχει σφυρηλατήσει.
    μην το βλεπεις ετσι...
    οι κατηφεις και δυστυχεις και γκρινιαρηδες και οτι αλλο περιγραφεις, μπορει να ειναι καλοι και αγιοι, αλλα καποιος που δεν συνδεεται μαζι τους ΗΔΗ, (οπως ενας φιλος) γιατι να τους πλησιασει για παρεα? τον μπελα του γυρευει?

  13. #163
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Στο Άγνωστο
    Posts
    1,349
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ...ούτως ειπειν σέλντον....οι κατηφείς που σηκώνουν σταυρο ματυρίου, (τύπου δεν έχω γκόμενα και φίλους), εμένα προσωπικά δεν μου κάνουν για φιλοσοφημένοι, απλά για άνθρωποι που περιμένουν πως με τη γκρίνια τους θα βαρεθεί κάποτε το σύμπαν και ο Θεός και θα τους στειλει αυτό που ζητούν, μη κάνοντας το παραμικρό για να το αποκτήσουν.
    Και για να μη γίνει προσωπικό,δεν μιλώ για σένα. Όπως είπες, εδώ έχουν γραφτεί δεκάδες ίδιες ιστορίες....
    Α, τώρα υπαναχωρείς στο ότι είναι ασήμαντα τέτοια προβλήματα. Κατά τα άλλα, η φιλία είναι ιερή σχέση αμέσως μετά της μάνας-παιδιού και εγώ την υποβαθμίζω. Και πού το ξέρεις εσύ ότι δεν έχουν πράξει τα μέγιστα, αλλά ναυάγησαν παταγωδώς οι προσπάθειές τους; Ποιος κρίνει από την απέξω τώρα;

  14. #164
    Quote Originally Posted by sheldon View Post
    Α, τώρα υπαναχωρείς στο ότι είναι ασήμαντα τέτοια προβλήματα. Κατά τα άλλα, η φιλία είναι ιερή σχέση αμέσως μετά της μάνας-παιδιού και εγώ την υποβαθμίζω. Και πού το ξέρεις εσύ ότι δεν έχουν πράξει τα μέγιστα, αλλά ναυάγησαν παταγωδώς οι προσπάθειές τους; Ποιος κρίνει από την απέξω τώρα;
    ...είναι ασήμαντα προβλήματα όταν ο άλλος δεν κάνει τίποτα για να τα λύσει και τα έχει αιώνια.
    Αν όπως λες έχεις πράξει τα μέγιστα, προφανώς τα έπραξες λάθος, γιατί δεν μπορεί να φταίνε όλοι οι άλλοι και ποτέ εμείς. Δε μπορεί όλοι να είναι κακοί και συ ο οσιομάρτυρας.
    Βρες που κάνεις λάθος και ενώ άλλοι έχουν κοπέλα και φίλους εσύ δεν έχεις. Και μην επικαλεστείς το ΜΕΓΑ επιχείρημα τύπου: οι άλλοι έχουν λεφτα/αμαξια και προσεγγίζουν κόσμο έτσι.

  15. #165
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Στο Άγνωστο
    Posts
    1,349
    Δεν είναι θέμα του τι κάνεις σωστό και τι λάθος, αλλά προπάντων σπανιότητας της ιδιοσυγκρασίας σου που σε καθιστά το "μαύρο πρόβατο" της κοινωνίας, ενώ αυτό που έχει πέραση είναι ο άνθρωπος της μάζας. Όσο για τους άλλους, είτε τρέφουν αυταπάτες, είτε έχουν πολύ χαμηλά τον πήχη ώστε να ονομάζουν τις επιπόλαιες γνωριμίες τους φιλίες. Αργά ή γρήγορα όλοι τους φεύγουν. Και οι ερωτικές τους σχέσεις ημερομηνία λήξης έχουν.

Page 11 of 12 FirstFirst ... 9101112 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 10
    Last Post: 30-08-2011, 19:34
  2. Φιλία στη σχέση
    By AntC in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 31
    Last Post: 22-06-2011, 23:53
  3. Replies: 30
    Last Post: 07-02-2011, 18:19
  4. Ερωτικη σχεση με διαφορα 10 χρονια ?
    By Fjorde in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 115
    Last Post: 03-03-2009, 22:16
  5. Τι να κάνω με αυτή τη σχέση; Πιστεύεται ότι είναι φιλία;;;
    By tech13 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 30
    Last Post: 17-04-2008, 09:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •