από φιλία σε ερωτική σχέση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 12 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 175
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Στο Άγνωστο
    Posts
    1,349

    από φιλία σε ερωτική σχέση

    Θα ήθελα να θέσω το εξής ερώτημα σχετικά με ένα φαινόμενο που παρατηρώ απέξω και έτυχε να μου συμβεί κι εμένα προσωπικά. Πολλές φορές λοιπόν οι γυναίκες απορρίπτουν ερωτικά κάποιον με τη δικαιολογία ότι τον βλέπουν σαν φίλο. Δεν καταλαβαίνω όμως, με ποιον τρόπο η φιλία εμποδίζει την εξέλιξη μιας σχέσης σε ερωτικό επίπεδο; Δεν είναι βιολογικός συγγενής ο άλλος για να συνδέεται με δεσμούς αίματος. Οπότε πού είναι το πρόβλημα στο να γίνουν εραστές δύο φίλοι αντίθετου φύλου σύμφωνα πάντα με το γυναικείο τρόπο σκέψης; Όποιος μπορεί, ας μου δώσει μια λογική εξήγηση.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Όπως το είπες είναι δικαιολογία απλά. Αυτό όταν πρόκειται για γνωριμία λίγων ημερών και στην προσπάθεια μας να μην πληγώσουμε κάποιον λέμε ότι τον βλέπουμε "σαν φίλο". Το έχω κάνει και γω πολλές φορές μεχρι που είπα στον εαυτό μου: βρες κάτι καινούριο να πεις!


    Υπάρχουν βέβαια και αληθινές μακροχρόνιες φιλίες μεταξύ αντρών και γυναικών που κατέληξαν σε σχέση.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Στο Άγνωστο
    Posts
    1,349
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Όπως το είπες είναι δικαιολογία απλά. Αυτό όταν πρόκειται για γνωριμία λίγων ημερών και στην προσπάθεια μας να μην πληγώσουμε κάποιον λέμε ότι τον βλέπουμε "σαν φίλο". Το έχω κάνει και γω πολλές φορές μεχρι που είπα στον εαυτό μου: βρες κάτι καινούριο να πεις!


    Υπάρχουν βέβαια και αληθινές μακροχρόνιες φιλίες μεταξύ αντρών και γυναικών που κατέληξαν σε σχέση.
    Τι γίνεται σε περιπτώσεις που ξεκινούν πράγματι σαν φίλοι και κάποια στιγμή ο άντρας αποκτά άλλες διαθέσεις; Εκεί έχει κάποια βάση αυτό;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Τ
    Quote Originally Posted by sheldon View Post
    Τι γίνεται σε περιπτώσεις που ξεκινούν πράγματι σαν φίλοι και κάποια στιγμή ο άντρας αποκτά άλλες διαθέσεις; Εκεί έχει κάποια βάση αυτό;
    Τι εννοείς αν έχει? Αν μπορεί να συμβεί? Το θεωρώ κάλλιστα φυσιολογικό και πραγματοποιήσιμο. Δεν μπορώ να καταλάβω την απορία σου.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Στο Άγνωστο
    Posts
    1,349
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Τ

    Τι εννοείς αν έχει? Αν μπορεί να συμβεί? Το θεωρώ κάλλιστα φυσιολογικό και πραγματοποιήσιμο. Δεν μπορώ να καταλάβω την απορία σου.
    Όχι, αν έχει τότε κάποια βάση η επίκληση της φιλίας.
    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, ούτε εγώ βρίσκω τίποτα αφύσικο. Αναφέρομαι σε ό,τι έχω ακούσει.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    νομιζω εσυ ο ιδιος το ειχες γραψει και σε αλλο ποστ σου, πως οταν αρχιζουν να βλεπουν οτι δε μετρας στο γυριζουν σε φιλια και αμα το πας τοτε ερωτικα νιωθουν σαν να κανουν αιμομιξια (ή κατι τετοιο περιπου ειχα διαβασει).

    εγω προσωπικα χορτασα απο λογια και δηθεν φιλιες. γιαυτο πλεον οταν βλεπω καποια μου ειναι αχρηστη αρχιζω να ξεκοβω. φυσικα αχρηστη μου ειναι οταν η γνωριμια μας παραμενει στην οποια απλη φιλια.

    γιατι δεν ειναι φυσιολογικο για εναν αντρα και μια γυναικα να μη προχωρησουν ερωτικα! δεν πιστευω στην απλη φιλια μεταξυ των δυο φυλων δηλαδη. πρεπει κατι να τους εμποδιζει για να παραμεινουν εκει, κι αυτο το κατι συνηθως ειναι ενα αλλο προσωπο.

    οι γυναικες βλεπεις εχουν καμποσους να τις περιβαλλουν συνηθως λογο εμφανισης, και το μονο που εχουν να κανουν ειναι να επιλεξουν τον καλυτερο, οποτε χεστηκαν αμα δε τους ταιριαζεις, σου πετανε εκει την δηθεν φιλια να μη πληγωθεις και νιωθουν οκ.

  7. #7
    Quote Originally Posted by sheldon View Post
    Θα ήθελα να θέσω το εξής ερώτημα σχετικά με ένα φαινόμενο που παρατηρώ απέξω και έτυχε να μου συμβεί κι εμένα προσωπικά. Πολλές φορές λοιπόν οι γυναίκες απορρίπτουν ερωτικά κάποιον με τη δικαιολογία ότι τον βλέπουν σαν φίλο. Δεν καταλαβαίνω όμως, με ποιον τρόπο η φιλία εμποδίζει την εξέλιξη μιας σχέσης σε ερωτικό επίπεδο; Δεν είναι βιολογικός συγγενής ο άλλος για να συνδέεται με δεσμούς αίματος. Οπότε πού είναι το πρόβλημα στο να γίνουν εραστές δύο φίλοι αντίθετου φύλου σύμφωνα πάντα με το γυναικείο τρόπο σκέψης; Όποιος μπορεί, ας μου δώσει μια λογική εξήγηση.
    ...είναι μακράν η πιο διαδεδομένη δικαιολογία για να μη πληγώσεις κάποιον που δεν σου αρέσει...:)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Στο Άγνωστο
    Posts
    1,349
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    νομιζω εσυ ο ιδιος το ειχες γραψει και σε αλλο ποστ σου, πως οταν αρχιζουν να βλεπουν οτι δε μετρας στο γυριζουν σε φιλια και αμα το πας τοτε ερωτικα νιωθουν σαν να κανουν αιμομιξια (ή κατι τετοιο περιπου ειχα διαβασει).
    Ναι, αλλά δεν το συμμερίζομαι ως άποψη. Έτσι απλά έχω παρατηρήσει να συμβαίνει. Μπορεί και η πρόταση αυτή που διατύπωσα να μην ισχύει, οπότε μπορείτε ελεύθερα να με διαψεύσετε ή να με επιβεβαιώσετε. Εξάλλου, η εμπειρία μου είναι πολύ μικρή για εξαγωγή γενικών συμπερασμάτων.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Στο Άγνωστο
    Posts
    1,349
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ...είναι μακράν η πιο διαδεδομένη δικαιολογία για να μη πληγώσεις κάποιον που δεν σου αρέσει...:)
    Δηλαδή δεν υπάρχει τίποτα που να εμποδίζει τη μετάβαση μιας φιλικής σχέσης σε ερωτικό επίπεδο.

  10. #10
    Quote Originally Posted by sheldon View Post
    Δηλαδή δεν υπάρχει τίποτα που να εμποδίζει τη μετάβαση μιας φιλικής σχέσης σε ερωτικό επίπεδο.
    μια γυναίκα που θέλει κάποιον και το αντίστροφο, δεν υπάρχει περίπτωση να τον κάνει φίλο, δεν έχει νόημα.
    Παρατηρούνται όμως συνέχει "φιλικές" σχέσεις που δεν έχουν και οι δυο το ίδιο συναίσθημα. Δηλαδή, πολλοί άνθρωποι προκειμένου να μη χάσουν κάποιον άλλο και ζώντας με την ελπίδα πως θα αλλάξει συναισθήματα κολλούν "φιλικά" στο αντικείμενο του πόθου τους. Το ποσοστό να πετύχει κάτι τέτοιο είναι μηδαμινό.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Στο Άγνωστο
    Posts
    1,349
    Μα εγώ κυρίως αναφέρομαι σε σχέσεις που ξεκίνησαν σαν φιλικές (πχ μέσω ίντερνετ και που μετά από καιρό συναντήθηκαν στον έξω κόσμο και ο ένας ένιωσε έλξη). Όχι εκείνες που απ' την πρώτη στιγμή έγινε ερωτική προσέγγιση, απέτυχε και συμβιβάστηκαν κατά συνέπεια σε φίλοι.

  12. #12
    Quote Originally Posted by sheldon View Post
    Μα εγώ κυρίως αναφέρομαι σε σχέσεις που ξεκίνησαν σαν φιλικές, πχ μέσω ίντερνετ. Όχι εκείνες που απ' την πρώτη στιγμή έγινε ερωτική προσέγγιση, απέτυχε και συμβιβάστηκαν κατά συνέπεια σε φίλοι.
    Μα από την πρώτη στιγμή που μιλάς με κάποιον έχεις κάποιο στόχο. Αν ο στόχος σου είναι να βρεις φίλους θα έχεις και το κατάλληλο ύφος και θα σπρώξεις τη "σχεση" προς τα εκεί.
    Αν θες όμως γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος γιατί όλα αυτά έχουν χιλιάδες προεκτάσεις και οι περισσότερες διαφορετικές.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Στο Άγνωστο
    Posts
    1,349
    Εν τω μεταξύ έκανα edit. Ξαναδες το μήνυμα, όπου γίνομαι πιο συγκεκριμένος.
    Έστω, δεκτό ότι έχεις σπρώξει τη σχέση προς τα εκεί. Μετά δηλαδή δεν έχεις το δικαίωμα να ανακαλέσεις, αλλά καταδικάζεται οριστικά σε αυτή την κατεύθυνση;

  14. #14
    ...κοίτα, αν σου βγήκε κάτι άλλο μετά τη συνάντηση, το έκανες γνωστό στον άλλο άνθρωπο?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Στο Άγνωστο
    Posts
    1,349
    Τελικά καταλήξαμε να μιλάμε για τη δική μου εμπειρία, ενώ το έθεσα γενικότερα. Αλλά δεν πειράζει.
    Ναι, το έκανα γνωστό μετά από δυο συναντήσεις κιόλας. Ομολογώ ότι βιάστηκα. Και η απάντηση ήταν αυτή: "με πλησίασες σαν φίλη, δεν έγινε τίποτα ερωτικό μεταξύ μας".

Page 1 of 12 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 10
    Last Post: 30-08-2011, 19:34
  2. Φιλία στη σχέση
    By AntC in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 31
    Last Post: 22-06-2011, 23:53
  3. Replies: 30
    Last Post: 07-02-2011, 18:19
  4. Ερωτικη σχεση με διαφορα 10 χρονια ?
    By Fjorde in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 115
    Last Post: 03-03-2009, 22:16
  5. Τι να κάνω με αυτή τη σχέση; Πιστεύεται ότι είναι φιλία;;;
    By tech13 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 30
    Last Post: 17-04-2008, 09:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •